ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Τρεις φορές μόνη μου έχω πάει. Όντως, πες μέρες πρώτα να δούμε τι προλαβαίνετε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας,
Σχεδιάζουμε να πάμε ένα ταξίδι μόνοι μας στη Νέα Υόρκη! Εννοώ χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο. Δεν έχουμε πάει ποτέ Αμερική. Είναι εύκολο να βρει κανείς άκρη στη Νεα Υόρκη; Έχω την εντύπωση ότι οι αποστάσεις είναι τεράστιες και δεν ξέρω αν μπορούμε μόνοι μας να δούμε όλα τα αξιοθέατα... εκεί μετακινείται κανείς με μετρό, με uber? Η είναι καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να δούμε κ άλλες πολιτείες; Επίσης πέρα απο διαβατήριο και visa τι άλλο χρειάζεται κανείς για να ταξιδέψει στις ΗΠΑ?
Βεβαίως και είναι εύκολο να βρει κανείς άκρη, θα κοστίσει και το ταξίδι συγκριτικά λιγότερο σε μια έτσι κι αλλιώς πολύ ακριβή πόλη. Οι αποστάσεις είναι όντως μεγάλες, αλλά το μέτρο θα σας εξυπηρετήσει. Είναι εύκολο να αντλησετε πληροφορίες για ότι χρειαστείτε πάντως, μη το φοβάσαι.
Τώρα γι' άλλες πολιτείες, εξαρτάται ποιες. Μπορεί να βολεύει οδικώς, μπορεί και αεροπορικώς.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Παιδιά ένα βήμα πριν την αναχώρηση.... Και με έχει πιάσει μια φοβία μην έχω ξεχάσει κάτι και φάμε καμία πόρτα στ σύνορα.... Εισητηρία κομπλέ, esta κομπλέ και εκτυπωμενη.... Ταξιδιωτική ασφάλεια χρειάζεται? Έχουμε οι 2 από τους 3 αλλά όχι εκτυπωμενη.... Κάτι άλλο που να ξεχνάω?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Παιδιά ένα βήμα πριν την αναχώρηση.... Και με έχει πιάσει μια φοβία μην έχω ξεχάσει κάτι και φάμε καμία πόρτα στ σύνορα.... Εισητηρία κομπλέ, esta κομπλέ και εκτυπωμενη.... Ταξιδιωτική ασφάλεια χρειάζεται? Έχουμε οι 2 από τους 3 αλλά όχι εκτυπωμενη.... Κάτι άλλο που να ξεχνάω?
Όλα κομπλέ. Πείτε όμως και στο 3ο άτομο να κάνει ασφάλεια. Δεν είναι υποχρεωτική. Αλλά αν συμβεί κάτι τότε θα σας κοστίσει πολύ ακριβά.
Ένα με δυο διαμερίσματα και κάτι χωράφια στο χωριό. Αυτό εξαρτάται από εσάς. Γενικά εκτός ΕΕ χωρίς ασφάλεια ζωής είναι ρίσκο πάντα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.273
Likes
7.909
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Προς Θεού, μην περάσει λάθος μήνυμα, η ασφάλεια δεν είναι υποχρεωτική για να εισέλθεις, ούτε λόγο; για να σου απαγορευθεί η είσοδος.
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Παιδιά καλησπέρα σας,
Διάβασα κάτι στο Ίντερνετ και αγχώθηκα (ίσως χωρίς λόγο), ταξιδεύω με τον σύντροφο μου στις 26/12-14/01 για Νεα Υόρκη. Το διαβατήριο μου λήγει στις 12/06/2024. Θα έχω πρόβλημα ; Πρέπει να ισχύει 6 μήνες πριν το ταξίδι ή μετά το διαβατήριο ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.273
Likes
7.909
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό πλέον αν έχεις εισιτήριο επιστροφής πριν την λήξη του διαβατηρίου.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Παιδιά καλησπέρα σας,
Διάβασα κάτι στο Ίντερνετ και αγχώθηκα (ίσως χωρίς λόγο), ταξιδεύω με τον σύντροφο μου στις 26/12-14/01 για Νεα Υόρκη. Το διαβατήριο μου λήγει στις 12/06/2024. Θα έχω πρόβλημα ; Πρέπει να ισχύει 6 μήνες πριν το ταξίδι ή μετά το διαβατήριο ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν ισχύει για την Ελλάδα. Είσαι μια χαρά! Καλά να περάσετε!

Six-Month Validity Update
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Πέρα από την πρεσβεία που δεν το σηκώνουν ποτέ, που μπορώ να σιγουρευτώ ;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Πέρα από την πρεσβεία που δεν το σηκώνουν ποτέ, που μπορώ να σιγουρευτώ ;;
Σεμνά το λέω αλλά το travelstories είναι πιο έγκυρο από την πρεσβεία :)

Στα σοβαρά ο σύνδεσμος που έβαλε ο @arabickostas είναι έγκυρος....
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Σεμνά το λέω αλλά το travelstories είναι πιο έγκυρο από την πρεσβεία :)

Στα σοβαρά ο σύνδεσμος που έβαλε ο @arabickostas είναι έγκυρος....
Δεν έχω καμία αμφιβολία, ειλικρινά και μόνο που το διάβασα πήρα πίσω τα 10 χρόνια ζωής! Χαχαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom