Ολλανδία Αμστερνταμ-αναζήτηση φθηνού ξενοδοχείου

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
κοιτα να δεις εχουν δικιο τα παιδια ειναι οντως πολυ μακρια απο το κεντρο!το αμστερνταμ εχει πολυ περπατημα σιγουρα θα θελεις να γυρισεις 1-2ωρες στο ξενοδοχειο να ξεκουραστεις και να αφησεις τα ψωνια σου.καλυτερα να πληρωσεις κατι παραπανω και να εισαι καπου στο κεντρο,ειναι για την ευκολια σου,καλο και το τραμ αλλα για 3-4 στασεις οχι ολοκληρω ταξιδι!εγω εμενα στο golden tulip center,δες αν θες στο σαιτGolden Tulip Hotels - Inns - Resorts εχει και ενα ακομη που ειναι κεντρο το golden tulip dam square.
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Επιτέλους εκλεισα το ξενοδοχειο και σας ευχαριστώ όλους για τη συνεισφορά σας έως τώρα. Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και αγχώθηκα μήπως κοιμηθώ στο παγκάκι.:bleh: Leidse Square Hotel, Amsterdam, Netherlands - 1233 Guest reviews - Booking.com online hotel reservations Αυτό είναι. Πλιζ μη με απογοητεύσετε:(. Τώρα μένει να μου δώσετε τα φώτα σας για το που αξίζει να πάω. Επίσης σχεδιάζουμε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο και να βγούμε εκτός πόλης. Ποια πόλη αξίζει περισσότερο???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επιτέλους εκλεισα το ξενοδοχειο και σας ευχαριστώ όλους για τη συνεισφορά σας έως τώρα. Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και αγχώθηκα μήπως κοιμηθώ στο παγκάκι.:bleh: Leidse Square Hotel, Amsterdam, Netherlands - 1233 Guest reviews - Booking.com online hotel reservations Αυτό είναι. Πλιζ μη με απογοητεύσετε:(. Τώρα μένει να μου δώσετε τα φώτα σας για το που αξίζει να πάω. Επίσης σχεδιάζουμε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο και να βγούμε εκτός πόλης. Ποια πόλη αξίζει περισσότερο???
Πολύ καλή τοποθεσία για κίνηση ακόμη και με τα πόδια, και το hub των τράμ στη Leidseplein είναι δίπλα. Όταν είχα μείνει στο Amsterdam American hotel (που είναι 2 τετράγωνα από το δικό σας), είχα γυρίσει άνετα όλη την πόλη με τα πόδια.

Καλύτερα αποφύγετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο στην Ολλανδία. Εκτός από το πολύ προβληματικό παρκάρισμα, οι εθνικές οδοί είναι πολύ συχνά gridlocked από την κίνηση. Αντίθετα, μπορείτε να εκμεταλευτείτε τα εξαιρετικά τρένα της χώρας.

Για αξιοθέατα και επιλογές προορισμών, έχουμε γράψει τόσα, ανατρέξτε σ' αυτά.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μια χαρά μου φαίνεται το ξενοδοχείο... καλή επιλογή νομίζω! ;)
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ενταξει λοιπόν θα ψάξω να βρω τις πληροφορίες. Γνωρίζετε κάτι για την κάρτα I Amsterdam? Και αν συμφέρει?
 

diamondlover

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνστ/πολη για milonga!
Ταξίδι-Όνειρο
Yellowknife
Γεια σου mpoufos! εγώ γύρισα από άμστερνταμ πριν μια εβδομάδα. Δεν έχω λόγια η καλύτερη εκδρομή της ζωής μου!Έμεινα σε hostel δίπλα στη leidseplein ιδανική περιοχή θα έλεγα. Επειδή ρώτησες για την κάρτα I amsterdam θελω να σου πω ότι εμείς την πήραμε. Η αξία της 24ωρης είναι 33 ευρώ και συμπεριλαμβάνει αρκετά μουσεία δωρεάν και κάποια με 25% έκπτωση + δωρεάν κρουαζιέρα στα κανάλια. Το κακό είναι οτι τα περισσότερα μουσεία είναι ανοιχτα από τις 10 μεχρι τις 5. Αυτό σημαίνει ότι θα ρίξεις πολύ τρέξιμο για να προλάβεις όσα πιο πολλά μπορείς. Εμείς προλάβαμε 4 : Van gohg, reikjmuseum, ιστορικό μουσείο και rebrandt house και στις 17.30 πήραμε το τελευταίο καραβάκι.Όλα αυτά αξίζανε φυσικά αλλά καλό ήταν να μην είχαν γίνει σε μια μέρα γι αυτό θα σου πρότεινα να δώσεις 10 ευρω παραπάνω και να παρεις τη 48ωρη κάρτα για να τα κάνετε όλα με την άνεση σας και να δείτε και 2 μουσεία παραπάνω. Αυτααα! Ό,τι άλλο θελεις πες μου!
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Γεια σου mpoufos! εγώ γύρισα από άμστερνταμ πριν μια εβδομάδα. Δεν έχω λόγια η καλύτερη εκδρομή της ζωής μου!Έμεινα σε hostel δίπλα στη leidseplein ιδανική περιοχή θα έλεγα. Επειδή ρώτησες για την κάρτα I amsterdam θελω να σου πω ότι εμείς την πήραμε. Η αξία της 24ωρης είναι 33 ευρώ και συμπεριλαμβάνει αρκετά μουσεία δωρεάν και κάποια με 25% έκπτωση + δωρεάν κρουαζιέρα στα κανάλια. Το κακό είναι οτι τα περισσότερα μουσεία είναι ανοιχτα από τις 10 μεχρι τις 5. Αυτό σημαίνει ότι θα ρίξεις πολύ τρέξιμο για να προλάβεις όσα πιο πολλά μπορείς. Εμείς προλάβαμε 4 : Van gohg, reikjmuseum, ιστορικό μουσείο και rebrandt house και στις 17.30 πήραμε το τελευταίο καραβάκι.Όλα αυτά αξίζανε φυσικά αλλά καλό ήταν να μην είχαν γίνει σε μια μέρα γι αυτό θα σου πρότεινα να δώσεις 10 ευρω παραπάνω και να παρεις τη 48ωρη κάρτα για να τα κάνετε όλα με την άνεση σας και να δείτε και 2 μουσεία παραπάνω. Αυτααα! Ό,τι άλλο θελεις πες μου!
Γεια σου diamondlover. Καλή χρονιά σε όλους.Πλησιάζουν οι μέρες και από το πολύ τρέξιμο δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα ακόμη. Μπορείς να μου πεις κατά τη γνώμη σου αυτά που άξιζαν περισσότερο??Πρέπει να φτιάξω ένα πλάνο τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες να ξέρω που θα πάμε. Είμαι και λίγο αγχωτικός τύπος και της οργάνωσης βλέπεις:bleh:
 

diamondlover

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνστ/πολη για milonga!
Ταξίδι-Όνειρο
Yellowknife
Καλή χρονιά!mpoufos σε συγχαίρω και γω για την επιλογή του ξενοδοχείου είναι πάρα πολύ βολική η περιοχή θα μετακινείστε παντού μόνο με τα πόδια όπως κάναμε και εμείς. Τραμ χρησιμοποιήσαμε μόνο 3-4 φορές όταν το κρύο δεν παλευότανε καθόλου. Την πρώτη μέρα που θα φτάσεις μπορείς να την αφιερώσεις να περπατήσεις την πόλη,να βγεις στην rokin, στην kalverstraat, στην dam square, χαζέψτε λίγο στη red light. Αν σας αρέσει να τρώτε όπου και οι ντόπιοι φάτε στο pakhuis που είναι μέσα σε ένα στενό κάθετα στην kalverstraat. Το είχαμε κάπως σαν στέκι.Αξιοπρεπές φαγητό λογικές τιμές το μεσημεριανό μενου μέχρι τις 5 έχει νοστιμότατα χάμπουργκερ και ομελέτες!

Για τα μουσεία σου έχω ήδη αναφέρει σε ποια πήγα και ήταν όλα πολύ καλά. Το σπίτι της Άννας Φρανκ επίσης ήταν πολύ συγκινητικό.Το μουσείο Heineken είχε ένα σημείο που τραβάς βιντεάκια τον εαυτό σου πολύ διασκεδαστικό!Αν είσαι διατεθειμένη να δώσεις 18 ευρώ για να δεις πως φτιάχνεται η μπύρα κάντο τουλάχιστον βραδάκι να χεις όρεξη να πιεις και κανα ποτηράκι γιατι εμείς πήγαμε πρωί!

Ποδήλατο δε νοικιάσαμε αν και θέλαμε πολύ. Αν δε σας αποθαρρύνει και σας το κρύο νοικιάστε αλλά προσοχή στους ολλανδούς ποδηλάτες είναι πολύ επιθετικόι και έγκυρες πηγές μου λένε οτι αντιπαθούν πολυ τους τουρίστες ποδηλατες!!

Κάπου στην περιοχή spui είναι και το dampkring ένα γνωστό coffeeshop όπου γυρίστηκαν σκηνές απο το ocean's twelve. Αξίζει μια βόλτα χεχε.. γραφικοί μακρυμάλληδες 50ρηδες γράφουν τα απομνημονεύματα τους τρώγοντας spacecake..εσύ μόνο μακρυά από αυτό το κέηκ είναι ύπουλο.

Η περιοχή που θα μένεις θα έχει πολύ κίνηση παρασκευή και σάββατο βράδυ όπου πλακώνουν γκρουπ με αγγλάκια.
Αν θέλεις να σου πω ονόματα από bar που πήγαμε που είναι εκει γύρω απ΄τη leidseplein πες μου.
Για εκδρομή σε κάποιο γύρω μέρος μόνο αν σας περισσέψει χρόνος. Εμείς μείναμε και τις 6 μέρες Άμστερνταμ και δεν το μετανιώσαμε καθόλου.
Αυτά για να πάρεις μια γεύση!!
'Ο,τι άλλο χρειαστεις είμαι εδώ!
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Καλή χρονιά!mpoufos σε συγχαίρω και γω για την επιλογή του ξενοδοχείου είναι πάρα πολύ βολική η περιοχή θα μετακινείστε παντού μόνο με τα πόδια όπως κάναμε και εμείς. Τραμ χρησιμοποιήσαμε μόνο 3-4 φορές όταν το κρύο δεν παλευότανε καθόλου. Την πρώτη μέρα που θα φτάσεις μπορείς να την αφιερώσεις να περπατήσεις την πόλη,να βγεις στην rokin, στην kalverstraat, στην dam square, χαζέψτε λίγο στη red light. Αν σας αρέσει να τρώτε όπου και οι ντόπιοι φάτε στο pakhuis που είναι μέσα σε ένα στενό κάθετα στην kalverstraat. Το είχαμε κάπως σαν στέκι.Αξιοπρεπές φαγητό λογικές τιμές το μεσημεριανό μενου μέχρι τις 5 έχει νοστιμότατα χάμπουργκερ και ομελέτες!

Για τα μουσεία σου έχω ήδη αναφέρει σε ποια πήγα και ήταν όλα πολύ καλά. Το σπίτι της Άννας Φρανκ επίσης ήταν πολύ συγκινητικό.Το μουσείο Heineken είχε ένα σημείο που τραβάς βιντεάκια τον εαυτό σου πολύ διασκεδαστικό!Αν είσαι διατεθειμένη να δώσεις 18 ευρώ για να δεις πως φτιάχνεται η μπύρα κάντο τουλάχιστον βραδάκι να χεις όρεξη να πιεις και κανα ποτηράκι γιατι εμείς πήγαμε πρωί!

Ποδήλατο δε νοικιάσαμε αν και θέλαμε πολύ. Αν δε σας αποθαρρύνει και σας το κρύο νοικιάστε αλλά προσοχή στους ολλανδούς ποδηλάτες είναι πολύ επιθετικόι και έγκυρες πηγές μου λένε οτι αντιπαθούν πολυ τους τουρίστες ποδηλατες!!

Κάπου στην περιοχή spui είναι και το dampkring ένα γνωστό coffeeshop όπου γυρίστηκαν σκηνές απο το ocean's twelve. Αξίζει μια βόλτα χεχε.. γραφικοί μακρυμάλληδες 50ρηδες γράφουν τα απομνημονεύματα τους τρώγοντας spacecake..εσύ μόνο μακρυά από αυτό το κέηκ είναι ύπουλο.

Η περιοχή που θα μένεις θα έχει πολύ κίνηση παρασκευή και σάββατο βράδυ όπου πλακώνουν γκρουπ με αγγλάκια.
Αν θέλεις να σου πω ονόματα από bar που πήγαμε που είναι εκει γύρω απ΄τη leidseplein πες μου.
Για εκδρομή σε κάποιο γύρω μέρος μόνο αν σας περισσέψει χρόνος. Εμείς μείναμε και τις 6 μέρες Άμστερνταμ και δεν το μετανιώσαμε καθόλου.
Αυτά για να πάρεις μια γεύση!!
'Ο,τι άλλο χρειαστεις είμαι εδώ!
Diamondlover εισαι super!! Σε ευχαριστω παλι για τις πληροφοριες!
Κριμα για τα ποδηλατα!! Θελω κ εγω πολυ να νοικιασουμε αλλα καθως φενεται θα εχει πολυ κρυο!!
Αν μπορεις κατατοπισε με κ λιγο με τα μπαρακια..ποια αξιζουν πιο πολυ!
Στο Heineken μουσειο θα παω οπωσδηποτε μιας κ ειμαι μπυροβια:bleh:!!!
Πηγατε κ βολτα με καραβακι?? Εντυπωσεις?
 

Mary88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα,θα΄θελα να κανονίσω να πάω στο Άμστερνταμ με το αγόρι μου κατά τα τέλη Αυγούστου(2009) και είμαι στη φάση ψαξίματος για αεροπορικά εισιτήρια και hostel.Είμαστε και οι δύο φοιτητές επομένως τα οικονομικά μας όρια είναι στενά.Απ'όσο έχω ψάξει,τα hostel είναι πιο ακριβά απ'ότι περίμενα με κόστος γύρω στα 40Ε(στην καλύτερη)το άτομο για κάθε βραδιά σε δωμάτιο με διπλό κρεβάτι και δικό του μπάνιο.Μπορεί να μου δώσει κανείς πληροφορίες για hostel που να είναι σχετικά οικονομικό αλλά και ασφαλές?Δεν θέλουμε να μοιραζόμαστε δωμάτιο με ξένους και θα προτιμούσαμε δικό μας wc.Επίσης,αν ξέρει κανείς να μου πει καμμιά αεροπορική εταιρεία με φθηνές τιμές για Αθήνα-Άμστερνταμ,έχω ήδη ψάξει KLM,Aegean και βγαίνει το λιγότερο 600Ε για 2άτομα aller-retour.Υπάρχει πιθανότητα να βρω κάποια καλύτερη προσφορά? Ευχαριστώ πολύ :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Για δοκίμασε με την Easyjet μέσω Μιλάνου, με την Skyeurope μέσω Βιέννης ή μέσω Πράγας...ρίξε και μια ματιά στην Swissair ή στην Lufthansa.

Αν και είναι ακριβή η περίοδος που επέλεξες να ταξιδέψεις, οπότε δεν είναι και εύκολη υπόθεση η αναζήτηση καλύτερης τιμής. ;)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Εγώ βρήκα με Austrian με 335 για δύο άτομα αλλά για Οκτώβριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom