Γαλλία Γερμανία Αλσατία Μέλανας Δρυμός

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
κοιτα...21 Αυγ ειναι κυριακη, μεσα στις διακοπες τις καλοκαιρινες σε ολη την νοτια Γερμανια
θεωρητικα βεβαια βγαινει. Αρκει να ειστε εκει στις 10 που ανοιγει.
Αλλα υπαρχει παντα το ρισκο να πεσεις σε μποτιλιαρισμα κλπ κλπ
οκ,ευχαριστώ!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Μόλις επέστρεψα από το ταξίδι μου και θα ήθελα να δώσω 2-3 πληροφορίες για το Στρασβούργο που μας έκλεψε την καρδιά. Πανέμορφη πόλη με ωραία ατμόσφαιρα! Μείναμε 2 βράδια και νομίζω ότι 2 το πολύ 3 βράδια είναι ιδανικά για να δει κάποιος την πόλη.
Εισιτήριο για τραμ και λεωφορεία 24 ωρών για έως 3 άτομα (Trio) με 6.90.
Είσοδος στο ευρωκοινοβούλιο δωρεάν. Καλό είναι να πάτε πριν τις 12.00 ή μετά τις 13.00, γιατί κλείνει για 1 ώρα ενδιάμεσα.
Τι είδαμε; Καθεδρικός ναός, ανάκτορο Ροάν, la petite France, το φράγμα Βομπάν, διάφορες πλατείες (πανέμορφη η Republique).
Σχετικά εκτός κέντρου επισκεφτήκαμε την περιοχή όπου βρίσκεται η βιβλιοθήκη Mediatheque Andre Malraux, όπου βρήκαμε ωραία μαγαζιά για φαγητό και καφέ και ένα όμορφο παρκάκι για παιδιά που έκαναν και δραστηριότητες μέσα στο ποτάμι. Κατεβήκαμε στη στάση τραμ Churchill.
Μέσω της εφαρμογής Fork φάγαμε σε ιταλικό εστιατόριο με μισή τιμή στα φαγητά.
Πάρα πολλά μαγαζιά το διάστημα 16.00-19.00 έχουν happy hour στις μπύρες και τα κοκτέιλ.
Να πάτε οπωσδήποτε στο μαγαζί meteor για να πιείτε τις δικές τους μπύρες σε ένα όμορφο περιβάλλον με καλές τιμές.
Να φάτε οπωσδήποτε tarta flambee!!!
 

ZoiRom

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα σε όλους!!
Οργανώνω ταξίδι για τον Αύγουστο 6 ημέρες στην Αλσατία-Μέλανα Δρυμό.
Εάν έχετε την ευγενή καλοσύνη να μου δώσετε τις προτάσεις σας, τις δικές σας συμβουλές, τι αξίζει να δούμε, πώς να χωρίσουμε τις μέρες; Ποιο αεροδρόμιο να προτιμήσουμε; να νοικιάσουμε αμάξι ή μπορούμε να μετακινηθούμε και με τα μέσα μεταφοράς; τι αλλο αξίζει να συνδυάσουμε σε αυτό το ταξιδι;
Οποιαδηποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!!

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!! 🌸🌸
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημέρα σε όλους!!
Οργανώνω ταξίδι για τον Αύγουστο 6 ημέρες στην Αλσατία-Μέλανα Δρυμό.
Εάν έχετε την ευγενή καλοσύνη να μου δώσετε τις προτάσεις σας, τις δικές σας συμβουλές, τι αξίζει να δούμε, πώς να χωρίσουμε τις μέρες; Ποιο αεροδρόμιο να προτιμήσουμε; να νοικιάσουμε αμάξι ή μπορούμε να μετακινηθούμε και με τα μέσα μεταφοράς; τι αλλο αξίζει να συνδυάσουμε σε αυτό το ταξιδι;
Οποιαδηποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!!

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!! 🌸🌸
Δες αρχικά στο θέμα που παραθέτω:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Αλσατία-Μέλανας-Δρυμός.58300/
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το αεροδρόμιο του baden baden είναι επίσης πάρα πολύ βολικό και η αλήθεια είναι για να περασεις απο ολα τα χωρια να σταματήσεις σε οινοποιεια να διασχισεις το μελανα δρυμο η καλυτερη λυση ειναι να νοικιασεις αυτοκινητο. Το κάναμε το 2017 και μπορεις να δεις λιγο τη διαδρομη και καποιες πληροφορίες εδω:
Γαλλία - Γερμανία - Ελβετία - Ηνωμένο Βασίλειο - Κυνηγώντας τα Χριστούγεννα.Λονδίνο-Αλσατία-Μέλανας Δρυμός
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.056
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Το αεροδρόμιο του baden baden είναι επίσης πάρα πολύ βολικό και η αλήθεια είναι για να περασεις απο ολα τα χωρια να σταματήσεις σε οινοποιεια να διασχισεις το μελανα δρυμο η καλυτερη λυση ειναι να νοικιασεις αυτοκινητο. Το κάναμε το 2017 και μπορεις να δεις λιγο τη διαδρομη και καποιες πληροφορίες εδω:
Γαλλία - Γερμανία - Ελβετία - Ηνωμένο Βασίλειο - Κυνηγώντας τα Χριστούγεννα.Λονδίνο-Αλσατία-Μέλανας Δρυμός
Βολικο ηταν ,εχει σταματησει η RYANAIR τις πτησεις απο Ελλαδα.
A , μονο απο Κερκυρα εχει αλλα με 400 € δεν νομιζω ...
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καλημέρα σας!
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για πρόγραμμα 7 ημερών. Οικογένεια με 2 παιδιά με αυτοκίνητο. 'Αφιξη και αναχώρηση απο Memmingen.
Δυστυχώς δύο μέρες θα τις περάσουμε σε Europapark και Ρουλάντικα.
Μπορείτε να μου προτίνεται στάσεις για τις υπόλοιπες 5 μέρες? Τι δεν πρέπει να χάσουμε στη περιοχή. Δεν μας πειράζει να αλλάζουμε ξενοδοχεία κάθε βράδυ και τα παιδιά είναι πολύ βολικά και αντέχουν να περιπλανιούνται για πολλες ώρες.
Ιδανικά θα θέλαμε να δούμε Μέλανα Δρυμό, Κολμαρ Στρασβούργο και κάστρο Neuschwanstein αλλά δεν ξέρω αν είναι ανέφικτος ο στόχος μου.

Για το Ρουλάντικα δεν έχω ακόμα πιστεί ότι αξίζει. Έχει πάει κάποιος να μου πει εντυπώσεις; Ο μικρός είναι 5,5, θα έχει δραστηριότητες να ασχοληθεί ή είναι για μεγαλύτερα παιδιά;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Καλημέρα σας ...
Βρίσκομαι σε διαδικασία οργάνωσης ταξιδιού για 12 μέρες ...
Με κύριο προορισμό την Αλσατία και επίσκεψη σε κάποιες περιοχές στην Γερμανία όπου ΕΚΕΙ θα νοικιάσω αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης.
Με μια πρώτη έρευνα τα μέρη που θα επισκεφθώ:
Χαϊδελβέργη, Μπάντεν Μπάντεν, Κολμάρ , Λίμνη Τίτιζε κλπ και να καταλήξω στις περιοχές τις Αλσατίας Στρασβούργο και τα γύρω όπου θα μείνω τουλάχιστον για 5 διανυκτερεύσεις ...
-Όπως ΚΑΘΕ φορά έτσι και τώρα Θα ήθελα τις συμβουλές σας όσο αφορά ΠΟΙΕΣ άλλες περιοχές να βάλω στο πρόγραμμα ... Πόσες περίπου μέρες σε κάθε περιοχή να διανυκτερεύω ...
Όποια άλλη συμβουλή δεκτή ...
Ευχαριστώ
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Με μια πρώτη έρευνα τα μέρη που θα επισκεφθώ:
Χαϊδελβέργη, Μπάντεν Μπάντεν, Κολμάρ , Λίμνη Τίτιζε κλπ και να καταλήξω στις περιοχές τις Αλσατίας Στρασβούργο και τα γύρω όπου θα μείνω τουλάχιστον για 5 διανυκτερεύσεις ...
-Όπως ΚΑΘΕ φορά έτσι και τώρα Θα ήθελα τις συμβουλές σας όσο αφορά ΠΟΙΕΣ άλλες περιοχές να βάλω στο πρόγραμμα ... Πόσες περίπου μέρες σε κάθε περιοχή να διανυκτερεύω ...
Όποια άλλη συμβουλή δεκτή ...
Ευχαριστώ
Βασιλεία θα σου πρότεινα για 1 μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom