Volotea Ακυρώσεις πτήσεων απο Volotea

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Περσι μου ακυρωσε Μπαρι 10 Ιουλιου.
Βεβσια ειναι η μονη που αποζημιωσε για ψυχικη οδυνη ενω αντικατεστησα με Ryan για Ρωμη

Το προβλημα ειναι πως η μονη εναλλακτικη του Ντουμπροβνικ ειναι η Aegean.
Τι σου έδωσε; 250 ανά άτομο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Τι σου έδωσε; 250 ανά άτομο;
Αν ακυρωσει 14 μερες πριν την πτηση, δινει 250.

Εδω ακυρωσε μηνες πριν την πτηση και εστειλε 50 ευρω ετσι στο ξεκουδουνο για την "ταλαιπωρια", εκτος απο τα λεφτα του εισιτηριου. Που μετα εγιναν 65 απο αλλη ακυρωση και βγηκαν 2 εισιτηρια τελειως δωρεαν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Ειχα κλεισει εισιτηρια Βερονα Αθηνα για αυριο, τα οποια θα πετουσα λογω αμελητεου κοστους. Μπαινω να δω τι γινεται, μου δειχνει την πτηση ενεργη αλλα με ειδοποιηση οτι εγινε αλλαγη και δεν μπορω να κανω τσεκιν ον λσιν, μονο στο αεροδρομιο χωρις χρεωση.
Τι φαση?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ειχα κλεισει εισιτηρια Βερονα Αθηνα για αυριο, τα οποια θα πετουσα λογω αμελητεου κοστους. Μπαινω να δω τι γινεται, μου δειχνει την πτηση ενεργη αλλα με ειδοποιηση οτι εγινε αλλαγη και δεν μπορω να κανω τσεκιν ον λσιν, μονο στο αεροδρομιο χωρις χρεωση.
Τι φαση?
Μου έτυχε περίπου το ίδιο πριν ενα μηνα οχι ομως με volotea, αλλα Aegean κ επέστρεφα απο Μπολονια. Κυριακη 15/7. Τελικά ειχε απεργία στο αεροδρόμιο 14.00-18.00 κ η πτηση μου αλλαξε ωρα...κ οπως διαβασα αργοτερα η ιδια απεργία γινοταν κ σε αλλα αεροδρόμια πχ Βερόνα

Τελικα το τσεκ ιν ανοιξε αργοτερα κανονικα ακριβως 2 μερες πριν τη ΝΕΑ ωρα πτήσης...αργότερα μου ηρθε κ σχετική ειδοποίηση απο Aegean αλλα εν τω μεταξυ με ειχαν ζωσει τα φιδια κανονικα..

Οπότε ισως ανοίξει αργότερα με βαση τη νεα ωρα πτήσης

Πάντως ναχει παλι απεργία δε νομιζω..δε βρηκα κάτι σχετικο στο γκουγκλη
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ειχα κλεισει εισιτηρια Βερονα Αθηνα για αυριο, τα οποια θα πετουσα λογω αμελητεου κοστους. Μπαινω να δω τι γινεται, μου δειχνει την πτηση ενεργη αλλα με ειδοποιηση οτι εγινε αλλαγη και δεν μπορω να κανω τσεκιν ον λσιν, μονο στο αεροδρομιο χωρις χρεωση.
Τι φαση?
Εσύ τρως τα 9ευρα και δεν βρίσκουμε να ταξιδέψουμε;;; :p Αύγουστο πάντως το σκέλος μετάβασης σε Ελλάδα μπορεί να χτυπήσει 200€. Νομίζω ότι κλείνοντας μονά εισιτήρια στην καρδιά του καλοκαιριού μόνο επειδή είναι φθηνά, αφήνοντας το άλλο σκέλος για αργότερα, καθιστά πολύ πιθανό το να χάσεις το ποσό, ενώ είναι δύσκολο να βρεις εναλλακτική ακόμη και σε γειτονικά αεροδρόμια. Στη συγκεκριμένη εταιρεία ελπίζεις βέβαια και σε αντιλογισμό λόγω συχνών αλλαγών στην ώρα, στην περίπτωση που δεν σου κάτσει η μετάβαση!
Και για να μείνω ontopic, η εταιρεία έχει ακυρώσει τις πτήσεις του Οκτωβρίου για πολλούς προορισμούς, της Βερόνας συμπεριλαμβανομένης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Εσύ τρως τα 9ευρα και δεν βρίσκουμε να ταξιδέψουμε;;; :p Αύγουστο πάντως το σκέλος μετάβασης σε Ελλάδα μπορεί να χτυπήσει 200€. Νομίζω ότι κλείνοντας μονά εισιτήρια στην καρδιά του καλοκαιριού μόνο επειδή είναι φθηνά, αφήνοντας το άλλο σκέλος για αργότερα, καθιστά πολύ πιθανό το να χάσεις το ποσό, ενώ είναι δύσκολο να βρεις εναλλακτική ακόμη και σε γειτονικά αεροδρόμια. Στη συγκεκριμένη εταιρεία ελπίζεις βέβαια και σε αντιλογισμό λόγω συχνών αλλαγών στην ώρα, στην περίπτωση που δεν σου κάτσει η μετάβαση!
Και για να μείνω ontopic, η εταιρεία έχει ακυρώσει τις πτήσεις του Οκτωβρίου για πολλούς προορισμούς, της Βερόνας συμπεριλαμβανομένης.
Ποτε δεν κλεινω πηγαινε ελα με Volotea, αλλα μια χαρα βρισκω το αλλο σκελος με αλλη εταιρεια η με μιλια. Αυγουστο ειχε παμφθηνα αν εκλεινες απο ανοιξη.
Τα 9ευρα ειναι οκ ως plan b, γιατι οχι?
Περσι πηρα αντιλογισμο απο τη Volotea, οποτε της επιστρεφω το ποσο :). Τον χειμωνα πεταξα και 1ευρα που δεν εκατσε το ταξιδι.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Εσύ τρως τα 9ευρα και δεν βρίσκουμε να ταξιδέψουμε;;; :p Αύγουστο πάντως το σκέλος μετάβασης σε Ελλάδα μπορεί να χτυπήσει 200€. Νομίζω ότι κλείνοντας μονά εισιτήρια στην καρδιά του καλοκαιριού μόνο επειδή είναι φθηνά, αφήνοντας το άλλο σκέλος για αργότερα, καθιστά πολύ πιθανό το να χάσεις το ποσό, ενώ είναι δύσκολο να βρεις εναλλακτική ακόμη και σε γειτονικά αεροδρόμια. Στη συγκεκριμένη εταιρεία ελπίζεις βέβαια και σε αντιλογισμό λόγω συχνών αλλαγών στην ώρα, στην περίπτωση που δεν σου κάτσει η μετάβαση!
Και για να μείνω ontopic, η εταιρεία έχει ακυρώσει τις πτήσεις του Οκτωβρίου για πολλούς προορισμούς, της Βερόνας συμπεριλαμβανομένης.
Τωρα ειδα οτι εχει ακυρωσει απο Ζακυνθο - Θεσσαλονικη γαι 3/10 . Στις 29/9 αναχωρηση ισχυει -ακομη
τι γινετε τωρα ; θα παρουμε τιποτα η θα κλαιω τα 36 € δυο ατομα :lol:
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
ακούω προβλέψεις ….για Οκτωβρίο θα το κρατήσει το Αθήνα -Βενετία….;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
ακούω προβλέψεις ….για Οκτωβρίο θα το κρατήσει το Αθήνα -Βενετία….;
Μάλλον ναι λόγω μεγαλύτερης κίνησης του προορισμού. Χωρίς όμως να αποκλείονται και κάποιες ακυρώσεις σε μεμονωμένες Πέμπτες και σύμπτυξή τους με το δρομολόγιο της Κυριακής
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Τωρα ειδα οτι εχει ακυρωσει απο Ζακυνθο - Θεσσαλονικη γαι 3/10 . Στις 29/9 αναχωρηση ισχυει -ακομη
τι γινετε τωρα ; θα παρουμε τιποτα η θα κλαιω τα 36 € δυο ατομα :lol:
Εννοείται ότι δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων και για τα δύο σκέλη, όμως θα πρέπει να καλέσεις το κέντρο εξυπηρέτησης της εταιρείας, δεν νομίζω να δίνεται η επιλογή με e-mail.

ακούω προβλέψεις ….για Οκτωβρίο θα το κρατήσει το Αθήνα -Βενετία….;
Για Βενετία έχει πτήσεις σχεδόν όλο τον χρόνο, πιστεύω θα μείνει το δρομολόγιο, αλλά δεν αποκλείω αλλαγές ώρας και συγχωνεύσεις πτήσεων, όπως έγραψε και ο thanos75.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Εννοείται ότι δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων και για τα δύο σκέλη, όμως θα πρέπει να καλέσεις το κέντρο εξυπηρέτησης της εταιρείας, δεν νομίζω να δίνεται η επιλογή με e-mail.


Για Βενετία έχει πτήσεις σχεδόν όλο τον χρόνο, πιστεύω θα μείνει το δρομολόγιο, αλλά δεν αποκλείω αλλαγές ώρας και συγχωνεύσεις πτήσεων, όπως έγραψε και ο thanos75.
Τιποτε δεν καλεις, ουτε μειλ, ολες οι δυνατοτητες για refund ειναι στη διαχειριση κρατησης. Δεν ειναι τριτοκοσμικοι σαν Ραιαν.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Τιποτε δεν καλεις, ουτε μειλ, ολες οι δυνατοτητες για refund ειναι στη διαχειριση κρατησης. Δεν ειναι τριτοκοσμικοι σαν Ραιαν.
Μπα, δεν συμβαίνει πάντα, νομίζω ότι το είχα γράψει εδώ πριν λίγους μήνες, στην περίπτωσή μου δεν είχα λάβει καν e-mail αλλαγής ώρας και το είδα τυχαία, ενώ στη διαχείριση κράτησης η διαγραμμένη ώρα δεν ήταν καν αυτή που είχα κλείσει (πιθανόν να ξαναείχε γίνει αλλαγή ώρας χωρίς ενημέρωση), και δεν υπήρχε δυνατότητα refund ή voucher. Επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο, την πρώτη φορά ήταν μη εργάσιμη και προωθήθηκε πιθανόν Ιταλία και ζήτησα να μου σταλεί το e-mail της ακύρωσης, το e-mail που εστάλη δεν ήταν ειδοποίησης αλλαγής ώρας αλλά σαν να είχα κάνει νέα κράτηση (adiaforos, η κράτησή σου επιβεβαιώθηκε! με τις νέες ώρες χωρίς καμιά δυνατότητα) και εν τέλει η ακύρωση έγινε σε εργάσιμη από το τηλεφωνικό κέντρο στα ελληνικά. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom