Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Σε συζήτηση που είχα τον Αύγουστο με έναν ιταλό στο Κάπρι μου είπε ότι και τον Ιούνιο έχουν πολλούς τουρίστες. Εγώ βέβαια θα επέλεγα Ιούνιο αβλεπί. Ιδανική περίοδος για capri και costiera amalfitana. Τον Αύγουστο γίνεται προσκύνημα, τις δε κυριακές τα αυτοκίνητα σημειωτόν.Καλύτερο μέσο το πλωτόν. Πηγαίνουν παντού καταμαράν σε ελάχιστη ώρα (30-40 λεπτά). Υπάρχει ακτοπλοΪκή σύνδεση Κάπρι, σορέντο, νάπολι, ποζιτάνο. Γλιτώνεις τις ουρές και τα αυτοκίνητα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Είμαι έτοιμη να βάλω τα κλάματα απ' τη συγκίνηση!!!
Συμφωνω 1000 τα εκατό με τον Τράβελερ στις πληροφορίες που δίνει. Την Κοστιερα δεν θα τη ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σήμερα κλείστηκαν τα εισητήρια(εμού και της συζύγου) θεσ/νίκη-ρώμη-νάπολη για περίοδο πάσχα 12/4-16/4
και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.παρακαλώ όλους τους ιταλόφιλους καθώς και τους γνώστες της περιοχής να ρίξουν τις ιδέες τους για τόπο διαμονής,καθώς και μέρη που είναι άξια επίσκεψης.να αναφέρω ότι απο τη νάπολη θα νοικιαστεί αυτοκ/το και η εκδρομή θα περιλαμβάνει τη περιοχή Αμάλφι.
(παρακαλούνται οι Sapienza,Samion,Traveller,taver kai λοιποί να μην περάσουνε το μήνημά μου στο ντούκου).:shock:
βέβαια ο καιρός είναι πολύς μέχρι τότε,αλλά ας κάνουμε μιά αρχή για να μπορέσω να το επεξεργαστώ το θέμα και να επανέλθω αργότερα με άλλες μου απορίες.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Επαναφέρω και εγώ την παραπάνω ερώτηση αλλά για χειμώνα (φεβρουάριο). Ξέρω, ξέρω ότι είναι καλοκαιρινός προορισμός αλλά τότε μόνο μπορώ, το τοπίο εκεί θα είναι. Υπολογίζω 3-4 μέρες με αυτοκίνητο από Μπάρι.
Υπάρχει καθόλου ζωή στην περιοχή (Amalfi, Positano, Sorrento, Ravello κλπ)? Προτάσεις για διαμονή? Σε ποιά από όλες τις πόλεις να ψάξω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επαναφέρω και εγώ την παραπάνω ερώτηση αλλά για χειμώνα (φεβρουάριο). Ξέρω, ξέρω ότι είναι καλοκαιρινός προορισμός αλλά τότε μόνο μπορώ, το τοπίο εκεί θα είναι. Υπολογίζω 3-4 μέρες με αυτοκίνητο από Μπάρι.
Υπάρχει καθόλου ζωή στην περιοχή (Amalfi, Positano, Sorrento, Ravello κλπ)? Προτάσεις για διαμονή? Σε ποιά από όλες τις πόλεις να ψάξω?
το Sorrento έχει την περισσότερη ζωή αλλά είναι και το λιγότερο ωραίο. Positano-Ravello τα ωραιότερα, αλλά νεκρά τις καθημερινές. θα έχεις και περιορισμένες επιλογές στο φαγητό. αν πας ΣΚ, καλύτερα. προτείνω Αμάλφι από όλα αυτά. δεν είναι το ωραιότερο, αλλά είναι πλήρες. ή καπου κοντα του.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
λοιπόν επειδή ο καιρός για την τελική απόφαση ως αναφορά την επιλογή της πόλης που θα είναι ως βάση για τις 4 διαν/σεις στη περιοχή Αμάλφι τη εποχή του Πάσχα έφτασε,θα ήθελα μιά ανακεφαλαίωση από τους γνώστες της περιοχής καθώς και τη πρότασή τους για το ποιά περιοχή να επιλέξω για διαμονή.
με ενδιαφέρει η θέα,η ομορφιά του τοπίου (για τις ώρες της ξεκούρασης στο ξενοδοχείο),την υπολοιπη μέρα θα έχω νοικιασμένο αυτ/το και θα οργώσω όλη τη περιοχή.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
λοιπόν επειδή ο καιρός για την τελική απόφαση ως αναφορά την επιλογή της πόλης που θα είναι ως βάση για τις 4 διαν/σεις στη περιοχή Αμάλφι τη εποχή του Πάσχα έφτασε,θα ήθελα μιά ανακεφαλαίωση από τους γνώστες της περιοχής καθώς και τη πρότασή τους για το ποιά περιοχή να επιλέξω για διαμονή.
με ενδιαφέρει η θέα,η ομορφιά του τοπίου (για τις ώρες της ξεκούρασης στο ξενοδοχείο),την υπολοιπη μέρα θα έχω νοικιασμένο αυτ/το και θα οργώσω όλη τη περιοχή.
Γιατί με σκοτώνεις Παρασκευιάτικα, γιατί???????
Εγώ στη θέση σου θα έκλεινα Positano ή Ravello!!!
Αναμένουμε πολλές φωτο!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητή sapienza σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.μόλις μίλησα με δύο φίλους στην Ιταλία,ο ένας μου πρότεινε Αμάλφι και ο άλλος Σορέντο,θα τρελαθώ στο τέλος.
μάλλον θα κλείσω κάθε μέρα και σε διαφορετικό μέρος.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
αγαπητή sapienza σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.μόλις μίλησα με δύο φίλους στην Ιταλία,ο ένας μου πρότεινε Αμάλφι και ο άλλος Σορέντο,θα τρελαθώ στο τέλος.
μάλλον θα κλείσω κάθε μέρα και σε διαφορετικό μέρος.
Απ τη στιγμή που θα έχεις αυτοκίνητο και θα γυρίσεις την περιοχή είσαι οκ!!!
Τί να λέμε τώρα για το μέρος!!!Απλά δε παίζεται!!!
Να περάσετε καλά!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Γιατί με σκοτώνεις Παρασκευιάτικα, γιατί???????
Εγώ στη θέση σου θα έκλεινα Positano ή Ravello!!!
Αναμένουμε πολλές φωτο!!!!
αν θες λιγη οικονομια επισης κοιταξε στο Πραιανο, στη μεση ολων και με μερικα δωματια με πολυ σουπερ θεα, και το παρκιν πιο ευκολο απο αλλου, Σορρεντο οχι λεω εγω;)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
λοιπόν επειδή ο καιρός για την τελική απόφαση ως αναφορά την επιλογή της πόλης που θα είναι ως βάση για τις 4 διαν/σεις στη περιοχή Αμάλφι τη εποχή του Πάσχα έφτασε,θα ήθελα μιά ανακεφαλαίωση από τους γνώστες της περιοχής καθώς και τη πρότασή τους για το ποιά περιοχή να επιλέξω για διαμονή.
με ενδιαφέρει η θέα,η ομορφιά του τοπίου (για τις ώρες της ξεκούρασης στο ξενοδοχείο),την υπολοιπη μέρα θα έχω νοικιασμένο αυτ/το και θα οργώσω όλη τη περιοχή.
Η επιλογη που εχεις ειναι σορεντο ή ποζιτανο. Εγω θα εμενα σορεντο γιατι ειναι πιο ζωντανο κι εχει και απευθειας συνδεση με καπρι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η επιλογη που εχεις ειναι σορεντο ή ποζιτανο. Εγω θα εμενα σορεντο γιατι ειναι πιο ζωντανο κι εχει και απευθειας συνδεση με καπρι.

και εγώ έτσι λέω,αλλά θα ήθελα και καμιά πρόταση για ξενοδοχείο απο κάποιον που έμεινε σε κάποιο απο τα μέρη αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom