1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Δεκέμβριο 2015 - Μάρτιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος maredia, στις 3 Ιουλίου 2008.

1. makisg

makisg Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Galway- Dublin- London
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησιά Φίτζι
    Όχι δυστυχώς. επισκέφθηκα 2 φορές το Ποζιτάνο και μια φορά το Αμάλφι από μερικές ώρες την κάθε φορά και πλήρωνα κάπου 2-3 ευρώ την ώρα.

JANIMA likes this.
  2. JANIMA

JANIMA Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια-ακτη αμαλφι
    εγω θα μενω στη περιοχη Montepertuso 15 λεπτα απο τ ποζιτανο οδικώς, προσπαθω πραγματικα να καταλαβω τι ειναι καλυτερο οι μισοι μου λενε οπωσδηπιτε αμαξι οι αλλοι μισοι με τιποτα οτι δν θ βρω να παρκαρω και οτι θ μπλέξω (θα μείνω 14 κα 15 ιουνιου δυο βραδυα εκει στν περιοχη γενικοτερα).

3. taxidiara

taxidiara Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ετοιμάζεται
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
    Τι να σου πω δε ξέρω.. Θα είμαι κ γω στις 15 Ιούνη Positano :clap::clap: (χωρίς αμάξι). Α, να ξέρεις εκείνο το Σαββατοκύριακο γιορτάζει ο πολιούχος του Positano κ έχει εκδηλώσεις, ίσως να μαζέψει ακόμα περισσότερο κόσμο λόγω αυτού

4. JANIMA

JANIMA Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια-ακτη αμαλφι
    σ ευχαριστω δεν τ ηξερα ;) να σε ρωτησω εσυ με τι τροπο θ πας ποζιτανο ; (εγω απο ναπολη αλλα ακομα δν εχω αποφασισει πως)

5. taxidiara

taxidiara Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ετοιμάζεται
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
    Εγώ θα πάω πρώτα Αμάλφι από Σορρέντο και από Αμάλφι με φέρρυ ή ταξί θα πάω Positano. Γενικά το έχω πάρει απόφαση να είμαι λάρτζ στις μετακινήσεις μου από/προς Νάπολη/Σορρέντο κ θα κανονίσω private transfer με τα ξενοδοχεία που έκλεισα. Σε λεωφορείο θα μπω μόνο για να πηγαινοέρθω Ραβέλλο. Για να δούμε...

Θα είναι ωραία με το "πανηγύρι" του Αγίου τους πιστεύω. Ένας λόγος που έκλεισα να μείνω Ποζιτάνο ήταν κ αυτός, στην αρχή είχα κλείσει όλα τα βράδια Αμάλφι. Να δες αναλυτικά:

6. JANIMA

JANIMA Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια-ακτη αμαλφι
    εχεις ιδεα ποσο μπορει να σου παρει το ταξι για μια διαδρομή 20 λεπτων για παραδειγμα σε κεινες τις περιοχες στο ποζιτανο;; Σε περίπτωση που τ χρειαστω να το χω υπόψη μου

7. taxidiara

taxidiara Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ετοιμάζεται
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
    Δε ξέρω ακριβώς αλλά νομίζω βαράνε αλύπητα . Έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ για εξωφρενικες τιμές ακομα κ σε τετοιες κοντινες διαδρομες. Πχ η διαδρομή Αμαλφι Ραβελλο που είναι κάνα τέταρτο διαβάζω για τριανταρια. Εγώ θα κανονίσω με τα ξενοδοχεία που συνεργάζονται με κάποιους μόνιμα κ κάνουν λογικοτερες τιμές. Αν μου ζητήσουν τίποτα τρελό καλό είναι κ το λεωφορείο χαχα

8. JANIMA

JANIMA Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια-ακτη αμαλφι
    Μπορει καποιος καποια να μου προτείνει που μπορωω να φάω με ωραια θεα στο ποζιτανο ωραιες μακαροναδες/ πιτσες
    και θαλασσινά σε λογικες για ποζιτανο τιμές;

9. taxidiara

taxidiara Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ετοιμάζεται
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
    Καλημέρα. Δεν έχω (ακόμα) προσωπική πείρα αλλά χτες διάβαζα για ένα μαγαζί το οποίο είναι βέβαια εκτός Ποζιτάνο αλλά με πολύ ωραία θέα εκεί. Είναι στο Montepertuso (αν θυμάμαι καλά από άλλα σου post εκεί δε θα μένεις?) και το εστιατόριο λέγεται "La Tagliata" https://www.latagliata.com/

Σίγουρα θα έχει κ πιο κοντά αλλά δεν το πολυέψαξα αν κ θα πάω αυτό το Σ/Κ.

10. JANIMA

JANIMA Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια-ακτη αμαλφι
    Γεια σου ναι εκει θ μενω και γω διαβασα γι αυτο τ εστιατοριο καποια σχολια δεν ειναι αυτο που με 100 ευρω σου φενρουν αυτοι μια μεγαλη ποικιλια που δν παραγγελνεις κατι συγκεκριμενο;

11. kitsos!

kitsos! Member

Επόμενο Ταξίδι:
    αζορες
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    περου
    Τις περισσότερες φορές τα ταξί σε τέτοιες περιοχές δουλεύουν με το χιλιόμετρο.
    Συνήθως χρεώνουν 1-2€ το χλμ. Τώρα εκεί... Μπορεί να χρεώνουν κ 5€/kmo_O:shock:

JANIMA likes this.
  12. taxidiara

taxidiara Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ετοιμάζεται
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
    Τι να σου πω δεν έχω ιδέα... Τυχαία είδα που το προτείνανε σε ξένα φόρουμ αρκετοί ως ωραίο φαγητό με θέα και σχετικά νορμάλ τιμές γι΄αυτό το ανέφερα