Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσοι είστε συνδρομητές στο Netflix αξίζει να δείτε τη σειρά The Crown. Πρόκειται για την ιστορία της βασίλισσας Ελισάβετ (της Β, της εν ενεργεία δηλαδη) από λίγο πριν τη στέψη της το 1952 μέχρι σήμερα. Παρουσιάζεται η σχέση της με το Φίλιππο, αλλά κ πολλές πτυχές της σύγχρονης βρετανικής ιστορίας. Προσωπικά έχω πωρωθει με τη σειρά. Ήδη βλέπω το δεύτερο κύκλο. Νομίζω πως είναι ο,τι πιο προσεγμένο έχω δει στη σύγχρονη τηλεόραση, μια σειρά που αποδεικνύει ίσως ότι η σύγχρονη τηλεόραση έχει ξεπεράσει και τα πιο υψηλά κινηματογραφικά standards. Αξίζει ίσως κ να γίνετε συνδρομητές στο Netflix ειδικά για αυτή τη σειρά
Tην είδα, αλλά δε μου άρεσε ιδιαίτερα, με το ζόρι είδα τα τελευταία επεισόδια (είναι λίγα πάντως). Νομίζω πρέπει να σου αρέσει λίγο το θέμα "βασιλικές οικογένειες" για να την αντέξεις, 10 επεισόδια με τόσα ανούσια θέματα (αν άφησαν την αδερφη της να παντρευτεί ένα χωρισμένο κλπ κλπ) σε κάνουν να σκέφτεσαι κρίμα την παραγωγή, τόσα λεφτά να χαλάσουν για να κάνουν μια σειρά για τα προσωπικά των γαλαζοαίματων. Καλογυρισμένη πάντως και έχει ενδιαφέρον η προσωπικότητα του Τσώρτσιλ, τα της Ελισσάβετ τα παραβρήκα trivial.

Από netflix ΑΠΙΘΑΝΗ παραγωγή είναι το Cuatro Estaciones γυρισμένο στην Αβάνα, αστυνομικές ιστορίες από τα βιβλία του Παδούρα που μεταφέρονται κινηματογραφικά. ΜΕ εξαίρεση τα 2 πρώτα επεισόδια, που συνδέονται μεταξύ τους, είναι αυτοτελή.
 
Last edited by a moderator:

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μια πολυ ωραία ΜΙΝΙ ομως σειρά (6 επεισοδίων 1 ώρας το καθένα), με αρκετές ανατροπές και γυρίσματα σε διάφορες χώρες, ήταν το The Night Manager.

 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Από netflix ΑΠΙΘΑΝΗ παραγωγή είναι το Cuatro Estaciones γυρισμένο στην Αβάνα, αστυνομικές ιστορίες από τα βιβλία του Παδούρα που μεταφέρονται κινηματογραφικά. ΜΕ εξαίρεση τα 2 πρώτα επεισόδια, που συνδέονται μεταξύ τους, είναι αυτοτελή.
Πριν λίγες μέρες έκατσα να δω το Cuatro Estaciones en la Habana, συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο και τσακ έρχεται και Αθήνα ο Padoura.

http://blog.public.gr/event/diafania-tou-chronou-tou-leonardo-padoura-public-cafe-syntagmatos/
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επανέρχομαι με Homeland. Μετά την πατάτα της τρίτης σεζόν (όπου και το παράτησα), θεωρώ ότι έχει επανέλθει δυναμικά! Βρίσκομαι ήδη στην 7η σεζόν. Η σειρά έχει πάρει εδώ και καιρό μια εντελώς διαφορετική πορεία (όσοι το έχουν δει καταλαβαίνουν γιατί), αλλά και πάλι είναι σε πολύ καλό επίπεδο με μπροστάρισσα τη θεόμουρλη πρωταγωνίστρια Claire Danes.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επανέρχομαι με Homeland. Μετά την πατάτα της τρίτης σεζόν (όπου και το παράτησα), θεωρώ ότι έχει επανέλθει δυναμικά!
Ήταν τόσο χάλια η 3η σεζόν και με σποιλάραν και τη συνέχεια που το σταμάτησα εκεί.Δυστυχώς γιατί οι πρώτες 2 σεζόν ήταν πολύ δυνατές.

Από netflix Casa del papel μια ισπανική καταπληκτική σειρά για την τέλεια ληστεία με 2 σεζόν αλλά και το 3% μία βραζιλιάνικη sci-fi με δύο σεζόν(γυρίζεται η 3η τώρα).
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το Homeland πολύ δυνατή σειρά. Έκανε όντως κοιλιά μετά την 3η σεζόν, κι εγώ νευρίασα και το παράτησα για 2 χρόνια. Είδα σερί τις επόμενες 3 πέρσι και τώρα μου έχει μείνει η 7η που δεν έχω προλάβει να τη δω.
Τώρα βλέπουμε Breaking bad, είναι πάρα πολύ ωραίο, με χιούμορ και δράση, έξυπνο, έχουμε ενθουσιαστεί. Θα μου πείτε, τώρα το ανακαλύψατε; Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι μας "έσωσε" το Netflix και η smart tv που πήραμε τα Χριστούγεννα. Πριν βαριόμουνα πάρα πολύ να κατεβάζω, να βρίσκω υπότιτλους κλπ.
Πριν είδαμε το Narcos, επίσης μας άρεσε πολύ αν και στα μισά της 2η σεζόν άρχισε να φθίνει. Η τρίτη σεζόν, παρόλο που δεν είναι για τον Εσκομπάρ και περίμενα ότι θα ξενέρωνα, μου άρεσε αρκετά.
Λίγο πριν ανακαλύψουμε το Netflix, είχαμε δει στον Οτε το Tin star και το Top of the lake. 1 σεζόν το καθένα, κανένα δεν με ενθουσίασε, ειδικά το δεύτερο πάρα πολύ αργό.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Μεγαλύτερη ξενέρα απτην τελευταία σεζον του Game of Thrones δεν πρέπει να έχει ξανα υπάρξει στην ιστορία της τηλεόρασης -- (έπρεπε να το πω κάπου θα έσκαγα)
:cry::cry::cry::cry::cry::cry:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ναι τραγική σεζόν, γενικά οι τελευταίες σεζόν είχαν ήδη ξεφουσκώσει. Αυτή είναι μακράν η χειρότερη, με τραγικό/ανύπαρκτο σενάριο, αστείους/ηλίθιους διαλόγους, χαρακτήρες που παίρνουν αποφάσεις που δεν έχουν κανένα νόημα, και τρομερά κακογυρισμένο (ειδικά το τελευταίο επεισόδιο), λες και το μοντάζ το κάνουν στην τύχη εντελώς. Ένα χάλι ατελείωτο, ευτυχώς που έχει μόνο ένα επεισόδιο ακόμα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Το μεγάλο τους στοίχημα δεν νομίζω να ήταν η ίδια η σεζόν αλλά με την προσμονή που δημιούργησαν από προπερσι κάνοντας τους πάντες και τα πάντα ν ασχολούνται μ αυτό.

Περιμένω να ολοκληρωθεί και να δω το Chernobyl μιας που έχει εξαιρετικές κριτικές.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρόσφατα είδαμε το Medici κ ενθουσιαστήκαμε πολύ. Εντυπωσιακά κουστούμια, ωραία τοπία, γενικά μια καλογυρισμένη αγγλοϊταλική παραγωγή.

Η σειρά διαδραματίζεται τον 15ο αιώνα και επικεντρώνεται στην ιστορία της ισχυρής οικογένειας των Μεδίκων.

Στην 1η σεζόν πρωταγωνιστής είναι ο Κόζιμο ο Πρεσβύτερος, ο οποίος μετά το θάνατο του πατέρα του, πρέπει, ως αρχηγός πλέον της οικογένειας, να φροντίσει τα συμφέροντα του οίκου των Μεδίκων.

Ενώ η 2η σεζόν επικεντρώνεται στον εγγονό του Κόζιμο, τον Λαυρέντιο τον μεγαλοπρεπή.

Παραθέτω και τα σχετικά βιντεάκια:


 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Ε αυτοι κλέβουν, πήραν τον Νεντ κ τον Ρόμπ Στάρκ !!! :) :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το μεγάλο τους στοίχημα δεν νομίζω να ήταν η ίδια η σεζόν αλλά με την προσμονή που δημιούργησαν από προπερσι κάνοντας τους πάντες και τα πάντα ν ασχολούνται μ αυτό.

Περιμένω να ολοκληρωθεί και να δω το Chernobyl μιας που έχει εξαιρετικές κριτικές.
Είδα το 1ο επεισόδιο του Τσερνόμπιλ χθες κ πραγματικά είναι καταπληκτικό. Κάτι ανάμεσα σε ντοκιμαντερ κ μυθοπλασια. Αν κ με ξένισε κάπως να βλέπω Αυστραλούς ηθοποιούς να μιλάνε αγγλικά με Ρωσική προφορά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom