Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
είναι στα Γερμανικά (βασικά γι αυτό την είδα)
Θα σου προτείνω τότε (αν δεν το έχεις ήδη δει) να δεις στην ERTFlix το Babylon Berlin. Γερμανική τηλεοπτική σειρά που διαδραματίζεται στο Βερολίνο το 1929, την εποχή της Δημοκρατίας της Βαιμάρης.Πολιτική,δράση,θρίλερ και αίσθημα.Είναι σε 2 κύκλους από 8 επεισόδια ο καθένας.Δεν λέω την υπόθεση,προσωπικά δεν μ'αρέσει να ξέρω τι θα δώ,κάθε επεισόδιο κρύβει και μια έκπληξη.

Επίσης στην ERTFlix (ίσως να έχει ήδη αναφερθεί) πολύ καλή η σειρά The Loudest Voice. Η δημιουργία του καναλιού Fox News από τον Roger Ailes και ο ρόλος του στην πολιτική των ΗΠΑ από το 1995 έως το 2017 σε 7 επεισόδια.Πολύ καλός ο Ράσελ Κρόου.

Αξίζουν και οι δύο σειρές
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ξεκίνησα να βλέπω στο netflix την Ισπανική σειρά 8 επεισοδίων "La Catedral del Mar" που είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα "Η Παναγιά της θάλασσας" του Ισπανού συγγραφέα Ιλδεφόνσο Φαλκόνες.Ένα βιβλίο που είχα λατρέψει και θα ήθελα να δω την κινηματογραφική του διασκευή!

14 αιώνας. Η πόλη της Βαρκελώνης βρίσκεται στη στιγμή της μεγαλύτερης ακμής της, έχει επεκταθεί προς την Πιμπέρα, την ταπεινή συνοικία των ψαράδων, οι κάτοικοι της οποίας αποφασίζουν να χτίσουν , με τα χρήματα των εχόντων και τους κόπους των μη εχόντων, τον μεγαλύτερο ναό όλων των εποχών που να δοξάσει την Παρθένο: τη Σάντα Μαρία ντε λα Μαρ, την Παναγία της θάλασσας. Η Παναγία της Θάλασσας είναι τόσο η ιστορία της ανέγερσης μιας σπουδαίας εκκλησίας όσο και η ιστορία του Αρνάου, ενός δουλοπάροικου που ξεφεύγει χάρη στον πατέρα του από το φέουδο του σκληρού αφέντη του και καταφεύγει στη Βαρκελώνη, όπου, υπό τη σκέπη της Παναγίας της Θάλασσας καταφέρνει να γίνει όχι μόνο ελεύθερος αλλά και πλούσιος πολίτης.

Για την ώρα με έχει κερδίσει και συνεχίζω....
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Ξεκίνησα να βλέπω στο netflix την Ισπανική σειρά 8 επεισοδίων "La Catedral del Mar" που είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα "Η Παναγιά της θάλασσας" του Ισπανού συγγραφέα Ιλδεφόνσο Φαλκόνες.Ένα βιβλίο που είχα λατρέψει και θα ήθελα να δω την κινηματογραφική του διασκευή!

14 αιώνας. Η πόλη της Βαρκελώνης βρίσκεται στη στιγμή της μεγαλύτερης ακμής της, έχει επεκταθεί προς την Πιμπέρα, την ταπεινή συνοικία των ψαράδων, οι κάτοικοι της οποίας αποφασίζουν να χτίσουν , με τα χρήματα των εχόντων και τους κόπους των μη εχόντων, τον μεγαλύτερο ναό όλων των εποχών που να δοξάσει την Παρθένο: τη Σάντα Μαρία ντε λα Μαρ, την Παναγία της θάλασσας. Η Παναγία της Θάλασσας είναι τόσο η ιστορία της ανέγερσης μιας σπουδαίας εκκλησίας όσο και η ιστορία του Αρνάου, ενός δουλοπάροικου που ξεφεύγει χάρη στον πατέρα του από το φέουδο του σκληρού αφέντη του και καταφεύγει στη Βαρκελώνη, όπου, υπό τη σκέπη της Παναγίας της Θάλασσας καταφέρνει να γίνει όχι μόνο ελεύθερος αλλά και πλούσιος πολίτης.

Για την ώρα με έχει κερδίσει και συνεχίζω....

Την έχω δει όλη. Πολύ καλη παραγώγη, και δίνει μια εικόνα για μια εποχή που δεν την ήξερα. Πως ζούσαν οι άνθρωποι και τι καταστάσεις βιώναν. Γενικά η ιστορία είναι στενάχωρη αλλά αξίζει.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Την έχω δει όλη. Πολύ καλη παραγώγη, και δίνει μια εικόνα για μια εποχή που δεν την ήξερα. Πως ζούσαν οι άνθρωποι και τι καταστάσεις βιώναν. Γενικά η ιστορία είναι στενάχωρη αλλά αξίζει.
Την τέλειωσα χθες βράδυ. Συγκλονιστική σειρά και μια πολύ καλή μεταφορά του ομώνυμου μυθιστορήματος.
Καλή σκηνοθεσία και φωτογραφία, πλούσια σκηνικά/κουστούμια, πολύ καλές ερμηνείες. Πρόκειται για μια πολύ καλή ιστορική σειρά βασιζόμενη σε πραγματικά γεγονότα.
Αν και δεν είμαι πολύ των σειρών η συγκεκριμένη με ενθουσίασε και με κράτησε να την δω μέχρι τέλους. Σίγουρα αξίζει να της διαθέσει κανείς ένα 8ωρο για να την δει. Μόνο πιο "πλούσιος" μπορεί να βγει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Το Σαββατοκύριακο είδα και τις δυο σεζόν του Marseille στο Νetflix (8 επεισοδια των 45 λεπτών ανά σεζόν).

Μου άρεσε και με κράτησε χωρίς να με κουράσει ώστε να δω΄την πρώτη σεζόν σε ένα βράδυ. Στο μέσο της δεύτερης σεζόν το βρήκα λίγο κουραστικό αλλά με αποζημίωσε στο φινάλε.

Η σειρά έχει δυνατό Γαλλικό καστ με τους Gérard Depardieu, και Benoît Magimel στους δυο πρωταγωνιστικούς ρόλους, Géraldine Pailhas, Gérard Meylan και άλλους.
Ο Robert Taro (Gérard Depardieu) , επί 25 χρόνια δήμαρχος της Μασσαλίας οποίος θα αντιμετωπίσει στις επόμενες εκλογές τον άνθρωπο που επέλεξε ως διάδοχό του (Benoît Magimel). Ο φιλόδοξος νεαρός στοχεύει ψηλά και οι δύο θα πρέπει να πολεμήσουν αδίστακτα με εμπόρους ναρκωτικών, πολιτικούς και τις ενώσεις της πόλης, αλλά και όλους του πολιτικούς παίκτες της πόλης.


,
Το ειδα και γω κατοπιν προτασης σου. Το τελειωσα χτες. Ωραιο ηταν, το house of cards που ηταν και αυτο πολιτικο το ειχα βαρεθει και το 'χα παρατησει στην μεση. Αυτο μου αρεσε περισσοτερο, με κρατησε μεχρι τελους. Εχει και καπως πιο ενδιαφεροντες χαρακτηρες.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Κυκλοφόρησε και η τρίτη σεζόν της Γαλλικής σειράς για τους Ελληνικούς μύθους (αυτή που έδειχνε και η Βουλή TV κατά διαστήματα). Προς το παρόν την βρήκα μόνο για τους Γαλλόφωνους, αλλά δωρεάν στο youtube:

 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
"Η Παναγιά της θάλασσας" του Ισπανού συγγραφέα Ιλδεφόνσο Φαλκόνες.Ένα βιβλίο που είχα λατρέψει και θα ήθελα να δω την κινηματογραφική του διασκευή!
Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Παρ όλο που είναι 700-800 σελίδες, το διάβασα
μονορούφι. Η μεταφορά του σε σειρά είναι πάρα πολύ καλή.
όσο και η ιστορία του Αρνάου,
Το όνομα Αρνάου είναι καθαρά Καταλανικό και οι περισσότεροι Καταλανοί δίνουν αυτό το όνομα
στα παιδιά τους. Εγώ είχα επηρεαστεί από το βιβλίο και όταν ο γιος μου έφερε ένα σκύλο την επόμενη
ημέρα τον ονομάσαμε Αρνάου.
Έχει πλάκα στο πάρκο όταν τον φωνάζω με το όνομα του, γυρίζουν το κεφάλι τους 5-6 άτομα.
Πάντως είναι μια σειρά που σίγουρα θα ξαναδώ .
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Παρ όλο που είναι 700-800 σελίδες, το διάβασα
μονορούφι. Η μεταφορά του σε σειρά είναι πάρα πολύ καλή.
Και για μένα ήταν ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει! Δεν το άφησα απο τα χέρια μου για μιά εβδομάδα μέχρι που το ολοκλήρωσα! Αν και συνήθως οι κινηματογραφικές μεταφορές βιβλίων είναι υποδεέστερες των βιβλίων, αυτή η σειρά πιστεύω πως αποτελεί μια από τις τρανταχτές αποδείξεις του αντιθέτου!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μετά που είδα το εκπληκτικό ταξιδιωτικό ντοκιμαντέρ «Περού: ένας κρυμμένος θησαυρός» θέλοντας να μείνω στην θεματολογία ξεκίνησα να βλέπω την μίνι σειρά ντοκιμαντέρ έξι μισάωρων επεισοδίων στο netflix

«Η μαγεία των Άνδεων»(2019)

Από την Αργεντινή και τη Χιλή ως την Κολομβία και το Περού, αυτό το εντυπωσιακό ντοκιμαντέρ του 2019 παρουσιάζει τη στενή σχέση πέντε ανθρώπων με τα υπέροχα βουνά της Νότιας Αμερικής.

Τα δύο πρώτα επεισόδια που κατάφερα να δω πριν κλείσω τα μάτια μου τα ξημερώματα με ταξίδεψαν όμορφα και με πλούτισαν με πληροφορίες και λεπτομέρειες που δεν γνώριζα.

Θα την συνεχίσω σήμερα μιας και το πραγματικό ταξίδι μου στις Άνδεις προβλέπεται να αργήσει πολύ ακόμα.....
Διαθέσιμα στα ισπανικά και στο youtube:



edit: Ολοκλήρωσα και τα 6 επεισόδια αφήνοντάς μου τις καλύτερες εντυπώσεις. Μακράν από τα καλύτερα ντοκιμαντέρ που έχω δεί για τις Άνδεις. Σε λιγότερο από 3 ώρες ταξίδεψα σε Αργεντινή, Χιλή, Βολιβία,Περού,Εκουαδόρ, Βολιβία.
Αυτό που κάνει το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ να ξεχωρίζει είναι πως δεν είναι απλώς περιηγητικό αλλά έχει χαρακτήρα έντονα ανθρωποκεντρικό με μαρτυρίες ανθρώπων που ζουν ή αποφάσισαν να ζήσουν για πάντα εκεί.
Από ότι είδα στο youtube υπάρχουν τελικά όλα τα επισόδια στα Ισπανικά,
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
ξεκινησα μετα απο τις προτασεις το this is us. θελω 3 επεισοδια να τελειωσω το 2ο κυκλο. πολυ καλο.
Με εκανε να βουρκωσω σε καποια σημεια αλλα και να γελασω. (για μενα το 1ο πολυ σπανιο το 2ο δυσκολο). Ομως σοβαρα τωρα. Πιστευετε οτι εχει υπαρξει ποτε μια τετοια οικογενοια;;;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
ξεκινησα μετα απο τις προτασεις το this is us. θελω 3 επεισοδια να τελειωσω το 2ο κυκλο. πολυ καλο.
Με εκανε να βουρκωσω σε καποια σημεια αλλα και να γελασω. (για μενα το 1ο πολυ σπανιο το 2ο δυσκολο). Ομως σοβαρα τωρα. Πιστευετε οτι εχει υπαρξει ποτε μια τετοια οικογενοια;;;
Εγώ τέλειωσα το 12ο επ. του 1ου κύκλου, όντως είναι καλό αλλά έχει αρχίσει να με κουράζει πολύ η τελειότητα του ζευγαριού που μεγαλώνει τα τρίδυμα, αν δεν ανατραπεί αυτή η κατάσταση σύντομα θα το παρατήσω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom