Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Είδα μέσα σε δυο μέρες την πρώτη ελληνική σειρά στο Netflix, "Maestro" και μου άρεσε πολύ.
Σενάριο, ηθοποιοί, σκηνοθεσία, μια ολοζώντανη σειρά.
Μου φαίνεται ότι οι Παξοί θα βουλιάξουν από τουρισμό το 2023
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Φέτος τα Χριστούγεννα δύο σειρές με ταξίδεψαν στην χριστουγεννιατικη ατμόσφαιρα των πόλεων στις οποίες διαδραματιζονται, και τις οποίες απολαμβάνω τα μάλα (και οι 2 στο Netflix): η 1η ειναι ιταλική, λέγεται "I hate Christmas", και διαδραματιζεται στη Βενετία και στην κοντινή πόλη Chioggia. Είναι η ιστορία μιας 30αρας νοσοκόμας που προσπαθεί να βρει μια σχέση για τις γιορτές και να τη φέρει και στο χριστουγεννιατικο οικογενειακό τραπέζι για να μην την βλέπει η υπόλοιπη οικογένεια με λύπηση. Βασίζεται σε νορβηγική σειρά. Η Βενετία δε ένα όνειρο και τα Χριστούγεννα.
Η 2η σειρά είναι ισπανική κ λέγεται Smiley και είναι η ιστορία 2 φαινομενικά αταιριαστων ανδρών στη Βαρκελώνη που ερωτεύονται κεραυνοβολα ο ένας τον άλλο, δίχως αρχικά να το παραδέχονται, κάνοντας πιο safe θεωρητικά επιλογές, μέχρι η ζωή με τον τρόπο της να τους δείξει "κάποια σημάδια". Υπέροχη παρεμπιπτόντως κ η χριστουγεννιατικη Βαρκελώνη. Τις προτείνω κ τις 2 ανεπιφύλακτα για χριστουγεννιατικο coocooning
Όσον αφορά τη πρώτη σειρά, επειδή έχω δει το νορβηγικό που μου άρεσε πολύ είπα να μη δω κ αυτή... Αλλά τώρα που λες ότι έχει γυριστεί στην αγαπημένη μου πόλη τη Βενετία αρχίζω και το σκέφτομαι.. Κ επειδή ήμουν εκεί τα Χριστούγεννα, δεν έχει ιδιαίτερο στολισμό, μόνο στη Πλατεία Αγ. Μάρκου και στους γύρω δρόμους, άντε να δεις κ κανα χριστουγεννιάτικο στολισμό σε εξωτερικό κτιρίου.. Κατά τ΄άλλα πάντα όνειρο η Βενετία ανεξαρτήτως εποχής
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όσον αφορά τη πρώτη σειρά, επειδή έχω δει το νορβηγικό που μου άρεσε πολύ είπα να μη δω κ αυτή... Αλλά τώρα που λες ότι έχει γυριστεί στην αγαπημένη μου πόλη τη Βενετία αρχίζω και το σκέφτομαι.. Κ επειδή ήμουν εκεί τα Χριστούγεννα, δεν έχει ιδιαίτερο στολισμό, μόνο στη Πλατεία Αγ. Μάρκου και στους γύρω δρόμους, άντε να δεις κ κανα χριστουγεννιάτικο στολισμό σε εξωτερικό κτιρίου.. Κατά τ΄άλλα πάντα όνειρο η Βενετία ανεξαρτήτως εποχής
Τι να πω, ειδικά στην κοντινή Chioggia (εκεί είναι το μεγαλύτερο μέρος της btw γυρισμένο) κάθε γέφυρα και καναλακι ήταν χάρμα στολισμένο. Το ίδιο ό,τι είδα και από Βενετία. Μήπως να το έκαναν επί τούτου για τα γυρίσματα της σειράς σε κάποια σημεία?
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είδα μέσα σε δυο μέρες την πρώτη ελληνική σειρά στο Netflix, "Maestro" και μου άρεσε πολύ.
Σενάριο, ηθοποιοί, σκηνοθεσία, μια ολοζώντανη σειρά.
Μου φαίνεται ότι οι Παξοί θα βουλιάξουν από τουρισμό το 2023
Ο,τι πιο καλογυρισμενο σε ελληνική σειρά έχω δει τα τελευταία χρόνια. Την εβλεπα στο MEGA. Νομίζω μάλιστα πως στο Netflix (είδα 1 επεισόδιο κ εκεί από περιέργεια για τους υπότιτλους), δείχνει ακόμα πιο τεχνικά άρτια. Πάντως σε κάποια σημεία οι αγγλικοι υπότιτλοι νομίζω μπορούσαν και καλύτερα (ως φιλόλογος αγγλικής έχω κ εγώ τα ευαίσθητα σημεία μου😉😁)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ενώ δεν ήταν ήδη πανάκριβος ο Γάιος! Εμείς ούτε να πλησιάσουμε φέτος μάλλον.
Σίγουρα κάτι τέτοιο θα γίνει. Κι εγώ μέχρι τώρα δεν πήγα γιατί με είχαν τρομάξει για τις τιμές
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Όσον αφορά τη πρώτη σειρά, επειδή έχω δει το νορβηγικό που μου άρεσε πολύ είπα να μη δω κ αυτή... Αλλά τώρα που λες ότι έχει γυριστεί στην αγαπημένη μου πόλη τη Βενετία αρχίζω και το σκέφτομαι.. Κ επειδή ήμουν εκεί τα Χριστούγεννα, δεν έχει ιδιαίτερο στολισμό, μόνο στη Πλατεία Αγ. Μάρκου και στους γύρω δρόμους, άντε να δεις κ κανα χριστουγεννιάτικο στολισμό σε εξωτερικό κτιρίου.. Κατά τ΄άλλα πάντα όνειρο η Βενετία ανεξαρτήτως εποχής
Κι εμένα μου είχε αρέσει πολύ το νορβηγικό, αλλά είδα και λίγο από ιταλικό λόγω Βενετίας!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα συμφωνήσω απόλυτα για το Maestro, εξαιρετική δουλειά συνολικά. Και το "Ένας άλλος κόσμος" το βρήκα καταπληκτικό και μου έκανε εντύπωση ότι το βρίσκει κανείς ολόκληρο και σε καλή ανάλυση και στο youtube, για όποιον δεν το εχει δει. Πάλι πολύ καλή η Καβογιάννη.

Είδα την ταινία Papillon (ΟΠεταλούδας), είχα διαβάσει το βιβλίο προ απομνημονεύτων ετών, που διαπραγματεύεται μια από τις πιο δραματικές αποδράσεις όλων των εποχών, από τις φυλακές της Γαλλικής Γουιάνας. Πολύ ενδιαφέρουσα, καλογυρισμένη, με χάλασε μόνο που είναι όλα στα Αγγλικά.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα συμφωνήσω απόλυτα για το Maestro, εξαιρετική δουλειά συνολικά. Και το "Ένας άλλος κόσμος" το βρήκα καταπληκτικό και μου έκανε εντύπωση ότι το βρίσκει κανείς ολόκληρο και σε καλή ανάλυση και στο youtube, για όποιον δεν το εχει δει. Πάλι πολύ καλή η Καβογιάννη.

Είδα την ταινία Papillon (ΟΠεταλούδας), είχα διαβάσει το βιβλίο προ απομνημονεύτων ετών, που διαπραγματεύεται μια από τις πιο δραματικές αποδράσεις όλων των εποχών, από τις φυλακές της Γαλλικής Γουιάνας. Πολύ ενδιαφέρουσα, καλογυρισμένη, με χάλασε μόνο που είναι όλα στα Αγγλικά.
Λατρεμένη ταινία από τα 70s! Θεός ο Στηβ Μακ Κουιν!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom