Γαλλία Γερμανία Αλσατία Μέλανας Δρυμός

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλημέρα σας!
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για πρόγραμμα 7 ημερών. Οικογένεια με 2 παιδιά με αυτοκίνητο. 'Αφιξη και αναχώρηση απο Memmingen.
Δυστυχώς δύο μέρες θα τις περάσουμε σε Europapark και Ρουλάντικα.
Μπορείτε να μου προτίνεται στάσεις για τις υπόλοιπες 5 μέρες? Τι δεν πρέπει να χάσουμε στη περιοχή. Δεν μας πειράζει να αλλάζουμε ξενοδοχεία κάθε βράδυ και τα παιδιά είναι πολύ βολικά και αντέχουν να περιπλανιούνται για πολλες ώρες.
Ιδανικά θα θέλαμε να δούμε Μέλανα Δρυμό, Κολμαρ Στρασβούργο και κάστρο Neuschwanstein αλλά δεν ξέρω αν είναι ανέφικτος ο στόχος μου.

Για το Ρουλάντικα δεν έχω ακόμα πιστεί ότι αξίζει. Έχει πάει κάποιος να μου πει εντυπώσεις; Ο μικρός είναι 5,5, θα έχει δραστηριότητες να ασχοληθεί ή είναι για μεγαλύτερα παιδιά;
Καλημερα

rulantika αξιζει εγω εχω παει με τη κορη μου που ειναι 6 και τρελαθηκε.. πολυ παιχνιδι..
Θα σου προτεινα και το εξης αν θες μια μερα σιγουρα europa park ειναι πολυ ωραιο και rulantika μπορεις να πας απο τις 1700 την επομενη μεχρι τις 2200 που κλεινει και το πρωι να πατε καπου κοντα οπως freibourg η ακομα και colmar ειναι κοντα..
το καστρο που λες ειναι πρεπει να ειναι κοντα απο το αεροδρομιο που φτανετε. και νομιζω πρεπει να αφιερωσεις πολλες ωρες και να πας απο πολυ νωρις.. τσεκαρε οδηγους εχει παρα πολλους δυστυχως δεν εχω παει.

Βλεπω οτι ειναι κοντα στη λιμνη κωσταντζα το αεροδρομιο αρα εισαι περιπου 3,5 για europa park..
θα ελεγα κωσταντζα ειναι ωραια. εχει ενα πολυ ωραιο νησακι..
αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μ και μηνυμα..
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλημέρα σας ...
Βρίσκομαι σε διαδικασία οργάνωσης ταξιδιού για 12 μέρες ...
Με κύριο προορισμό την Αλσατία και επίσκεψη σε κάποιες περιοχές στην Γερμανία όπου ΕΚΕΙ θα νοικιάσω αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης.
Με μια πρώτη έρευνα τα μέρη που θα επισκεφθώ:
Χαϊδελβέργη, Μπάντεν Μπάντεν, Κολμάρ , Λίμνη Τίτιζε κλπ και να καταλήξω στις περιοχές τις Αλσατίας Στρασβούργο και τα γύρω όπου θα μείνω τουλάχιστον για 5 διανυκτερεύσεις ...
-Όπως ΚΑΘΕ φορά έτσι και τώρα Θα ήθελα τις συμβουλές σας όσο αφορά ΠΟΙΕΣ άλλες περιοχές να βάλω στο πρόγραμμα ... Πόσες περίπου μέρες σε κάθε περιοχή να διανυκτερεύω ...
Όποια άλλη συμβουλή δεκτή ...
Ευχαριστώ

καλημερα

Θα ελεγα ενα προγραμμα..

απο FRA αναλογα την ωρα αφιξης μια βολτα κατευθειαν αν φτασετε μεχρι μεσιμερη χαιδελβεργη..
μπορειτε να μεινετε εκει το βραδυ λογω κουρασης κτλ..
μετα

αυτα νομιζω θα ελεγα να μη στριμωξετε πολυ τα πραματα καλυτερα λιγα και καλα παρα να κουραστητε.

οτι χρειαστεις μην δυστασεις να μου στειλεις dm
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Καλημέρα σας ...
Βρίσκομαι σε διαδικασία οργάνωσης ταξιδιού για 12 μέρες ...
Με κύριο προορισμό την Αλσατία και επίσκεψη σε κάποιες περιοχές στην Γερμανία όπου ΕΚΕΙ θα νοικιάσω αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης.
Με μια πρώτη έρευνα τα μέρη που θα επισκεφθώ:
Χαϊδελβέργη, Μπάντεν Μπάντεν, Κολμάρ , Λίμνη Τίτιζε κλπ και να καταλήξω στις περιοχές τις Αλσατίας Στρασβούργο και τα γύρω όπου θα μείνω τουλάχιστον για 5 διανυκτερεύσεις ...
-Όπως ΚΑΘΕ φορά έτσι και τώρα Θα ήθελα τις συμβουλές σας όσο αφορά ΠΟΙΕΣ άλλες περιοχές να βάλω στο πρόγραμμα ... Πόσες περίπου μέρες σε κάθε περιοχή να διανυκτερεύω ...
Όποια άλλη συμβουλή δεκτή ...
Ευχαριστώ
στο Στρασβουργο θα εχεις αμαξι η οχι?To Στρασβουργο εννοειται δεν χρειαζεται αλλα για να γυρισεις τα Αλσατοχωρια θα χρειαστεις .Εγω περυσι τον Αυγουστο ειχα μεινει 3 μερες Χαιδελβεργη(χαιδελβεργη μπαντεν μπαντεν,λιμνη mummelsee),5 μερες Αλσατια(ολη την Αλσατια) και 3 μερες εξω απο το Φραιμπουργκ(Φραιμπουργκ,Τριμπεργκ,) .ειχαμε παιδια οποτε πηγαμε και europa park .Ειχαμε αμαξι ολες τις μερες και αφιξη αναχωρηση απο Στουτγκαρδη .Καπως ετσι το προτεινω .
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
καλημερα

Θα ελεγα ενα προγραμμα..

απο FRA αναλογα την ωρα αφιξης μια βολτα κατευθειαν αν φτασετε μεχρι μεσιμερη χαιδελβεργη..
μπορειτε να μεινετε εκει το βραδυ λογω κουρασης κτλ..
μετα

  • Μπάντεν-Μπάντεν Baden-Baden · Allemagne αξιζει για βολτα και μπορειτε να κανετε και μπανιο στα λουτρα που ειναι υπεροχα Caracalla Spa Thermes Caracalla · Römerpl. 1, 76530 Baden-Baden, Allemagne διανυκτερευση εκει στη γυρω περιοχη.
  • επομενη μερα κατευθυνση προς Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt · 79822, Allemagne αλλα να παρετε τον επαρχιακο να σας παει απο τα βουνα... και θα ελεγα διανυκτερυεση στην ευρυτερη περιοχη του friebourg αν σας βγαλει ο δρομος Triberg Triberg im Schwarzwald · 78098, Allemagne μεσα στο μελανα δρυμο με ωραιους καταρακτες αξιζει μια γρηγορη βολτα..
  • για εμενα freibourg οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα για να ξεκινησεις απο κει ειναι καλη περιπτωση
  • μετα πας κολμαρ μενεις 2 νυχτες
  • την τριτη μερα ξεκινας για τα επαρχιακα χωρια της αλσατιας.
  • Εγκισάιμ Eguisheim οπωσδηποτε πρεπει να πας εκει ειναι μαγικα.. μπορει να συνδιαστει και με κολμαρ γιατι ειναι 10 λεπτα αποσταση.
  • Gérardmer Gérardmer · 88400 ειναι λιγο πιο εξω αλλα αν σας παιρνει ο χρονος αξιζει
  • Καϊζερσμπέργκ Kaysersberg · 68240
  • Ρικβίρ Riquewihr · 68340
  • Ριμπωβιλέ Ribeauvillé · 68150
  • Château du Haut-Kœnigsbourg Château du Haut-Koenigsbourg · D159, 67600 Orschwiller
  • La Montagne des Singes La Montagne des Singes · Wick, 67600 Kintzheim
  • Ομπερναί Obernai
  • Στρασβούργο Strasbourg
αυτα νομιζω θα ελεγα να μη στριμωξετε πολυ τα πραματα καλυτερα λιγα και καλα παρα να κουραστητε.

οτι χρειαστεις μην δυστασεις να μου στειλεις dm
Φίλε Θεούλης είσαι ... πέφτω αμέσως στη μελέτη .. Σε ευχαριστώ ...


Έβγαλα κιόλας και την Διαδρομη 1 και την Διαδρομή 2 σύμφωνα με την πρότασή σου

στο Στρασβουργο θα εχεις αμαξι η οχι?To Στρασβουργο εννοειται δεν χρειαζεται αλλα για να γυρισεις τα Αλσατοχωρια θα χρειαστεις .Εγω περυσι τον Αυγουστο ειχα μεινει 3 μερες Χαιδελβεργη(χαιδελβεργη μπαντεν μπαντεν,λιμνη mummelsee),5 μερες Αλσατια(ολη την Αλσατια) και 3 μερες εξω απο το Φραιμπουργκ(Φραιμπουργκ,Τριμπεργκ,) .ειχαμε παιδια οποτε πηγαμε και europa park .Ειχαμε αμαξι ολες τις μερες και αφιξη αναχωρηση απο Στουτγκαρδη .Καπως ετσι το προτεινω .
Ναι ... αμάξι οπωσδήποτε απο το "FRA"... χωρίς αυτό δεν πάω πουθενά ... Σε ευχαριστώ για την απάντηση
 
Last edited by a moderator:

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Φίλε Θεούλης είσαι ... πέφτω αμέσως στη μελέτη .. Σε ευχαριστώ ...


Έβγαλα κιόλας και την Διαδρομη 1 και την Διαδρομή 2 σύμφωνα με την πρότασή σου



Ναι ... αμάξι οπωσδήποτε απο το "FRA"... χωρίς αυτό δεν πάω πουθενά ... Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Ναι μια χαρα..

Για τη διαδρομη 1 θα ελεγα μετα απο baden baden να παρετε για triberg τον επαρχειακο να σας παει μεσα απο τα βουνα.. λογικα θα εχει τετοια διαδρομη..
Αν θες επιπλεον πληροφοριες στειλε μου dm εγω μενω μονιμα Στρασβουργο οποτε θα μπορω να σε βοηθησω σε κατι παραπανω :)
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Φίλε Θεούλης είσαι ... πέφτω αμέσως στη μελέτη .. Σε ευχαριστώ ...


Έβγαλα κιόλας και την Διαδρομη 1 και την Διαδρομή 2 σύμφωνα με την πρότασή σου



Ναι ... αμάξι οπωσδήποτε απο το "FRA"... χωρίς αυτό δεν πάω πουθενά ... Σε ευχαριστώ για την απάντηση
στην διαδρομη 1 καντε μια σταση για καφε στο Gegenbach αν βολεψει πολυ ωραιο χωριο!Τα χωρια στην Αλσατια να εχεις υποψιν σου οτι η αποσταση μεταξυ τους ειναι στο 5 λεπτο ,10 λεπτο οποτε θα δεις πολλα σε μια μερα .Αλσατια προσοχη με τις ωρες των εστιατοριων γιατι θα πεινασετε ,το βραδυ ειναι 7 με 9 μετα κλεινει η κουζινα ,να κανετε κρατηση .
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
στην διαδρομη 1 καντε μια σταση για καφε στο Gegenbach αν βολεψει πολυ ωραιο χωριο!Τα χωρια στην Αλσατια να εχεις υποψιν σου οτι η αποσταση μεταξυ τους ειναι στο 5 λεπτο ,10 λεπτο οποτε θα δεις πολλα σε μια μερα .Αλσατια προσοχη με τις ωρες των εστιατοριων γιατι θα πεινασετε ,το βραδυ ειναι 7 με 9 μετα κλεινει η κουζινα ,να κανετε κρατηση .
Yes sir ! ... μόνο που θα πάμε για τσίσα δεν μας είπες :lol::lol::lol:
Εννοείται ότι αυτή που έβγαλα είναι μια πρώτη διαδρομή ... Θα ρετουσαριστεί αρκετά για να βγεί η τελική σύμφωνα με τις προτάσεις σου αλλά και άλλων παιδιών εδώ, που για μια ακόμη φορά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
 

Bruce

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Σε 12 μέρες άφιξη και αναχώρηση με την γυναίκα μου στο Στρασβούργο. Αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει μερικές συμβουλές σχετικά με το από που να ξεκινήσω; Μας ενδιαφέρει να δούμε μέλανα δρυμό-κρασοχώρια και ιδανικά να κάναμε και διανυκτέρευση Χαιδελβέργη χωρίς να είμαστε αρνητικοί να κάνουμε και αλλόυ διανυκτέρευση. Απλά σκεφτήκαμε να επειδή η άφιξη και η αναχώρηση είναι από Στρασβούργο να είχαμε την βάση μας εκε. Αλλά νομίζω 7 διανυκτερεύσεις που έχουμε είναι πολλές στο Στρασβούργο (φτάνουμε πρωί και αναχωρούμε μεσημεράκι) σύμφωνα με τις πολύτιμες πληροφόριες σας στην κοινότητα. Ιδανικά θα θέλαμε και μία βόλτα από EUROPA PARK να νιώσουμε λίγο παιδιά.. Διάβασα όπως προείπα αναλυτικά πολλές πληροφορίες εδώ μέσα αλλά θα ήθελα εάν είναι δυνατόν κάτι συγκεκριμένο ώστε να μην κάνουμε ανούσια χιλιόμετρα και φέρνουμε γύρω - γύρω . Ιδανικά θέλουμε και λίγη ξεκούραση, δεν θα θέλαμε να το πιέσουμε στο τέρμα αλλά βέβαιως θέλουμε να δούμε τα απαραίτητα διαμάντια. από που να αρχίσουμε βρε παιδιά μπας και καταφέρω να το βάλω κάτω να έχω έναν μπούσουλα. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Φαντάζομαι θα νοικιάσετε αυτοκίνητο...
Δεν έχει νόημα να έχετε ως βάση το Στρασβούργο, οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες, ειδικά αν θέλετε να πάτε και προς Γερμανία.
1-2 μέρες Στρασβούργο, 2-3 μέρες λοιπή Αλσατία (δρόμοι κρασιού, Colmar κλπ.) και τις υπόλοιπες Χαϊδελβέργη, Black Forest και πέριξ.
Δες και το παρόν thread προς τα πίσω
 

Bruce

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Φαντάζομαι θα νοικιάσετε αυτοκίνητο...
Δεν έχει νόημα να έχετε ως βάση το Στρασβούργο, οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες, ειδικά αν θέλετε να πάτε και προς Γερμανία.
1-2 μέρες Στρασβούργο, 2-3 μέρες λοιπή Αλσατία (δρόμοι κρασιού, Colmar κλπ.) και τις υπόλοιπες Χαϊδελβέργη, Black Forest και πέριξ.
Δες και το παρόν thread προς τα πίσω
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι άφιξη και αναχώρηση έχουμε από το στρασβούργο. Και βλέπω ότι ο ένας προορισμός προς μέλανα δρυμό ,δρόμος κρασιού, λίμνη τιτιζε έιναι νότια από το στρασβούργο ενώ η Χαϊδελβέργη βόρεια. Και σκέφτομαι μήπως το πιέζω πολύ βάζοντας στο κόλπο και την Χαϊδελβέργη. Επίσης μας προβληματίζει λίγο το άλλαζε συνέχεια ξενοδοχεία ,άνοιγε κλείνε βαλίτσες για αυτό είπα μήπως έιχαμε βάση το στρασβουργο. ίσως να βόλευε κάπως το 2 ημέρες διανυκτέρευση στο φραιμπουργκ για να εξερευνήσουμε την κάτω περιοχή και τις υπόλοιπες στρασβουργο για να εξερευνησουμε τον δρομο του κρασιου?
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλημερα

δε χρειάζεται να αλλάζεις ξενοδοχεία είναι αρκετά κοντά κ μπορείς να τα κανεις σαν ημερήσιες με σημείο εκκίνησης στο στρασβουργο. Χαϊδελβέργη είναι περίπου 1,5 ώρα από στρασβουργο με αμάξι και μελανας δρυμός πολύ κοντά.
Επειδή είδα ότι λες για ξεκούραση θα σου πρότεινα μια επίσκεψη στο παρακάτω σπα

https://maps.app.goo.gl/d1FRsLqnxPjwwsP5A?g_st=ic
Έχει 3ωρη ή ολοήμερη είσοδο και μπορείς να πς να χαλαρώσεις στα θερμά Λουτρά και να συνδιασεις το πανέμορφο χωριό που είναι δίπλα.


δες παλιότερες προτάσεις που έχω κάνει και θα βρεις πολλές πληροφορίες αν θες κάτι επιπλέον στείλε μου κ dm
 
Last edited:

Bruce

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημερα

δε χρειάζεται να αλλάζεις ξενοδοχεία είναι αρκετά κοντά κ μπορείς να τα κανεις σαν ημερήσιες με σημείο εκκίνησης στο στρασβουργο. Χαϊδελβέργη είναι περίπου 1,5 ώρα από στρασβουργο με αμάξι και μελανας δρυμός πολύ κοντά.
Επειδή είδα ότι λες για ξεκούραση θα σου πρότεινα μια επίσκεψη στο παρακάτω σπα

https://maps.app.goo.gl/d1FRsLqnxPjwwsP5A?g_st=ic
Έχει 3ωρη ή ολοήμερη είσοδο και μπορείς να πς να χαλαρώσεις στα θερμά Λουτρά και να συνδιασεις το πανέμορφο χωριό που είναι δίπλα.


δες παλιότερες προτάσεις που έχω κάνει και θα βρεις πολλές πληροφορίες αν θες κάτι επιπλέον στείλε μου κ dm
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση. Πολύ λογικό ακούγεται εάν είναι κοντά οι αποστάσεις. Αυτό που με μπερδεύει λίγο είναι η σωστή σειρά που πρέπει να τα πάρω , ώστε να μην γυρνάω συνέχεια από τον ίδιο δρόμο και για να μην κάνω άσκοπους κύκλους και χιλιόμετρα. Βλέπω κάποια πρόγραμματα που έχουν ορισμένα ταξιδιωτικά γραφεία με συγκεκριμένους προορισμούς την κάθε ημέρα. Ίσως να ακολουθούσα κάποιο τέτοιο οδηγό.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.481
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom