Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί.. θα το τσεκάρω και το απόγευμα που θα είμαι στο σπίτι και θα σου πω. Βλακεία αν το έχουν αφαιρέσει πάντως...
Μάλλον έσφαλα @Δημήτρης X. ! Τελικά είδα στην αρχειοθήκη μου ότι το είχα κατεβάσει, απλά είναι πολύ λίγες οι σειρές που πλέον κατεβάζω και τόσες πολλές αυτές που βλέπω στο Netflix που μπερδεύτηκα. :icon_redface:
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ακριβώς αυτό εννοώ, ευχαριστώ για τη διόρθωση, πολλοί το μπερδεύουν :)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τσέρνομπιλ.. Πολύ ρεαλιστικό και μας φέρνει αναμνήσεις τους μεγαλύτερους απο μας.. ένας κύκλος με 5 επεισόδια και τέλος.. Δεν ξέρω βέβαια για την αυθεντικότητα των γεγονότων μιας και απο οτι ακούω υπάρχουν και δω θεωρίες συνομωσίας.. Μου έκανε εντύπωση η δήλωση Γκορμπατσώφ ότι ήταν μάλλον η βασική αιτία κατάρρευσης της Σοβιετικής Ένωσης και μάλλον έχει δίκιο αν αναλογιστούμε και τους πόρους που αναλώθηκαν σε όλη αυτή τη καταστροφή..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
"Το κόκκινο ποτάμι" του Open το βλέπει κανείς; Φαίνεται καλογυρισμένο για Ελληνικό και το θέμα με ενδιαφέρει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
"Το κόκκινο ποτάμι" του Open το βλέπει κανείς; Φαίνεται καλογυρισμένο για Ελληνικό και το θέμα με ενδιαφέρει.
Το Κόκκινο Ποτάμι, είναι βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Χάρη Τσιρκινίδη. Η σειρά είναι αρκετά καλή. Υπερπαραγωγή και καλογυρισμένη. Με κουστούμια και σκηνικά που έχουν αρκετά καλά στάνταρ για μια ελληνική παραγωγή και δη εποχής. Επίσης και το καστ είναι καλό αν και στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός με τον Παπαζήση που δεν τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση ως προς τις υποκριτικές του ικανότητες.

Επειδή είναι σειρά που βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα κάπου μπορεί να σε μπερδέψει με τις τοποθεσίες και τις χρονολογίες. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι αντικειμενική η καταγραφή των ιστορικών γεγονότων καθώς εστιάζει στους καλούς Έλληνες και τους κακούς Τούρκους αν και δείχνει ως ένα βαθμό και την αρμονική συνύπαρξη και φιλία των ποντίων με κάποιους Τούρκους. Δεν ξέρω καλά την ιστορία του Πόντου και της γενοκτονίας και θέλω να δω την εξέλιξη της ιστορίας. Πάντως σύμφωνα με τους δημιουργούς γίνεται πιστή αποτύπωση των τραγικών γεγονότων εκείνης της εποχής. Πάντως πιστεύω πως έχει γίνει ενδελεχής ιστορική έρευνα για την τραγική εκείνη ιστορική περίοδο.

Επειδή αναφέρεται για μια από τις μεγαλύτερες τραγωδίες που γνώρισε ο Ελληνισμός, σίγουρα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα σειρά για τον μέσο Έλληνα τηλεθεατή. Ίσως όμως και βαρετή γι'αυτούς που δεν ενδιαφέρονται για την ιστορία ή για ''βαριές'' σειρές εποχής. Βέβαια δεν θα μπορούσε να λείπει και το κλισέ, ενός φλογερού έρωτα μετ' εμποδίων μέσα στα τραγικά γεγονότα αλλά είναι σειρά του Μανουσάκη κι αυτό ήταν αναμενόμενο. Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει η ερωτική ιστορία. Άλλωστε η σειρά δεν εστιάζει μόνο εκεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τσέρνομπιλ.. Πολύ ρεαλιστικό και μας φέρνει αναμνήσεις τους μεγαλύτερους απο μας.. ένας κύκλος με 5 επεισόδια και τέλος.. Δεν ξέρω βέβαια για την αυθεντικότητα των γεγονότων μιας και απο οτι ακούω υπάρχουν και δω θεωρίες συνομωσίας.. Μου έκανε εντύπωση η δήλωση Γκορμπατσώφ ότι ήταν μάλλον η βασική αιτία κατάρρευσης της Σοβιετικής Ένωσης και μάλλον έχει δίκιο αν αναλογιστούμε και τους πόρους που αναλώθηκαν σε όλη αυτή τη καταστροφή..
Εξαιρετικά καλογυρισμένη, τα πήρε και τα βραβεία της και με το δίκιο της. Πατέρας φίλου που δούλευε στο Τσερνόμπιλ κι έχει δει τα 3 πρώτα επεισόδια μας είπε ότι είναι εξαιρετικά ρεαλιστική.

Το Vis a Vis είναι μια ισπανική σειρά με θέμα τις γυναικείες φυλακές. Όπως πολλές επιτυχημένες σιερές, με στόχο να επεκταθεί στην 4η σαιζόν, το παρατράβηξε, αλλά δεν πάυει να έχει καλό ρυθμό και κυρίως πάρα πολύ καλή σκηνοθεσία, άλλωστε για ισπανική δουλειά μιλάμε.

Θα ξαναπροτείνω το 4 Estaciones, παραγωγή στην Κούβα βασισμένο στα αστυνομικά του Leonardo Padura και τρομερά καλή απεικόνιση της καθημερινότητας στην Αβάνα. Οι σκηνοθέτες έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά και το καστ είναι all star game κουβανών ηθοποιών.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εξαιρετικά καλογυρισμένη, τα πήρε και τα βραβεία της και με το δίκιο της. Πατέρας φίλου που δούλευε στο Τσερνόμπιλ κι έχει δει τα 3 πρώτα επεισόδια μας είπε ότι είναι εξαιρετικά ρεαλιστική.

Το Vis a Vis είναι μια ισπανική σειρά με θέμα τις γυναικείες φυλακές. Όπως πολλές επιτυχημένες σιερές, με στόχο να επεκταθεί στην 4η σαιζόν, το παρατράβηξε, αλλά δεν πάυει να έχει καλό ρυθμό και κυρίως πάρα πολύ καλή σκηνοθεσία, άλλωστε για ισπανική δουλειά μιλάμε.

Θα ξαναπροτείνω το 4 Estaciones, παραγωγή στην Κούβα βασισμένο στα αστυνομικά του Leonardo Padura και τρομερά καλή απεικόνιση της καθημερινότητας στην Αβάνα. Οι σκηνοθέτες έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά και το καστ είναι all star game κουβανών ηθοποιών.
που θα βρω το 4 estaciones ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για ψάξε Four Seasons in Havana
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Είναι παραγωγή netflix, από αυτά τα κουφά που συμφωνήθηκαν επί Ομπάμα.
Το έχεις ξαναπροτείνει νομίζω.Το είχα ψάξει και δεν το βρήκα τότε.Ούτε τώρα το βρίσκω και με τους δύο τίτλους που έδωσες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε θα με βγάλετε και τρελό!
Screenshot_20191130-152606_Chrome.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom