Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το μπανιo στο Κάπρι είναι μαστ βεβαίως. οπουδήποτε. όπως και ο γύρος του νησιού με βάρκα. αν δεν δεις το Κάπρι από τη θάλασσα ειναι σαν να μην το είδες..αχ..
Κοστιέρα χωρίς ΙΧ δεν νοείται. τσάμπα κόπος να πας με οποιοδήποτε άλλο μέσο, έχεις χάσει τη αντίληψη του χώρου. καλύτερα Πομπηία-Ερκολάνο αν δεν υπάρχει ΙΧ.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Κάτι τέτοια διαβάζω κι αναρωτιέμαι τι κάνω εγώ εδώ...Πού θα πάει δε βγάλει η ΑΖ καμια προσφορά???
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
προγραμμάτισα 2-5 αυγούστουένα τριήμερο για σαλέρνο και γύρω περιοχή. Επειδή δεν έχω επισκεφτεί το μέρος που μου προτείνετε να μείνω? Σαλέρνο, Σορέντο, Αμάλφι, Ραβέλο, Ποζιτάνο? έχω βρει δεκάδες ξενοδοχεία. Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεχωρίσει κάποια, στο αμάλφι και στο σορέντο αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει που θα μείνω. Θα προσγειωθώ Ρώμη και από εκεί θα κατέχω με αυτοκίνητο. Λογικά ή χέρζτ ή αβις θα παίξει. Διάβασα τα προηγούμεν ποστ , με βοήθησαν πολύ, αλλά σήμερα πρέπει να κλείσω ξενοδοχείο και είμαι ολίγον τι confused. Ψάχνω τεσσαράκι, για ένα τριήμερο εννοείται θα δώσουμε και κάτι παραπάνω. Ευχαριστώ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σαλέρνο, Σορέντο ξέχασε τα... για μένα η σειρά είναι Ραβέλο, Ποζιτάνο, Αμάλφι... αν βρεις σε λογική τιμή δωμάτιο με θέα στο Ραβέλο χτύπησέ το αλύπητα...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
φαντάζομαι ότι ραβέλο , ποζιτάνο και αμάλφι μέσα στον αύγουστο θα έχουν κίνηση. Ωραία η θέα αλλά μην είμαστε απομονωμένοι. Δεν ψάχνω τον πανικό, ούτε όμως και την ερημιά. Εννοώ ότι ψάχνω ένα μέρος που να έχει εστιατόρια, ένα μαγαζί να πιούμε ένα μπουκάλι κρασί, να δοικιμάσουμε φρέσκα ζυμαρικά κ.,λ.π. Κατι ακόμη. Για κάπρι έχει από σορέντο και σαλέρνο μόνο? Αμάλφι , Ποζιτάνο έχουν λιμάνι και γραμμή για Κάπρι? και τέλος η Πομπηϊα πόσο απέχει από εκεί. Είχα πάει πριν 20 χρόνια και δεν τη θυμάμαι καθόλου, οπότε εάν δεν είναι μακριά θέλω να ξαναπάω και αν δεν φτάνουν οι μέρες να κολλήσω μία ακόμη. Και κάτι ακόμη (ξέρω σε έπρηξα). Μετά την Νάπολη να κόψω για Σορέντο ή να κατέβω μέχρι σαλέρνο και από εκεί να πάω για Αμάλφι? Πως είναι ο δρόμος? (Διάβασα που έλεγες για Σ/Κ, γιαυτό διάλεξα καθημερινές)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το Ραβέλο είναι το μπαλκόνι του Αμάλφι... δηλαδή τα έχεις όλα... και σχετική απομόνωση και φανταστική θέα και το Αμάλφι για περατζάδα... το πρόβλημά σου θα είναι βέβαια το πάρκινγκ... λογικά θα σου βρει με πληρωμή το ξενοδοχείο αλλά έχε υπόψιν σου ότι θα γίνετε χαμός... δεν υπάρχει περίπτωση να πλήξεις στο Ραβέλο... εξάλου το Αμάλφι είναι μόλις 5-7 λεπτά με το αυτοκίνητο και μπορεί να έχει βανάκι το ξενοδοχείο...

Για το καραβάκι υποθέτω ότι έχει από το Amalfi αλλά δεν είμαι σίγουρος... μην το ξεφτυλίσεις το Capri για μονοήμερη... δεν θα το ευχαριστηθείς καθόλου... θα γίνετε χαμός... προσπάθησε να μείνεις το βράδυ... η Πομπηία είναι πάνω από μία ώρα μακριά πολύ πιο κοντά στη Νάπολη η οποία αξίζει κι αυτή ένα διήμερο... συνεπώς αν πας για 3-4 βράδια μείνε στην Costiera... είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι δεν θα πλήξεις... μιλάμε για τα ωραιότερα μέρη του κόσμο... εγώ θα έλεγα να πας κατευθείαν Σορέντο... το Σαλέρνο μπρος σε αυτά που θα δεις είναι τίποτε... απλά υπολόγιζε μεγάλα μποτιλιαρίσματα στο δρόμο...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Ευχαριστούμε!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σταυρο αν δεν το εχεις υποψιν, το Ιcons Ιουνιου τευχος 57 (1,6 ευρω) εχει εκτεταμενο αφιερωμα στην ακτη Αμαλφι, προτεινει εστιατορια,ξενοδοχεια, διαδρομες κλπ. Θα συμφωνησω οτι εαν μπορεις, εστω ενα βραδυ αξιζει να μεινεις στο Καπρι, εαν ομως αυτο δεν ειναι εφικτο θα σου προτεινα να πας εστω ημερησια εκδρομη να παρεις μια γευση δινοντας την υπόσχεση οτι θα ξαναπας για να μεινεις την επομενη φορα.. Για δρομολογια πλοιων-δελφινιων απο Ποζιτανο και Αμαλφι δες
Times of hydrofoil and ferry crossings to Capri | Capri.com Hotel
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
traveler τα φωτα σου παρακαλω.το σεπτεμβρη ειναι καλα ή μονο καλοκαιρι; θα μου προτεινες την παρακατω διαδρομη;φτανω το πρωι στο μπαρι και φουλ για αμαλφι λογικα θα φτασω μεσημερι. μενω το βραδυ και φευγω για ναπολη παιρνωντας απο την πομπηια. (εχω 10 μερες και θελω να παω και αλλου) ή να παω μια και καλη καποια αλλη φορα μαζι με το capri;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom