ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Μπορείς να κοιτάξεις στην παρακάτω πλατφόρμα που έχει προτείνει και ένα μέλος του forum.
Περιλαμβάνει διάφορα πακέτα ασφαλίσεων για επισκέπτες των ΗΠΑ, ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Σίγουρα θα βρεις φθηνότερο πακέτο από αυτό που σου προτείνουν οι αεροπορικές, και με παραπάνω καλύψεις.

Visitor Medical Insurance. Visitors Insurance for USA visitors. Visitor Health Insurance for relatives visiting USA
Πολύ χρήσιμο! Θα το αξιοποιήσω κι εγώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα , σε όλους !
Για προγραμματισμό ταξιδιού στις ΗΠΑ εκτός από διαβατήριο και ΕΣΤΑ τι άλλο χρειζεται από έγγραφα; Σίγουρα πιστοποιητικό εμβολιασμού φαντάζομαι ;
Αυτα και μονο χωρις άγχος.
Πιστοποιητικο εμβολιασμού τουλάχιστον 2 δοσεων, ΕΣΤΑ και έγκυρο διαβατήριο. Προσοχη στο ΕΣΤΑ (λογικα θα το χεις δει) για τις χώρες που θεωρούνται «επικινδυνες» αν έχεις πάει και απαιτειται visa. Τελος οπως αναφέρθηκε για καθε φοβο καλο ειναι να υπαρχει και μια ασφάλεια. Προσωπικά χρησιμοποιησα Ελληνικής εταιρειας σε καλή τιμή με κάλυψη covid εννοειται.
Τελος τσεκαρε εκ των προτέρων και τα αξιοθέατα που σ' ενδιαφέρουν, παιζουν προσφορές Online με σαφως καλυτερες τιμές απ' οτι θα βρεις εκει.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Αυτα και μονο χωρις άγχος.
Πιστοποιητικο εμβολιασμού τουλάχιστον 2 δοσεων, ΕΣΤΑ και έγκυρο διαβατήριο. Προσοχη στο ΕΣΤΑ (λογικα θα το χεις δει) για τις χώρες που θεωρούνται «επικινδυνες» αν έχεις πάει και απαιτειται visa. Τελος οπως αναφέρθηκε για καθε φοβο καλο ειναι να υπαρχει και μια ασφάλεια. Προσωπικά χρησιμοποιησα Ελληνικής εταιρειας σε καλή τιμή με κάλυψη covid εννοειται.
Τελος τσεκαρε εκ των προτέρων και τα αξιοθέατα που σ' ενδιαφέρουν, παιζουν προσφορές Online με σαφως καλυτερες τιμές απ' οτι θα βρεις εκει.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Η ΕΣΤΑ μου έγινε δεκτή .Ποιες χώρες ενοεις Ιράν κλπ; Όχι μόνο Ευρώπη έχω ταξιδέψει .Η Ερώτηση μου αφορούσε κυρίως το κομμάτι των εγγράφων που απαιτούνται από τις ΗΠΑ (ταξιδιωτικά έγγραφα ) όπως την ΕΣΤΑ /διαβατήριο ,αν χρειάζεται κάτι άλλο γιατί ότι έχω κάνει μέχρι τώρα είναι από πληροφορίες του forum.Δεν έχω επικοινωνήσει με κανέναν επίσημο φορέα .Θα μπορούσες να μου πεις ποια ασφάλεια χρησιμοποίησες και αν ήσουν ικανοποιημένος ;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Η ΕΣΤΑ μου έγινε δεκτή .Ποιες χώρες ενοεις Ιράν κλπ; Όχι μόνο Ευρώπη έχω ταξιδέψει .Η Ερώτηση μου αφορούσε κυρίως το κομμάτι των εγγράφων που απαιτούνται από τις ΗΠΑ (ταξιδιωτικά έγγραφα ) όπως την ΕΣΤΑ /διαβατήριο ,αν χρειάζεται κάτι άλλο γιατί ότι έχω κάνει μέχρι τώρα είναι από πληροφορίες του forum.Δεν έχω επικοινωνήσει με κανέναν επίσημο φορέα .Θα μπορούσες να μου πέος ποια ασφάλεια χρησιμοποίησες και αν ήσουν ικανοποιημένος ;
Ναι τις γραφει στην πρώτη σελιδα, Ιράν, Υεμένη, Σουδαν κτλ, οποτε δεν έχεις προβλημα αρκούν αυτα που προανέφερα. Μη νομιζεις, κι εγω στο φορουμ βασιστηκα, ακομα περιμένω απαντηση απο τους επισημους φορεις... :haha:
Ασφάλεια έκανα με την anytime, ευχαριστημένος έμεινα απο το ποσο που πλήρωσα κι απο το γεγονος οτι δε χρειάστηκε. ;)
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
.Θα μπορούσες να μου πέος ποια ασφάλεια χρησιμοποίησες και αν ήσουν ικανοποιημένος ;
Εκτός από την Anytime by Interamerican που είπε ο @psilos3 δες και την Anax. Εκανα πρόσφατα για μελλοντικό μου ταξίδι και μας βγήκε φθηνότερα με πλήρη κάλυψη και για covid,ίσως επειδή δεν θα ταξιδέψω μόνος μου.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Γεια και πάλι! έκανα ταξιδιωτική ασφάλεια μόνο υγείας choice america καθώς οι τιμές και οι καλύψεις ήταν αρκετά δελεαστικές(την βρήκα στο visitorscoverage.com. Τώρα ψάχνω αμιγώς ασφάλεια για βαλίτσες, πτήσεις. Έχετε να προτείνετε κάτι;;
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Καλημέρα ,
έχει κάποιος να δώσεις χρήσιμα τηλέφωνα στις ΗΠΑ; Αριθμό προξενείου Νέα Υόρκη αν υπάρχει πρεσβείας και γενικά τι θα ήταν καλό να γνωρίζουμε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Καλημέρα ,
έχει κάποιος να δώσεις χρήσιμα τηλέφωνα στις ΗΠΑ; Αριθμό προξενείου Νέα Υόρκη αν υπάρχει πρεσβείας και γενικά τι θα ήταν καλό να γνωρίζουμε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Το προξενείο είναι εδώ(σελίδα υπουργείου εξωτερικών).

https://www.mfa.gr/usa/geniko-proxeneio-neas-yorkis/
 
Μηνύματα
19
Likes
7
Καλησπέρα σας,
Σχεδιάζουμε να πάμε ένα ταξίδι μόνοι μας στη Νέα Υόρκη! Εννοώ χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο. Δεν έχουμε πάει ποτέ Αμερική. Είναι εύκολο να βρει κανείς άκρη στη Νεα Υόρκη; Έχω την εντύπωση ότι οι αποστάσεις είναι τεράστιες και δεν ξέρω αν μπορούμε μόνοι μας να δούμε όλα τα αξιοθέατα... εκεί μετακινείται κανείς με μετρό, με uber? Η είναι καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να δούμε κ άλλες πολιτείες; Επίσης πέρα απο διαβατήριο και visa τι άλλο χρειάζεται κανείς για να ταξιδέψει στις ΗΠΑ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Καλησπέρα σας,
Σχεδιάζουμε να πάμε ένα ταξίδι μόνοι μας στη Νέα Υόρκη! Εννοώ χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο. Δεν έχουμε πάει ποτέ Αμερική. Είναι εύκολο να βρει κανείς άκρη στη Νεα Υόρκη; Έχω την εντύπωση ότι οι αποστάσεις είναι τεράστιες και δεν ξέρω αν μπορούμε μόνοι μας να δούμε όλα τα αξιοθέατα... εκεί μετακινείται κανείς με μετρό, με uber? Η είναι καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να δούμε κ άλλες πολιτείες; Επίσης πέρα απο διαβατήριο και visa τι άλλο χρειάζεται κανείς για να ταξιδέψει στις ΗΠΑ?
Δεν είναι απραίτητη η visa.Μπορείς να ταξιδέψεις και με ΕΣΤΑ.Για πόσες μέρες μιλάμε για να δούμε αν αξίζει να πάτε και σε άλλες πολιτείες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.428
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom