Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στην ιστοσελίδα γράφουν ότι "with the cost of this comparable transport ticket to be assessed on a case by case basis.", κάτι που μεταφράζεται ότι δεν μπορείς να έχεις κλείσει εισιτήριο των 20 ευρώ και να ζητάς rerouting των 200.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην ιστοσελίδα γράφουν ότι "with the cost of this comparable transport ticket to be assessed on a case by case basis.", κάτι που μεταφράζεται ότι δεν μπορείς να έχεις κλείσει εισιτήριο των 20 ευρώ και να ζητάς rerouting των 200.
Το παρατήρησα κι εγώ αυτό στους όρους για την αλλαγή. Η πτήση της Aegean, στην οποία ζήτησα μεταφορά, κοστίζει 53€ και την πτήση της Ryanair την έχω πληρώσει 20€. Μάλιστα τόνισα στο live chat ότι η πτήση που ζητώ κοστίζει 53€. Νομίζω είναι συγκρίσιμες οι τιμές.

Εντάξει, προσωπικά δε με πειράζει να πάρω την επόμενη πτήση της Ryanair, που είναι 2 μέρες μετά. Κυρίως το γράφω για να καταδείξω την πολιτική της εταιρείας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στην ιστοσελίδα γράφουν ότι "with the cost of this comparable transport ticket to be assessed on a case by case basis.", κάτι που μεταφράζεται ότι δεν μπορείς να έχεις κλείσει εισιτήριο των 20 ευρώ και να ζητάς rerouting των 200.
Δεν ζητάς κάτι, είναι ευρωπαικός κανονισμός μεταφορών τον οποίο πρέπει να ακολουθούν όλες οι εταιρείες και με οποίο όταν κλείνει κάποιος εισιτήριο συμφωνεί μαζί του και η εταιρεία και ο πελάτης. Το αν η εταιρεία θα έχει τα εισιτήρια 1 ευρώ ή 500, δεν απασχολεί τον πελάτη, ούτε την εταιρεία που πρέπει να εφαρμόσει τον κανονισμός, ο οποίος είναι σαφέστατος.

Δεν λέει ούτε με ποιες εταιρείες έχεις δικαίωμα να πετάξεις, ούτε μέχρι τι ποσό μπορεί να δώσει η εταιρεία. Λέει μεταφορά με άλλη εταιρεία και σε ώρα που να βολεύει τον πελάτη. Επίσης λέει και για τα έξοδα μετακίνησης ανάμεσα στα αεροδρόμια.

Δεν γίνεται ο κανονισμός να ισχύει μονόπλευρα υπέρ της κάθε εταιρείας και όταν έρθει η ώρα να λειτουργήσει υπέρ του καταναλωτή να βγάζουμε από το μυαλό μας δικούς μας κανόνες. Αν είναι έτσι ενώ στην πτήση μπορώ να μεταφέρω μόνο χειραποσκευη, να πάρω μαζί μου και 2 βαλίτσες 32 κιλών.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Κ
Έχω την εντύπωση πως εφόσον έχεις ενημερωθεί περισσότερες από 14 ημέρες πριν δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις αποζημίωσης. Όποτε είτε ζητάς refund όλης της πτήσης κ κλείνεις άλλη αν βρίσκεις συμφέρουσα λύση σε καλύτερες ώρες είτε αποδέχεσαι τηνπροτεινόμενη κ κλείνεις με τοκουπόνι το Ρώμη Αθήνα.
και μάλιστα από το cdg η το orly θα προτειν
Δεν ζητάς κάτι, είναι ευρωπαικός κανονισμός μεταφορών τον οποίο πρέπει να ακολουθούν όλες οι εταιρείες και με οποίο όταν κλείνει κάποιος εισιτήριο συμφωνεί μαζί του και η εταιρεία και ο πελάτης. Το αν η εταιρεία θα έχει τα εισιτήρια 1 ευρώ ή 500, δεν απασχολεί τον πελάτη, ούτε την εταιρεία που πρέπει να εφαρμόσει τον κανονισμός, ο οποίος είναι σαφέστατος.

Δεν λέει ούτε με ποιες εταιρείες έχεις δικαίωμα να πετάξεις, ούτε μέχρι τι ποσό μπορεί να δώσει η εταιρεία. Λέει μεταφορά με άλλη εταιρεία και σε ώρα που να βολεύει τον πελάτη. Επίσης λέει και για τα έξοδα μετακίνησης ανάμεσα στα αεροδρόμια.

Δεν γίνεται ο κανονισμός να ισχύει μονόπλευρα υπέρ της κάθε εταιρείας και όταν έρθει η ώρα να λειτουργήσει υπέρ του καταναλωτή να βγάζουμε από το μυαλό μας δικούς μας κανόνες. Αν είναι έτσι ενώ στην πτήση μπορώ να μεταφέρω μόνο χειραποσκευη, να πάρω μαζί μου και 2 βαλίτσες 32 κιλών.
Επαναλαμβάνω ότι έχω την εντύπωση ότι ο κανονισμός ξεκάθαρα αναφέρει ότι δεν ισχύει σε περίπτωση ενημέρωσης 14 κ πλέον ημερών από την πτήση. Κ γω διεκδίκησα πολλάκις την εναλλακτική λύση για πτήση από το Βερολίνο στη Μαδρίτη αλλά μάταια. Όποτε κ πήρα επιστροφή των χρημάτων κ ακύρωση, δυστυχώς, των Χριστουγεννιάτικων διακοπών μας. Κ είχα διαβάσει όλα τα τιπς του φόρουμ για τη Μαδρίτη. Τουλάχιστον θα είμαι έτοιμος για το μέλλον.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κ

και μάλιστα από το cdg η το orly θα προτειν

Επαναλαμβάνω ότι έχω την εντύπωση ότι ο κανονισμός ξεκάθαρα αναφέρει ότι δεν ισχύει σε περίπτωση ενημέρωσης 14 κ πλέον ημερών από την πτήση. Κ γω διεκδίκησα πολλάκις την εναλλακτική λύση για πτήση από το Βερολίνο στη Μαδρίτη αλλά μάταια. Όποτε κ πήρα επιστροφή των χρημάτων κ ακύρωση, δυστυχώς, των Χριστουγεννιάτικων διακοπών μας. Κ είχα διαβάσει όλα τα τιπς του φόρουμ για τη Μαδρίτη. Τουλάχιστον θα είμαι έτοιμος για το μέλλον.
Αυτο που δεν δικαιούσαι είναι και η αποζημίωση των 250/400 ευρω.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Αυτο που δεν δικαιούσαι είναι και η αποζημίωση των 250/400 ευρω.
Αν είναι έτσι την πάτησα. Αν και διαβάζοντας ξανά τον κανονισμό, τον όρο της ενημέρωσης πριν από τις 14 ημέρες τον αναφέρει πριν από όλες τις παραγράφους κ όχι μόνο πριν την παράγραφο της αποζημίωσης. Τέλος πάντων για μένα ο,τι έγινε εγινε
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Εκλεισα στο πηγαινε 84 ευρω μειον 80 και με χρεωσε 84, στην επιστροφη που ηταν δωρεαν δεν εβαλα καν καρτα και δεν χρεωθηκα. τι γελοιοι. βαλανε -80 ευρω κουπονι και οταν ειδα την κρατηση μετα +80 ευρω κουπονι. προσθετουν ξανα. Ενω ελεγε 4 οταν πατησα το κλικ.

Επικοινωνησα και θα μου επιστρεψουν πισω την διαφορα αφου προσθεσουν το κουπονι.! Προσεξτε και σεις τι χρεωνει τελικα!
 
Last edited by a moderator:

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Καλησπέρα σας ! Τα νεότερα ..σχετικά με την ακύρωση της πτήσης μου Μπωβαί -Θεσ/νίκη και την απαίτησή μου για λύση ...μετά από την σημερινή συνομιλία μου με το Chat οι απαντήσεις είναι ..
-Unfortunately this route is cancelled and will be restarted only from March.
In case if a refund or re-route with our airline within 7 days of your cancelled flight is not an option for you,you can book a ticket with one of the following suppliers for example and the price of the ticket will be reimbursed for you:
-Easyjet
-Jet2
-Vueling
-City Jet
-Aer Lingus
-Norwegian
-Eurowings
You can book with other airlines also of course ,but please note that only reasonable expenses will be refunded.
- The 7 days meant alternative flight from the original date. If there are no alternative flights with Ryanair you can ask for refund of the cancelled flight, book another ticket with one of the above mentioned airlines and claim back t he money spent on them trough this link https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Other
- Reasonable expenses are if you had to pay anything extra for meals, transfers or accommodation due to the cancellation.
Their cost can be requested to be reimbursed trough the same link.
- Yes the new tickets can be maximum 3 times more than the original cancelled tickets with Ryanair.
Από πρόχειρο ψάξιμο και υπολογισμούς που έκανα .. καμία low cost εταιρεία απ αυτές που προτείνουν δεν πάει καν Θεσ/νικη από Μπωβέ οπότε δεν μιλάμε για την ημ/νια που θέλω ! Είμαστε 3 άτομα και είχα πληρώσει 67,29 όταν τα είχα κλείσει - με τα καινούργια δεδομένα απ ότι καταλαβαίνω μπορώ να πάω στο CDG κλείνω απευθείας Αθήνα πχ με Aegean πάνε γύρω στα 420 ευρώ τα εισιτήρια ..από τα οποία η Ryanair μου επιστρέφει το τριπλάσιο δλδ 3 Χ 67,29 = 201,87 +67,29 η αποζημίωση της ακύρωσης = 269,16 και βάζω από την τσέπη μου την διαφορά 150,84 ...και επίσης χάνω 59,98 ευρω από την πτήση Θεσ/νίκη - Αθήνα που δεν με αποζημιώνει ! Συνολικά το χάσιμό μου είναι 150,84 +59,98 = 210,82 ευρω . Και έχω τα 3 κουπόνια των 40 =120 ευρώ που δεν εξαργυρώνονται σε μετρητά παρά μόνο αυστηρά σε επόμενο ταξίδι!

Η άλλη μου εναλλακτική είναι αλλαγή πτήσης ..με επιστροφή ..Μπωβε - Ρώμη ..Ρώμη Αθήνα ..απ τα μαύρα χαράματα ..και κάμποση ταλαιπωρία μέχρι τα μεσάνυχτα ! Κόστος τα εισιτήρια Ρώμη -Αθήνα δλδ 3χ35 = 107,7 - 80 μόνο δύο κουπόνια παίρνει ..πληρώνω =27,70 .. και μου μένει ένα κουπόνι ...και παραμένει να έχω χάσει τα 59,98 του δρομολογίου της Θεσ/νίκης !

Αποτέλεσμα ...βοήθεια Χριστιανοί κοντεύω να φλιπάρω...λολ ...εάν έχετε πρόταση..ή σύσταση στον χειρισμό ...καλοδεχούμενη !

Συγνώμη για την κατάχρηση του χώρου και του χρόνου στο Foroum !
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μίλα με το @jimp, λογικά θα βρει λύση στο πρόβλημά σου.:haha:

Πέρα απ' την πλάκα τώρα, έχοντας δώσει 23 ευρώ το άτομο πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο να πείσεις τη Ryanair να σε πάει Παρίσι με Α3 ή με κάποια άλλη regular (με πλήρη αποζημίωση εννοώ) εκτός κι αν το πας δικαστικά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μίλα με το @jimp, λογικά θα βρει λύση στο πρόβλημά σου.:haha:

Πέρα απ' την πλάκα τώρα, έχοντας δώσει 23 ευρώ το άτομο πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο να πείσεις τη Ryanair να σε πάει Παρίσι με Α3 ή με κάποια άλλη regular (με πλήρη αποζημίωση εννοώ) εκτός κι αν το πας δικαστικά.
Μονο αν επιμείνει θα βρει λύση στο θέμα.

Παίζει ρόλο τι λεφτά εχεις δώσει; Η εταιρεία δεν ανεβάζει τις τιμές; Ο πελατης αποδεχόμενος τους όρους τους οποίους θέτει και συμφωνεί και η εταιρεια, μέσα στους οποίους είναι και αυτός που μιλάει για τη δωρεάν μεταφορά μέσω άλλης εταιρείας στον τελικό προορισμό χωρίς επιλογές εταιρειών από λίστα ή οικονομικων περιορισμών, δεν έχει εκτος από υποχρεώσεις να τους τηρεί (π.χ όρια χειραποσκευων ή πληρωμή σε περίπτωση που ξεχάσει το online check in) και δικαιώματα που τον προστατεύουν απο καθυστερήσεις, ακυρώσεις;

Εσύ @North66 δεν είσαι που λες πως πρέπει να τηρούμε τους κανόνες και να μην διαμαρτυρόμαστε γιατί έχουμε συμφωνήσει με αυτούς; Οι εταιρίες δεν πρέπει ή κατά το δοκούν και ανάλογα με την ερμηνεία του κάθε North66;

@naki να τους πεις πως ο ευρωπαϊκός κανονισμός δεν μιλάει για συγκεκριμένη λιστα εταιρειών ούτε για συγκεκριμένο ποσό, μα τους τον στείλεις και στο chat, να καταλάβουν πως τον γνωριζεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παίζει ρόλο τι λεφτά εχεις δώσει;
Απολυτως κανενα! Κ κακως που αναφερθηκε. Εχω παρει rerouting (AF) με τικετ των 300Ε σε business των 3000Ε μονο λογω κακοκαιριας.
Συμφωνω να επιμεινει, αλλα η προβλεψη ειναι οτι αν δεν συρθει σε δικαστηρια δε συμμορφωνεται. Η εταιρεια ειναι πειρατης σε αυτα. Οποιος εχει ανεση χρόνου κ plan B ας επιμεινει. Εχει κάθε δικαίωμα να ταξιδεψει κ σε business αν χρειαστει κ ας έχει δωσει 4,99 τικετ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
υπάρχει μια εναλλακτική .. να επιστρέψω μέσω Ρώμης .. Αθήνα.. δλδ Μπωβέ -Ρώμη ..Ρώμη Αθήνα ! Σ αυτή την περίπτωση μου αλλάζει χωρίς κόστος την πτήση από Μπωβέ- Ρώμη ..η οποία είναι μαύρα χαράματα ..πρέπει δλδ να φύγω 4,30 π.μ από το ξενοδοχείο -στην ουσία πληρώνω τσάμπα διανυκτέρευση .. χάνω πρωινό ..ψάχνω τρόπο άλλο να πάω αεροδρόμιο γιατί δεν είναι ανοικτό το μετρό ..κλπ μου διαλύει το πρόγραμμα - ενώ στην προηγούμενη κράτηση έφευγα 12,20 πμ
Αν καταλήξεις σ' αυτή τη λύση, θυμήσου πως η Beauvais είναι μια ωραιότατη μικρή πόλη, με οικονομικότατα ξενοδοχεία στα οποία μπορείς να μείνεις το τελευταίο βράδυ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom