Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%F4%DC%E6-%E1%F0%FC-costiera-amalfitana.html

Κάπου εκεί αναφέρω και πού μείναμε, με πολύ μικρό κόστος, αλλά σε μέρος μαγικό....Βέβαια, αν τα χώσεις χοντρά, ένα είναι το μέρος να μείνεις: Ravello και σαν αυτό δεν υπάρχει άλλο...αλλά αν ψάχνεις να δώσεις ένα κατοστάρικο, με τέλεια θέα, οικοδεσπότες άψογους και υπέροχο σημείο (και πάρκινγκ πιο εύκολο), πήγαινε εκεί που μείναμε εμείς ή κάπου εκεί κοντά...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%F4%DC%E6-%E1%F0%FC-costiera-amalfitana.html

Κάπου εκεί αναφέρω και πού μείναμε, με πολύ μικρό κόστος, αλλά σε μέρος μαγικό....Βέβαια, αν τα χώσεις χοντρά, ένα είναι το μέρος να μείνεις: Ravello και σαν αυτό δεν υπάρχει άλλο...αλλά αν ψάχνεις να δώσεις ένα κατοστάρικο, με τέλεια θέα, οικοδεσπότες άψογους και υπέροχο σημείο (και πάρκινγκ πιο εύκολο), πήγαινε εκεί που μείναμε εμείς ή κάπου εκεί κοντά...

GTS σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.και βέβαια έχω υπ'όψιν μου το ξεν/χείο που προτίνεις καθώς και τα μέρη που πήγες.αυτό που ψάχνω και εγώ είναι ένα ξενοδοχείο με θέα σαν..... Θεά όπως λές και εσύ,γι'αυτό και μάλλον σκεύτομαι για Ραβέλο ή Πραιάνο.αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι,πώς κατεβένεις απο τα διάφορα ξεν/χεία κάτω στο κέντρο,με το αυτοκίνητο,με τα πόδια ή με σκαλοπάτια?? και το ρωτώ αυτό γιατί η γυναίκα μου έχει πρόβλημα με τα γόνατα,οπότε θα έχουμε πρόβλημα άν κλείσουμε ξεν/χείο με θέα αλλά μετά θα θέλει να ανεβοκατ/με σκάλες για να κάνουμε μια βόλτα στα σοκάκια της πόλης που θα μένουμε(και δεν μιλώ για 5-10-20 σκαλιά αλλά για 100-200).άν όμως η πρόσβαση είναι με περπάτημα αυτό δεν μας πειράζει καθόλου.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
το positano ειναι στις δυο πλαγιες βουνου προς θαλασσα, σημαινει οτι εχει αρκετο ποδαροδρομο , εκτος αν περιμενεις λεωφορειο. Αλλα και παλι για 4 μερες ειναι υπερβολη, με δεδομενο το προβλημα. Η γνωμη μου ψαξε για ξενοδοχειο sorrento, ειδικα αυτα που ειναι στην ακρη της πολης πανω στην θαλασσα, εκπληκτικη θεα !!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σαιτα,σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με την επιλογή της τοποθεσίας διαμονής.έχω ξεχωρίσει 2 στο Σορρέντο,3 στο Πραιάνο και 1 στο Ραβέλλο.αύριο πρωί θα τηλεφ/σω σε όλους για περισσότερες πληροφορίες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τελικά ακολουθόντας τις οδηγίες του Traveller έκλεισα στο Ravello στο hotel parsifal δωμάτιο με θέα θάλασσα.λέω να κλείσω αυτο/το απο αυτό που προτείνει το τραβελστορις στις κρατήσεις με πλήρη ασφάλεια.το έχει χρησημοποιήσει κανείς???
 

arisscho

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Την επόμενη βδομάδα θα πάμε για 7 μέρες στην ακτή Αμάλφι. Θέλω να ζητήσω κάποιες πληροφορίες απο όσους έχουν πάει και γνωρίζουν..
1) Επειδή θα πάμε 2 βράδυα Κάπρι, που είναι καλύτερα να αφήσουμε το αυτοκίνητο; Νάπολι, Σορέντο, Σαλέρμο ή κάπου αλλου; Θα βρω κάπου να το αφήσω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω πάρκινγ;
2) Σε ποιό χωριό είναι πιο ωραία για μπάνιο;
3) Που είναι πιο φθηνή η διαμονή; Υπάρχει κάποιο χωριό εκτός απο τα διάσημα που να είναι πιο φθηνά;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

jackdan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και καλες διακοπες σε όλους.
Αποφασίσαμε με το γυναικάκι να παμε μεσα Σεπτεμβρη Positano και τα τριγύρω για 4-5 μερούλες. Διαβάζω πολλες γνωμες και δεν ξέρω τι θα αποφασίσουμε ως προς τη διαμονή μας. Το μόνο σίγουρο ειναι οτι παντού ειναι υπέροχα.
Η ερώτηση μου ειναι η εξής. ¨ολοι αναφέρουν το αυτοκίνητο οτι βοηθάει και συμφωνω 100%.. αλλα.. Για μηχανή δεν μιλαει κανείς?:roll: Γίνεται το ταξίδι με μηχανή? Λέγαμε για Αθήνα-Πατρα-Μπαρι-Σορεντο κλπ. Αν το έχει κανει καποιος ας πει την αποψη του. Ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. ολες οι πληροφορίες και τα tips δεκτά για το οτιδηποτε.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
καλησπερα και απο εμενα...Το διαστημα που θα μεινω εγω ΑΜΑΛΦΙ ειναι 3-7/5!!
Ισχυει η κοσμοσυρροη???υπαρχει προβλημα μετακινησης με το αυτοκινητο(μποτιλιαρισμα)??
Επισης...καμμια Ψαγμενη ιδεα για φαγητο, γλυκο, ποτακι????
Ευχαριστω!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλησπερα και απο εμενα...Το διαστημα που θα μεινω εγω ΑΜΑΛΦΙ ειναι 3-7/5!!
Ισχυει η κοσμοσυρροη???υπαρχει προβλημα μετακινησης με το αυτοκινητο(μποτιλιαρισμα)??
Ευχαριστω!
δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Καμμια προταση για φαγητο????
Επισης να ρωτησω και κατι αλλο...για ψωνια γενικα, η Ναπολη αξιζει???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom