Ολλανδία Αμστερνταμ-αναζήτηση φθηνού ξενοδοχείου

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.......!!!!
Έκλεισα αεροπορικά με lufthansa για 21-26 Ιανουαρίου και τώρα ψάχνω για ξενοδοχείο αλλά δεν βρίσκω κάτι οικονομικό και καλό. Εκτός αυτού δεν γνωρίζω και ποιο μέρος της πόλης είναι το ιδανικό για να βρισκόμαστε κοντά σε όλα και κυρίως σε συγκοινωνία (μετρό).
Έχω βρει κάποιο inner με 313 ευρώ για 5 βράδια -πολύ καλή τιμή- αλλά δεν έχει φώτο και το φοβάμαι λίγο.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω εμεινα στο aalborg hotel ηταν το μονο στο οποιο μπορουσα να κλεισω λογω εκθεσης ηταν ολα γεματα.μου αρεσε ομως πολυ η περιοχη του.και απο μπροστα περνουσε τραμ.απο το παραθυρο μου εβλεπα σε παρκο.το μειονεκτημα ειναι οτι εδωσα 90/το ατομο τη βραδια για ενα ***ξενοδοχειο ,στο οποιο μετα βιας χωρουσαν 2 ατομα.ευτυχως ημαστε και αδυνατοι.ειναι παντως κοντα στην περιοχη των μουσειων,van gogh και ρεικσμουζεουμ.εκει διπλα γινεται και η μεγαλη υπαιθρια αγορα albert καπως.απο οτι ξερω γενικως τα ξενοδοχεια τους ειναι ακριβουτσικα.
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
ευχαριστώ! θα το κοιτάξω! αν μπορείς δώσε μου και καμιά ιδέα για το που να πάω, ποια μέρη να επισκεφτώ , κάτι για το φαγητό κλπ.
Σκίουρε περιμένουμε κ τις εντυπώσεις σου από τη Βαρκελώνη με αγωνία, να μας ταξιδέψεις λίγο στην απίστευτη αυτή πόλη κ λίγο πίσω στο χρόνο.......!!!!!!!! Τέλειαααααααααααα!!!!!!!!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Θα ρωτήσω τον κολλητό μου που μένει εκεί κοντά μήπως μπορεί να μας δώσει κι εκείνος τα φώτα του για μια οικονομική και αξιοπρεπή λύση. ;-)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γενικά προσοχή στο Amsterdam γιατί αφενός το ξενοδοχειακό real estate είναι πανάκριβο, αφετέρου τα πιο πολλά από τα φτηνά καταλύματα γεμίζουν με παιδιά 18-19-20 ετών που πάνε εκεί για το χόρτο και το party. Πολοί οδηγοί τα έχουν σε ειδική κατηγορία (party hotels).
Disclaimer: Και τις 2 φορές που έχω πάει, έχω μείνει σε πεντάστερο (που το πλήρωναν άλλοι). Η πληροφορία είναι από ότι είδα επιτόπου, και από το ψάξιμο.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.......!!!!
Έκλεισα αεροπορικά με lufthansa για 21-26 Ιανουαρίου και τώρα ψάχνω για ξενοδοχείο αλλά δεν βρίσκω κάτι οικονομικό και καλό. Εκτός αυτού δεν γνωρίζω και ποιο μέρος της πόλης είναι το ιδανικό για να βρισκόμαστε κοντά σε όλα και κυρίως σε συγκοινωνία (μετρό).
Έχω βρει κάποιο inner με 313 ευρώ για 5 βράδια -πολύ καλή τιμή- αλλά δεν έχει φώτο και το φοβάμαι λίγο.
πηγα αμστερνταμ το καλοκαιρι (δεν εχει μετρο)
εμεινα 15 λεπτα εξω απο την πολη σε αυτο το ξενοδοχειο

http://www.crowneplaza.com/h/d/cp/1/en/hotel/amsap?rpb=hotel&crUrl=/h/d/cp/1/en/availsearch&ias=y
ειναι σε ενα χωριο κοντα(HOOFDDORP)
το καλο ειναι οτι μολις φτασεις στο αεροδρομιο(SCHIPHOL) εχει τρενο μεσα στο αεροδρομιο και πας στην αντιθετη κατευθυνση για περιπου 5 λεπτα απο το σταθμο μολις φτασεις ειναι περιπου 800 μετρα ,καλα το ξενοδοχειο ειναι χλιδη,μαλιστα μειναμε στο τριτο οροφο που ηταν vip members
απο το σταθμο εχει δυο φορες την ωρα δρομολογιο προς το κεντρο του αμστερνταμ
σταματαω γιατι μου ηρθε καταθλιψη (που δεν ειμαι εκει):roll:
το ειχα κλεισει 85 χωρις πρωινο
 
Last edited by a moderator:

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω το amsterdam το εχω στην μνημη μου ως κατι πολυ ομορφο και ρομαντικο,και οχι την πολη που θα χαραμισεις σε coffee shops&red light district.να παρεις πλοιαριο θα δεις πολλα πραγματα ετσι.εγω ειχα λιγες μερες στην διαθεση μου και πηγα στα δυο μουσεια που σου εγραψα,νομιζω ομως οτι αξιζει να πας και στο nemo.η πολη εχει 50 μουσεια διαλεξε και παρε.ευγενικοτατοι ολοι,εγω ειχα πιασει κουβεντα σε μια κυρια στην σταση,απταιστα αγγλικα.υπαρχει tourist guide free απο το www.yellowpages.nl
εχει και κουπονια μεσα ,τον βρισκεις παντου.πηγα και στο artis zoo.να πας στο vondelpark τελειο.εγω εμενα στην περιοχη de pijp και απεναντι απο το sarphatipark,καπως ετσι.κανε μια βολτα στην albert cyup υπαιθρια αγορα,πιες μπυρες,εμεις φαγαμε σε αργεντινικο και κινεζικο.κανε πικνικ στα παρκα μαζι με τους ολλανδους,ξαπλωσου κατω&απολαυσε το.στα τραμ βγαζεις εισητηριο στον ταμια που ειναι εξυπηρετικοτατοι.παρε ποδηλατο και αλλωνισε την πολη.οτι αλλο θες στειλε μου πμ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Amsterdam Highlights (δίνω μόνο τίτλους, ψάχτους σε ένα οδηγό):

- Τα κανάλια. Χάσου κάπου στο southern canal belt, ή στη western canal belt, και κόβε βόλτες. Απίθανο μέρος.
- Δες το ανωτέρω.
- Δες ανωτέρω.
- Van Gogh museum. Εκτός από το όλα-τα-λεφτά θέμα, είναι και πολύ καλά οργανωμένο μουσείο. Πάρε οποσδήποτε audioguide, και αφιέρωσε μερικές ώρες.
- Σπίτια του Άμστερνταμ. Ευκαιρία να τα δείς αν επισκευτείς 2 από τα 3: AnnFrakhuis, αλλά να πάς πάρα πολύ πρωί, με το που ανοίγει. Museum Rembrandhuis, Museum Amsterkring.
- Begijnhof.
- Το Westerpark, και η διαδρομή προς τα κεί από από Harlemmerdijk.
- Βόλτα στο Jordaan.
- Η Staalstraat και τα γιοφύργια της, μέχρι την αγορά στη Waterlooplein.
- H Niewmarkt, και στάση για μπύρα στο Den Waag.
- O Χαμός από τους τουρίστες (κυρίως) στα cafe της Rembrandtplein και της Leidseplein.
- De Hortus botanical garden, και τα γύρω κανάλια/πάρκο.
- Το μουσείο ολλανδικής αντίστασης.
- Βόλτα στον Amstel, από τη Blauwbrug ώς τη Magerebrug, και πίσω από την απέναντι πλευρά.
- Βόλτα στο λιμάνι, πάνω στην πασαλλωτή γέφυρα από το stationplein ώς το Nemo, και μετά γύρω από αυτό ως την Pris Hendrikade. Ίσως και με μια στάση για καφέ/φαγητό/μπύρα στο 11, πάνω από το προσωρινό stedelijk museum.
- To Entrepotdok.
- Όταν ξανα-ανοίξουν (ήταν κλειστά για ανακαίνιση επί 3 χρόνια τώρα), τα Rijksmuseum, Stedelijkmuseum.
- πικνίκ στη Museumplein.
- Βόλτα στο Vondelpark, καφέ στο καφέ του Filmmuseum.
- Καφέ στην προβλήτα του De Jahren, ή σε κάποιο άλλο από τα grande cafe της πόλης.
- Oudekerk και Museum Amsterkring, καταμεσίς του De Wallen (red light district).
- Το ψάξιμο για το στενότερο/μικρότερο σπίτι της πόλης.

Επίσης, αναγκαστικά θα περάσεις κι από τα πιο τουριστικά μέρη: Dam, Damrak, Red light district κλπ. Αν τα αντέχεις....
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ποια ειναι η καλυτερη περιοδος εννοω να χει τις λιγοτερες βροχες?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ποια ειναι η καλυτερη περιοδος εννοω να χει τις λιγοτερες βροχες?
Θα έλεγα μάλλον οι ζεστές μέρες της άνοιξης, για να μπορείς να καθήσεις και έξω όταν δε βρέχει. Σίγουρα όχι το φθινόπωρο.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω ειχα παει μαιο και ειχε περισσοτερη ζεστη απο οτι περιμενα.μου ειπε ομως ο ξενοδοχος οτι ο καιρος για τα δεδομενα τους ηταν εξαιρετικος.κυκλοφορουσαν με ραντακια και σαγιοναρες και ολημερις ξαπλωναν και λιαζονταν στα παρκα!τελεια δηλαδη!α,νυχτωνε κατα τις 23,00!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Χε χε...όπως τον χειμώνα που βλέπουν μόνο για κάνα 2ωρο το φως της ημέρας..και αν! :-D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom