ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

konst_sterg

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland,China,Brazil
Πιστοποιητικό εμβολιασμού,ταξιδιωτική ασφάλιση.
Eχω πιστοποιητικό εμβολιασμού των 2 δόσεων Φαιζερ ωστόσο έχει λήξει. παρόλα αυτά διάβασα ότι τους αρκεί αυτό για να μπεις στην χώρα,δεν τους νοιάζει αν είναι up to date ή αν έχεις κάνει 3η δόση. Γνωρίζει κανείς με σιγουριά;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Eχω πιστοποιητικό εμβολιασμού των 2 δόσεων Φαιζερ ωστόσο έχει λήξει. παρόλα αυτά διάβασα ότι τους αρκεί αυτό για να μπεις στην χώρα,δεν τους νοιάζει αν είναι up to date ή αν έχεις κάνει 3η δόση. Γνωρίζει κανείς με σιγουριά;
Αρκεί το πιστοποιητικό των 2 δόσεων. Ταξίδεψα τέλη Σεπτεμβρίου με τελευταία ημερομηνία δόσης αρχες Δεκεμβρίου 2021.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Eχω πιστοποιητικό εμβολιασμού των 2 δόσεων Φαιζερ ωστόσο έχει λήξει. παρόλα αυτά διάβασα ότι τους αρκεί αυτό για να μπεις στην χώρα,δεν τους νοιάζει αν είναι up to date ή αν έχεις κάνει 3η δόση. Γνωρίζει κανείς με σιγουριά;
Ναι, όντως, θα είσαι εντάξει. Κι εγώ σε παρόμοια φάση είμαι. Ουσιαστικά, στην Αμερική γνωρίζω από γνωστούς μου εκεί πως δεν υπήρξε ποτέ το ζήτημα της λήξης των πιστοποιητικών στους 9 μήνες (αυτό ήρθε σε ισχύ απ'την ΕΕ) κι αναγράφεται καθαρά πως η 3η δόση (booster) δεν είναι απαραίτητη για την ισχύ του πιστοποιητικού.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
επιβεβαιώνω ότι στις ΗΠΑ θεωρείσαι εμβολιασμενος με τις 2 άρχισες δόσεις οπότε έγιναν..επίσης στις αεροπορικές, διεθνή και εσωτερικά ΔΕΝ απαιτείται μάσκα.
 

konst_sterg

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland,China,Brazil
επιβεβαιώνω ότι στις ΗΠΑ θεωρείσαι εμβολιασμενος με τις 2 άρχισες δόσεις οπότε έγιναν..επίσης στις αεροπορικές, διεθνή και εσωτερικά ΔΕΝ απαιτείται μάσκα.
Θυμάσαι που έγινε ο έλεγχος περι κοβιντ ; Ταξιδεύω Αμερική μέσω Λονδίνου και θέλω να δω αν θα τα ελεγξουν Αθήνα ή Λονδίνο
 
D

Delmem38110

Guest
Θυμάσαι που έγινε ο έλεγχος περι κοβιντ ; Ταξιδεύω Αμερική μέσω Λονδίνου και θέλω να δω αν θα τα ελεγξουν Αθήνα ή Λονδίνο
αν η πτήση σου είναι ενιαία ο έλεγχος από την αεροπορική θα γίνει στην αρχή του ταξιδιού δηλαδή Αθήνα. ενέχετε να στα κοιτάξουν και Λονδίνο.
αν το ταξίδι σου έχει δυο σκέλη με ανεξάρτητες κρατήσεις τότε μόνο Λονδίνο.
τουλάχιστον αυτό έγινε σε μένα από Λίμα σε σαν φρανσισκο μέσω Παναμά. στον Παναμά δεν τα ξανακοίταξαν αλλά στην Λίμα για να μας αφήσουν να περάσουμε το απαίτησαν στο γκισέ κατά το τσεκ ιν και αυτό ήταν όλο.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Καλημέρα , σε όλους !
Για προγραμματισμό ταξιδιού στις ΗΠΑ εκτός από διαβατήριο και ΕΣΤΑ τι άλλο χρειζεται από έγγραφα; Σίγουρα πιστοποιητικό εμβολιασμού φαντάζομαι ; Είχα επικοινωνήσει με το υπουργείο εξωτερικών και αυτοι με παρέπεμψαν στην αεροπορική ,η αεροπορική στη πρεσβεία των ΗΠΑ που δεν έχω καταφέρει ακόμα να τους βρω ..Γενικά πως μπορώ να ξέρω τα απαραίτητα έγγραφα που χρειάζονται συγκεντρωτικά ; Δεδομένου ότι δεν θα απευθυνθώ σε πρακτορείο .. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ...τα υποχρεωτικά έγγραφα είναι αυτά που ανέφερες, διαβατήριο, εστα και πιστοποιητικό covid.
Από εκεί και πέρα - προεραιτικά αλλά είναι απαραίτητο - καλό είναι να κάνεις και μια ταξιδιωτική ασφάλιση υγείας.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ...τα υποχρεωτικά έγγραφα είναι αυτά που ανέφερες, διαβατήριο, εστα και πιστοποιητικό covid.
Από εκεί και πέρα - προεραιτικά αλλά είναι απαραίτητο - καλό είναι να κάνεις και μια ταξιδιωτική ασφάλιση υγείας.
Ευχαριστώ ! Την ασφάλεια την έχω κατά νου είναι καλύτερο να την κάνω μέσω της αεροπορικής ή να ψάξω κάτι άλλο εγώ ;
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Μπορείς να κοιτάξεις στην παρακάτω πλατφόρμα που έχει προτείνει και ένα μέλος του forum.
Περιλαμβάνει διάφορα πακέτα ασφαλίσεων για επισκέπτες των ΗΠΑ, ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Σίγουρα θα βρεις φθηνότερο πακέτο από αυτό που σου προτείνουν οι αεροπορικές, και με παραπάνω καλύψεις.

Visitor Medical Insurance. Visitors Insurance for USA visitors. Visitor Health Insurance for relatives visiting USA
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.793
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom