Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Καλησπέρα.

Σε ακυρωμένη πτήση της ryan air στην οποία έχω αναφερθεί σε προηγούμενο post έκανα την αίτηση για refund. Σήμερα εστάλη mail όπου με καλεί να προβώ σε χρήση voucher. Προφανώς δεν επιθυμώ κάτι τέτοιο.

Έχει πιο κάτω την εξής πρόταση: If you do not wish to accept this voucher option and wish to move your flight or request a refund, please click here to contact us.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξανακάνω αίτηση για refund; Πιο πάνω αναφέρει το εξής: Customers who choose not to accept a free move or voucher will receive their refund in due course, once this crisis has passed. Over the coming weeks and months, we will be working hard to process refund requests as quickly as we can.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλησπερα.το ιδιο ακριβως εκανε και σε εμενα.εβγαλες ακρη?
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Καλημέρα! Έχω μια ερώτηση.το ταξίδι στην Μπορντώ ακυρώθηκε κ μου έστειλαν μέιλ να αποδεχτώ voucher η επιστροφή χρημάτων.παταω το link για voucher κ μου λέει αυτο.αρα οκ το αποδέχτηκα? Μέιλ επιβεβαίωση δεν πήρα.επρεπε να με στείλουν???επίσης παρακάτω στοιχεία δεν υπάρχουν
Screenshot_2020-05-21-11-30-31-882_com.mi.globalbrowser.jpg
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα! Έχω μια ερώτηση.το ταξίδι στην Μπορντώ ακυρώθηκε κ μου έστειλαν μέιλ να αποδεχτώ voucher η επιστροφή χρημάτων.παταω το link για voucher κ μου λέει αυτο.αρα οκ το αποδέχτηκα? Μέιλ επιβεβαίωση δεν πήρα.επρεπε να με στείλουν???επίσης παρακάτω στοιχεία δεν υπάρχουν View attachment 317910
Νομίζω ναι, το ίδιο -στα γερμανικά -έβγαλε και σε μένα χθες.

Ξέχασα να προσθέσω ότι δεν στέλνουν mail επιβεβαίωσης, όχι. Το θυμάμαι που είχε αναφερθεί και από άλλα μέλη.
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε αντίστοιχη ακύρωση της Lauda (μέσα από το site της ryanair πάντα) βλέπω ότι οι επιλογές είναι δύο. Επιστροφή χρημάτων και μετάθεση σε άλλη ημερομηνία. Δεν υπάρχει πουθενά voucher, κάτι που δε θα με χαλούσε καθώς το ποσό είναι αρκετά μικρό.
Μήπως φαίνεται αυτό σε επόμενο βήμα;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σε αντίστοιχη ακύρωση της Lauda (μέσα από το site της ryanair πάντα) βλέπω ότι οι επιλογές είναι δύο. Επιστροφή χρημάτων και μετάθεση σε άλλη ημερομηνία. Δεν υπάρχει πουθενά voucher, κάτι που δε θα με χαλούσε καθώς το ποσό είναι αρκετά μικρό.
Μήπως φαίνεται αυτό σε επόμενο βήμα;
Το ίδιο και σε εμένα, οι επιλογές ήταν δύο, επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή εισιτηρίου. Πάτησα το link για refund, έβγαλε τα στοιχεία της πτήσης, πρόσθεσα όνομα και βγήκε το μήνυμα ότι η αίτηση καταχωρήθηκε.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
30/7 κι εμάς ακυρώθηκε η μετάβαση ενώ η επιστροφή 4/8 μένει ως έχει. Αν ζητήσουμε ακύρωση για τα εισιτήρια επιστροφής, παίρνουμε επιστροφή χρημάτων/αλλαγή εισιτηρίου ή επειδή θα το ζητήσουμε εμείς, τζίφος? Φτηνά εισιτήρια μεν αλλά είμαστε 5 άτομα.
Επίσης για την αλλαγή εισιτηρίου ξέρει κανείς πόσο χρονικό περιθώριο έχεις; Δεν εννοώ πότε θα ταξιδέψεις αλλά σε πόσο χρόνο πρέπει να κλείσεις τα καινούρια.
 
Last edited:
Μηνύματα
201
Likes
195
30/7 κι εμάς ακυρώθηκε η μετάβαση ενώ η επιστροφή 4/8 μένει ως έχει. Αν ζητήσουμε ακύρωση για τα εισιτήρια επιστροφής, παίρνουμε επιστροφή χρημάτων/αλλαγή εισιτηρίου ή επειδή θα το ζητήσουμε εμείς, τζίφος? Φτηνά εισιτήρια μεν αλλά είμαστε 5 άτομα.
Επίσης για την αλλαγή εισιτηρίου ξέρει κανείς πόσο χρονικό περιθώριο έχεις; Δεν εννοώ πότε θα ταξιδέψεις αλλά σε πόσο χρόνο πρέπει να κλείσεις τα καινούρια.
Για ποιον προορισμό ακυρώθηκε;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
30/7 κι εμάς ακυρώθηκε η μετάβαση ενώ η επιστροφή 4/8 μένει ως έχει. Αν ζητήσουμε ακύρωση για τα εισιτήρια επιστροφής, παίρνουμε επιστροφή χρημάτων/αλλαγή εισιτηρίου ή επειδή θα το ζητήσουμε εμείς, τζίφος? Φτηνά εισιτήρια μεν αλλά είμαστε 5 άτομα.
Επίσης για την αλλαγή εισιτηρίου ξέρει κανείς πόσο χρονικό περιθώριο έχεις; Δεν εννοώ πότε θα ταξιδέψεις αλλά σε πόσο χρόνο πρέπει να κλείσεις τα καινούρια.
Ίδια περίπτωση κι εγώ. Θα έλεγα να περιμένεις λίγο πιθανή ακύρωση της αεροπορικής, λόγω μείωσης δρομολογίων, ειδικά αν πρόκειται για προορισμό που δε θα έχει περιορισμούς στις 4/8. Για τα vouchers συνήθως δίνουν ένα χρόνο, ανάλογα με την εταιρεία. Ελπίζω να το διαπιστώσω ιδίοις όμμασι, από το Μάρτιο περιμενω να το στείλει η Icelandair (ο καθένας με τον πόνο του).
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλημερες,σ εμενα παντως για μαλτα 20-27 αυγουστου δεν εχει ακυρωσει η εταιρια τιποτα,το αεροπλανο γεμιζει σιγα,σιγα,δεν το λες γεματο,αλλα τουλαχιστον δεν θα ειμαι μονο εγω με την κορη μου,λογικα θα γινουν κι αλλες κρατησεις.Και το δωματιο τα ιδια κι αυτο αργα αλλα σταθερα γεμιζει μερες.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Για ποιον προορισμό ακυρώθηκε;
Ακυρώθηκε η πτήση για Μάλτα ενώ ισχύει η πτήση της επιστροφής. Περιμέναμε αρκετά μήπως ακυρωθεί κι η επιστροφή, κάτι πρέπει να κάνουμε πλέον. Μια λύση είναι να κλείσουμε μετάβαση με την προηγούμενη. Σηκώνει η Μάλτα 10 μέρες; Πολλές δεν είναι;
Κι αυτά τα εισιτήρια είναι από αλλαγή, αλλάξαμε ένα τριήμερο που είχαμε κλείσει για Βρυξέλλες μέσα στον κορονοϊό. Πφφφ.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ακυρώθηκε η πτήση για Μάλτα ενώ ισχύει η πτήση της επιστροφής. Περιμέναμε αρκετά μήπως ακυρωθεί κι η επιστροφή, κάτι πρέπει να κάνουμε πλέον. Μια λύση είναι να κλείσουμε μετάβαση με την προηγούμενη. Σηκώνει η Μάλτα 10 μέρες; Πολλές δεν είναι;
Κι αυτά τα εισιτήρια είναι από αλλαγή, αλλάξαμε ένα τριήμερο που είχαμε κλείσει για Βρυξέλλες μέσα στον κορονοϊό. Πφφφ.
Σηκώνει με μερικές μέρες μετάβαση, ακτοπλοικά δύο ώρες, στη Σικελία. Κορωνομπέρδεμα.
Το πφφφ μου άρεσε, πολλοί το κάνουμε τελευταία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Ακυρώθηκε η πτήση για Μάλτα ενώ ισχύει η πτήση της επιστροφής. Περιμέναμε αρκετά μήπως ακυρωθεί κι η επιστροφή, κάτι πρέπει να κάνουμε πλέον. Μια λύση είναι να κλείσουμε μετάβαση με την προηγούμενη. Σηκώνει η Μάλτα 10 μέρες; Πολλές δεν είναι;
Κι αυτά τα εισιτήρια είναι από αλλαγή, αλλάξαμε ένα τριήμερο που είχαμε κλείσει για Βρυξέλλες μέσα στον κορονοϊό. Πφφφ.
Mε επιτάχυνση, αρκούν 5 μέρες για όλη τη χώρα. Αν αποφασίσεις να κάνεις διακοπές στη Μάλτα, δηλαδή μπάνια, ξεκούραση, βόλτες, γιατί να είναι πολλές 10 μέρες;
Το μόνο που αποθαρρύνει είναι το κόστος διαμονής.
Εκτός αν κόψεις το μισό διάστημα για άραγμα στο Gozo ή πέρασμα απέναντι Σικελία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom