Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

nikosfresh

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Γειά σας και απο εμένα
Έχω κάποιες απορίες αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε.
1) Λέμε να πάμε με την κοπέλα μου ακτή Αμάλφι και Κάπρι αρχές Σεπτεμβρίου για μία εβδομάδα. Τι προτείνεται είναι καλή εποχή;
2)Επίσης ήθελα να μου πείτε πόσες νύχτες αξίζει να μείνουμε στο κάπρι 1 ή 2;
και 3) οι πτήσεις που βρίσκω για Νάπολη απο Θεσσαλονίκη για εκείνη την εποχή ειναι προσιτές μονο με την Alitalia. Είναι αξιόπιστη εταιρια γιατι την έχω πατησει 2 φορές με πολύωρες καθυστερήσεις (με αποτέλεσμα να χάσω τις ανταποκρίσεις για τον τελικό προορισμό). Τι προτείνετε να πετάξουμε καλύτερα για Ρώμη και απο εκεί να ξεκινήσουμε οδικώς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις μαζεμένες ερωτήσεις.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Το ταξιδι που επελεξες να κανεις ειναι υπεροχο..
Σχετικα με αυτα που ρωτας,
1)ειναι περιπου το ιδιο σαν να πηγαινες σε ενα ελληνικο νησι αρχες σεπτεμβρη,θεωρω οτι η εποχη ειναι ιδανικη τοσο απο πλευρας θερμοκρασιων οσο και κοσμου
2)εαν εχεις την οικονομικη δυνανατοτητα, αξιζει να μεινεις 2 ημερες στο Καπρι να το ευχαριστηθεις, μια για να κανεις το γυρο του νησιου και μια για να κανεις βολτες στην ενδοχωρα (Καπρι-Ανακαπρι)
3) μια χαρα εχει αποδειχθει η νεα Alitalia, το ιδιο ακριβως ταξιδι απο θεσσαλονικη-ναπολη-καπρι εκανα περισυ τον Ιουλιο με την ιδια εταιρεια και εμεινα απολυτα ικανοποιημενη. Τωρα βεβαια ειναι και θεμα τυχης, καμια φορα συμβαινουν και καθυστερησεις...Το βεβαιο ειναι ότι θα γλυτωσεις χρονο πηγαινοντας αεροπορικώς μεχρι Ναπολη, εαν δεν ειναι τρελλη η διαφορα καλυτερα θα ηταν να εβγαζες τα αεροπορικα σου για Ναπολη.
Παντως και με το τρενο η Ναπολη δεν ειναι μακρια απο τη Ρωμη, γυρω στη 1.15 ωρα ειναι με το γρηγορο τρενο (το οποίο δεν το λες και φτηνο, κανενα 80νταρι πηγαινελα), αλλα πρεπει να πας απο το αεροδρομιο fiumincino στο σιδηροδρομικο σταθμο της Ρωμης και να περιμενεις την ωρα αναχωρησης του τρενου οποτε καποιο παραπανω χρονο θα χασεις σιγουρα
Για δρομολογια δες Orari e acquisto - Trenitalia
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
πετάω για ρώμη 31 ιουλίου και γυρίζω από αμάλφι 5 αυγούστου. θα σου έχω φρέσκα νέα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλή είναι η εποχή.
Για το πόσο θα μείνεις στο Κάπρι, εξαρτάται από το τι θες να κάνεις εκεί κι από το budget σου.
Για την Alitalia, τα πράγματα είναι απλά: Κάνε ότι θες, αλλά μην τους δώσεις επ' ουδενεί βαλίτσα. Το να αλλάξεις από αεροπλάνο σε τρένο στη Ρώμη είναι λίγο ταλαιπωρία, απ' ότι διαβάζω.
Από την άλλη σε αυτό το ταξίδι (εκτός από το Κάπρι, φυσικά) το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο. Θα θες αφενός να πας και στην Πομπηία, ενώ ακτή Αμάλφι χωρίς αυτοκίνητο είναι σαν φραπές χωρίς καλαμάκι...: Μπορεί να γίνεται, αλλά δεν είναι ωραίο & δεν έχει νόημα να το κάνεις.
Οπότε για να αποφύγεις την Alitaria, θα μπορούσες να νοικιάσεις αυτοκίνητο από τη Ρώμη και να το επιστρέψεις εκεί...
 

nikosfresh

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Λέω να κλείσω με την Alitalia και ο θεός βοηθός! Οσο για το Κάπρι λέμε να μείνουμε 2 μέρες τελικά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Λέω να κλείσω με την Alitalia και ο θεός βοηθός! Οσο για το Κάπρι λέμε να μείνουμε 2 μέρες τελικά.
καλα θα κάνεις να κλείσεις με ΑΖ. προορισμός είναι το Αμάλφι-Κάπρι τι σχέση έχει η Ρώμη. αν κ τωρα είναι λίγο αργά κ μάλλον χανεις την καλη τιμη των 146. ευχές χρειάζονται όταν ταξιδεύεις με πειρατές τύπου easy, με ΟΑ ή με τους πρωταθλητές των καθυστερησεων φετος στην Ευρώπη Lufthansa. πρωτη και καλύτερη επιλογή για Ιταλία η ΑΖ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
ιδανική εποχή. εκτός κυριακής για την Costiera.
Ε, μια Κυριακή θα τη φάμε, αν πάμε για 5-6 μέρες συνολικά θα έχουμε και Κυριακή μέσα....το Κάπρι έχει κόσμο τότε ή νέκρα? Συγγνώμη αν ιεροσυλώ (sic) με την ερώτηση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.442
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom