Γαλλία Γερμανία Αλσατία Μέλανας Δρυμός

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Μηπως το Φραιμπουργκ ειναι υπερβολη?Μηπως να βαλω διαμονη σε Αλσατικα χωρια και να βαλουμε το Στρασβουργο μονοημερη?
Το Στρασβούργο είναι πανέμορφο και σου προτείνω να μείνετε εκεί και μιας και θα έχετε αυτοκίνητο να κάνετε μονοήμερη στο Κόλμαρ και σε 2-3 Αλσατικά χωριά όπως πχ Ribeauville, Riquewihr, Kaysersberg. Σχετικά με το Φράιμπουργκ μιας και θα βρίσκεστε στην περιοχή αξίζει να το δείτε να δοκιμάσετε και τοπική μπύρα αν σας αρέσουν... στις 2-3 μπυραρίες στο κέντρο της πόλης και να ανεβείτε και στο Μέλανα δρυμό στο Triberg με τον καταρράχτη και τους κούκους καθώς και τη λίμνη Titisee.
Για διαμονή εγώ έχω μείνει 2 φορές στη Χαιδελβέργη στο οικονομικό ibis Heidelberg Hauptbahnhof Hotel που βρίσκεται στο σταθμό και έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.
Στο Στρασβούργο στο κεντρικό σε πολύ βολική τοποθεσία ibis Styles Strasbourg Centre Petite France και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Στο Φράιμπουργκ στο σταθμό 10 λεπτά από το ιστορικό κέντρο Novotel Freiburg am Konzerthaus πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο
 
Last edited:

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Το Στρασβούργο είναι πανέμορφο και σου προτείνω να μείνετε εκεί και μιας και θα έχετε αυτοκίνητο να κάνετε μονοήμερη στο Κόλμαρ και σε 2-3 Αλσατικά χωριά όπως πχ Ribeauville, Riquewihr, Kaysersberg. Σχετικά με το Φράιμπουργκ μιας και θα βρίσκεστε στην περιοχή αξίζει να το δείτε να δοκιμάσετε και τοπική μπύρα αν σας αρέσουν... στις 2-3 μπυραρίες στο κέντρο της πόλης και να ανεβείτε και στο Μέλανα δρυμό στο Triberg με τον καταρράχτη και τους κούκους καθώς και τη λίμνη Titisee.
Για διαμονή εγώ έχω μείνει 2 φορές στη Χαιδελβέργη στο οικονομικό ibis Heidelberg Hauptbahnhof Hotel που βρίσκεται στο σταθμό και έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.
Στο Στρασβούργο στο κεντρικό σε πολύ βολική τοποθεσία ibis Styles Strasbourg Centre Petite France και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Στο Φράιμπουργκ στο σταθμό 10 λεπτά από το ιστορικό κέντρο Novotel Freiburg am Konzerthaus πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο
Ευχαριστώ για τα tips!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τον Αύγουστο ενδείκνυται μια εκδρομή σε αυτά τα μέρη. Σκεφτόμουν από Φρανκφούρτη μέχρι και Κόλμαρ, με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις σε Χαιδελεμβέργη και Στρασβούργο.

Επίσης, από τιμές (φαγητά κτλ) πώς είναι;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τον Αύγουστο ενδείκνυται μια εκδρομή σε αυτά τα μέρη. Σκεφτόμουν από Φρανκφούρτη μέχρι και Κόλμαρ, με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις σε Χαιδελεμβέργη και Στρασβούργο.

Επίσης, από τιμές (φαγητά κτλ) πώς είναι;
Η εποχή είναι μια χαρά. Κι εγώ καλοκαίρι πήγα, Ιούλιο. Καταπράσινα, ιδανικά για περιηγήσεις. Εμείς χρειαστήκαμε και ανοιξιάτικο μπουφανάκι. Το φαγητό ανάλογα. Αν κάτσεις σε μικρά εστιατόρια -μπυραρίες το πιάτο 10-13 ευρώ περίπου αλλά η μπύρα πολύ πολύ φτηνότερη. 500ml πάνω κάτω 4-5 ευρώ αν θυμάμαι καλά, σε εστιατόριο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τον Αύγουστο ενδείκνυται μια εκδρομή σε αυτά τα μέρη. Σκεφτόμουν από Φρανκφούρτη μέχρι και Κόλμαρ, με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις σε Χαιδελεμβέργη και Στρασβούργο.

Επίσης, από τιμές (φαγητά κτλ) πώς είναι;
Έχω κλείσει για τον Αύγουστο κάτι ανάλογο με άφιξη Στουτγκάρδη, έκρινα ότι έχει περισσότερα να δω έναντι της Φρανκφούρτης, με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις σε Χαϊδελβέργη Στρασβούργο Κολμάρ και αναχώρηση από Βασιλεία.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
+1 και από εμένα για τη Στουτγκάρδη έναντι της Φρανκφούρτης. Αμπελώνες, παλιό και νέο παλάτι μέσα στην πόλη, Mercedes-Benz και Porsche, ένα δεύτερο κέντρο στο "Νότο" (Süd), πολύ ωραία προάστια και το γραφικό Esslingen 15 λεπτά μακριά. Πράσινη πόλη η Στουτγκάρδη, γκρίζα η Φρανκφούρτη. Επιπλέον, γύρω από την Στουτγκάρδη υπάρχουν τόσα μέρη για εκδρομές που προκύπτει ένα ξεχωριστό ταξίδι (Tübingen, Sigmaringen, κάστρα Lichtenstein και Hohenzollern, Bad Urach). Από αυτή την άποψη ίσως να ήταν προτιμότερο αν έχει κανείς μόνο μια μέρα, να την διαθέσει στη Φρανκφούρτη αντί για την Στουτγκάρδη.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ποιο δευτερο κεντρο? ποιο εννοεις?

οπως και να εχει ...
τα μουσεια Mercedes-Benz και Porsche δεν με ενθουσιασαν αλλα δεν ειμαι και κολλημενος με τα αυτοκινητα
εντυπωσιακο βρηκα το σπιτι της ιστοριας (πηγα 3 φορες)
αν ειστε με παιδια : Killesberg...βολτα με το τραινακι, παγωτο, χαζι τα ζωακια, παιδικες χαρες κλπ
το Tübingen ν συπερ, το προτιμω απο Esslingen αλλα και το Esslingen αρκετα ωραιο. Αλλα αν ειναι να πας μονο σε ενα λογω χρονου Tübingen
Επισκεψη στο "κεντρο", επιβαλλεται (Königstraße) αν και ειναι ενας εμπορικος πεζοδρομος και τιποτα αλλο....(παντως αποφυγετε να πατε εκει οταν αρχισει να πεφτει η νυχτα)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Είχα σκοπό να επισκεφτώ το μουσείο Mercedes και το ζωολογικό κήπο Wilhelma σε δύο ημέρες (Σάββατο και Κυριακή). Δε ξέρω αν μπορέσω να τα βάλω και τα 2 στη μια ημέρα και στην άλλη να βάλω μια εκδρομή στο Tübingen ή (και) κάστρα Lichtenstein και να θυσιάσω το Ludwigsburg;
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχω κλείσει για τον Αύγουστο κάτι ανάλογο με άφιξη Στουτγκάρδη, έκρινα ότι έχει περισσότερα να δω έναντι της Φρανκφούρτης, με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις σε Χαϊδελβέργη Στρασβούργο Κολμάρ και αναχώρηση από Βασιλεία.
Έτσι θα επιστρέψω κι εγώ.
Δεν τα έχω κλείσει ακόμα και με έβαλες σε σκέψεις μήπως αλλάξω την άφιξη μου για Στουτγκάρδη, αν και την σκεφτόμουν σε άλλο ταξίδι μαζί με Μόναχο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Έτσι θα επιστρέψω κι εγώ.
Δεν τα έχω κλείσει ακόμα και με έβαλες σε σκέψεις μήπως αλλάξω την άφιξη μου για Στουτγκάρδη, αν και την σκεφτόμουν σε άλλο ταξίδι μαζί με Μόναχο.
Η αρχική μας σκέψη ήταν για Φρανκφούρτη μόνο όμως για την άφιξη και θα φεύγαμε κατευθείαν για Χαϊδελβέργη. Βρήκα περισσότερα ενδιαφέροντα στη Στουτγκάρδη σε σχέση με τη Φρανκφούρτη που θα συμφωνήσω ότι είναι μια γκρίζα πόλη. Το Μόναχο εμείς το συνδιάσαμε με το Σάλτζμπουργκ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τον Αύγουστο ενδείκνυται μια εκδρομή σε αυτά τα μέρη. Σκεφτόμουν από Φρανκφούρτη μέχρι και Κόλμαρ, με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις σε Χαιδελεμβέργη και Στρασβούργο.

Επίσης, από τιμές (φαγητά κτλ) πώς είναι;
Δεν μπορώ να φανταστώ πιο όμορφη εποχή από το καλοκαίρι για να ταξιδέψεις στην Αλσατία! Πήγα Αύγουστο και ήταν όλα υπέροχα! Καταπράσινα αμπέλια, ανθισμένα παρτέρια παντού και κουκλίστικα χωριά να λάμπουν κάτω από το δυνατό φως του Αυγουστιάτικου ήλιου! Ζέστη τις περισσότερες μέρες και ένα δροσερό αεράκι στο Στρασβούργο που χρειάστηκε να βάλουμε μια καλοκαιρινή ζακέτα τη μία μέρα μόνο.
Επίσης, εξαιρετική και η Χαϊδελβέργη που θα έπρεπε να βάλω και μία διανυκτέρευση για να την απολαύσω περισσότερο. Θα ανέβεις στο κάστρο της με το τελεφερικ οπωσδήποτε!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Σόρι για το όφτοπικ αλλά επειδή χτυπά άσχημα στο μάτι αλλά και είναι ένα πολύ συχνό λάθος, μήπως θα μπορούσε να αλλάξει ο τίτλος του νήματος από 'μέλανας' στο ορθό 'μέλας' ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom