Ryanair Αλλαγή ώρας πτήσης - Επιστροφή χρημάτων από Ryanair

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εχω κλεισει Μυκονο-Βιεννη με wizzair και Βιεννη- Βαλενθια με ryanair, με αρχικο σκοπο να μεινω ~ 1 μερα στη Βιεννη. Αρχικα μου αλλαζει την πτηση η ραηαν (πριν κανα μηνα) και μου τη βαζει 2 ωρες νωριτερα, δινοντας μου την επιλογη ειτε να δεχτω την αλλαγη (δεν πατησα ποτε το λινκ) ειτε να αλλαξω την πτηση. Πριν 4 μερες μου την αλλαζει και η γουιζ και μου τη βαζει το βραδυ, οποτε δε θα δω τιποτα απο Βιεννη και αποφασισα να κλεισω τελειως διαφορετικη πτηση. Ενω η γουιζ μου δινει τα λεφτα πισω, οταν προσπαθω να κανω αλλαγη πτησης στη ραηαν, μου βγαζει οτιι το διαθεσιμο υπολοιπο ειναι ισο με το εισιτηριο χωρις τη βαλιτσα που πληρωσα. Αυτα τα λεφτα να φανταστω τα χανω;
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά. Έκλεισα χθες εισιτήρια Ryan μέσω Kiwi για Βρυξέλλες. Και σήμερα μου στέλνει η kiwi μήνυμα ότι η πτήση πάει πίσω 14,5 ώρες, με συνέπεια να μου τινάζει όλο το πρόγραμμα στον αέρα. Έχω κάποιο δικαίωμα για αποζημίωση/ακύρωση ή απλά το δέχομαι στωικά;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα παιδιά. Έκλεισα χθες εισιτήρια Ryan μέσω Kiwi για Βρυξέλλες. Και σήμερα μου στέλνει η kiwi μήνυμα ότι η πτήση πάει πίσω 14,5 ώρες, με συνέπεια να μου τινάζει όλο το πρόγραμμα στον αέρα. Έχω κάποιο δικαίωμα για αποζημίωση/ακύρωση ή απλά το δέχομαι στωικά;
Μπορείς να κάνεις και αλλαγή πτήσης αν σε καλύπτει κάποια.
Εγώ έχω κλείσει Νοέμβριο για Λονδίνο από την Ryan και μου έχουν αλλάξει 3 φορές τις ώρες, ευτυχώς χωρίς να μου ανατρέπουν τίποτα (μέχρι στιγμής).
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Γνωρίζει κανείς πως γίνεται να αλλάξει το μέηλ στον λογαριασμό της Ryan; Απ ότι βλέπω δεν έχει επιλογή αλλαγής.
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μπορείς να κάνεις και αλλαγή πτήσης αν σε καλύπτει κάποια.
Εγώ έχω κλείσει Νοέμβριο για Λονδίνο από την Ryan και μου έχουν αλλάξει 3 φορές τις ώρες, ευτυχώς χωρίς να μου ανατρέπουν τίποτα (μέχρι στιγμής).

Με την ανάλογη χρέωση να υποθέσω;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Με την ανάλογη χρέωση να υποθέσω;
Δεν ξέρω να σου πω.
Δες τι μου εστειλε η Ryan:


Σας ενημερώνουμε ότι δυστυχώς υπήρξε αλλαγή ώρας στην κράτησή σας με την Ryanair. Βρείτε παρακάτω τα νέα στοιχεία της πτήσης/των πτήσεών σας. Αν ταξιδεύετε με άλλους, ενημερώστε τους για τις αλλαγές. Σας ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

Ωστόσο, έχετε πλέον πολλές επιλογές από τις οποίες μπορείτε να επωφεληθείτε, όπως να αποδεχτείτε τη νέα ώρα αναχώρησης, να αλλάξετε την πτήση σας δωρεάν ή να ζητήσετε πλήρη επιστροφή χρημάτων για το κόστος του εισιτηρίου σας.

Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις επιλογές σας, δείτε παρακάτω.​
1. Αποδοχή αλλαγή ώρας πτήσης/πτήσεων​
Επιβάτες: 1. ...........................2.....................................
Αριθμός κράτησης: ..........................​
Flag
Πτήση αναχώρησης​
Αθήνα (ATH) to Λονδίνο (Στάνστεντ) (STN)
.............................................................................​
Flag
Εισερχόμενη πτήση​
Λονδίνο (Στάνστεντ) (STN) to Αθήνα (ATH)
.....................................................​
Αποδοχή αλλαγής πτήσης​
Εάν έχετε ήδη εκτυπώσει την κάρτα επιβίβασής σας, εκτυπώστε την ξανά για να βεβαιωθείτε ότι η κάρτα επιβίβασής σας εμφανίζει την ενημερωμένη προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης και άφιξης.​
2. Αλλάξτε την πτήση σας δωρεάν​
• Μπορείτε να επιλέξετε να αλλάξετε την πτήση σας στην επόμενη διαθέσιμη πτήση στην ίδια διαδρομή ή σε μια πτήση που αναχωρεί μία ημέρα πριν ή μία μέρα μετά τη νέα ώρα αναχώρησης. Δεν ισχύουν τέλη αλλαγής και δεν χρειάζεται να πληρώσετε διαφορά ναύλου.

• Κάντε κλικ εδώ για να επικοινωνήσετε με την ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών μας (κατά τις ώρες λειτουργίας) εάν επιθυμείτε να επωφεληθείτε από την επιλογή δωρεάν αλλαγής.

• Λάβετε υπόψη ότι τυχόν αλλαγές που υπερβαίνουν τις παραπάνω περιόδους θα υπόκεινται σε χρεώσεις αλλαγής πτήσης και επιπλέον διαφορά ναύλου (αν ισχύει).​
3. Αίτηση για επιστροφή χρημάτων​
• Μπορείτε να ακυρώσετε την κράτησή σας και να ζητήσετε πλήρη επιστροφή χρημάτων για τις μη χρησιμοποιημένες πτήσεις σας. Κάντε κλικ εδώ για να ξεκινήσει η διαδικασία επιστροφής χρημάτων.

• Θα λάβετε την επιστροφή των χρημάτων σας εντός 24 ωρών από την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιστροφής χρημάτων.​

Λάβετε υπόψη ότι η Ryanair δεν φέρει ευθύνη για τυχόν προπληρωμένες δαπάνες που έχουν άμεση ή έμμεση σχέση με την κράτησή σας ως αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής ώρας.

Εάν έχετε αγοράσει άλλα προϊόντα από τη Ryanair (π.χ. ενοικίαση αυτοκινήτου, μεταφορές, στάθμευση, κλπ.) και πρέπει να κάνετε αλλαγές, επικοινωνήστε απευθείας με τους προμηθευτές.

Θα θέλαμε επί τη ευκαιρία να σας ζητήσουμε και πάλι συγγνώμη για την ταλαιπωρία που προκλήθηκε από την αλλαγή στην πτήση/στις πτήσεις σας.

Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε τη Ryanair και ανυπομονούμε να σας καλωσορίσουμε ξανά σύντομα στο αεροσκάφος.

Με εκτίμηση,

The Ryanair Group Customer Care (Ryanair DAC, Lauda, Malta Air & Buzz)​
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Διαφορετική περίπτωση, καθώς εσύ έκλεισες (ορθά) απευθείας από τη Rayn. Εγώ μέσω kiwi και δε μου έχει στείλει κάτι ανάλογο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Διαφορετική περίπτωση, καθώς εσύ έκλεισες (ορθά) απευθείας από τη Rayn. Εγώ μέσω kiwi και δε μου έχει στείλει κάτι ανάλογο.
Πιθανότατα η kiwi θα ζητήσει κάποια χρέωση για τις αλλαγές...Μακάρι να διαψευστώ..Θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους για τις αλλαγές που θέλεις...
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Πιθανότατα η kiwi θα ζητήσει κάποια χρέωση για τις αλλαγές...Μακάρι να διαψευστώ..Θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους για τις αλλαγές που θέλεις...
Και επίσης μην ξανακλεισεις από kiwi. Ποτέ κανένας! Όσο φθηνότερα κι αν είναι (που δεν είναι πολύ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom