Γερμανία Δανία Αμβούργο και Κοπεγχάγη...Ρετρό ταξίδι στο χρόνο από τα 80ies στο τώρα!

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κυρίες κ κύριοι ιδού η.... σιχαμένη!
Κουκλίτσα ήταν αλλά αν κ Γερμανίδα σε διαστάσεις μινιόν! Μισό κεφάλι την έριχνα χαλαρά αλλά δεν έχω φωτό.μαζι της (ευτυχώς)
IMG_20200125_001437.jpg


IMG_20200125_001339.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Επιτέλους! Ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα!Ο λαός είδε την σιχαμένη!Ντάξει,καλούτσικη είναι αλλά δεν θα κάνω συγκρίσεις και σχόλια για το γούστο του Γερμανού.....:)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@fotast @dimaq μπορεί να με έτσουξε εμένα τότε αλλά σκεφτείτε κ αυτή την κακόμοιρη που της κουβάλησε μια πρώην από την Ελλάδα που μάλιστα είχε χωρίσει λόγω απόστασης κι όχι επειδή του είχε τελειώσει. Ψαρωμένη ήταν κ αυτή και από όσο έμαθα τη χώρισε μερικούς μήνες αργότερα (το κόβω γιατί είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ :p )
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.599
Άλλη ιστορία σου ξεκίνησα, αλλού κατέληξα! Βιωματική ταξιδιωτική ιστορία, έξυπνα χωρισμένη στο τότε και το τώρα. Διαφορετική από τη συνήθη ταξιδιωτική παράμετρο που έχουμε συνηθίσει στις ιστορίες στο φόρουμ, ενώ το συγγραφικό σου ταλέντο την απογειώνει. Εύστοχη η αποτύπωση του κλίματος της ελληνικής οικογένοιας των '80s.
Ελπίζω να κάτσει και να ξαναβρεθείς με τους φίλους σου και σε άλλη φάση της ζωής σου!
Αλήθεια, για τη σάουνα μήπως το μετάνιωσες;
Εγώ πάλι χαίρομαι που γλυτώνω το ρεζιλίκι φαντάζομαι αν το προσπαθήσει με το google translator δε θα βγάλει άκρη , θα ήταν κρίμα να μην αναφερθώ σ όλες τις διασκεδαστικές λεπτομέρειες!
Αν όντως βρει την ιστορία και το προσπαθήσει, μια χαρά θα βγάλει άκρη στα αγγλικά...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Άλλη ιστορία σου ξεκίνησα, αλλού κατέληξα! Βιωματική ταξιδιωτική ιστορία, έξυπνα χωρισμένη στο τότε και το τώρα. Διαφορετική από τη συνήθη ταξιδιωτική παράμετρο που έχουμε συνηθίσει στις ιστορίες στο φόρουμ, ενώ το συγγραφικό σου ταλέντο την απογειώνει. Εύστοχη η αποτύπωση του κλίματος της ελληνικής οικογένοιας των '80s.
Ελπίζω να κάτσει και να ξαναβρεθείς με τους φίλους σου και σε άλλη φάση της ζωής σου!
Αλήθεια, για τη σάουνα μήπως το μετάνιωσες;

Αν όντως βρει την ιστορία και το προσπαθήσει, μια χαρά θα βγάλει άκρη στα αγγλικά...
Ευχαριστώ πολύ.
Έγραψα πολλά από τότε αλλά σαν αυτή καμία! Είναι μακράν η αγαπημένη μου, ίσως επειδή αναφέρεται στα νιάτα μου τα αδικοχαμένα :p
Περιμένω να έρθει η σειρά της να διαγωνιστεί κάποτε με τις άλλες!

Για τη σάουνα σίγουρα το μετάνιωσα, έχω βράσει πολλές φορές από τότε αλλά νομίζω αν είχα δοκιμάσει να μπω τότε με τους άλλους θα το θυμόμουν για πάντα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
945
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ τη χάρηκα αυτή την ιστορία! Αν και εικονες απο τα 80΄s δεν εχω, μ'αρεσε αυτο το ταξιδι στο χώρο και στο χρόνο.
Υγ. θα συμφωνησω με την οικογενεια! Βουρ για το Δανέζικο "κομμάτι"...Μεγάλωσε σαν το καλό κρασί, ο Γερμανος απεναντίας...νεροβραστος...:icon_redface:
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βουρ για το Δανέζικο "κομμάτι".
Πριν λίγες μέρες πόσταρε φωτογραφία από την πρόταση γάμου στην παρούσα του σύντροφο!
Το χάσαμε το κορμί πατριώτισσα :haha: Από την άλλη, τι φάση, θα είναι 3ος γάμος αυτός νομίζω. Τι δεν κατάλαβε από τους άλλους δύο!

Και γω βλέπω σχόλιά σας μετά τόσο καιρό και κάθομαι και ξαναδιαβάζω αποσπάσματα...Μ αρέσει και μένα πολύ να διαβάζω ιστορίες από παλιά, υπάρχουν κάποιες λίγες εδώ από τη δεκαετία του 70 ακόμη ακόμη, που ούτε και γω έχω αναφορές. Δύσκολα τα ταξίδια βέβαια τότε αλλά πόσο πιο ανέγγιχτα ήταν όλα ! Τυχεροί όσοι τα έζησαν.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πω πω τι μου θυμισες τωρα...πατσης και blow up
τοτε που στην κορομηλα φοβοσουνα (και καλα) να περπατησεις το βραδυ
τι εποχες

καποια χρονια αργοτερα εκανα και εγω το πρωτο ταξιδι εξωτερικο με ιντερραιλ...καθομαι τωρα στο γραφειο και αναπολω και γελαω σαν χαζος με τις ανοησιες που εκανα....

ισως καποια στιγμη αξιωθω (αν και δεν το βλεπω) να γραψw για εκεινο το 90ς ιντερραιλ
θεσσαλονικη - πατρα - ανγκονα - ρωμη - amsterdam- ξανα ρωμη - Ventimiglia και επιστροφη θεσσαλονικη μετα απο μηνες

καλα λενε...ο ερωτας ειναι το πιο δυνατο ναρκωτικο....
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
πω πω τι μου θυμισες τωρα...πατσης και βλοω υπ
Είχα σπίτι ένα παλιό πικάπ Dual μισορημαγμένο. Ο γιός μου είναι λίγο vintage freak το πήρε, βρήκε ανταλλακτικά και το επανέφερε στη ζωή. Μάζεψε και ότι παλιό βινύλιο είχε απομείνει. Τα οποία είχαν κανονικά τα πλαστικά καλύμματα του Blow up...του λέω κακομοίρη μου μην τυχόν και τα πετάξεις αυτά παίζει να αξίζουν περισσότερο από το ίδιο το βινύλιο!!!

ισως καποια στιγμη αξιωθω
Να το κάνεις οπωσδήποτε. Και να δεις πόσο πολύ θα το γουστάρεις να ανακαλείς μνήμες και πόσο θα το λατρέψει και όλο το φόρουμ!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.843
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
ισως καποια στιγμη αξιωθω (αν και δεν το βλεπω) να γραψw για εκεινο το 90ς ιντερραιλ
θεσσαλονικη - πατρα - ανγκονα - ρωμη - amsterdam- ξανα ρωμη - Ventimiglia και επιστροφη θεσσαλονικη μετα απο μηνες
Μακάρι να μπορέσεις να γράψεις αυτή την ιστορία, αν και δεν το βλέπω γιατί όλο στα βουνά και στα χιονοδρομικά τριγυρνάς. :):):) :) :)
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
809
Likes
10.181
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Καλά,η ιστορία σου γράφει ιστορία!!!!!! Για μένα μάλιστα που είμαι και παλαιότερος από σένα φέρνει ένα σωρό αναμνήσεις και μπόλικη νοσταλγία, ιδίως που το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στη Δανία.Μπράβο και για τη γραφή και για το χιούμορ σου,12 points από μένα. :clap:

Για τη σάουνα σίγουρα το μετάνιωσα, έχω βράσει πολλές φορές από τότε αλλά νομίζω αν είχα δοκιμάσει να μπω τότε με τους άλλους θα το θυμόμουν για πάντα.
Ευτυχώς εγώ δεν είχα παρόμοιες αναστολές και δεν αρνήθηκα τη σχετική πρόσκληση σε παραλίμνιο εξοχικό στη Φινλανδία το μακρινό 1973,σάουνα και μετά βουτιά στη λίμνη,ξεχνιέται τέτοια εμπειρία😍

Μάζεψε και ότι παλιό βινύλιο είχε απομείνει.
Λες να επανέλθει? Για διάβασε...........

Για πρώτη φορά από το 1987, οι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν εκείνες των CD στις ΗΠΑ, σύμφωνα με νέα έκθεση της Ένωσης Βιομηχανίας Ηχογράφησης της Αμερικής (RIAA).
Από το 1987 οι δίσκοι βινυλίου ξεπερνούν τώρα σε πωλήσεις τα CD

Δύσκολα τα ταξίδια βέβαια τότε αλλά πόσο πιο ανέγγιχτα ήταν όλα ! Τυχεροί όσοι τα έζησαν.
Ετσι νομίζω και εγώ,θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ξεκίνησα να ταξιδεύω από το 1970 :xalara: Να και κάτι από την εποχή εκείνη,τότε που ταξιδεύαμε με μπλέ διαβατήριο:)

20230310_215348.jpg
20230310_215813.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.469
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά,η ιστορία σου γράφει ιστορία!!!!!! Για μένα μάλιστα που είμαι και παλαιότερος από σένα φέρνει ένα σωρό αναμνήσεις και μπόλικη νοσταλγία, ιδίως που το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στη Δανία.Μπράβο και για τη γραφή και για το χιούμορ σου,12 points από μένα. :clap:


Ευτυχώς εγώ δεν είχα παρόμοιες αναστολές και δεν αρνήθηκα τη σχετική πρόσκληση σε παραλίμνιο εξοχικό στη Φινλανδία το μακρινό 1973,σάουνα και μετά βουτιά στη λίμνη,ξεχνιέται τέτοια εμπειρία😍


Λες να επανέλθει? Για διάβασε...........

Για πρώτη φορά από το 1987, οι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν εκείνες των CD στις ΗΠΑ, σύμφωνα με νέα έκθεση της Ένωσης Βιομηχανίας Ηχογράφησης της Αμερικής (RIAA).
Από το 1987 οι δίσκοι βινυλίου ξεπερνούν τώρα σε πωλήσεις τα CD


Ετσι νομίζω και εγώ,θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ξεκίνησα να ταξιδεύω από το 1970 :xalara: Να και κάτι από την εποχή εκείνη,τότε που ταξιδεύαμε με μπλέ διαβατήριο:)

View attachment 424461 View attachment 424462
Γιατί δε μας γράφεις μια ρετρό ιστορία γέροντα; Τις βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσες εκείνες τις εποχές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom