Ιταλία Αμάλφι, Κάπρι

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
γνωριζεισ ποσο εχουν τα; ιδιωτικα παρκινγκ στο ποζιτανο για παραδειγμα τη μερα;
Μπορείς νομίζω να πάρεις από εδώ μια ιδέα https://www.livesalerno.com/where-to-park-in-amalfi-coast

Για μένα βέβαια το πρόβλημα δεν είναι τόσο το αυξημένο κόστος νομίζω όσο ο περιορισμένος χώρος για παρκάρισμα... Από ότι καταλαβαίνω με τόσο κόσμο που μαζεύει ίσως δυσκολευτείς να βρεις κ στα ιδιωτικά
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
γνωριζεισ ποσο εχουν τα; ιδιωτικα παρκινγκ στο ποζιτανο για παραδειγμα τη μερα;
Όχι δυστυχώς. επισκέφθηκα 2 φορές το Ποζιτάνο και μια φορά το Αμάλφι από μερικές ώρες την κάθε φορά και πλήρωνα κάπου 2-3 ευρώ την ώρα.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Μπορείς νομίζω να πάρεις από εδώ μια ιδέα https://www.livesalerno.com/where-to-park-in-amalfi-coast

Για μένα βέβαια το πρόβλημα δεν είναι τόσο το αυξημένο κόστος νομίζω όσο ο περιορισμένος χώρος για παρκάρισμα... Από ότι καταλαβαίνω με τόσο κόσμο που μαζεύει ίσως δυσκολευτείς να βρεις κ στα ιδιωτικά
εγω θα μενω στη περιοχη Montepertuso 15 λεπτα απο τ ποζιτανο οδικώς, προσπαθω πραγματικα να καταλαβω τι ειναι καλυτερο οι μισοι μου λενε οπωσδηπιτε αμαξι οι αλλοι μισοι με τιποτα οτι δν θ βρω να παρκαρω και οτι θ μπλέξω (θα μείνω 14 κα 15 ιουνιου δυο βραδυα εκει στν περιοχη γενικοτερα).
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
εγω θα μενω στη περιοχη Montepertuso 15 λεπτα απο τ ποζιτανο οδικώς, προσπαθω πραγματικα να καταλαβω τι ειναι καλυτερο οι μισοι μου λενε οπωσδηπιτε αμαξι οι αλλοι μισοι με τιποτα οτι δν θ βρω να παρκαρω και οτι θ μπλέξω (θα μείνω 14 κα 15 ιουνιου δυο βραδυα εκει στν περιοχη γενικοτερα).
Τι να σου πω δε ξέρω.. Θα είμαι κ γω στις 15 Ιούνη Positano :clap::clap: (χωρίς αμάξι). Α, να ξέρεις εκείνο το Σαββατοκύριακο γιορτάζει ο πολιούχος του Positano κ έχει εκδηλώσεις, ίσως να μαζέψει ακόμα περισσότερο κόσμο λόγω αυτού
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Τι να σου πω δε ξέρω.. Θα είμαι κ γω στις 15 Ιούνη Positano :clap::clap: (χωρίς αμάξι). Α, να ξέρεις εκείνο το Σαββατοκύριακο γιορτάζει ο πολιούχος του Positano κ έχει εκδηλώσεις, ίσως να μαζέψει ακόμα περισσότερο κόσμο λόγω αυτού
σ ευχαριστω δεν τ ηξερα ;) να σε ρωτησω εσυ με τι τροπο θ πας ποζιτανο ; (εγω απο ναπολη αλλα ακομα δν εχω αποφασισει πως)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
σ ευχαριστω δεν τ ηξερα ;) να σε ρωτησω εσυ με τι τροπο θ πας ποζιτανο ; (εγω απο ναπολη αλλα ακομα δν εχω αποφασισει πως)
Εγώ θα πάω πρώτα Αμάλφι από Σορρέντο και από Αμάλφι με φέρρυ ή ταξί θα πάω Positano. Γενικά το έχω πάρει απόφαση να είμαι λάρτζ στις μετακινήσεις μου από/προς Νάπολη/Σορρέντο κ θα κανονίσω private transfer με τα ξενοδοχεία που έκλεισα. Σε λεωφορείο θα μπω μόνο για να πηγαινοέρθω Ραβέλλο. Για να δούμε...

Θα είναι ωραία με το "πανηγύρι" του Αγίου τους πιστεύω. Ένας λόγος που έκλεισα να μείνω Ποζιτάνο ήταν κ αυτός, στην αρχή είχα κλείσει όλα τα βράδια Αμάλφι. Να δες αναλυτικά:
"Festival of San Vito", June 15th (Church of Santa Maria Assunta): in honour of the Martyr, protector of Positano.
After the church service, the statue is carried in procession down to the beach; there is a folkloristic musical show, a brass band playing along the streets of the town, and fireworks over the sea.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Εγώ θα πάω πρώτα Αμάλφι από Σορρέντο και από Αμάλφι με φέρρυ ή ταξί θα πάω Positano. Γενικά το έχω πάρει απόφαση να είμαι λάρτζ στις μετακινήσεις μου από/προς Νάπολη/Σορρέντο κ θα κανονίσω private transfer με τα ξενοδοχεία που έκλεισα. Σε λεωφορείο θα μπω μόνο για να πηγαινοέρθω Ραβέλλο. Για να δούμε...

Θα είναι ωραία με το "πανηγύρι" του Αγίου τους πιστεύω. Ένας λόγος που έκλεισα να μείνω Ποζιτάνο ήταν κ αυτός, στην αρχή είχα κλείσει όλα τα βράδια Αμάλφι. Να δες αναλυτικά:
εχεις ιδεα ποσο μπορει να σου παρει το ταξι για μια διαδρομή 20 λεπτων για παραδειγμα σε κεινες τις περιοχες στο ποζιτανο;; Σε περίπτωση που τ χρειαστω να το χω υπόψη μου
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
εχεις ιδεα ποσο μπορει να σου παρει το ταξι για μια διαδρομή 20 λεπτων για παραδειγμα σε κεινες τις περιοχες στο ποζιτανο;; Σε περίπτωση που τ χρειαστω να το χω υπόψη μου
Δε ξέρω ακριβώς αλλά νομίζω βαράνε αλύπητα . Έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ για εξωφρενικες τιμές ακομα κ σε τετοιες κοντινες διαδρομες. Πχ η διαδρομή Αμαλφι Ραβελλο που είναι κάνα τέταρτο διαβάζω για τριανταρια. Εγώ θα κανονίσω με τα ξενοδοχεία που συνεργάζονται με κάποιους μόνιμα κ κάνουν λογικοτερες τιμές. Αν μου ζητήσουν τίποτα τρελό καλό είναι κ το λεωφορείο χαχα
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Μπορει καποιος καποια να μου προτείνει που μπορωω να φάω με ωραια θεα στο ποζιτανο ωραιες μακαροναδες/ πιτσες
και θαλασσινά σε λογικες για ποζιτανο τιμές;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μπορει καποιος καποια να μου προτείνει που μπορωω να φάω με ωραια θεα στο ποζιτανο ωραιες μακαροναδες/ πιτσες
και θαλασσινά σε λογικες για ποζιτανο τιμές;
Καλημέρα. Δεν έχω (ακόμα) προσωπική πείρα αλλά χτες διάβαζα για ένα μαγαζί το οποίο είναι βέβαια εκτός Ποζιτάνο αλλά με πολύ ωραία θέα εκεί. Είναι στο Montepertuso (αν θυμάμαι καλά από άλλα σου post εκεί δε θα μένεις?) και το εστιατόριο λέγεται "La Tagliata" https://www.latagliata.com/

Σίγουρα θα έχει κ πιο κοντά αλλά δεν το πολυέψαξα αν κ θα πάω αυτό το Σ/Κ.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Καλημέρα. Δεν έχω (ακόμα) προσωπική πείρα αλλά χτες διάβαζα για ένα μαγαζί το οποίο είναι βέβαια εκτός Ποζιτάνο αλλά με πολύ ωραία θέα εκεί. Είναι στο Montepertuso (αν θυμάμαι καλά από άλλα σου post εκεί δε θα μένεις?) και το εστιατόριο λέγεται "La Tagliata" https://www.latagliata.com/

Σίγουρα θα έχει κ πιο κοντά αλλά δεν το πολυέψαξα αν κ θα πάω αυτό το Σ/Κ.
Γεια σου ναι εκει θ μενω και γω διαβασα γι αυτο τ εστιατοριο καποια σχολια δεν ειναι αυτο που με 100 ευρω σου φενρουν αυτοι μια μεγαλη ποικιλια που δν παραγγελνεις κατι συγκεκριμενο;
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
εχεις ιδεα ποσο μπορει να σου παρει το ταξι για μια διαδρομή 20 λεπτων για παραδειγμα σε κεινες τις περιοχες στο ποζιτανο;; Σε περίπτωση που τ χρειαστω να το χω υπόψη μου
Τις περισσότερες φορές τα ταξί σε τέτοιες περιοχές δουλεύουν με το χιλιόμετρο.
Συνήθως χρεώνουν 1-2€ το χλμ. Τώρα εκεί... Μπορεί να χρεώνουν κ 5€/kmo_O:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom