Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα σε ολους!! Διαβασα πολλες ιστοριες για Ακτη Αμαλφι κι επειδη φετος αρχες Ιουλιου σκεφτομαι για ενα τετραημερο εκει, θα ηθελα γνώμες. Λαβετε υποψη οτι θα ειμαστε με παιδια 4 και 7. Σαν βαση εχω σκεφτει το Σορεντο αφου βολευει απο Ναπολι αλλα και για ημερησια Καπρι και προς τα υπολοιπα ( Αμαλφι, ποζιτανο κλπ). Αμαξι δεν θα νοικιασουμε καθως απ οτι διαβασα θελει πιστωτικη αλλα και ειναι δυσκολο με κινηση και παρκινγκ. Θα βολευουν οι μετακινησεις με τα λεωφορεια και τα φερι μποτ? Ολες οι παραλιες εχουν 100νταδες σκαλια για να κατεβεις; Υπαρχουν αμμωδεις παραλιες; Τελος, θα ειναι καλυτερα να κανουμε μονοι μας τουρ απο τ ενα μερος στ αλλο η να κλεισουμε οργανωνενο τουρ? Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες!!
Καλημέρα. Η εποχή που διαλέξατε είναι πολύ δύσκολη λόγω πολυκοσμίας. Το Σορέντο ναι βολεύει για βάση. Οι παραλίες των γνωστών χωριών, στα οποία μπορείτε να φτάσετε με το λεωφορείο (Αμάλφι και δίπλα στο Ατράνι, Ποζιτάνο) είναι αμμώδεις (μην φανταστείς όμως παχιά λευκή άμμο) και με εύκολη πρόσβαση. Το θέμα είναι αν θα χωρέσετε. Τα χωριά και το Σορέντο έχουν τις ανηφόρες τους, σοκάκια κτλ. Γενικά μην προσπαθήσετε να τα δείτε όλα. Δεν γίνεται. Διαλέξτε το πολύ 2 χωριά για τουρ μιας μέρας πχ. Αμάλφι, Ραβέλλο. Και με τα οργανωμένα τουρ το ίδιο θα κάνετε.
Όλα τα υπόλοιπα Ποζιτανο,Αμαλφι,Ραβέλο,Minori,Maiori είναι οδικώς το ένα μετά το άλλο σε συνολική απόσταση 50-60 χλμ θα μπορούσαν να γίνουν και μια ημερήσια εκδρομή.Θεωρω ότι θα μπορούσες να τα δεις ,να κάτσεις για φαγητο να κάνεις μπάνιο σε μια μέρα ,μπορείς βέβαια να αφιερώσεις και άλλη μερα για πιο ξεκούραστα,αλλά νομίζω αν ξεκινήσετε νωρίς και μια μέρα σου φτάνει.
Αυτό το πλάνο είναι εφικτό μόνο αν νοικιάσουν αυτοκίνητο. Όμως ανέφερε πως θέλουν να κινηθούν με λεωφορεία.
 
Last edited:

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Katkats έχεις δίκαιο για το λεωφορείο!
Παρασύρθηκα από εμένα που πήγα με μηχανή.
Ευτυχώς που το σχολίασες γιατί θα τον έπερνα στον λαιμό μου τον άνθρωπο....
 

Chris Billy

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Νομίζω είναι μια χαρά.
Όλα τα υπόλοιπα Ποζιτανο,Αμαλφι,Ραβέλο,Minori,Maiori είναι οδικώς το ένα μετά το άλλο σε συνολική απόσταση 50-60 χλμ θα μπορούσαν να γίνουν και μια ημερήσια εκδρομή.Θεωρω ότι θα μπορούσες να τα δεις ,να κάτσεις για φαγητο να κάνεις μπάνιο σε μια μέρα ,μπορείς βέβαια να αφιερώσεις και άλλη μερα για πιο ξεκούραστα,αλλά νομίζω αν ξεκινήσετε νωρίς και μια μέρα σου φτάνει.
Επίσης μπορείς μια άλλη μερα να κάνεις εκδρομή στο Καπρι που σου φτάνει μια μέρα.
Και μια μέρα Νάπολη.

Δεν έχουν σκαλοπάτια τα χωριά.Μονο το Ραβέλο είναι στο βουνό αλλά και πάλι σκάλες δεν εχει
Ευχαριστω πολυ!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλησπερα σε ολους!! Διαβασα πολλες ιστοριες για Ακτη Αμαλφι κι επειδη φετος αρχες Ιουλιου σκεφτομαι για ενα τετραημερο εκει, θα ηθελα γνώμες. Λαβετε υποψη οτι θα ειμαστε με παιδια 4 και 7. Σαν βαση εχω σκεφτει το Σορεντο αφου βολευει απο Ναπολι αλλα και για ημερησια Καπρι και προς τα υπολοιπα ( Αμαλφι, ποζιτανο κλπ). Αμαξι δεν θα νοικιασουμε καθως απ οτι διαβασα θελει πιστωτικη αλλα και ειναι δυσκολο με κινηση και παρκινγκ. Θα βολευουν οι μετακινησεις με τα λεωφορεια και τα φερι μποτ? Ολες οι παραλιες εχουν 100νταδες σκαλια για να κατεβεις; Υπαρχουν αμμωδεις παραλιες; Τελος, θα ειναι καλυτερα να κανουμε μονοι μας τουρ απο τ ενα μερος στ αλλο η να κλεισουμε οργανωνενο τουρ? Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες!!
Το σορεντο βολευει γενικα ειναι ομορφο και σχετικα πιο ηρεμο.
Επειδη ειχα επισκεφθεί την περιοχη ακριβως ιδια εποχη θεωρω οτι θα ταλαιπωρηθειτε με παιδια ειδικα αν μετακινηστε με λεωφορειο. Στη γραμμη αμαλφι ποζιτανο κ.τ.λ ετοιμαστειτε για πολυ στενεμα, υπο συνθηκες ζεστης και τρομερη κινηση. Πολλες φορες δε χωρας καν σε λεωφορειο και περιμενεις επομενο, αλλοτε καποιος εχει κλεισει την κυκλοφορια και μενει το λεωφορειο για κανα 20λεπτο ακινητο κ.τ.λ Εαν το τολμηστε ξεκινηστε πολυ πρωι ωστε να δειτε οσα περισσοτερα χωρια απο εκει μπορειτε σε μια μερα, δε θα θελετε να ζησετε την οδικη εμπειρια δευτερη φορα. :)

Οσον αφορα τη θαλασσα οι παραλιες στη γραμμη σορεντο-αμαλφι που ειχαν ευκολη προσβαση με λεωφορειο και ποδια προσωπικα ( και με επιεικια) τις βρηκα πολυ μετριες.. Εαν απλα θελετε να κανουν μια βουτια 10-20 λεπτα τα παιδια κατι θα βρειτε. Εαν αποτελει σημαντικο τμημα του ταξιδιου σας τοτε καλυτερα να ξανασκεφτειτε και την ενοικιαση αυτοκινητου ωστε να εχετε περισσοτερες επιλογες...
 
Last edited:

xristiannasl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!! Σχεδιάζω να πάω διακοπές τον Σεπτέμβρη (τέλη) στη Νάπολη και ψάχνοντας μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
Αρχικά, σε πολλές ιστοσελίδες με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα ζητάνε εγγυήση ένα πόσο πχ 600ευρω γνωρίζει κάποιος αν ισχύει;
Ακόμα, θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς που είναι καλά να μείνεις αν θες να επισκεφτείς το Αμάλφι και το Ποζιτάνο καθώς οι τιμές μου φάνηκαν υπερβολικά υψηλές
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.467
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Update στο update:

1) 4 μέρες μόνο ακτή Αμάλφι με διαμονή Αμάλφι και Ποζιτάνο. Τη Νάπολη την αφήνω για άλλη φορά γιατί θέλω να φχαριστηθώ τα ωραία χωριά. Αν προλάβω θα πάω και Κάπρι αλλιώς το αφήνω για όταν πάω Νάπολη. Μάλλον του χρόνου.
Προλαβαίνεις να αλλάξεις τη διαμονή απο Αμάλφι σε Ραβέλλο --- φύγε απ'τη Σάρα κ τη Μάρα κ μείνε κάπου που θυμίζει (ακόμα) κάτι απο Ιταλία
Κ αν δεν έχεις αυτοκίνητο μην κάνεις το λάθος να πάρεις λεωφορείο απο Ποσιτάνο για Αμάλφι
Ουτε στον εχθρό μου --- δώσε τα παραπάνω ευρω κ πήγαινε με το καραβάκι
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κ αν δεν έχεις αυτοκίνητο μην κάνεις το λάθος να πάρεις λεωφορείο απο Ποσιτάνο για Αμάλφι - Ουτε στον εχθρό μου --- δώσε τα παραπάνω ευρω κ πήγαινε με το καραβάκι
:haha::haha: Με τόσα που έχω διαβάσει για αυτό το έρμο το λεωφορείο, πρέπει να το πάρω για την εμπειρία χαχα

Τουλάχιστον τη διαδρομή Αμάλφι-Ραβέλλο θα τη κάνω με λεωφορείο. Για μεταφορά από Σορρέντο-Αμάλφι θα γίνω λάρτζ και θα κανονίσω να κάνω τη διάσημη διαδρομή με private transfer.. Κ άσε τους άλλους να στριμώχνονται στα "κτελ"
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Μπορει καποιος καποια να με βοηθησει;;;; Χρειαζομαι αμεσα τη γνωμη σας όσον αφορα το αμαξι, θα παω απο ναπολη ακτη αμαλφι κλπ.. βρισκομαι σε διλλημα ειναι καλυτερο να νοικιασω αμαξι τελικα η οχι ;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγώ δεν θα το σκεφτόμουνα καν. Είναι κάτι που το έχω κάνει.
Νοικιασα από αεροδρόμιο της Νάπολης και είχα σαν βάση το Ραβελλο.
 
Last edited:

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Εγώ δεν θα το σκεφτόμουνα καν. Είναι κάτι που το έχω κάνει.
Νοικιασα από αεροδρόμιο της Νάπολης και είχα σαν βάση το Ραβελλο.
απλα μου λενε οτι δν προκειται βρω πάρκινγκ περα απο το ιδιωτικο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom