Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Μηνύματα
98
Likes
569
Εδώ συζητάμε για σειρές, το 24 πρέπει να μπει σε ένα μεμονωμένο νήμα γιατί δεν είναι σειρά, είναι ΕΠΟΣ! Ατελείωτα ξενύχτια και η αγωνία να βαράει κόκκινο. Δεν υπάρχει σειρά που να σε κρατάει περισσότερο κολλημένο στην οθόνη όσο αυτή.

Ήταν η μόνη σειρά που είδα και τους 9 κύκλους 2 φορές και θα το έκανα ευχαρίστως και τρίτη.
Εντάξει, ήταν και το Sons of Anarchy αλλά όχι όλους τους κύκλους.
Θα το κάνω και εγώ κάποια στιγμή δηλαδή να τα ξαναδώ δεύτερη φορά το 24.
Είμαι βέβαιος οτι δεν θα πλήξω πάλι ούτε στιγμή.
Αν και θυμάμαι αρκετά κομβικά κομμάτια της σειράς παρότι έχουν περάσει αρκετά χρόνια που τα είδα. Θα προσπαθήσω, να μην λέω όμως μεγάλες κουβέντες, να το παρακολουθήσω μονορούφι.

Καλή αν και άγνωστη στην Ελλάδα είναι και η σειρά THE WIRE. Δεν την έχω ολοκληρώσει.2 με 3 κύκλους είδα. Εδώ σε εναν κύκλο έχουμε και ρόλους με Έλληνες κακούς. Ενας απο τους παραγωγούς άλλωστε είναι ο Πελακάνος (Ελληνικής καταγωγής) . Δεν έχει πιστολίδια αλλά απο όσα θυμάμαι ισορροπία μεταξύ των καλών και κακών. Μεγάλη αγωνία και μάλλον πολύ ρεαλιστικό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλή αν και άγνωστη στην Ελλάδα είναι και η σειρά THE WIRE.
Όχι και άγνωστη, ακόμα και στην ΕΤ προβλήθηκε πέρυσι.
Σειράρα και αυτή, με πολύ καλή επιλογή ηθοποιών! Την έχω παρακολουθήσει με αμείωτο ενδιαφέρον και στους 5 κύκλους, είναι εντυπωσιακά ρεαλιστική, εξηγώντας τη διαδρομή του μαύρου χρήματος, τις εμπλοκές πολιτικών προσώπων, τη μεγάλη μπίζνα των ναρκωτικών κτλ, ξεδιπλώνοντας τις παθογένειες της Αμερικανικής (και όχι μόνο) κοινωνίας.
Ο δε Pelecanos είναι γνωστός συγγραφέας αστυνομικών μυθιστορημάτων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το Bad Vegan, τέσσερα επεισόδια που αναφέρονται στην πραγματική ιστορία μιας διάσημης σεφ από τη ΝΥ που γίνεται υποχείριο του γκόμενού της και καταστρέφεονται τα πάντα. Μην κάνω σπόιλερ, αλλά είναι φοβερό το πώς συγκροτημένοι, σοβαροί άνθρωποι παρασύρονται με τέτοιο τρόπο.

Είδα και το 800 μέτρα, που πρότεινε ο panpan για τις τρομοκρατικές ενέργειες στη Βαρκελώνη. Λίγο αργό αλλά καλογυρισμένο και πολύ ενδιαφέρον να μπει κανείς στο μυαλό αυτών των παιδιών.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Όχι και άγνωστη, ακόμα και στην ΕΤ προβλήθηκε πέρυσι.
Σειράρα και αυτή, με πολύ καλή επιλογή ηθοποιών! Την έχω παρακολουθήσει με αμείωτο ενδιαφέρον και στους 5 κύκλους, είναι εντυπωσιακά ρεαλιστική, εξηγώντας τη διαδρομή του μαύρου χρήματος, τις εμπλοκές πολιτικών προσώπων, τη μεγάλη μπίζνα των ναρκωτικών κτλ, ξεδιπλώνοντας τις παθογένειες της Αμερικανικής (και όχι μόνο) κοινωνίας.
Ο δε Pelecanos είναι γνωστός συγγραφέας αστυνομικών μυθιστορημάτων.
The wire. Οτι καλίτερο εχω δει εδω και χρόνια.
Τόσο ρεαλιστικό που μοιάζει ντοκυμαντέρ χωρις να είναι.
Και η Βαλτιμορη το τέλειο σκηνικό αφου ειναι απο τις επικινδυνες πόλεις στις ΗΠΑ.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μην κάνω σπόιλερ, αλλά είναι φοβερό το πώς συγκροτημένοι, σοβαροί άνθρωποι παρασύρονται με τέτοιο τρόπο.
Προσωπικά την σεφ δεν την θεωρώ σοβαρό και συγκροτημένο άτομο καθώς κανένας σοβαρός και σκεπτόμενος άνθρωπος δεν θα πίστευε τις ασυναρτησίες που της αράδιαζε ο τύπος αλλά μπράβο του αφού κατάφερε να της αποσπάσει 1,7 εκατομμύρια δολάρια με τέτοιες μπούρδες και μου λύθηκε και η απορία πως πλουτίζουν τα καζίνο....από κάτι τέτοιους τύπους....μόνο που τα χρήματα δεν είναι δικά τους....αλλά από κάποιο κοροϊοδο. [/QUOTE]
Είδα και το 800 μέτρα, που πρότεινε ο panpan για τις τρομοκρατικές ενέργειες στη Βαρκελώνη. Λίγο αργό αλλά καλογυρισμένο και πολύ ενδιαφέρον να μπει κανείς στο μυαλό αυτών των παιδιών.
Πολύ καλό ντοκιμαντέρ και για ακόμα μια φορά κατάφεραν να με εκνευρίσουν οι ΄΄αθώοι΄΄ μουσουλμάνοι....έρχονται στην ευρώπη, γίνονται άνθρωποι με την έννοια ότι έχουν μια καλή ζωή, έχουν δουλειά και είναι ελεύθεροι και το ευχαριστώ είναι να σκοτώνουν αθώους ανθρώπους. Πολλά μπράβο έχω να πω στους Ισπανούς αστυνομικούς οι οποίοι έκαναν την δουλειά τους ακριβώς όπως πρέπει και ειδικά στον ήρωα αστυνομικό που κατάφερε να εξοντώσει 4 αποβράσματα μόνος του και να σώσει πολλές ζωές!!! Και πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα για τα ΄΄αθώα΄΄ αυτά αποβράσματα, δείτε το ντοκιμαντέρ και θα καταλάβετε τι ήθελαν να κάνουν αλλά μια αναποδιά τα άλλαξε όλα, με αποτέλεσμα να αποφύγουμε τα χειρότερα.
 
Μηνύματα
98
Likes
569
Εφόσον απο οτι βλέπω έχει πολλούς θαυμαστές η πολύ καλή σειρά σειρά The wire και εδώ στην Ελλάδα (είχα άγνοια οτι την έδειξε η Ετ{?} εγώ απο πλατφόρμα και....θείο την είδα) να έχετε υποψη οτι θα βγεί σύντομα μια αντίστοιχη σειρά με παραγωγό τον Πελεκάνο We own this city απο τη HBO. Μάλλον θα τη δείξει η Νόβα ή μέσω κάποιο=α πλατφόρμα της HBO.

Προσωπικά στη παρούσα φάση σκέφτομαι να παρακολουθήσω είτε το Peaky Blinders ή to HOUSE MD του Χίου Λωρι. Απο το τελευταίο έχω δει λίγα σκόρπια μου φάνηκε τότε εξαιρετικό. Αλλά 170 επεισόδια πολλά είναι. Μάλλον το πρώτο θα ξεκινήσω και βλέπουμε.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.641
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Προσωπικά στη παρούσα φάση σκέφτομαι να παρακολουθήσω είτε το Peaky Blinders ή to HOUSE MD του Χίου Λωρι. Απο το τελευταίο έχω δει λίγα σκόρπια μου φάνηκε τότε εξαιρετικό. Αλλά 170 επεισόδια πολλά είναι. Μάλλον το πρώτο θα ξεκινήσω και βλέπουμε.
Το house md τεράστιο κόλλημα. Εξαιρετική ερμηνεία από τον Laurie καθώς και πρωτότυπα σενάρια. Σε τόσους κύκλους υπάρχουν σαφώς σκαμπανεβάσματα αλλά σε γενικές γραμμές η σειρά βλέπεται εύκολα απ’ άκρη σ’ άκρη.
Καθώς βλέπω γυρνάς σε παλιές σειρές να προτείνω το Fringe. Ιδιαίτερα πρωτότυπη σειρά με πολύ καλές ερμηνείες. Παρόλο που το θέμα του είναι sci-fi βλέπετε εύκολα από ευρύτερο κοινό. Αν και o 1ος κύκλος δεν είναι πολύ δυνατός από τον 2ο και μετά η σειρά απογειώνεται.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δεν έχω ξανασχολιάσει εδώ, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου στις προηγούμενες 175 (!) σελίδες, αλλά στη διάρκεια της καραντίνας είδα μια πολύ καλή βρετανική σειρά (9 επεισόδια ο πρώτος κύκλος - αναμένεται ο δεύτερος): Gangs of London
 
D

Delmem38110

Guest
δυο ωραίες σειρές....
το halo η πρώτη, μεταφορά από το ομώνυμο παιχνίδι
το heartstopper η δεύτερη, στο νετφλιξ, μια πολύ τρυφερή και όμορφη ΛΑΟΤΚΙ ιστορία με έφηβους και τα προβλήματα τους στη Βρετανία, μιας και πλησιάζουμε στον μήνα του pride.
 
Last edited by a moderator:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
το to heartstopper η δεύτερη, στο νετφλιξ, μια πολύ τρυφερή και όμορφη ΛΑΟΤΚΙ ιστορία με έφηβους και τα προβλήματα τους στη Βρετανία, μιας και πλησιάζουμε στον μήνα του pride.
Ό,τι πιο feel-good έχω δει σε ΛΟΑΤΚΙ σειρά χωρίς υπερβολικά δράματα. Και μια εμφάνιση έκπληξη της λατρεμένης μου Ολίβια Κόλμαν
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Τελείωσα και τον 3ο κύκλο του You, τον τρίτο τον είδα κυριολεκτικά σπάζοντας πλάκα!
Δεν έχω λόγια πια....Εντάξει ο τύπος μας έπεισε ότι είναι αισθηματίας :haha:
Μην πω δηλαδή ότι για ψυχολογικό θρίλερ τύπου σπλάτερ πηγαίναμε και hard core sex μας βγήκε η κατάσταση.
Και πιστέψτε με δεν κάνω σπόιλερ! ότι και να πω είναι λίγο μπροστά σε αυτό που συμβαίνει!
Θα την πρότεινα αν έχετε παρέα να τη βλέπετε μαζί, να σχολιάζετε και να σας φτιάχνει η διάθεση :p
@psilos3 , κουράγιο!

Το You στην πρώτη σεζόν με ενθουσιασε! Η ερμηνεία του πρωταγωνιστη φοβερή!
Ήδη στην β σεζόν κάποια σημεία ξινίζουν.
Εγώ προτεινω το "The Serpent", βασισμένη σε πραγματική ιστορία. Φοβερό.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ προτεινω το "The Serpent", βασισμένη σε πραγματική ιστορία. Φοβερό
Την είδα τον περσινό χειμώνα κατά τη διάρκεια του lockdown! Ο,τι έπρεπε για να ταξιδέψεις έστω και νοερά σε ωραία μέρη της Ασίας εν καιρώ καραντίνας! Αλλά πέρα από το ταξίδι στο χώρο, ήταν ωραίο και το ταξίδι στο χρόνο που σου προσέφερε η σειρά με καταπληκτική αναπαράσταση της αισθητικής της δεκαετίας του 70. Εξαιρετικά προσεγμένη σε όλες τις λεπτομέρειες....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom