Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Καλημέρα, δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ νωρίς γιατί γενικά στο Άμστερνταμ οι τιμές είναι αυξημένες. Και εγώ όταν έψαχνα για Μάρτη δεν έβρισκα τίποτα και βρήκα μία προσφορά στο ξενοδοχείο XO Hotel Blue Tower μέσω της δικής του ιστοσελίδας με 70 ευρώ το βράδυ που ήταν ότι πιο λίγο μπορούσα να βρω. Γενικότερα απ ότι έχω δει το συγκεκριμένο ξενοδοχείο βγάζει προσφορές.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ευχαριστώ για την βοήθεια :) Τελικά έκανα μια κράτηση σε ένα χόστελ αλλά με δωρεάν ακύρωση και αν βρω κάποια προσφορά βλέπουμε..
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ονειρεμένο Ταξίδι
To επόμενο!
Γενικά, σπάνια προτείνω κατάλυμα, γιατί είτε δεν ασχολούμαι πολύ με το θέμα -ένας ύπνος είναι μόνο, είτε δεν έχω βρει κάτι τις προκοπής. Εδώ όμως θα το κάνω. Το Άμστερνταμ με είχε ταλαιπωρήσει πάρα πολύ στο θέμα της διαμονής, κυρίως λόγω κόστους, και ήμουν έτοιμη να το παρατήσω και να τα δίνω στα τρένα πήγαινε-έλα σε μια φίλη. Μέχρι που τελευταία στιγμή, βρήκα ένα B&B κοντά στον σταθμό Amsterdam Zuid, με πρωινό σερβιρισμένο στο δωμάτιο, και ιδιοκτήτρια μια συμπαθέστατη κυρία. Garden View Bed & Breakfast λέγεται, και στο παρακάτω link, εκτός από τη σύντομη ιστοριούλα του τότε ταξιδιού, έχει και το link toy δωματίου!
https://wp.me/p7roVY-7l
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες.
Το θέμα του Άμστερνταμ με έχει προβληματίσει λόγω κόστους. Βέβαια, απ όσο διάβασα δεν είναι κάτι περίεργο αυτό, ωστόσο δυσκολεύει πάρα πολύ την αναζήτηση μου. Είναι και σχεδόν Χριστούγεννα (21-25 Δεκ), είναι και τρίκλινο που δυσκολεύει τη κατάσταση.
Φυσικά και δε θέλουμε τίποτα περισσότερο από τα στοιχειώδη -αντροπαρέα γαρ- ένα δωμάτιο απλό,
λιτό και με δικό του μπάνιο, σε μια φυσιολογική τιμή περί τα 100€/βραδιά.
Δε ψηνόμαστε για hostel προς το παρόν (μερικά που είδα μου θύμισαν τα νιάτα μου στη θητεία του Π.Ν.), άσε που κι εκεί οι τιμές ξεφεύγουν. Θα προτιμούσα κάτι και σε airbnb αλλά πάλι δε βρήκα τίποτα.

Θέλω τη βοήθεια σας, γιατί μετά από πολύ ψάξιμο καταλήγω εδώ:
MEININGER Hotel Amsterdam Amstel

Φαίνεται αξιοπρεπέστατο και σε τιμή που σηκώνει η τσέπη μας.
Το θέμα είναι πόσο βολικό είναι. Βρίσκεται κοντά στο σημείο ενδιαφέροντος; Περπατιέται;
Τα μέσα μαζικής μεταφοράς εξυπηρετούν καλά;
Επίσης πόσο εύκολη πρόσβαση έχω από και προς το αεροδρόμιο; Το google maps αναφέρει ότι πρέπει να αλλάξω 2 τρένα. Παίζει να γίνεται και με ταξί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες.
Το θέμα του Άμστερνταμ με έχει προβληματίσει λόγω κόστους. Βέβαια, απ όσο διάβασα δεν είναι κάτι περίεργο αυτό, ωστόσο δυσκολεύει πάρα πολύ την αναζήτηση μου. Είναι και σχεδόν Χριστούγεννα (21-25 Δεκ), είναι και τρίκλινο που δυσκολεύει τη κατάσταση.
Φυσικά και δε θέλουμε τίποτα περισσότερο από τα στοιχειώδη -αντροπαρέα γαρ- ένα δωμάτιο απλό,
λιτό και με δικό του μπάνιο, σε μια φυσιολογική τιμή περί τα 100€/βραδιά.
Δε ψηνόμαστε για hostel προς το παρόν (μερικά που είδα μου θύμισαν τα νιάτα μου στη θητεία του Π.Ν.), άσε που κι εκεί οι τιμές ξεφεύγουν. Θα προτιμούσα κάτι και σε airbnb αλλά πάλι δε βρήκα τίποτα.

Θέλω τη βοήθεια σας, γιατί μετά από πολύ ψάξιμο καταλήγω εδώ:
MEININGER Hotel Amsterdam Amstel

Φαίνεται αξιοπρεπέστατο και σε τιμή που σηκώνει η τσέπη μας.
Το θέμα είναι πόσο βολικό είναι. Βρίσκεται κοντά στο σημείο ενδιαφέροντος; Περπατιέται;
Τα μέσα μαζικής μεταφοράς εξυπηρετούν καλά;
Επίσης πόσο εύκολη πρόσβαση έχω από και προς το αεροδρόμιο; Το google maps αναφέρει ότι πρέπει να αλλάξω 2 τρένα. Παίζει να γίνεται και με ταξί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
κοιτα να δεις συμπτωση.......πριν λιγο κλεισαμε με τον αδελφο μου,ολλανδια,θα μου το κανει δωρο ειπε.....και.....τες πα.......εκεινος(κοιμαται τωρα) εχει κλεισει κινητα γιατι του εχω ζαλισει τ............απο εκεινη την ωρα απ τη χαρα μου........μου ειπε να κλεισω οποιοδηποτε ειναι κοντα στην πλατεια dam εγω δεν εχω ξαναπαει ποτε,αλλα ο αδελφος εχει παει καμια 20αρια φορες και ειπε(χτες αυτα)οτι αν ειναι μακρια θα παγωσουμε δεν παιζουν εκει με το κρυο κι εχει ψοφο τον δεκεμβρη......ενα πολυ καλο που βρηκα στο booking και νορμαλ για την τσεπη μας...........ειναι αυτο https://www.google.com/maps/uv?hl=e...junaamzO_dAhWOYVAKHZRQDIsQoiowCnoECAsQCQεκτος αν εχεις κανει μη επιστρεψιμη κρατηση και δεν μπορεις να ακυρωσεις.............οποτε ιδεα δεν εχω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
κοιτα να δεις συμπτωση.......
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έχω βάλει δωρεάν ακύρωση σε περίπτωση που βρεθεί κάτι πιο κοντινό.
Ωραιο αυτό που στέλνεις αλλά 300κάτι ευρωπουλάκια πιο ακριβό! Αν βοηθησει λιγο η τύχη..
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έχω βάλει δωρεάν ακύρωση σε περίπτωση που βρεθεί κάτι πιο κοντινό.
Ωραιο αυτό που στέλνεις αλλά 300κάτι ευρωπουλάκια πιο ακριβό! Αν βοηθησει λιγο η τύχη..
ε οχι ειναι μεγαλη η διαφορά ρε συ........εμας μονο 2 μερες θα μεινουμε δικληνο 165 με το μπανακι του το ιδιωτικο και καθαρο,απ οτι μου πε ο αδελφος μου ειναι ενα θεμα τα ξενοδοχεια εκει.........βρωμικουλια και ακριβουλια....αν απαντησει και κανεις αλλος που ξερει........παντως να εισαι κοντα στην πλατεια dam ετσι μου ειπαν ετσι λεω.καλο ταξιδι....και καλη επιτυχια!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες.
Το θέμα του Άμστερνταμ με έχει προβληματίσει λόγω κόστους. Βέβαια, απ όσο διάβασα δεν είναι κάτι περίεργο αυτό, ωστόσο δυσκολεύει πάρα πολύ την αναζήτηση μου. Είναι και σχεδόν Χριστούγεννα (21-25 Δεκ), είναι και τρίκλινο που δυσκολεύει τη κατάσταση.
Φυσικά και δε θέλουμε τίποτα περισσότερο από τα στοιχειώδη -αντροπαρέα γαρ- ένα δωμάτιο απλό,
λιτό και με δικό του μπάνιο, σε μια φυσιολογική τιμή περί τα 100€/βραδιά.
Δε ψηνόμαστε για hostel προς το παρόν (μερικά που είδα μου θύμισαν τα νιάτα μου στη θητεία του Π.Ν.), άσε που κι εκεί οι τιμές ξεφεύγουν. Θα προτιμούσα κάτι και σε airbnb αλλά πάλι δε βρήκα τίποτα.

Θέλω τη βοήθεια σας, γιατί μετά από πολύ ψάξιμο καταλήγω εδώ:
MEININGER Hotel Amsterdam Amstel

Φαίνεται αξιοπρεπέστατο και σε τιμή που σηκώνει η τσέπη μας.
Το θέμα είναι πόσο βολικό είναι. Βρίσκεται κοντά στο σημείο ενδιαφέροντος; Περπατιέται;
Τα μέσα μαζικής μεταφοράς εξυπηρετούν καλά;
Επίσης πόσο εύκολη πρόσβαση έχω από και προς το αεροδρόμιο; Το google maps αναφέρει ότι πρέπει να αλλάξω 2 τρένα. Παίζει να γίνεται και με ταξί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
σε σημεια ενδιαφέροντος δεν ειναι κοντα, αλλα ειναι διπλα στο σταθμο Αμστελ.
οποτε η συγκοινωνια ειναι μια χαρα.με προαστιακο, τρενο, μετρο και λεωφοριο να περνα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Κ
Το θέμα είναι πόσο βολικό είναι. Βρίσκεται κοντά στο σημείο ενδιαφέροντος; Περπατιέται;
Τα μέσα μαζικής μεταφοράς εξυπηρετούν καλά;
Επίσης πόσο εύκολη πρόσβαση έχω από και προς το αεροδρόμιο;
Οταν πηγα Αμστερνταμ εμεινα στην περιοχη De Pijp που δεν απεχει και παρα πολυ απο εκει. Σε 15 λεπτα ημουν κεντρο με το τραμ.
Το Αμστερνταμ εχει καταπληκτικο δικτυο τραμ. Αρκει να εχεις μια σταση απ' εξω και θα βολευτειτε μια χαρα.
To πιο ενδιαφερον ειναι οτι εχει σταθμο τρενου διπλα, πραγμα που σημαινει οτι θα εξυπηρετηθειτε για το αεροδρομιο αλλα και εκδρομες εκτος.
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες.
Το θέμα του Άμστερνταμ με έχει προβληματίσει λόγω κόστους. Βέβαια, απ όσο διάβασα δεν είναι κάτι περίεργο αυτό, ωστόσο δυσκολεύει πάρα πολύ την αναζήτηση μου. Είναι και σχεδόν Χριστούγεννα (21-25 Δεκ), είναι και τρίκλινο που δυσκολεύει τη κατάσταση.
Φυσικά και δε θέλουμε τίποτα περισσότερο από τα στοιχειώδη -αντροπαρέα γαρ- ένα δωμάτιο απλό,
λιτό και με δικό του μπάνιο, σε μια φυσιολογική τιμή περί τα 100€/βραδιά.
Δε ψηνόμαστε για hostel προς το παρόν (μερικά που είδα μου θύμισαν τα νιάτα μου στη θητεία του Π.Ν.), άσε που κι εκεί οι τιμές ξεφεύγουν. Θα προτιμούσα κάτι και σε airbnb αλλά πάλι δε βρήκα τίποτα.

Θέλω τη βοήθεια σας, γιατί μετά από πολύ ψάξιμο καταλήγω εδώ:
MEININGER Hotel Amsterdam Amstel

Φαίνεται αξιοπρεπέστατο και σε τιμή που σηκώνει η τσέπη μας.
Το θέμα είναι πόσο βολικό είναι. Βρίσκεται κοντά στο σημείο ενδιαφέροντος; Περπατιέται;
Τα μέσα μαζικής μεταφοράς εξυπηρετούν καλά;
Επίσης πόσο εύκολη πρόσβαση έχω από και προς το αεροδρόμιο; Το google maps αναφέρει ότι πρέπει να αλλάξω 2 τρένα. Παίζει να γίνεται και με ταξί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καλησπέρα!!!λοιπόν εγώ έκλεισα στο xo hotel coutoure από έξω ακριβώς από το ξενοδοχείο έχει στάση τραμ νο2. Το έκλεισα από την σελίδα τους κ Μ φάνηκαν νορμάλ οι τιμές . Ρίξε μια ματιά κ κει
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Μετά από πολυ ψάξιμο, και βλέποντας ότι για κέντρο κέντρο οι χρεώσεις είναι υπερβολικά υψηλές για τη περίδο που θέλω (ακόμα και σε τρώγλες) κατέληξα στο συγκεκριμένο, το οποίο κλείσαμε σε «νορμαλ» για τη συγκεκριμένη πόλη τιμή:
asd.jpg

Ελπίζω το σημείο τουλάχιστον να είναι βολικό, και να μπορεί να περπατιέται, αυτό είναι που μας νοιάζει περισσότερο άλλωστε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ελπίζω το σημείο τουλάχιστον να είναι βολικό, και να μπορεί να περπατιέται, αυτό είναι που μας νοιάζει περισσότερο άλλωστε.
Αρκετά βολικό σημείο. Η απόσταση για το κέντρο περπατιέται άνετα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom