Ολλανδία Αμστερνταμ-αναζήτηση φθηνού ξενοδοχείου

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
πω πω μπορεις να μεινεις και σε houseboat?πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια!
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Παιδια αν καποιος εχει χρονο κ διαθεση ας κοιταξει λιγο αυτο:ΞžΞ΅Ξ½ΞΏΞ΄ΞΏΟ‡Ξ΅Ξ―ΞΏ Hem Amsterdam, ΑμστΡρντάμ - trivago
και πειτε μου τη γνώμη σας. Γιατί δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ τα sites.Εμένα πάντως μου φένεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.
αληθινό φαινεται..αλλά ειναι λιγο εξω απο το κέντρο...τουλαχιστον 20 λεπτα με το τραμ..την ξέρω την περιοχη..έμενε η κόρη μου λιγο ποιο κατω στο amstelveen..δες αν εχει σταση τραμ κοντά... που να πηγαινει στο κεντρο.δεν υπαρχει μετρο και εχει και κρύο..αν εχει σταση τραμ κοντα και βολευει..κλεισε το.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το βρήκα και στο booking.com και σου στέλνω το link με pm.

Υπάρχει προσφορά για τις ημερομηνίες που είδα ότι ενδιαφέρεσαι...180 Ευρώ οι 5 διανυκτερεύσεις...κι απ' ότι είδα στον χάρτη είναι σχετικά κοντά σε κάποια στάση.

Βέβαια..υπάρχει κάποια απόσταση από το κέντρο...αλλά διάβασε και τα σχόλια των πελατών που έχει επίσης αρκετά. Επίσης...ένα + είναι ότι είναι στα προτεινόμενα του booking.com
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αληθινό φαινεται..αλλά ειναι λιγο εξω απο το κέντρο...τουλαχιστον 20 λεπτα με το τραμ..την ξέρω την περιοχη..έμενε η κόρη μου λιγο ποιο κατω στο amstelveen..δες αν εχει σταση τραμ κοντά... που να πηγαινει στο κεντρο.δεν υπαρχει μετρο και εχει και κρύο..αν εχει σταση τραμ κοντα και βολευει..κλεισε το.
στην τιμη δεν περιλαμβανεται πρωινό.το χρεωνει 14,50 ευρώ το ατομο..επισης δεν περιλαμβανει και ενα φόρο κατι τετοιο5%.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια αν καποιος εχει χρονο κ διαθεση ας κοιταξει λιγο αυτο:ΞžΞ΅Ξ½ΞΏΞ΄ΞΏΟ‡Ξ΅Ξ―ΞΏ Hem Amsterdam, ΑμστΡρντάμ - trivago
και πειτε μου τη γνώμη σας. Γιατί δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ τα sites.Εμένα πάντως μου φένεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.
Amsterdam λέγεται ακόμα εκεί πέρα? Γιατί είναι πιο κοντά στις γύρω πόλεις (και το αεροδρόμιο) παρά στην πόλη. Αν είναι να μένεις τόσο μακρυά (ακόμα κι αν έχει τραμ), μπορείς καλύτερα να μείνεις στην περιοχή του Αεροδρομίου ή στο Χάαρλεμ - θα πηγαίνεις με συχνότατο, βολικότατο, και γρηγορότατο υπεραστικό τρένο στην πόλη.
Εξ' άλλου αυτό κάνουν και οι περισσότεροι Ολλανδοί: Ζούν σε μια πόλη και δουλεύουν σε μια άλλη. Κι αυτός είναι ο λόγος που σε ώρες αιχμής είναι gridlocked οι περισσότεροι αυτοκινητόδρομοι, αλλά όχι οι αστικοί δρόμοι (εεεε, διόρθωση, τα αστικά κανάλια)...

Προσωπικά θα πήγαινα αβλεπεί σε κάτι πολύ πιο κεντρικό, το πολύ στη μισή απόσταση από το κέντρο. Κι ας κοστίζει και κάτι παραπάνω. Να δεις την πόλη πας. Όχι τα τράμ της.
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Σας ευχαριστώ όλους. Taver δεν χρειάζεται να είσαι τόσο καυστικός. Ίσως νοικιάσουμε και αυτοκίνητο.
Εγώ φοβάμαι μήπως έχει κοινό μπάνιο αλλά έστειλα μειλ στο ξενοδοχείο και μου είπαν ότι όλα τα δωμάτια έχουν μπάνο στο δωμάτιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σας ευχαριστώ όλους. Taver δεν χρειάζεται να είσαι τόσο καυστικός. Ίσως νοικιάσουμε και αυτοκίνητο.
Φοβάμαι ότι η καυστικότητα είναι κάποιες φορές αναγκαία για λόγους έμφασης....

Αυτοκίνητο δε συνίσταται για μετακινήσεις μέσα στο Άμστερνταμ, γιατί το parking στο κέντρο είναι εξαιρετικά δυσέυρετο (ως ανύπαρκτο), και περιφερειακά κοστίζει.

Αν σκοπέυετε να φέυγετε από το ξενοδοχείο το πρωί και να επιστρέφετε μια φορά μόνο, αργά το βράδυ, τότε παλεύεται η απόσταση. Για οτιδήποτε πιο συχνό (π.χ. για να αφήσετε ψώνια, για φρεσκάρισμα κλπ), την επιστροφή μέσα στη μέρα στο ξενοδοχείο, όταν θα είσαστε τόσο μακρυά, ξεχάστε τη. Οπότε ναι, σε ένα βαθμό είναι σα να μένετε σε άλλη πόλη. Αυτό θα κάνατε και τότε.
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Σκίουρε ευχαριστώ για το μνμ, δεν μπορώ να σου απαντήσω με pm γιατί είμαι νέα ακόμη λέει το σύστημα. Δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα ακόμα, το σκ θα ασχοληθώ... Πάντως αυτά που μου πρότεινες τα κοίταξα και είναι ωραία.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Σας ευχαριστώ όλους. Taver δεν χρειάζεται να είσαι τόσο καυστικός. Ίσως νοικιάσουμε και αυτοκίνητο.
Εγώ φοβάμαι μήπως έχει κοινό μπάνιο αλλά έστειλα μειλ στο ξενοδοχείο και μου είπαν ότι όλα τα δωμάτια έχουν μπάνο στο δωμάτιο.
δεν ειναι θεμα καυστικοτητας
αλλα το παρκιν (που υπαρχουν θεσεις αρκετες -εγω εβρισκα 300 μετρα απο dam)κοστιζει υπερβολικα 3,80 η ωρα ,χωρις περιορισμο αρκει ναχεις χρηματα.
η λυση που σου προτεινα στην αρχη για ξενοδοχειο και η χρηση του τρενου ειναι λυσεις που μπορεις να χρησιμοποιησεις (ή τουλαχιστον βρες ενα ξενοδοχειο κοντα σε σταθμο τρενου )
καλα να περασεις ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom