Ryanair Ακύρωση ταξιδίου. Επιστροφή χρημάτων

zalaros

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους :) Μια ερώτηση σχετικά με κράτηση στην Ryanair. Έκανα κράτηση για 3 συγγενείς μου για ταξίδι στην Γερμανία τον Ιούνιο. Δεν έχουν πιστωτική και τους έκανα εγώ την κράτηση. Τελικά για προσωπικούς λόγους δεν θα ταξιδέψουν. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την επιστροφή χρημάτων; Ξέρω πως δεν γίνονται επιστροφές από την Ryanair αλλά άκουσα πως δικαιούσαι τους φόρους αεροδρομίου. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ :D
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Γεια σε όλους :) Μια ερώτηση σχετικά με κράτηση στην Ryanair. Έκανα κράτηση για 3 συγγενείς μου για ταξίδι στην Γερμανία τον Ιούνιο. Δεν έχουν πιστωτική και τους έκανα εγώ την κράτηση. Τελικά για προσωπικούς λόγους δεν θα ταξιδέψουν. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την επιστροφή χρημάτων; Ξέρω πως δεν γίνονται επιστροφές από την Ryanair αλλά άκουσα πως δικαιούσαι τους φόρους αεροδρομίου. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ :D
Δυο φορές που έχει ακυρωθεί ταξίδι μου και δεν πήρα τίποτα. Μάλιστα είχα επικοινωνήσει και με την εταιρία. Δεν θυμάμαι να εχω διαβάσει στην ιστοσελίδα τους οτιδήποτε για επιστροφή φόρων. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου χάνεις τα χρήματα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Γεια σε όλους :) Μια ερώτηση σχετικά με κράτηση στην Ryanair. Έκανα κράτηση για 3 συγγενείς μου για ταξίδι στην Γερμανία τον Ιούνιο. Δεν έχουν πιστωτική και τους έκανα εγώ την κράτηση. Τελικά για προσωπικούς λόγους δεν θα ταξιδέψουν. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με την επιστροφή χρημάτων; Ξέρω πως δεν γίνονται επιστροφές από την Ryanair αλλά άκουσα πως δικαιούσαι τους φόρους αεροδρομίου. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ :D
Μια περιπτωση υπαρχει να παρεις τα λεφτα σου πισω. Να εισαι ΤΟΣΟ!! τυχερος που να αλλαξουν οι ωρες πτησεις απο την εταιρεια ( θα σου στειλεουν μαιλ κοντα τις ημερες που ειναι η πτηση) ...εχε το νου σου ισως πιασεις τσακ-ποτ:twisted:
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Γεια σας, εχω κλεισει 2 εισιτηρια για Λονδινο και τελικά κατι προεκυψε και δεν μπορουμε να παμε. Εστειλα mail στην εταιρεια και μου απαντησε οτι μπορω να παρω τους Government Tax. Μου εστειλαν και αυτο το link http://www.ryanair.com/ie/questions/can-i-apply-for-a-refund-for-my-unused-flight/ kai http://www.ryanair.com/ie/terms-and-conditions/regulations-tableoffees/ . Δηλαδη, ειναι 20 ευρω το ατομο για πηγανε και 20 για ελα δηλαδη 80 ευρω για 2 ατομα; Ή ειναι 40 ευρω; Την αιτηση που την κανω ; στο site της ryanair? θα ταξιδευαμε στις 24 Ιουνιου. Παντως η λογικη του vegerazaros εχει την πλακα της, αλλα συνηθως η ryanair δεν αλλαξει ωρες πτησεις...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Γεια σας, εχω κλεισει 2 εισιτηρια για Λονδινο και τελικά κατι προεκυψε και δεν μπορουμε να παμε. Εστειλα mail στην εταιρεια και μου απαντησε οτι μπορω να παρω τους Government Tax. Μου εστειλαν και αυτο το link http://www.ryanair.com/ie/questions/can-i-apply-for-a-refund-for-my-unused-flight/ kai http://www.ryanair.com/ie/terms-and-conditions/regulations-tableoffees/ . Δηλαδη, ειναι 20 ευρω το ατομο για πηγανε και 20 για ελα δηλαδη 80 ευρω για 2 ατομα; Ή ειναι 40 ευρω; Την αιτηση που την κανω ; στο site της ryanair? θα ταξιδευαμε στις 24 Ιουνιου. Παντως η λογικη του vegerazaros εχει την πλακα της, αλλα συνηθως η ryanair δεν αλλαξει ωρες πτησεις...
:xalara:εγω ημουν τυχερή !!! ειχα βγαλει επιστροφη της κορης μου 28 Δεκεμβρη απο Θεσσαλονικη-Χανια Μετα αποφάσισε να επιστρεψει μαζι μου στις 23/12 και να μην μεινει με τους φιλους της για Χριστουγεννα .Οποτε βγαλαμε αλλο . Κάποιες μερες πριν τις πτησεις , μου ηρθε μήνυμα οτι αλλαζει η ωρα της πτησης της 28ης και επειδη ηταν περισσότερες απο 3 ωρες θα μπορουσα να δεχτώ ή να μην δεχτώ και φυσικα Δεν δεχτηκα...
Ετσι μου εκανε δωρο η αγαπημενη Ryanair ενα 50ρικακι για τα Χριστούγεννα κ μου τα εβαλαν σε 20 μερες στο λογαριασμο μου:D
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
καλοκαιρι δεν νομιζω να αλλαξουν οι ωρες...
ξερει κανεις αν εννοουν 80 ευρω ή 40 ευρω για 2 ατομα; που κανουμε την αιτηση;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Απαντηση δεν πηρα απο καποιον εδω απλα ειπα να βαλω μερικα link που ισως βοηθησουν αλλους στο μελλον. Δεν εχω κανει κατι ακομα αλλα απ' οτι καταλαβα πρεπει να γραψω αιτηση και να τη στειλω στα κεντρικα τους γραφεια μεσα σε ενα μηνα απο την πτηση.
Εδω λοιπον λενε καποα ατομα τι κανανε:
http://www.consumeractiongroup.co.uk/forum/showthread.php?52879-Ryanair-getting-your-taxes-back
καπου αλλου λεει οτι το στελνουμε στη διευθυνση:
Ryanair Refunds Dept
Ryanair Head Office
Dublin Airport
Co Dublin

http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&t=744288&d=10846.76864&nmt=

εχει και ετοιμα κειμενακια για εμας του τεμπελιδες....
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
εμενα μου στειλανε ωρα για αλλαγη ωρας και δεν βολευει μπορω να τα παρω πισω?????
Μια περιπτωση υπαρχει να παρεις τα λεφτα σου πισω. Να εισαι ΤΟΣΟ!! τυχερος που να αλλαξουν οι ωρες πτησεις απο την εταιρεια ( θα σου στειλεουν μαιλ κοντα τις ημερες που ειναι η πτηση) ...εχε το νου σου ισως πιασεις τσακ-ποτ:twisted:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
εμενα μου στειλανε ωρα για αλλαγη ωρας και δεν βολευει μπορω να τα παρω πισω?????
Αν εχει διαφορα ωρων ναι ,αν ειναι λεπτά όχι. Αν είναι ωρες σου λέει στο μήνυμα να διαλεξεις ...συμφωνείτε η οχι
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Αν εχει διαφορα ωρων ναι ,αν ειναι λεπτά όχι. Αν είναι ωρες σου λέει στο μήνυμα να διαλεξεις ...συμφωνείτε η οχι
1 ωρα ειναι η διαφορα και οντως μ εχει να πατησω αποδοχη η οχι..αν πατησω οχι τι γινεται μου επιστρεφει ολο το ποσο του γυρισμου μονο που αλλαζει?? βασικα απο οτι βλεπω στο μαιλ γραφει ενα λινκ για αποδοχη κ ενα αλλο για αλλαγη πτησης, δεν γραφει ακυρωση
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
1 ωρα ειναι η διαφορα και οντως μ εχει να πατησω αποδοχη η οχι..αν πατησω οχι τι γινεται μου επιστρεφει ολο το ποσο του γυρισμου μονο που αλλαζει?? βασικα απο οτι βλεπω στο μαιλ γραφει ενα λινκ για αποδοχη κ ενα αλλο για αλλαγη πτησης, δεν γραφει ακυρωση
Εμενα εγραφε αποδοχη και μη αποδοχη.....εσυ μην πατησεις το αποδοχη....πατα το αλλο και θα δεις τι θα γινει....δεν ειμαι και σπιτι να μπορω να σου στειλω copy εκεινκ το δικο μου Αν γινει ακυρωση μονο το ποσο της αλλαγης θα σου στειλουν
 

manouela

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα σε όλους, παιδιά. μόλις έκανα λογαριασμό στη σελίδα σας κ νιώθω λίγο εκτός κλίματος αλλά επειδή έχω θέμα πρέπει να σας γράψω.

έχει αιτηθεί κανείς σας επιστροφή φόρων από μη χρησιμοποιημένη πτήση της ράηαν που κλείστηκε ιντερνετικά; γιατί εδώ [https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/fees] λέει ότι επιστροφή δικαιούνται μόνο όσοι έκλεισαν τηλεφωνικά ή από το αεροδρόμιο.

ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλως σας βρήκα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom