Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.421
Unbelievable

Άχαστη μίνι σειρά οκτώ επεισοδίων,βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα εξιστορεί τον βιασμό της έφηβης Μαρί Άντλερ,η οποία μετά τα ελλειπή και μη λεπτομερή στοιχεία που καταθέτει στους ντετέκτιβ Πάρκερ και Προύιτ,μυνήεται από την πολιτεία ότι έδωσε ψευδή κατάθεση καταδικάζοντάς την.Ταυτόχρονα στην άλλη άκρη της χώρας,δύο επίμονες ντετέκτιβ,έχουν βαλθεί να βρούν τον βιαστή πληρώνοντας κάθε τίμημα.

Ξεκινά λίγο αργά,αλλά κάπου στην μέση βρίσκει ρυθμό και σαρώνει .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το vis a vis συμφωνώ με τον @James : φοβερό ξεκίνημα, πάει καλά μέχρι και τη δεύτερη σαιζόν, μετά το ξεχείλωμα καταντάει αστείο κι έχει και απογοητευτικό τέλος. Την είδα όλη πάντως.

Μια σειρά που είναι πια δεκαετίας και χάθηκε άδοξα (κόπηκε στην τρίτη της σαιζόν) αλλά είναι τρομερά καλτ είναι η (αμερικάνικη παρακαλώ!) Hung. Ένας αποτυχημένος πατέρας, σύζυγος και προπονητής σχολείου συνειδητοποιεί όταν τον παρατάει η γυναίκα του ότι το μόνο που του έχει απομείνει είναι... το υπερμέγεθες πέος του και η σκηνή στην οποία μένει, αφού το σπίτι του κάηκε και δεν έχει ασφάλεια. Μέσα στην απελπισία του, γίνεται φίλος με μια άλλη απότυχη της ζωής, μια 30άρα wannabe συγγραφέα η οποία προτίθεται να γίνει η προαγωγός του (λαϊκιστί: τσατσά!) και τον προωθεί με ανορθόδοξους τρόπους σε γυναίκες που ψάχνουν... την ευτυχία.

Δεν ξέρω γιατί κόπηκε, τη βρήκα πάρα πολύ καλή, για αμερικάνικη κάλλιστη θα έλεγα. Του ΗΒΟ ήταν, άρα δεν υπάρχει στο netflix αλλά αν δε θυμάστε σε ποιο πατάρι την αφήσατε, στείλτε πμ. Μικρά επεισόδια, 30 λεπτών, εξαιρετικοί χαρακτήρες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
καταπληκτικη η 1η σεζον! η 2η μεχρι το 6 πολυ καλα! για να δουμε μετα....
Περιμένω νέα σου. Ή έχεις κλειστεί αυτοβούλως στο Δαφνί, ή με ψάχνεις για το κακό που σου έκανα....
Ένας αποτυχημένος πατέρας, σύζυγος και προπονητής σχολείου συνειδητοποιεί όταν τον παρατάει η γυναίκα του ότι το μόνο που του έχει απομείνει είναι... το υπερμέγεθες πέος του και η σκηνή στην οποία μένει, αφού το σπίτι του κάηκε και δεν έχει ασφάλεια. Μέσα στην απελπισία του, γίνεται φίλος με μια άλλη απότυχη της ζωής, μια 30άρα wannabe συγγραφέα η οποία προτίθεται να γίνει η προαγωγός του (λαϊκιστί: τσατσά!) και τον προωθεί με ανορθόδοξους τρόπους σε γυναίκες που ψάχνουν... την ευτυχία.
Νταξ, δεν έχω ακούσει πιο κουφή υπόθεση. Θα το ψάξω!
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Περιμένω νέα σου. Ή έχεις κλειστεί αυτοβούλως στο Δαφνί, ή με ψάχνεις για το κακό που σου έκανα....
το παω σιγα σιγα για να το χωνεψω πιο ευκολα! δυσκολα θα το αφησω μ αρεσε πολυ η 1η σεζον! Αν εξαιρεσεις ενα κουτσουρο, ενα γιγαντα, ενα πνευμα, κατι αλογα και αλλα, εχω κολησει πολυ με την ατμοσφαιρα που βγαζει μαλλον λογω σκηνοθεσιας και μουσικης!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
το παω σιγα σιγα για να το χωνεψω πιο ευκολα! δυσκολα θα το αφησω μ αρεσε πολυ η 1η σεζον! Αν εξαιρεσεις ενα κουτσουρο, ενα γιγαντα, ενα πνευμα, κατι αλογα και αλλα, εχω κολησει πολυ με την ατμοσφαιρα που βγαζει μαλλον λογω σκηνοθεσιας και μουσικης!
Καλά, δεν θα έρθει η ώρα να δεις τον τρίτο κύκλο? Θα έρθει. Τότε θα τα πούμε! :haha:

Ατμόσφαιρα, σκηνοθεσία είναι λογικό να σου αρέσουν! Ντέιβιντ Λιντς είσαι.
Μουσική είναι επίσης λογικό. Άντζελο Μπανταλαμέντι είσαι.
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.421
Θα μπορούσα να το έγραφα και στο war Η.Β. εναντίον Γερμανίας αλλά επειδή θα χαθεί πιστεύω ότι πρέπει να μπεί εδώ.Εξαιρετική σειρά αγγλικής παραγωγής, After Life ένας καθημερινός τύπος,δημοσιογράφος,λαμβάνει οδηγίες χρήσης της ζωής του,μέσα απ το τελευταίο βίντεο,μιας που έχει εγκαταλείψει τα εγκώσμια,η αγαπημένη του σύζηγος.Πολύ δυνατή ερμηνεία,βλέπεται μονορούφι μιας που τα επεισόδια είναι πολύ μικρά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Την τελείωσα χθες, οι 2 πρώτες σαιζόν είναι φανταστικές , πεθαινω με τη βοηθό/ νταβατζή του τυπου. Η τριτη σαιζον νομιζω εκανε κοιλια, αλλα για κόψιμο δεν ηταν η σειρά.
Εμένα αντιθέτως δεν μπυ πολύ άρεσε.Θα τις έβαζα 5-5,5 στα 10.
Απλά βλέπετε χωρίς να χρειάζεται να σκέφτεσαι.Πάρ όλο που είναι σύντομα τα επεισόδια,με έπιασα να βλέπω πόση ώρα θέλει ακόμα να τελειώσει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα αντιθέτως δεν μπυ πολύ άρεσε.Θα τις έβαζα 5-5,5 στα 10.
Απλά βλέπετε χωρίς να χρειάζεται να σκέφτεσαι.Πάρ όλο που είναι σύντομα τα επεισόδια,με έπιασα να βλέπω πόση ώρα θέλει ακόμα να τελειώσει.
Σεβαστόν.

Είδα το πρώτο επεισόδιο στο Unorthodox, με προβλημάτισε τόσο πολύ το γλωσσικό του θέματος (ΟΚ, το 75% των Yiddish είναι Γερμανικά, κάθε φορά που άνοιγαν το στόμα τους προσπαθούσα να πιάσω λέξεις, να δω τι ποσοστό από το 25% είναι από λατινογενείς λέξεις κλπ) που δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στο τι τρέχει...

Ξανάρχισα τους Βίκινγκς, πολύ καλή δουλειά οι Καναδοί και μια σύνδεση με ιστορικά γεγονότα την έχουν. Έχω χάσει ενδιαφέρον για το Westworld, αν και θα το τελειώσω, δε μου αρέσει να τα αφήνω στη μέση (ε΄δω τελείωσα το Lost που είχε καταντήσει χειρότερο από τη Λάμψη με τους αναστημένους δίδυμους αδελφούς).

Πολύ καλό και το When they see us. Το Casa de Papel εξακολουθεί να έχει πολύ καλή δόμηση χαρακτήρων και σκηνοθεσία, αλλά το σενάριο ξεχειλώνει.

Οι καλύτερες σειρές που έχω δει πάντως εξακολουθούν να είναι το Τσερνόμπιλ και το The Americans. Ειδική μνεία στο La Embajada για το μιλφόνι και μόνο και στην πρώτη μιάμιση σαιζόν του vis a vis.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι καλύτερες σειρές που έχω δει πάντως εξακολουθούν να είναι το Τσερνόμπιλ και το The Americans
Τρομερά ρεαλιστικό το Αμέρικανς, ειδικότρερα για όσους είναι λάτρεις των 80s σε σειρές σαν εμένα. Από τις καλύτερες παραγωγές που έχω δει, ίσως μαζί με το Boardwalk Empire. Μπορεί να μη πηγαίνει τόσο γρήγορα για όσους είναι της δράσης, να έχει λίγα στοιχεία προπαγάνδας μέσα, είναι όμως εξαιρετική επιλογή για σειρά 6 σεζόν.

Το τσέρνομπιλ δε το ξεκίνησα, είχα σκοπό να τω δω στην υπερατλαντική πτήση, αλλά απ' ότι φαίνεται θα το δω κι αυτό σπίτι μου.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ε΄δω τελείωσα το Lost που είχε καταντήσει χειρότερο από τη Λάμψη με τους αναστημένους δίδυμους αδελφούς
Κάτω τα χέρια από το Lost μην αρχίσει war (ή μήπως να αρχίσει?)!

Στα υπόλοιπα ναι σε όλα.

Το Americans όπως αναφέρετε όλοι σωστά είναι σούπερ και νομίζω ότι δεν έχει την δημοφιλία που του πρέπει. Αλλά για αυτό είμαστε εμείς εδώ. Χο χο χο χο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom