Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Θα συμφωνήσω απόλυτα για το Maestro, εξαιρετική δουλειά συνολικά. Και το "Ένας άλλος κόσμος" το βρήκα καταπληκτικό και μου έκανε εντύπωση ότι το βρίσκει κανείς ολόκληρο και σε καλή ανάλυση και στο youtube, για όποιον δεν το εχει δει. Πάλι πολύ καλή η Καβογιάννη.

Είδα την ταινία Papillon (ΟΠεταλούδας), είχα διαβάσει το βιβλίο προ απομνημονεύτων ετών, που διαπραγματεύεται μια από τις πιο δραματικές αποδράσεις όλων των εποχών, από τις φυλακές της Γαλλικής Γουιάνας. Πολύ ενδιαφέρουσα, καλογυρισμένη, με χάλασε μόνο που είναι όλα στα Αγγλικά.
Τι μου θύμησες τώρα! Πάταγο είχε κάνει αυτή η ταινία στην Ελλάδα. Και το βιβλίο, το οποίο το έχω ακόμα. Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, νομίζω ότι ο Ανρί Σαριέρ, ο πραγματικός Πεταλούδας, είχε έρθει και στην Ελλάδα προωθώντας το βιβλίο του.
 
Μηνύματα
98
Likes
569
Apo thn Apple tv είδα το CODA που πήρε το Οσκαρ καλύτερη ταινίας το 2021 και παραδέχομαι οτι ήταν καλό. Μάλλον όμως το 2021 θα ήταν απαγοητευτική χρονιά για τον κινηματογράφο σε ποιότητα για να πήρε το Όσκαρ η συγκεκριμένη ταινία. Βέβαια πάλι το γαλλικό στο οποίο βασίστηκε η ταινία ήταν αρκετά καλύτερο. Δεν θυμάμαι τίτλο αλλά σας το συνιστώ.(το Γαλλικό)

Πολύ καλό και μεγάλη έκπληξη ήταν το BAD SISTERS. Δεν μου αρέσει να παρακολουθώ απο τηλέφωνο σειρές αλλά άντεξα και όντως αυτή η Ιρλανδική σειρά ήταν πολύ καλή.

Τεντ Λάσο το πάντρεμα ΑμερικανοΑγγλικού χιούμορ ψιλο απέτυχε. Αδιάφορο.
Τώρα σκέφτομαι να δώ το Severance που για πολλούς αποτελεί την κορυφαία σειρά για το 2022.Τι πιστεύεται εσείς οι ταξιδιάρηδες ?Αξίζει? Ή την Τεχαράνη{όμως 3 κύκλους δεν με ......)?

Η αίσθηση μου οτι Apple tv δεν πολυ αξίζει. Έχουν πάρα πολλά λεφτά και τα πετάνε. Άσε που υπάρχουν φήμες οτι θέλουν να αγοράσουν ποδοσφαιρική ομάδα στην Αγγλία.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
. Βέβαια πάλι το γαλλικό στο οποίο βασίστηκε η ταινία ήταν αρκετά καλύτερο. Δεν θυμάμαι τίτλο αλλά σας το συνιστώ.(το Γαλλικό)
Οικογένεια Μπελιε λεγόταν η ταινία που βασίστηκε, αλλά διαφωνώ κάθετα ότι ήταν καλύτερη. Απεναντίας το Coda σκηνοθετικά απογείωσε το σενάριο του γαλλικού και έτσι από μια απλή γαλλική feel good κωμωδία είδαμε στο coda μια ταινία που έθετε πολύ ευρύτερα ερωτήματα για τη ζωή αυτών των ανθρώπων και μας έβαζε πολύ περισσότερο μέσα στην καθημερινότητα τους. Επίσης μου άρεσε ότι το cast στο Coda ήταν σχεδον όλοι κωφαλαλοι ηθοποιοί, κάτι που δεν συνέβαινε στην Οικογένεια Μπελιε
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Safe, ένας παιδοχειρούργος ο οποίος μετά τον θάνατο της συζύγου του, μεγαλώνει τις δύο έφηβες κόρες του σε μια ειδυλλιακή περιφρουρούμενη κοινότητα. Όλα κυλούν καλά και προσπαθούν να προσαρμοστούν μέχρι που ένα βράδυ η μεγάλη κόρη το σκάει για να πάει σ' ένα πάρτυ. Ένας φόνος και μια εξαφάνιση θα φέρει στην επιφάνεια κρυμμένα κι επικίνδυνα μυστικά.
Ωραία σειρά με γρήγορο ρυθμό και ανατροπές, σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος.
Η σειρά είναι μικρή, 8 επεισόδια και θα την βρείτε στο netflix.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Πολύ καλό και μεγάλη έκπληξη ήταν το BAD SISTERS. Δεν μου αρέσει να παρακολουθώ απο τηλέφωνο σειρές αλλά άντεξα και όντως αυτή η Ιρλανδική σειρά ήταν πολύ καλή.
και γιατί δεν βλέπεις από τηλεόραση; Η κόρη μου έχει ένα μαρκούτσι συνδεδεμένο με την τηλεόραση της και βλέπει από εκεί.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Το ΗΒΟ σε συνεργασία με τη RAI έχει γυρίσει σε σειρά την Τετραλογία της Νάπολης της Έλενας Φερράντε. Η σειρά έχει τίτλο "Η Υπέροχη Φίλη μου" (My brilliant friend). Μέχρι στιγμής έχουν γυριστεί οι τρεις πρώτοι κύκλοι και απομένει ένας ακόμη. Οι κύκλοι ακολουθούν πιστά τη σειρά των βιβλίων της Φερράντε. Είναι πολύ καλογυρισμένο με καλές ερμηνείες και φυσικά αρκετή Ιταλία (κυρίως Νάπολη και Φλωρεντία).
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
60
Likes
904
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ, Καμπότζη
και γιατί δεν βλέπεις από τηλεόραση; Η κόρη μου έχει ένα μαρκούτσι συνδεδεμένο με την τηλεόραση της και βλέπει από εκεί.
Η αδερφή μου έχει την εφαρμογή Castto kai δεν χρειάζετε ούτε μαρκούτσι;);):welcome:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.599
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
δες Outlander και θα με θυμηθείς.
Είδα το πρώτο κύκλο και ειδικά τα δύο τελευταία επισόδεια με στομάχι δεμένο κόμπο κ κρατώντας την ανάσα μου!
Τι απερίγραπτη, καλτ κορύφωση ήταν αυτή!!!

Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω τον 2ο, ελπίζω να μην κάνει σύντομα "κοιλιά" και να επανέλθει με κάποιο τρόπο ο κακός, απίθανη ερμηνεία με καθήλωσε ο άτιμος.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδα το πρώτο κύκλο και ειδικά τα δύο τελευταία επισόδεια με στομάχι δεμένο κόμπο κ κρατώντας την ανάσα μου!
Τι απερίγραπτη, καλτ κορύφωση ήταν αυτή!!!

Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω τον 2ο, ελπίζω να μην κάνει σύντομα "κοιλιά" και να επανέλθει με κάποιο τρόπο ο κακός, απίθανη ερμηνεία με καθήλωσε ο άτιμος.
Με θυμήθηκες Ε; 😂


Η σειρά Ευα μου δε κάνει κοιλιά !
Edit : έχω βάλει το κουμπί σπόιλερ αλλά δε μου το πήρε
Θα το γράψω εδώ :
TRIGGER WARNING : ανδρικός βιασμός
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.599
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
TRIGGER WARNING : ανδρικός βιασμός
Δεν βλέπουμε συχνά τόσο δυνατές σκηνές ειδικά με βιασμό ενήλικα άντρα που εμπορικά το λες και ότι πουλάει λιγότερο.
Αυτό που αυτόματα σκέφτηκα είναι πως μια εμφανή διαφορά ανάμεσα στα φύλα είναι πως το γυναικείο κορμί πολύ δύσκολα να συνεργαστεί αν δεν συναινέσει το μυαλό της.
Ενώ το αντρικό σώμα προδίδεται ακόμα και μέσα από μια κτηνωδία..έτσι παρουσιάζεται τουλάχιστον.

Μη το θεωρήστε σπόιλερ....με τόση πλοκή στη σειρά θα το έλεγα απλό teaser.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είπα να δώσω μια ευκαιρία στην «πρώτη ελληνική σειρά που πήρε το νετφλιξ». Στα πρώτα επεισόδια ο Παπακαλιάτης καταφέρνει να επιδείξει εξέλιξη και ωριμότητα. Φαίνεται να αφήνει πίσω του τα παλιά μοτίβα του παρελθόντος και τα στερεότυπα στα οποία ανέκαθεν έπεφτε. Διαλέγει νεανικά πρόσωπα, δεν ενδιαφέρεται πια για τις μαμάδες αυτών, θίγει θέματα της επικαιρότητας, σκηνοθετικά ξεπερνάει τον εαυτό του. Από το 5ο επεισόδιο και μετά , ξαναγίνεται όμως ο γνωστός Παπακαλιάτης σούπερ ήρωας που ασφυκτιά μες τον πλούτο και τη δηθενιά. Θεωρεί τον εαυτό του αριστερό ανάμεσα σε κεφαλαιούχους, μα ρέπει πιο πολύ προς το απολιτίκ. Θυμίζει έφηβο που τώρα ανακαλύπτει τον κόσμο και την αδικία του. Εντάξει, τι άλλο να περιμένουμε πια από ένα άτομο που δεν έχει δείξει δείγματα «εκβάθυνσης».
Ο μόνος χαρακτήρας με βάθος πάντως είναι ο άντρας της Καβογιαννη για τον οποίο μας εξηγεί τα τι κ πώς. Οι υπόλοιποι κλασικά μονόπλευροι. Η Αλεξιου «παίζει» περίεργα. Η Καβογιαννη σώζει την κατάσταση. Ο Παπακαλιάτης θυμίζει Ντενίση. Ο δήμαρχος αρκετά αληθοφανής.
Λανθιμε λείπεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom