Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πρώτο επεισόδιο μου άρεσε τελικά, όχι κάτι φοβερό, αλλά....έχει κάτι b, δεν αντιλέγω, αλλά το σώζουν 1. τα σκηνικά (με Καραϊβικές κτλ) 2. οι υπέροχες αιθέριες υπάρξεις (πολύ σεξ ρε παιδί μου τσκ τσκ) 3. ήταν το πρώτο επεισόδιο for heaven's sake...εγώ ως φανατικός του είδους δε μπορώ να το παρατήσω τόσο εύκολα, γενικά δε παρατάω από το 15λεπτο σειρές εκτός αν μου φανούν εντελώς τραγικές :D
Εσύ τελικά το είδες το black sails;
 
  • Like
Reactions: GTS

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
The Last Czars mini σειρά του Netflix η οποία αφηγείται την ιστορία των τελευταίων Ρομανόφ στη Ρωσία πριν την επανάσταση. Δεν τελείωσα όλα τα επεισόδια ακόμη αλλά εμένα μου αρέσουν οι ιστορικές ταινίες κ γενικά τα τσαρικα κλπ ανέκαθεν μου προκαλούσαν το ενδιαφέρον (σε καμία άλλη ζωή μπορεί να σφαγιαστηκα :rolleyes: :bleh: ). Ωστόσο προσεγμένη παραγωγή που συνοδεύεται από στοχευμένη αφήγηση ώστε να βοηθάει το θεατή με τα ιστορικά γεγονότα μαζί με κάποια αυθεντικά βίντεο κ φωτό της εποχής.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Δεν έβλεπα σειρές. Άρχισα να βλέπω τις ημέρες της καραντίνας. Η πρώτη σειρά που είδα ήταν το «La casa de papel». Η πρώτη σεζόν ήταν πολύ καλή και ευρηματική. Η δεύτερη μπορούσε να μειωθεί ή/και να συμπτυχθεί με την πρώτη. Οι επόμενες δύο σεζόν ήταν κακές. Ήταν προφανώς θέληση των παραγωγών και ήταν τραβηγμένες.
Η δεύτερη σειρά που είδα ήταν ο "Τρότσκι". Είχε καλά στοιχεία αλλά και κάποιες ιστορικές ανακρίβειες.
Τώρα βλέπω το "Mindhunter" του Ντέιβιντ Φίντσερ. Φαίνεται καλή σειρά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
καθώς το Homeland τελείωσε και πρέπει να υπάρχει μια σειρά με κατασκοπεία σε αυτά που παρακολουθώ.
Το άρχισα εχθές.Στα 4 πρώτα επεισόδια έχω πολύ θετική άποψη για την σειρά.
Από την 4η σαιζόν είναι που απογειώνεται. Εξαιρετική αναπαράσταση της ζωής στην ΕΣΣΔ εκτός των άλλων
Την τελείωσα πριν τρεις ημέρες.Λίγο μου φάνηκε η 6 σεζόν σαν να βαρέθηκαν οι συντελεστές
και να μην είχαν όρεξη να συνεχίσουν.Ίσως γι αυτό είχε 10 αντί 13 επεισόδια.
Δεν μ άρεσε το τέλος και η πιτσιρίκα πολύ γκρίνια.Άνετα 8 στα 10.Επιτέλους μια σειρά που δεν έχει
το FBI και την CIA σαν "τα ξέρω όλα,τα κάνω όλα"
Ελάχιστα λάθη για σειρά εποχής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το άρχισα εχθές.Στα 4 πρώτα επεισόδια έχω πολύ θετική άποψη για την σειρά.

Την τελείωσα πριν τρεις ημέρες.Λίγο μου φάνηκε η 6 σεζόν σαν να βαρέθηκαν οι συντελεστές
και να μην είχαν όρεξη να συνεχίσουν.Ίσως γι αυτό είχε 10 αντί 13 επεισόδια.
Δεν μ άρεσε το τέλος και η πιτσιρίκα πολύ γκρίνια.Άνετα 8 στα 10.Επιτέλους μια σειρά που δεν έχει
το FBI και την CIA σαν "τα ξέρω όλα,τα κάνω όλα"
Ελάχιστα λάθη για σειρά εποχής.
Κι όμως βραβεία άρχισε να κερδιζει μετα την τριτη σαιζόν, με την 4η και την 6η να είναι οι πιο πολυβραβευμενες, ενώ το φινάλε της ψηφίστηκε ως το καλύτερο όλων των σειρών.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Κι όμως βραβεία άρχισε να κερδιζει μετα την τριτη σαιζόν, με την 4η και την 6η να είναι οι πιο πολυβραβευμενες, ενώ το φινάλε της ψηφίστηκε ως το καλύτερο όλων των σειρών.
Το ξέρω,γιατί το διάβασα.Προσωπική άποψη εξέφρασα.Δεν ξέρω,η πιτσιρίκα μου φάνηκε πολύ κλάψα
και η μάνα της που υποτίθεται ήταν γάτα και το μάτι της έκοβε για στρατολόγηση άσχετων,δεν
έβλεπε ότι το παιδί της δεν κάνει.Τέλος πάντων,έπρεπε να βάλουν και την αμερικανιά ο FBIης να το
πάρει χαμπάρι από τον τύπο που ήταν σκεπτικός γιατί και καλά η δουλειά του δεν πήγαινε καλά.
Αν δεν βάζανε ότι υπήρχαν δολοπλοκίες από την ηγεσία της KGB βραβεία δεν θα έπαιρναν ούτε σε
φωτογραφία.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εχετε δει το The wire ;
Σειρά της HBO 2002-2008. Το βαζουν πάλι τακτικά περυσι το πετυχα στην ΕΡΤ.
Η πιο αρτια σειρα που εχω δει .
Τωρα το εχει η Vodafone TV .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εχετε δει το The wire ;
Σειρά της HBO 2002-2008. Το βαζουν πάλι τακτικά περυσι το πετυχα στην ΕΡΤ.
Η πιο αρτια σειρα που εχω δει .
Τωρα το εχει η Vodafone TV .
Το έχουμε δει και το έχουμε λατρέψει!
Καταπληκτική σειρά με πολύ εξυπνους χαρακτήρες, που σε βάζει με ωμό ρεαλισμό μέσα στα προβλήματα της Αμερικάνικης κοινωνίας που δε φαίνονται .
Με τον ίδιο ρεαλισμό αντιμετωπίζει τη διαφθορά όλων των εμπλεκομένων, και πως το χρήμα κάνει κύκλο από τις πιάτσες του θανάτου στις τσέπες των πλουσίων και των πολιτικών.
Τη συστήνω σε όλους!
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Εχετε δει το The wire ;
Σειρά της HBO 2002-2008. Το βαζουν πάλι τακτικά περυσι το πετυχα στην ΕΡΤ.
Η πιο αρτια σειρα που εχω δει .
Τωρα το εχει η Vodafone TV .
Η πιο ρεαλιστική αστυνομική σειρά που έχω δει .. θα τις έβαζα άνετα 9..
--------------
Homeland πολύ καλή αν και η διπολική πράκτωρ κάποιες στιγμές σε τρέλαινε με το παίξιμό της τόσο που νομίζεις ότι πραγματικά έχει πρόβλημα..
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.551
Homeland πολύ καλή αν και η διπολική πράκτωρ κάποιες στιγμές σε τρέλαινε με το παίξιμό της τόσο που νομίζεις ότι πραγματικά έχει πρόβλημα..
Τι; Δεν έχει; Αυτό με τα μάτια τυχαία το κάνει;

Ο πρώτος κύκλος ήταν καλός, ο δεύτερος εξαιρετικός, στον τρίτο βαρέθηκα λίγο με το setup που έκαναν στα πρώτα επεισόδια για να το βρεις στα τελευταία αλλά σα σύνολο καλός ήταν, για τα υπόλοιπα βλέπουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αλλά και το 3% μία βραζιλιάνικη sci-fi με δύο σεζόν(γυρίζεται η 3η τώρα).
Αυτή ήταν πολύ ιντριγαδόρικη πρόταση και την ξεκίνησα τη σειρά, τώρα τελειώνω την πρώτη από τις 3 σαιζόν (διαβάζω ότι ετοιμάζεται και 4η). Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον: κάποια απροσδιόριστη στιγμή στο μέλλον, οι πολίτες ζουν σε συνθήκες φαβέλας, όταν όμως συμπληρώνουν τα 20 χρόνια έχουν μία και μοναδική ευκαιρία να πάνε ... στην απέναντι πλευρά (δεν ξέρω πώς το μεταφράζουν στα ελληνικά, εγώ στα πορτογαλικά τη βλέπω), ένα παράλληλο κόσμο σε κάποιο νησιωτικό σύμπλεγμα όπου η ζωή είναι παράδεισος. Για να το πετύχουν θα περάσουν όλοι από δοκιμασίες που είναι γνωστές ως Η Διαδικασία, από την οποία θα επιλεγεί μόνο το 3%.

Αρχικά ο θεατής θα πρέπει να συνηθίσει δύο πράγματα:
1) το βραζιλιάνικο τρόπο σκηνοθεσίας, δηλαδή κάμερες που κουνιούνται ασταμάτητα. Έτσι είναι η βραζιλιάνικη σχολή, ενοχλητική για μένα
2) τη φτώχεια των εφέ και σκηνικών, έως και της φαντασίας στην αποτύπωση του μέλλοντος. Δηλαδή το βεστιάριο είναι για τα μπάζα (οι φτωχοί απεικονίζονται με κάτι επιτηδευμένα κουρέλια που ούτε σε παιδική παράσταση της κατασκήνωσης Ξέγνοιαστο Μελίσσι δε βλέπεις), στο μέλλον πάνω-κάτω φοράνε τα ίδια ρούχα με σήμερα και η τεχνολογία τους δε βγάζει και μάτι (κουφώματα παίρνουν από την Alumil στο μέλλον) και τα εφέ είναι πάρα πολύ φτωχά γενικώς, ενώ αστοχίες υπάρχουν πολλές (φτωχοί με άθλια ρούχα, μουτζουρωμένα πρόσωπα από το κατακάθι του τέντζερη αλλά άψογη οδοντοστοιχία όλοι!).

Όταν τα ξεπεράσεις αυτά, το σενάριο (που είναι και το βασικότερο στοιχείο για μένα σε ένα τηλεοπτικό προϊόν) είναι πολύ ενδιαφέρον, έχει καλό ρυθμό και ενδιαφέροντες χαρακτήρες που χτίζονται σιγά-σιγά. Ο δεύτερος καλύτερος λόγος για να δει κανείς τη σειρά είναι η Viviane Porto Silva, δηλαδή αυτός ο πολυτάλαντος (πρώην μπαλαρίνα, συνιδρύτρια φεστιβάλ ντοκιμαντέρ, ακτιβίστρια για τα δικαιώματα των μαύρων, θεατρική ηθοποιός κλπ ) κόμματος:
vivianeporto-800x445-1.jpg


Πολλά ευχαριστώ για την πρόταση στον @yllos , ενώ για όσους θέλουν να εξασκήσουν τα πορτογαλικά τους, άλλες βραζιλιάνικες σειρούλες που συστήνονται -και φαίνονται ενδιαφέρουσες- είναι αυτές:
https://portuguesetoday.com/article...lable-on-netflix-to-exercise-your-portuguese/
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
westworld... είμαστε 3η σεζόν (πριν 2 βδομάδες τελείωσε) .. Η 1η πολύ καλή, στη 2η έχουμε κάποια κοιλιά αλλά βλέπεται, η τρίτη όμως τώρα αλλάζει το σκηνικό και γίνεται από ότι φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα.. είμαι 3ο επεισόδιο.. έχουμε και καλές προσθήκες Aaron Paul ο συμπρωταγωνιστης στο breaking bad και ο Vincent Cassel..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.068
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom