Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
η ryannair αργει αλλα τα βαζει τα χρηματα εμενα με ακυρωση περυσι τον μαρτιο τα επεστρεψε στο λογαριασμο καπου τον οκτωβριο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η ryannair αργει αλλα τα βαζει τα χρηματα εμενα με ακυρωση περυσι τον μαρτιο τα επεστρεψε στο λογαριασμο καπου τον οκτωβριο
Τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα. Απιστευτο αλλα σε 3 ακυρωσεις μπηκαν σε 1 βδομαδα ακριβως. Η τελευταια χτες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν ειναι υπεργαματη εταιρια; Σου αλλαζει πτηση, σε αφηνει να ψαχνεσαι και μετα σε ενημερωνει οτι καναν αλλαγη μονοι τους.
Το ίδιο έπαθα κι εγώ για το δρομολόγιο Αθήνα - Σαντορίνη. Το ανακάλυψα ελέγχοντας και δεν είχα τη παραμικρή ενημέρωση... :mad:
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Μου ήρθε email πριν από λίγο για ακύρωση πτήσης (αφού είχε αλλάξει ώρα 3-4 φορές).

Η πτήση ήταν Αθήνα - Λονδίνο για μέσα Απριλίου (η ακύρωση έγινε μια ημέρα μετά την ανακοίνωση για χαλάρωση των μέτρων στο Uk.....τα εισιτήρια τα είχα βρει 9€, ελπίζω να μην ακυρώθηκε γιατί θα λογικά θα αύξηση η ζήτηση κ μάλλον οι τιμές εισιτηρίων ....).

- Μου δίνει δυνατότητα επιστροφής χρημάτων, ή
- αλλαγής ημερομηνίας πτήσης για +/- 14 ημέρες χωρίς άλλη επιβάρυνση.

Η ερωτηση είναι η εξής:
Να τα αλλάξω για αρχές Μαΐου ή να πάρω επιστροφή χρημάτων ??

Σημειωτέων έχω κλείσει επιστροφή με wizz.....αυτή ακόμα δεν έχει ακυρωθεί...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Σε εμενα μετα απο τοσες ημερες δεν εχει ερθει κανενα email και ουτε μου δινει επιλογη να αλλαξω πτηση.
Το customer support ειναι για τα πανηγυρια. Μια λενε οτι αλλαξαν την πτηση και θα στειλουν email μια δεν απαντανε καν...

Με την Ryanair καθε φορα που καταφερνω και πεταω ειναι μια μικρη νικη, η δυσκολια ευρεσης και πραγματοποιησης της πτησης ειναι που δινει την γλυκα στο ταξιδι

Απολυτα λογικο βεβαια, εγω παω και μπλεκω :)
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Καλα ενταξει, δεν υπαρχουν.

" I refer to your recent correspondence dated 03/03/2021.

I wish to inform you that the schedule change is not yet confirmed and due to this the disruption email is not sent. "
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλα ενταξει, δεν υπαρχουν.
" I refer to your recent correspondence dated 03/03/2021.
I wish to inform you that the schedule change is not yet confirmed and due to this the disruption email is not sent. "
Και σε μένα το ίδιο απάντησαν στη τελευταία τους επικοινωνία μέσω τσατ.
Δε βγάζεις άκρη, περιμένεις απλά το επίσημο email καθώς ούτε αίτημα voucher μπορείς να υποβάλλεις.
Στη περίπτωση μου ακυρώθηκε η βραδινή πτήση και με έβαλαν στης επόμενης ημέρας, ωστόσο για το σύστημα τους ΔΕΝ φαινεται ακυρωμένη και γι' αυτό δεν ήρθε το email. Αντε βγαλε άκρη...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Η Ραιαν μου επεστρεψε στην πιστωτικη πριν λιγες μερες τα χρηματα απο ακυρωμενο ταξιδι πριν 10 μηνες .
Καλλιο αργά παρά ποτέ ....
 

nikos78

Member
Μηνύματα
41
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λυών, Σπλιτ, Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Τον Δεκέμβριο του 2019 ένας φίλος μου έκανε δώρο ε΄να κουπόνι 25 ευρώ από την Ryanair. Με την πρώτη καραντίνα και την αβεβαιότητα δεν το είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τον Αύγουστο οπότε και αποφάσισα να κλείσω ένα Σαββατοκύριακο στο Μιλάνο, ναι στην πηγή του κορωνοιού στην Ευρώπη, θεωρώντας ότι μέχρι τότε τα πράγματα θα πήγαιναν καλύτερα. Κάπου αρχές Οκτώβρη η πτήση ακυρώθηκε και μου επιστρέψανε το κουπόνι του δώρου και ένα ακόμη κουπόνι για τα επιπλέον χρήματα που είχα δώσει. Επειδή όμως το κουπόνι έληγε 6 Δεκεμβρίου του 2020 αποφάσισα δύο μέρες πριν λήξει να το χρησιμοποιήσω για κάποιο προορισμό που δεν έχω πάει και με ημερομηνία όσο πιο αργά γίνεται. Έτσι έκλεισα εισιτήρια για Βουκουρέστι μέσα Σεπτεμβρίου του 21. Στα μέσα Ιανουαρίου μου΄έρχεται μήνυμα οτι οι πτήσεις ακυρώνονται και μπορώ να επιλέξω πτήσεις μέχρι 15 μέρες πριν ή μετά την ημερομηνία που είχα κλείσει. Μπαίνω να δω πτήσεις και συνειδητοποιώ οτι δεν υπήρχαν γενικά πτήσεις μεταξύ Αθήνας και Βουκουρέστι. Μπαίνω στο chat της Rayanair και ρωτάω τι θα γίνει με το κουπόνι σε αυτή την περίπτωση και μου απαντά οτι θα ισχύει ξανά για έναν χρόνο από την στιγμή που θα γίνει η ακύρωση. Ακυρώνω την πτήση και την ημέρα που είδα στην πιστωτική μου κάρτα οτι επεστράφησαν τα επιπλέον χρήματα που είχα δώσει για τις πτήσεις, είχα επιλέξει να χρησιμοποιήσω μόνο το κουπόνι που έληγε και όχι και το δεύτερο που είχα από το Μιλάνο, πήγα να κάνω μια δοκιμαστική κράτηση ώστε να δω αν όντως ίσχυε το κουπόνι. Όπως φαντάζεστε έβγαλε invalid. Μπαίνω στο chat και ρωτάω ξανά για το κουπόνι μου λέει ο υπάλληλος οτι ισχύει κανονικά και ότι μάλλον δεν έχω βάλλει κάτι λάθος οπότε και τον ρωτάω μέχρι πότε ισχύει. Τότε λοιπόν μου λέει οτι δεν ισχύει και ότι όντως έχει λήξει. Του λέω το ξέρω αλλά δεν είχε λήξει όταν το χρησιμοποίησα ούτε ακύρωσα εγώ την πτήση. Η απάντηση ήταν οτι δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα. Για να μην τα πολυλογώ το ίδιο μου απάντησαν και στο email παραπόνων που έστειλα. Πραγματικά το θεωρώ απαράδεκτο και είναι η πρώτη φορά που προβληματίστηκα αν θα πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή μου η Ryanair για πτήση στο μέλλον.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει κανεις ιδέα πως ζητάμε voucher από τη ryanair;
Δε θέλω επιστροφή χρημάτων που έχω βρει το τρόπο, το ποσό είναι εξευτελιστικά μικρό άλλωστε.
Έλεγα αν υπάρχει επιλογή για voucher να το προτιμήσω να αξιοποιηθεί.
Έκανε κάποιος την αντίστοιχη διαδικασία;
 

nikos78

Member
Μηνύματα
41
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λυών, Σπλιτ, Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Έχει κανεις ιδέα πως ζητάμε voucher από τη ryanair;
Δε θέλω επιστροφή χρημάτων που έχω βρει το τρόπο, το ποσό είναι εξευτελιστικά μικρό άλλωστε.
Έλεγα αν υπάρχει επιλογή για voucher να το προτιμήσω να αξιοποιηθεί.
Έκανε κάποιος την αντίστοιχη διαδικασία;
Καλησπέρα, όταν κάνεις ακύρωση της πτήσεις θα σου έρθει ένα email που θα σε ρωτάει αν θες voucher ή refund εκεί πρέπει να επιλέξεις voucher και θα σου στείλουν νέο email Με το voucher που θα γράφει αριθμό , ποσό και ημερομηνία λήξης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom