Αλγερινή Σαχάρα

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Να δω ποσα αστρα θα βλεπω με πεντε βαθμους μυωπια...Τη σεληνη και ζητημα ειναι... Θα κοιμαμαι με τα γυαλια μου, μου φαινεται...
Κι όμως, Έρση, είναι τόσο φωτεινά που βλέπεις τα πάντα, κι ας μην υπάρχει τεχνητό φως για χιλιόμετρα....απίστευτη αίσθηση, υπέροχη σιγαλιά, νιώθεις πως βρίσκεσαι στο τέλος του κόσμου, και είσαι βασιλιάς του............

Euphemia, με ξεσηκώνεις άσχημα, αλλά δε μου βγαίνουν οι μέρες....:( Την προηγούμενη μέρα θα επιστρέφω από μεγάλο ταξίδι, και δε γίνεται να ξαναφύγω αμέσως...Πιστεύω όμως ότι θα ξαναπάς, ε??? ;)Γι αυτό και δηλώνω από τώρα συμμετοχή για το επόμενο!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και μια ακομη ερωτηση, μια μια μου ερχονται: Νερο εχουν φερει οι συνοδοι εμφυαλωμενο, πινουμε νερο απο πηγαδια αφου του ριξουμε ταμπλετες μεσα; Τι ακριβως γινεται;
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
Και μια ακομη ερωτηση, μια μια μου ερχονται: Νερο εχουν φερει οι συνοδοι εμφυαλωμενο, πινουμε νερο απο πηγαδια αφου του ριξουμε ταμπλετες μεσα; Τι ακριβως γινεται;
Πίνουμε πηγαδίσιο που κουβαλάμε σε μπιτόνια. Αν τελειώσει, που δεν νομίζω στην περίπτωση του εβδομαδιαίου τρεκ, αλλά λέμε τώρα, όπως μου έχει τύχει στα πιο μεγάλης διάρκειας ταξίδια, πίνουμε από τις guelta, φυσικές δεξαμενές, αφού ρίξουμε την -μπλιαχ- ταμπλέτα μέσα. Δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα. Εμφιαλωμένο δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί μένει άπειρες ώρες στον ήλιο.

(από αυτή τη συγκεκριμένη guelta ήπια...)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
ελπιζω να ξαναπας και το 2011, για ναρθω...φια φετος τα λεφτα φυγαν στην Ινδια και δινω διπλωματικη μετα τα χριστουγεννα....

παντως το ολο ταξιδι μοιαζει ονειρικο!!!!
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
ελπιζω να ξαναπας και το 2011, για ναρθω...φια φετος τα λεφτα φυγαν στην Ινδια και δινω διπλωματικη μετα τα χριστουγεννα....

παντως το ολο ταξιδι μοιαζει ονειρικο!!!!
...και το 2011, και το 12 και το 13...
Καλό ταξίδι και καλή επιτυχία! :clap:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
...και το 2011, και το 12 και το 13...
Καλό ταξίδι και καλή επιτυχία! :clap:
ωραια,χαιρομαι......!!!!!

το ταξιδι εγινε και τωρα ταξιδευω ακομα με τις ανμνησεις....:D:D:D

οσο για το κομματι διπλωματικη αστα, η επιτυχια δεν ειναι και τοσο σιγουρη,το ανεβαλα για 3 χρονια και η προσαρμογη πισω στα φοιτητικα δεδομενα δυσκολη....καλη τυχη μαλλον χρειαζομαι!:bleh:

καλο ταξιδι λοιπον και σε σενα και σε οποιον τυχερο σε ακολουθησει!!!!!!!
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
Ο κύβος ερρίφθη!

Λοιπόν, το ταξίδι είναι 16 Ιανουαρίου - 7 Φεβρουαρίου . . . . . . .:shock: . . . . . . . . . . . . .:shock: . . . . . . . . . . . .:shock: . . . μουγκαμάρα ; . . . . . . . . . . .:shock: . . . . . . . . .

Ναι, 3 εβδομάδες trekking σε μια περιοχή του Hoggar της Αλγερινής Σαχάρας που είναι μακριά από τα γνωστά δρομολόγια. Sorry παιδιά, αλλά έπρεπε, δηλαδή δεν θα συγχωρούσα τον εαυτό μου αν δεν πήγαινα σ' αυτό το ταξίδι. Θα γίνει μόνο μία φορά με επικεφαλής ένα Γάλλο τρελό και γκουρού της ερήμου, τον Damien Parisse και διοργάνωση από γαλλικό πρακτορείο. Είναι όλο με τα πόδια, αφορά διάσχιση της περιοχής έξω από την πόλη Ταμανρασέτ στη ΝΑ Αλγερία και θέλει αντοχές και φυσικά χρόνο. Τρεις βδομάδες είναι αυτές, μόνο κάτι ρέμπελοι σαν εμένα τις έχουν ελεύθερες. Τώρα πού θα βρω τα χρήματα, :D αυτό είναι άλλο θέμα... ενδιαφέρον κι αυτό.
Είναι κανείς για τρέλες; :clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Είναι κανείς για τρέλες; :clap:
euphemia εγώ δεν είμαι για τετοιες τρέλες γιατί πίνω νερό μόνο Εvian.:D
η παλαβιάρα με τα trekking και τις ερήμους lullu που πίνει τα παντα θα ερχόταν αλλα ειναι ήδη εκεί τώρα..
μάλον θα ειναι στον δρόμο για την επιστροφή,εκτός άν την κατάπιε καμμιά άμμος και ησυχάσομε..:D
μπά μην το λές δεν τοχει τίποτα να ξανάρθει στα καπάκια:rolleyes:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
ζηλεύω...ζηλεύω..ζηλεύω...
γι΄αυτές τις ημερομηνίες ούτε συζήτηση δεν γίνεται...τόσο καιρό μπορώ να λέιψω μόνο καλοκαίρι σαν εκπαιδευτικός γαρ...

καλά να περάσεις και επιστρέφοντας περιμένουμε εντυπώσεις και φωτό, ώστε να πάρουμε και εμεις μία γεύση και να περιπλανηθούμε έστω και νοερά στα μονοπάτια της ερήμου..
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
ζηλεύω...ζηλεύω..ζηλεύω...
γι΄αυτές τις ημερομηνίες ούτε συζήτηση δεν γίνεται...τόσο καιρό μπορώ να λέιψω μόνο καλοκαίρι σαν εκπαιδευτικός γαρ...

καλά να περάσεις και επιστρέφοντας περιμένουμε εντυπώσεις και φωτό, ώστε να πάρουμε και εμεις μία γεύση και να περιπλανηθούμε έστω και νοερά στα μονοπάτια της ερήμου..
Εννοείται ότι θα δείτε Υπερπαραγωγή! Σ' ευχαριστώ πολύ :lol:
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
euphemia εγώ δεν είμαι για τετοιες τρέλες γιατί πίνω νερό μόνο Εvian.:D
η παλαβιάρα με τα trekking και τις ερήμους lullu που πίνει τα παντα θα ερχόταν αλλα ειναι ήδη εκεί τώρα..
μάλον θα ειναι στον δρόμο για την επιστροφή,εκτός άν την κατάπιε καμμιά άμμος και ησυχάσομε..:D
μπά μην το λές δεν τοχει τίποτα να ξανάρθει στα καπάκια:rolleyes:
εβιάν-ξεβιάν άντε να δούμε πότε θα ξεσηκωθείτε ωρέ!
Καλά, πάω να δω τι γίνεται κι άμα λέει, έρχεστε... :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για φέτος με τίποτε δε μπορώ να λείψω τόσο μεγάλο διάστημα! Καλά να περάσεις και να μας διηγηθείς ολη την περιπέτειά σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom