Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Παιδιά:
Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να ταξιδέψεις για Αμάλφι ή Κάπρι?
(ο πιο σύντομος βασικά)
και μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο?
Ευχαριστώ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Καταρχήν να ξεκινήσουμε από τα βασικά... Η περιοχή είναι και το εννοώ, από τα ομορφότερα μέρη του σύμπαντος αλλά... Το μεγάλο αλλά είναι ότι είναι απαγορευτική κατά τον μήνα Αύγουστο και λόγω κόστους (είναι πολλά τα λεφτά Άρη), αλλά και λόγω κόσμου (είναι πολλοί οι τουρίστες Ρίτσα). Ή μέχρι 20-25 Ιουλίου λοιπόν και μακρυά από Σαββατοκύριακα ή μετά της 25 Αυγούστου...

Ο τρόπος μετάβασης είναι κλασσικότατος ή με αεροπλανάκι στη Ρώμη και από εκεί νοικιάζεις αυτοκίνητο και κατεβαίνεις προς Νάπολη μεριά αφού κάνεις μια στάση στη Sperlonga και περιδρομιάσεις μια alle vongole ή με το αυτοκίνητο σου από Πάτρα για Μπάρι και μετά γραμμή στη bella Napoli... Ως εναλλακτική προτείνεται το αεροσκάφος της Air One και η απευθείας πτήση της προς την Νεάπολη ή η χρήση του τραίνου από Ρώμη προς Νάπολη... Εγώ προσωπικά και τις 3 φορές που ταξίδεψα σε αυτά τα θεία μέρη νοίκιασα αυτοκίνητο από Ρώμη, δυό ωρίτσες και κάτι είναι η διαδρομή...

Αφού λοιπόν κάτσεις στη Napoli τουλάχιστον 2 βράδια να την φχαριστηθείς, γιατί η ρουφιάνα δεν παίζεται, παίρνεις το καραβάκι για απέναντι όπου απέναντι το πέραν πάσης περιγραφής Κάπρι... Το ιδανικό θα ήταν να μην πάρετε το αυτοκίνητο στο νησί γιατί και οι δρόμοι είναι χάλια και το parking προβληματικό όπως επίσης και να επιδιώξετε να κοιμηθείτε στο νησί γιατί και το βράδυ το μέρος είναι μαγικό...

Το δεύτερο και εξίσου απίθανο μέρος της διαδρομής είναι costiera Amalfitana... Εδώ το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο χωρίς αυτό είσαστε χαμένοι... Αφού λοιπόν κάνετε την απαραίτητη στάση στην Πομπηία αν δεν την έχετε δει ως ημερήσια εκδρομή από την Νάπολη θα πάρετε τον δρόμο προς Σορέντο που μάλλον είναι το λιγότερο όμορφο μέρος της περιοχής και αυτό για να μην σας έρθει ξαφνικά το τοπίο και πάθετε κανένα κακό... O δρόμος από το Sorento στο Positano είναι καμιά ώρα αλλά από τις τόσες φορές που θα σταματήσετε σας κόβω για το διπλάσιο. Στο Positano αξίζει να μείνετε κανα μήνα για να το εμπεδώσετε αλλά επειδή δεν θα σας φτάσουν τα λεφτά καθήστε 2 βράδια και τραβήξτε για Αμάλφι...Για την διαδρομή δεν λέω τίποτε, ούτε για την μυθική γρανίτα από λεμόνι και το λιμοντσέλο που θα δοκιμάσετε... Προσπαθήστε να αντισταθείτε στην ακαταμάχητη γοητεία του Αμάλφι και μην κοιμηθείτε στην πόλη, προτιμήστε το Ravello το χωριό που είναι από πάνω του και ζήστε μια εμπειρία ζωής... Σας το υπογράφω το Ravello δεν πρόκειτε να το ξεπεράσετε ποτέ...

Όταν θα γυρίσετε στην Αθήνα και διαπιστώσετε τι αφήσατε πίσω σας μην πανικοβληθείτε... Αντιμετωπίστε ψύχραιμα την κατάσταση... Ένας καλός ψυχίατρος ίσως σας βοηθήσει... Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα σας γίνει έμμονη ιδέα το μέρος και θα θέλετε να το ξαναδείτε επειγόντως...
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Άσε, δεν πάω..
χάλια μου ακούγεται..

Ευτυχώς ενδιαφερόμαστε για τη μεθεπόμενη εβδομάδα, οπότε γλιτώνουμε το μόνο μειονέκτημα του μέρους αυτού απ' ό,τι κατάλαβα..(η πολυκοσμία!)
Αεροπλάνο για Νάπολη και μετά καραβάκι ε; αυτό θα κάνω λοιπόν..
μετά όμως;που θα μείνω; ελλειπής η απάντηση σου, με απογοητεύεις..:haha:
(όχι εντάξει, ήταν υπεραρκετά αυτά που μου είπες, ας κάνω και κάτι μόνη μου πια!)
Χίλια ευχαριστώ
παίρνω αμέσως τον ψυχίατρο για ραντεβού, γιατί με τόση τρέλα που κυκλοφορεί, που να τρέχουμε μετά!!:roll:
 
Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
παιδιά όντως η Costiera Amalfitana είναι απλά ΤΕΛΕΙΑ!!!!!! συμφωνώ με το Traveller σε όλα!! (κι ας μας μαλώνει καμμιά φορά:D:D)
διασχιζοντάς τη βλέπεις κάτι τοπία σαν της φωτό που βαζω..
επίσης κατεβαίνοντας από τη Νάπολι περνάς έξω από το Salerno..Πολύ ωραία πόλη, να μπεις για μια βόλτα... στη Νάπολι, αν μπείτε με αυτοκίνητο μεγάλη προσοχή!! οι Ναπολιτάνοι οδηγοί είναι λίγο χύμα!! το κορυφαίο που είδα εκεί είναι μονόδρομος 4 λωρίδων, και ένα σκούτερ έρχεται κοντρα, κάνοντας ζιγκ ζαγκ ανάμεσα στα αυτοκίνητα!!


 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
ΠωΠω , τελειο μερος φαινεται!! Αλλά εμενα η Ιταλια με ξετρελενει ετσι κι αλλιως.
 

lillac

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Aργεντινή
Καλά όλα αυτά αλλά τι γίνεται όταν δεν έχεις αυτοκίνητο?
Έχω δει οτι για Κάπρι έχει καραβάκι κάθε μισή ώρα σχεδόν απο τη Νάπολη αλλά για Σορέντο και Αμάλφι τι γίνεται? Ξέρει κανέις?
Επίσης, ξέρει κάνεις αν υπάρχει περίπτωση να βρώ πληροφορίες για μονοήμερες στην Πομπηία?
Σκεφτόμαστε να πάμε σε κανένα μήνα απο τώρα, στο Κάπρι θα καταφέρουμε να κάνουμε καμία βουτία ή δεν αξίζει τον κόπο?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Καλά όλα αυτά αλλά τι γίνεται όταν δεν έχεις αυτοκίνητο?
Έχω δει οτι για Κάπρι έχει καραβάκι κάθε μισή ώρα σχεδόν απο τη Νάπολη αλλά για Σορέντο και Αμάλφι τι γίνεται? Ξέρει κανέις?
Επίσης, ξέρει κάνεις αν υπάρχει περίπτωση να βρώ πληροφορίες για μονοήμερες στην Πομπηία?
Σκεφτόμαστε να πάμε σε κανένα μήνα απο τώρα, στο Κάπρι θα καταφέρουμε να κάνουμε καμία βουτία ή δεν αξίζει τον κόπο?
Τα είπαμε και πρόπερσι... άμα δεν έχεις αυτοκίνητο κάθεσαι στα αυγά σου... costiera χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται, λυπάμαι...

Τι πληροφορίες να βρεις για την Πομπηία? Παίρνεις το τρένο άμα δεν έχεις αυτοκίνητο και πας... απλά πράγματα...

Είπαμε δεν βρίζουμε σε αυτό το φόρουμ... το Κάπρι είναι ένα από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου... γιατί να μην κάνεις μπάνιο δηλαδή? Αν δεν μείνεις όμως τουλάχιστον ένα βράδυ θα χάσεις την μισή γοητεία του νησιού... βραδάκι στην piazzeta και τίποτε άλλο... μην μου ανάβετε φωτιές μεσημεριάτικα...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
η καλύτερη λύση είναι σιγουρα το αυτοκινητο αλλά αν δε διαθέτεις και θες να πας υπάρχουν φέρρυ...κοιταξε εδώ αν θέλεις

Ferries from Naples | Italy Heaven (υπάρχουν και αλλες με δρομολογια από μια ματιά που έριξα)
στο τέλος της σελιδας αναφέρει ποιες εταιρειες πραγματοιποιουν δρομολογια απο τη νάπολη στις γύρω περιοχές
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
επισης εχει καραβακι για αμαλφι σορεντο. παντως για βουτια στο καπρι δεν θα το ελεγα, βεβαια εγω εχω κανει αλλα δεν μου αρεσε, απειρος κοσμος σε μια λωριδα. περιπωση να νοικιασετε αυτοκινητο ? αυτο θα σας προτεινα εγω, αν θελετε να σας μεινει αξεχαστο το ταξιδι
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Στο Capri, μην κανετε βουτια εκει που θα αποβιβαστειτε, Αυτο ειναι το λιμανι, η marina grande..
Να πατε για μπανιο στη marina picolla στο πισω μερος του νησιου..απλα τελεια..
Αν παρετε και καραβακι για το γυρο του νησιου, για να δειτε και τις σπηλιες(grotta azura κλπ) ακομη καλυτερα, τα καραβακια ξεκινουν απο τη marina grande, εχει και ιδιωτικα αλλα ειναι πολυ ακριβοτερα..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους... Costiera χωρίς αυτοκίνητο σκορδαλιά χωρίς σκόρδο... ασφαλώς και έχει καραβάκι για Amalfi και Sorento... ε και... το θέμα μας είναι η απόλαυση της costiera και όχι να δούμε το Amalfi... πως θα την δεις λοιπόν με οτοστοπ ή με το ΚΤΕΛ? Επίσης αποφύγετε με κάθε κόστος τον Αυγουστο... γίνετε πανικός... ούτε να παρκάρετε δεν θα βρείτε...

Για το μπάνιο στο Κάπρι... μην μπερδεύετε το χάλι της Marina Grande με το μπάνιο... εκτός της υπέροχης marina piccola και της μοναδικής Grotta Azzura θα βρείτε παντού βραχάκια και θα τα ερωτευτείτε... αν είναι δυνατόν να λέμε ότι δεν αξίζει το μπάνιο στο Capri... ακατανόμαστε πάρε θέση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom