Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Κλείνω από το site της aegean πτήση μετ επιστροφής, όπου αναχώρηση είναι με aegean, επιστροφή με συνεργαζόμενη sas. Σε περίπτωση ακύρωσης ή αλλαγής με ποιον μιλάω;
Θεωρητικά με Aegean αλλά σε πρόσφατη αλλαγή ονόματος σε παρόμοιο combo δεν το άλλαζαν γιατί είναι διαφορετικές εταιρείες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κλείνω από το site της aegean πτήση μετ επιστροφής, όπου αναχώρηση είναι με aegean, επιστροφή με συνεργαζόμενη sas. Σε περίπτωση ακύρωσης ή αλλαγής με ποιον μιλάω;
Με την Aegean για την πτήση αναχώρησης (ή αν αφορά και τις δυο πτήσεις), με οποιαδήποτε από τις 2 για την πτήση επιστροφής.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.598
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τελικά 33 ολόκληρες ημέρες μετά από την αίτηση μου για επιστροφή χρημάτων (στην ακύρωση πτήσης που έκανε η Aegean) ήρθε το πολυπόθητο μήνυμα για έγκριση. Ακόμα δεν μπήκαν στον λογαριασμό μου αλλά τουλάχιστον επιτέλους απάντησαν.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Σε συνέχεια των παραπάνω, έκανα αίτηση επιστροφής χρημάτων στην Aegean, στις 2 Σεπτεμβρίου.
Το μήνυμα που πήρα αμέσως μετά "Tο αίτημά σας για Επιστροφή Χρημάτων θα διεκπεραιωθεί μέσα στις επόμενες 7 ημέρες".

Σήμερα 18 του μήνα και μετά από 2 email για να υπάρχουν τα γραπτά, ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση ούτε φυσικά και τα χρήματα... Οπότε μου ακύρωσαν ξαφνικά το ταξίδι και κρατάνε για όσο τους βολεύει τα 700 ευρώ για τους 2 μας (μαζί με μια πτήση εσωτερικού). Ευχαριστώ πολύ Aegean!
Μια απο τα ίδια. Μου ακύρωσαν πτήση, έκανα αίτηση επιστροφής χρημάτων, τη Δευτέρα κλείνω ένα μήνα και ακόμα τίποτα.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.598
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τι να πω, υπομονή και επιμονή... Για την ιστορία, μέχρι αυτή την στιγμή το ποσό που μπήκε στον λογαριασμό μου είναι 18+ ευρώ. Ήταν η αλλαγή που κάναμε κάποια στιγμή. Το ευκαταφρόνητο ποσό των 700 ευρώ ακόμα όχι.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.598
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Σήμερα δεν άντεχα άλλο, έπρεπε να τελειώνει αυτή η κοροϊδία. Για να γίνει αυτό επρεπε να μιλήσω με 2 υπαλλήλους Aegean και με την τράπεζα μου.
- Η πρώτη υπάλληλος πολύ καλή και εξυπηρετική. Διάθεση να βρεθεί λύση και να δώσει ότι στοιχεία μπορούσε.
- Μιλάω με τράπεζα και μου ζητάνε τον αριθμό συναλλαγής της επιστροφής χρημάτων.
- Ξανά τηλέφωνο στην Aegean και η δεύτερη υπάλληλος στα όρια της αγένειας, σαν να την ενόχλησα κυριακάτικα στο ρεπό της. Κατά αυτήν φταίμε εμείς γιατί υπάρχουν πολλές αιτήσεις για επιστροφή χρημάτων.
Μετά από 20 λεπτά, για το ποια αίτηση έπρεπε να ψάξει, με ιδιαίτερα βαρεμενη φωνή λέει ότι δεν βλέπει αίτηση για το μεγάλο ποσό των 700 ευρώ.
Εννοείται ότι μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, επεσημανα ότι δεν μου φταίει η ίδια προσωπικά αλλά η Aegean είναι απαράδεκτη.
( Ενώ η κράτηση είναι μια, όταν ζητάς πίσω τα χρήματα πρέπει κάθε επιβάτης να κάνει ατομική αίτηση. Προϋπήρχε και η αίτηση για επιστροφή κάτι ψιλων για αλλαγή ημερομηνίας... Οπότε καταλαβαίνετε, αχταρμας).
Γενικά υπάρχει πολύ ασυνεννοησία και εξαρτάται πολύ από ποιόν υπάλληλο θα εξυπηρετηθεις!
Μου είπαν να περιμένω να φανεί η κίνηση στην τράπεζα. Κλείνω το τηλέφωνο και μετά από 20 λεπτά τα λεφτά μπήκαν....
38 μέρες μετά μετά από την αίτηση για επιστροφή χρημάτων στην ακύρωση της πτήσης που έγινε από την ίδια την εταιρεία, κούραση, αρκετή ώρα στο τηλέφωνο, τράπεζα και άγχος.
Επιτέλους επίλογος...

Υ.Γ. Εννοείται ότι ποτέ δεν απάντησαν στα 4 email που έστειλα για την εξέλιξη του θέματος.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Για όσους έχουν δωρεάν εισιτήριο από το καλοκαίρι λόγω καθυστέρησης σε πτήση.

Τους πήρα χθες τηλέφωνο για να γίνει εξαργύρωση για σήμερα 13:05 το μεσημέρι για SKG-ATH, μου είπαν ότι δεν είχε για πρωινή πτήση. 19 ευρώ φόροι+10 το τέλος εξυπηρέτησης.

Πάω σήμερα 9-9:30 το πρωί αεροδρόμιο Μακεδονία, παίρνω το εισιτήριο κανονικά από το desk, πάω στο Lounge της Aegean και με ενημερώνουν ότι μπορούν να με βάλουν στη προηγούμενη πτήση που είναι στις 11:25. Μου είπαν ότι το εισιτήριο είναι comfortFlex και έτσι αλλάζει κατόπιν διαθεσιμότητας. Στο desk δε μου το ανέφεραν καν.

Πραγματικά το είδα στο e-mail της κράτησης και είναι comfortFlex οπότε, όποιος κλείσει εισιτήριο από τα "free" του καλοκαιριού, ας έχει στο νου του ότι μπορεί να πάει νωρίτερα στο desk της Aegean και να ζητήσει να μπει σε κάποια πτήση πιο βολική που ενδεχομένως να μην ήταν διαθέσιμη στη τηλεφωνική κράτηση.
 
D

Delmem38110

Guest
όσες φορές βγάλαμε εισιτήρια από καθυστερήσεις ξέραμε ότι είναι κομφορτ φλεξ αλλά μας είχαν πει επίσης ότι δεν αλλάζει τίποτε. απλά αν δεν πάμε χάνετε το ταξίδι. καλό να το ξέρουμε ότι κάτι μπορεί να γίνει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για όσους έχουν δωρεάν εισιτήριο από το καλοκαίρι λόγω καθυστέρησης σε πτήση.

Τους πήρα χθες τηλέφωνο για να γίνει εξαργύρωση για σήμερα 13:05 το μεσημέρι για SKG-ATH, μου είπαν ότι δεν είχε για πρωινή πτήση. 19 ευρώ φόροι+10 το τέλος εξυπηρέτησης.

Πάω σήμερα 9-9:30 το πρωί αεροδρόμιο Μακεδονία, παίρνω το εισιτήριο κανονικά από το desk, πάω στο Lounge της Aegean και με ενημερώνουν ότι μπορούν να με βάλουν στη προηγούμενη πτήση που είναι στις 11:25. Μου είπαν ότι το εισιτήριο είναι comfortFlex και έτσι αλλάζει κατόπιν διαθεσιμότητας. Στο desk δε μου το ανέφεραν καν.

Πραγματικά το είδα στο e-mail της κράτησης και είναι comfortFlex οπότε, όποιος κλείσει εισιτήριο από τα "free" του καλοκαιριού, ας έχει στο νου του ότι μπορεί να πάει νωρίτερα στο desk της Aegean και να ζητήσει να μπει σε κάποια πτήση πιο βολική που ενδεχομένως να μην ήταν διαθέσιμη στη τηλεφωνική κράτηση.
Το τελος εξυπηρετησης ειναι 10ε για πτησεις εσωτερικου;γιατι εμας για πτηση εξωτερικου μας χρεωσε κανονικα το 20αρι...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Για όσους έχουν δωρεάν εισιτήριο από το καλοκαίρι λόγω καθυστέρησης σε πτήση.

Τους πήρα χθες τηλέφωνο για να γίνει εξαργύρωση για σήμερα 13:05 το μεσημέρι για SKG-ATH, μου είπαν ότι δεν είχε για πρωινή πτήση. 19 ευρώ φόροι+10 το τέλος εξυπηρέτησης.

Πάω σήμερα 9-9:30 το πρωί αεροδρόμιο Μακεδονία, παίρνω το εισιτήριο κανονικά από το desk, πάω στο Lounge της Aegean και με ενημερώνουν ότι μπορούν να με βάλουν στη προηγούμενη πτήση που είναι στις 11:25. Μου είπαν ότι το εισιτήριο είναι comfortFlex και έτσι αλλάζει κατόπιν διαθεσιμότητας. Στο desk δε μου το ανέφεραν καν.

Πραγματικά το είδα στο e-mail της κράτησης και είναι comfortFlex οπότε, όποιος κλείσει εισιτήριο από τα "free" του καλοκαιριού, ας έχει στο νου του ότι μπορεί να πάει νωρίτερα στο desk της Aegean και να ζητήσει να μπει σε κάποια πτήση πιο βολική που ενδεχομένως να μην ήταν διαθέσιμη στη τηλεφωνική κράτηση.
Χθες μιλούσα με το κέντρο εξυπηρέτησης και μου είπαν πως δεν γίνεται. Βασικά μου είπαν πως δεν επιτρέπονται αλλαγές γιατί δεν τους δίνει τη δυνατότητα το σύστημα.

Τελικα τι ισχύει;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το τελος εξυπηρετησης ειναι 10ε για πτησεις εσωτερικου;γιατι εμας για πτηση εξωτερικου μας χρεωσε κανονικα το 20αρι...
Δεν έχω ιδέα..

Χθες μιλούσα με το κέντρο εξυπηρέτησης και μου είπαν πως δεν γίνεται. Βασικά μου είπαν πως δεν επιτρέπονται αλλαγές γιατί δεν τους δίνει τη δυνατότητα το σύστημα.

Τελικα τι ισχύει;
Μα γιαυτό είπα ότι έγινε στο αερόδρομιο και όχι από το τηλεφωνικό κέντρο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δεν έχω ιδέα..



Μα γιαυτό είπα ότι έγινε στο αερόδρομιο και όχι από το τηλεφωνικό κέντρο.

Επίσης όντως και εμένα με χρέωσαν 20 ευρώ για Λονδίνο.

Μα έχει νόημα να γίνεται στο αεροδρόμιο ενώ στο τηλεφωνικό σου λένε πως απαγορεύεται και να μην σου λένε καν πως μπορει να γίνει αυτή η αλλαγή στο αεροδρόμιο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom