Ryanair Ακύρωση ταξιδίου. Επιστροφή χρημάτων

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δηλαδή αν λείπει κάποιος, ο οποίος είναι εκεί και έχει δώσει και βαλίτσα, δεν θα κάνουν ανακοίνωση;
Αυτος που "ηταν εκει και παρεδωσε βαλιτσα" δεν "λειπει". Δεν ειναι no show.
Δεν ετεθη καν ερωτημα για τετοιο σεναριο, οτι δηλαδη θα μετανιωσουν οι συνεπιβατες του @soudianos πριν το gate. Ειπε οτι δεν θα ερθουν στο αεροδρομιο, δηλαδη θα ειναι no show.
Μην το τραβαμε απο τα μαλλια το θεμα. Σχολιο σε συγκεκριμενο και σαφεστατο ερωτημα εκανα, οχι σε φανταστικο σεναριο.
Αλλα μια που ρωτας, πιο γρηγορα βγαζουν τη βαλιτσα απο το αμπαρι, παρα να περιμενουν οποιον "λειπει" χαζευοντας τα αρωματα, ειδικα σε μεγαλα αεροδρομια που ειναι πιεστικη η αναχωρηση του αεροπλανου.
 
Last edited:

Natalie_

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Αυτος που "ηταν εκει και παρεδωσε βαλιτσα" δεν "λειπει". Δεν ειναι no show.
Το no show δεν αναφέρεται στην παρουσία σου στα check in counters, αναφέρεται στην επιβίβαση. Δεν είσαι παρόν για την επιβίβαση, άρα θεωρείσαι no show.
(Αν δεν έχεις κάνει τσεκ ιν πάλι no show εισαι, αλλά το όνομα σου δεν είναι στη λίστα με τους επιβάτες για επιβιβαση, άρα δεν ασχολείται κανείς μαζί σου).

Μην το τραβαμε απο τα μαλλια το θεμα. Σχολιο σε συγκεκριμενο και σαφεστατο ερωτημα εκανα, οχι σε φανταστικο σεναριο.
Εντάξει ρε παιδιά, συζήτηση κάνουμε. Έτσι μεταδίδεται η γνώση.

Αλλα μια που ρωτας, πιο γρηγορα βγαζουν τη βαλιτσα απο το αμπαρι, παρα να περιμενουν οποιον "λειπει" χαζευοντας τα αρωματα, ειδικα σε μεγαλα αεροδρομια που ειναι πιεστικη η αναχωρηση του αεροπλανου.
Μάλλον τους είναι εύκολο γιατί η Ράιαν χρησιμοποιεί μικρά αεροσκάφη και είναι λίγες οι βαλίτσες.
Στα μεγαλύτερα αεροσκάφη όμως, αν η βαλίτσα είναι στο πίσω πίσω container και χρειάζεται 20 λεπτα για την όλη διαδικασία, όχι μόνο θα καλέσεις τα ονόματα, αλλά θα γυρνάς στο τέρμιναλ να τους ψάχνεις!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αν το ποσό που πλήρωσες ήταν μεγαλύτερο από τους φόρους συν το σχετικό τέλος (€20/ £17 ανά επιβάτη), ζήτα επιστροφή φόρων (μετά την ημερομηνία της πτήσης). Τώρα, αν οι τιμές ήταν χαμηλές, χρησιμοποίησε το extra space, όπως γράφεις κι εσύ.
https://refundclaims.ryanair.com/?lg=EL
Θα κάνω και την αιτησούλα για την επιστροφή φόρων, δε χάνω κάτι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Καλημερα! εχω κλεισει με ryanair αλλα δυστυχως το ταξιδι δεν μπορει να γινει. Πρεπει να κανω καποια ενεργεια ή το αφηνω ετσι χωρις check in κτλ? επισης υπαρχει περιπτωση να το πουλησω γιατι βλεπω οτι η τιμη εχει παει στα υψη?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημερα! εχω κλεισει με ryanair αλλα δυστυχως το ταξιδι δεν μπορει να γινει. Πρεπει να κανω καποια ενεργεια ή το αφηνω ετσι χωρις check in κτλ? επισης υπαρχει περιπτωση να το πουλησω γιατι βλεπω οτι η τιμη εχει παει στα υψη?
Δεν κάνεις τίποτα.
Για αλλαγή ονόματος θα χρειαστεί να πληρωθεί και το fee αλλαγής και η διαφορά στην τιμή με βάση πόσο στοιχίζει τωρα το εισιτηριο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Με κάθε επιφύλαξη αν έκανα σωστά, θα πω αυτό που έκανα εγώ 2 φορές ( μία για μένα και μία για τον γιό μου ) που δεν ταξιδέψαμε. Έκανα check in. και αυτό το έκανα πιστεύοντας ότι αν η πτήση είχε μεγάλη καθυστέρηση ή για κάποιο λόγο ακυρωνόταν, θα μπορούσα να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Ενώ αν δεν είχα κάνει δεν θα δικαιούμουν τίποτα.
Βέβαια και τις δύο φορές δεν συναίβει τίποτα από τα δύο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Με κάθε επιφύλαξη αν έκανα σωστά, θα πω αυτό που έκανα εγώ 2 φορές ( μία για μένα και μία για τον γιό μου ) που δεν ταξιδέψαμε. Έκανα check in. και αυτό το έκανα πιστεύοντας ότι αν η πτήση είχε μεγάλη καθυστέρηση ή για κάποιο λόγο ακυρωνόταν, θα μπορούσα να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Ενώ αν δεν είχα κάνει δεν θα δικαιούμουν τίποτα.
Βέβαια και τις δύο φορές δεν συναίβει τίποτα από τα δύο.
Σε περίπτωση μεγάλης καθυστέρησης το ενδεχόμενο αποζημίωσης δεν προϋποθέτει να σ' έχουν τσεκαρει στην πύλη επιβιβασης; Αν αποδειχτεί ότι δεν ήσουν αεροδρομιο γιατί να σε αποζημιώσουν; Επίσης σε περίπτωση ακύρωσης (με υπαίτια την εταιρία) σου δίνεται η επιλογή επιστροφής χρημάτων έτσι κι αλλιώς. Εκτός αν γίνει η ακύρωση τελευταία στιγμή στο αεροδρόμιο πριν την πτήση οπότε και σε αυτήν την περίπτωση ισχύει το πρώτο μου ερώτημα.

Μπορεί κάτι να χάνω κι εγώ στο όλο κονσεπτ, δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά με πρόχειρη σκέψη η λογική μου αυτό λέει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Σε περίπτωση μεγάλης καθυστέρησης το ενδεχόμενο αποζημίωσης δεν προϋποθέτει να σ' έχουν τσεκαρει στην πύλη επιβιβασης; Αν αποδειχτεί ότι δεν ήσουν αεροδρομιο γιατί να σε αποζημιώσουν; Επίσης σε περίπτωση ακύρωσης (με υπαίτια την εταιρία) σου δίνεται η επιλογή επιστροφής χρημάτων έτσι κι αλλιώς. Εκτός αν γίνει η ακύρωση τελευταία στιγμή στο αεροδρόμιο πριν την πτήση οπότε και σε αυτήν την περίπτωση ισχύει το πρώτο μου ερώτημα.

Μπορεί κάτι να χάνω κι εγώ στο όλο κονσεπτ, δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά με πρόχειρη σκέψη η λογική μου αυτό λέει.

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά αφού έτσι και αλλιώς δεν θα ταξίδευα γιατί να μην έκανα τσεκ ιν; Πότε δεν ξέρεις
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά αφού έτσι και αλλιώς δεν θα ταξίδευα γιατί να μην έκανα τσεκ ιν; Πότε δεν ξέρεις
Δηλαδη δεν σου επεστρεψαν τιποτε? Εχασες ολα τα 4.99€? Αλητες...το εχω παθει κι εγω, πανε τα 8.99€ μου...
Εντυπωσιαστηκα παντως απο το χρονο επιστροφης χρηματων χτες που ακυρωσαν πτηση τους. Μου προσφερθηκε εναλλακτικη αλλη μερα (με πανακριβο συνδυασμο αλλων 2 πτησεων..!), αρνηθηκα κ σε 18 ωρες ειχαν επιστρεψει ολο το ποσο..
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Γειά σας. Εγώ έχω μία άλλη ερώτηση να κάνω. Έβγαλα εισιτήριο Ρώμη-Θεσσαλονίκη και πληρώθηκε και σκέφτομαι μία αλλαγή, να γίνει Ρώμη-Αθήνα. Το δέχεται αυτό η Ryanair και πως κι' αν υπάρχει πρόστιμο? Το γνωρίζει κάποιος ή να πάρω την εταιρεία?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Γειά σας. Εγώ έχω μία άλλη ερώτηση να κάνω. Έβγαλα εισιτήριο Ρώμη-Θεσσαλονίκη και πληρώθηκε και σκέφτομαι μία αλλαγή, να γίνει Ρώμη-Αθήνα. Το δέχεται αυτό η Ryanair και πως κι' αν υπάρχει πρόστιμο? Το γνωρίζει κάποιος ή να πάρω την εταιρεία?
Δεν θα το δεχθεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom