Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
....καιιιιι τέλειωσα το Office!

Μετά από 9 σεζόν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Δεν το μετάνιωσα καθόλου που δεν το παράτησα εν τέλει. Αρκετά αστείο όταν μπεις στο κλίμα και φτάνοντας στο τέλος όντως νιώθεις σαν να αποχαιρετάς φίλους καθώς δένεσαι με τους χαρακτήρες, μερικοί από τους οποίους είναι απίστευτες μορφές. Πόσο μάλλον αν το έβλεπες τόσα χρόνια συνεχόμενα και όχι σε μερικές εβδομάδες (όπως εγώ).
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Τελείωσα πριν λίγο καιρό και την τρίτη σεζόν του Succession (HBO). Δράμα μάλλον βασισμένο στον Αυστραλό μεγιστάνα των media Ρούπερτ Μέρντοχ που πραγματευεται παιχνίδια εξουσίας εντός της οικογένειας και της αυτοκρατορίας που έχει στήσει.
Καλογραμμένο,διάλογοι που σηκώνεσαι να χειροκροτήσεις από τον καναπέ, με άψογη μουσική και με ρεσιτάλ ηθοποιίας από όλο το καστ.
Πρώτη φορά εθίζομαι τόσο με σειρά που λυπάσαι και μισείς ταυτόχρονα όλους τους χαρακτήρες χωρίς να συμπαθείς κανέναν.
Η τηλεόραση στα καλύτερα της!
tile.jpeg
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
....καιιιιι τέλειωσα το Office!

Μετά από 9 σεζόν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Δεν το μετάνιωσα καθόλου που δεν το παράτησα εν τέλει. Αρκετά αστείο όταν μπεις στο κλίμα και φτάνοντας στο τέλος όντως νιώθεις σαν να αποχαιρετάς φίλους καθώς δένεσαι με τους χαρακτήρες, μερικοί από τους οποίους είναι απίστευτες μορφές. Πόσο μάλλον αν το έβλεπες τόσα χρόνια συνεχόμενα και όχι σε μερικές εβδομάδες (όπως εγώ).
καλά πως τα κατάφερες; αυτό έχει 25 επεισόδια σε κάθε κύκλο, αν έχει άλλο κύκλο πρέπει να σου δώσουν ένα κάμεο
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τέλειωσα τον 1ο κύκλο του "The wheel of Time" του Amazon. Καλή παραγωγή και ατμοσφαιρικό στήσιμο αλλά μάλλον αδύναμη ερμηνεία από αρκετούς από τους ηθοποιούς, με εξαίρεση την εξαιρετική Rosamund Pike.
Ως φαν των βιβλίων διαπίστωσα πολλές ομοιότητες με το βιβλίο αλλά και σημαντικές διαφορές, ως προς την πλοκή, την εξέλιξη της ιστορίας αλλά και στους χαρακτήρες.
Επίσης πολύ ενοχλητική αυτή η εμμονή των νέων παραγωγών να συμπεριλάβουν, με οποιοδήποτε κόστος για την ιστορία, όλες τις κοινωνικές μειονότητες, με σκοπό να "πιάσουν" όλα τα πιθανά τηλεοπτικά κοινά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμένα που μου αρέσουν πααααρα πολύ οι σειρές με μαφία και κατασκοπεία έχω να κάνω τις εξής προτάσεις:
- The spy - τα σπάει ! Ο Μπόρατ όπως δε τον έχετε ξαναδεί. Αποδεικνύει ότι δεν είναι μόνο καλός στην κωμωδία. Υποδύεται έναν Εβραίο Αιγύπτιο που λόγω της εθνικότητας του μπορεί να περάσει για μουσουλμάνος και μα γίνει ο τέλειος κατάσκοπος στον σύντομο πόλεμο Συριας - Ισραήλ.
- Giri hiji: ιαπωνοαγγλικη σειρά στα χνάρια της Γιακούζα. Πααααρα πολύ καλό, δε λέω τίποτα άλλο, δείτε το. Ειδικά η τελευταία σκηνή υπέροχη.
- Borgen : συνωμοσίες εξουσίας. Δανέζικη σειρά -δε την ολοκληρώσαμε ακόμη αλλά μας αρέσει πολύ- Δείχνει και λίγη Γροιλανδία. Τα δανέζικα σκάνδαλα είναι αστεία μπροστά στα βαλκανικά αλλά ας όψεται. Εξαιρετικές ερμηνείες.
- Zero zero Zero : οικογένεια μαφιόζων εμπόρων ναρκωτικών σε αποσύνθεση προσπαθεί να ξεγλιστρήσει. Δεν υπάρχει στο νετφλιξ.

Επίσης είδαμε τον Καστανανθρωπο και μας άρεσε. Αγαπάμε νορντικ αφού!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.639
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Επίσης είδαμε τον Καστανανθρωπο και μας άρεσε
ωραίος ο καστανάνθρωπος, το προτείνω κ γω!

Ξεκίνησα το κορεάτικο Navillera στο Νέτφλιξ (τι ξεκίνησα δηλαδή ήδη στη μέση είμαι...) μακριά από το παιχνίδι του καλαμαριού, ωστόσο με επίσης ανορθόδοξο σενάριο και έμφαση πλέον στους χαρακτήρες και τα συναισθήματα, δικαιολογημένη η πολύ υψηλή βαθμολογία στο imdb , αν το είδε κάποιος άλλος και του άρεσε το συζητάμε...δίνει ωραίες πάσες για κουβέντα, πχ κατά πόσον έχουν δικαίωμα όσοι λένε πως μας αγαπούν να μας επιτρέπουν/απαγορεύουν τέλος πάντων να έχουν όχι απλά άποψη αλλά και εξουσία πάνω σε δραστηριότητες που μας ευχαριστούν.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
ωραίος ο καστανάνθρωπος, το προτείνω κ γω!

Ξεκίνησα το κορεάτικο Navillera στο Νέτφλιξ (τι ξεκίνησα δηλαδή ήδη στη μέση είμαι...) μακριά από το παιχνίδι του καλαμαριού, ωστόσο με επίσης ανορθόδοξο σενάριο και έμφαση πλέον στους χαρακτήρες και τα συναισθήματα, δικαιολογημένη η πολύ υψηλή βαθμολογία στο imdb , αν το είδε κάποιος άλλος και του άρεσε το συζητάμε...
👍👏🙌
Πάνω που είχα αποφασίσει ότι:
1.βλεπω μόνο εγώ κορεάτικα(εκτός απο το παιχνίδι του καλαμαριού που το ειδαν όλοι)
2.Δε βλέπει κανείς τα κορεατικα που προτείνω 😂😂
Το Navillera το πρότεινα λίγο πιο πάνω, μου άρεσε παααααρα πολυ. Τα τελευταία 2-3 επεισόδια ειναι εκπληκτικα!!!Όταν το τελειώσεις κάνε άλλο ενα post να πεις την ολοκληρωμένη γνώμη σου.

Και μιας και το φερε η κουβέντα, Mouse κορεατικη σειρα 22 επεισοδιων με serial killers, ψυχολογους, αστυνομια, χαμούλης γενικότερα. Δε θα το βρειτε στο νετφλιξ αλλα μπορειτε να στριμαρετε με αγγλικους υποτιτλους στο dramacool που εχει τα πάντα απο Κορέα.❤🇰🇷
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.639
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
βλεπω μόνο εγώ κορεάτικα
Όοοοχι έχει κι άλλους ψυχανώμαλους :p
Έχω δει αρκετά κυρίως γιατί μ αρέσει που καταφέρνουν να βγάζουν τόσο πρωτότυπα σενάρια χωρίς να πέφτουν στην παγίδα του χιλιοειπωμένου.ρ
Βέβαια υπάρχει μια υπερβολή σε όλα σχεδόν αλλά δε βαριέσαι...
Έχει κ πλάκα η γλώσσα τους, πως προφέρουν μακρόσυρτα τα φωνήεντα στο τέλος της πρότασης :)
Θα δω κ το υπόλοιπο κ θα επανέλθω!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η Κορέα αυτή τη στιγμή είναι πολύ μπροστά σε πολλούς τομείς, ένας είναι κι ο κινηματογράφος. Δε θα χαρακτηριστούμε και ψυχανώμαλοι που ακολουθούμε την τάση και την ποιότητα !
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Ξεκίνησα το Devil's Judge, Κορεάτικο με 16 επεισόδια.

Απίστευτη σειρά. Διαδραματίζεται σε μία δυστοπική Κορέα και έχει να κάνει με την διαφθορά στο δικαστικό σύστημα με Κορεάτικα Vibes.

Είναι του Netflix αλλά μόνο για Ασιατικές χώρες όποτε δεν υπάρχει προς το παρόν στην χώρα μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom