Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
Δεν είναι θέμα βλακείας από τη στιγμή που δεν σε πειράζει να είσαι τόσο μακριά από το κέντρο. Γιατί για να κάνει το μετρό 20 λεπτά θα είσαι μακριά. αλήθεια που?
Την απάντηση τη δίνεις μόνη σου αφού δεν σε ικανοποίησαν ξενοδοχεία κοντά στο κέντρο. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Εγώ ας πούμε προτιμώ κάτι πιο απλό και να είμαι πιο κοντά στο κέντρο παρά κάποιο καλύτερο κατάλυμα αλλά μακριά από τα σημεία ενδιαφέροντος.
Amsterdam zuidoost, kleiburg 51. Συνήθως όπου πήγαινα ταξίδι έκλεινα κάπου κεντρικά μέσω booking. Είπα να κάνω την διαφορά και να κλείσω σπίτι αυτήν την φορά μέσω airbnb. (Τι το θελα) Και βρήκα αυτό που είχε θετικα σχόλια αλλά ειναι είκοσι Λέπτα μακρυά. Εχει στάση μέτρο ακριβώς δίπλα να σημειώσω
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Amsterdam zuidoost, kleiburg 51. Συνήθως όπου πήγαινα ταξίδι έκλεινα κάπου κεντρικά μέσω booking. Είπα να κάνω την διαφορά και να κλείσω σπίτι αυτήν την φορά μέσω airbnb. (Τι το θελα) Και βρήκα αυτό που είχε θετικα σχόλια αλλά ειναι είκοσι Λέπτα μακρυά. Εχει στάση μέτρο ακριβώς δίπλα να σημειώσω
Κοίτα είναι πολύ μακριά κακά τα ψέματα. Και μόνο το χάρτη να δεις το καταλαβαίνεις. Πάλι καλά που έχεις μετρό δίπλα αλλά δεν είναι ότι πιο βολικό αν και τα 20 λεπτά δεν ακούγονται πολλά. Δεν την ξέρω την περιοχή αλλά σκέψου πως εφόσον επιστρέφεις στο ξενοδοχείο, δύσκολα μετά θα το πάιρνεις απόφαση να ξαναπάς στο κέντρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Amsterdam zuidoost, kleiburg 51. Συνήθως όπου πήγαινα ταξίδι έκλεινα κάπου κεντρικά μέσω booking. Είπα να κάνω την διαφορά και να κλείσω σπίτι αυτήν την φορά μέσω airbnb. (Τι το θελα) Και βρήκα αυτό που είχε θετικα σχόλια αλλά ειναι είκοσι Λέπτα μακρυά. Εχει στάση μέτρο ακριβώς δίπλα να σημειώσω
Το θέμα είναι μέχρι που σε πάει το μέτρο. Γιατί αν πρέπει μετά να αλλάξεις σε περισσότερο από ένα τραμ για να πας στο κέντρο, ακούγεται ολόκληρο ταξίδι. Για ποσά βραδιά δίνεις αυτή την τιμή;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το θέμα είναι μέχρι που σε πάει το μέτρο. Γιατί αν πρέπει μετά να αλλάξεις σε περισσότερο από ένα τραμ για να πας στο κέντρο, ακούγεται ολόκληρο ταξίδι. Για ποσά βραδιά δίνεις αυτή την τιμή;
Α' ότι βλέπω οι στάσεις μετρό που εξυπηρετούν το κέντρο είναι η Waterlooplein και το τέρμα ο κεντρικός σταθμός τρένων. Εννοείται πως θα ρίξουν τρελό περπάτημα και θα πάρουν τραμ για να μετακινηθούν σε άλλες περιοχές. Δεν είναι ότι πιο βολικό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Πάντως δεν είναι πολύ χάλια ανάμεσα σ αυτές τις δυο στάσεις, κυρίως εκεί μέσα θα κινούνται. Γενικά το κουραστικό είναι η αναμονή για μετεπιβιβασεις όταν δε μένεις κέντρο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αμα εισαι εξω,αυτο που αγοραζεις ειναι ο χρονος...αμα τον ξοδευεις ασκοπα χανεις τα λεφτα που υποτιθεται οτι γλυτωνεις..μελετημενο με λεπτομερειες..
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
Το θέμα είναι μέχρι που σε πάει το μέτρο. Γιατί αν πρέπει μετά να αλλάξεις σε περισσότερο από ένα τραμ για να πας στο κέντρο, ακούγεται ολόκληρο ταξίδι. Για ποσά βραδιά δίνεις αυτή την τιμή;
Απο οτι διάβασα στις κριτικές σε πει απευθείας στο κέντρο. Δίνω 228 για τέσσερις νύχτες.

Πωπω ρε παιδιά απογοητεύτηκα τελείως με αυτά που μου είπατε. Συμφέρει να το ακύρωσω και να χάσω τα μισά λεφτά και να κλείσω κάτι άλλο;
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Η τιμή είναι πάτος για τα δεδομένα της Ολλανδίας. Μην ακυρώσεις αν είναι να χάσεις τα μισά. Καλύτερα να τα δώσεις σε κανένα ταξί αν αποφασίσετε αν ξενυχτήσετε κανένα βράδυ έξω χωρίς να αγωνίατε για το μέτρο,
Την απόμενε φορά βάζε στο Rome2rio τη διεύθυνση του σπιτιού και πιθανούς προορισμούς για να έχεις εικόνα, γιατί οι κριτικές των πελατών δεν είναι πάντα υπόδειγμα αξιοπιστίας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
228€ για τόσο μακριά και για Ιανουάριο δεν το λες και μεγάλη προσφορά πάντως εκτός αν είναι καμιά σπιταρόνα! Εγώ για 4 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο δίπλα στο Vondelpark τον Μάρτιο που είναι πιο ακριβή περίοδος έδωσα 300€ και ήταν μια χαρά 3στερο αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο. Ο Ιανουάριος είναι φτηνός μήνας για ξενοδοχείο στο Άμστερνταμ και εφόσον ψάχνεις από τώρα μου κάνει εντύπωση που δεν βρήκες κάτι αξιόλογο και με καλή τιμή. Εννοείται να μην το ακυρώσεις γιατί να χάσεις 114€. Όμως νομίζω πως βιάστηκες κι έπρεπε να κλείσεις κάτι με δωρεάν ακύρωση. Τώρα κάνε το πρόγραμμά σου σύμφωνα με την περιοχή διαμονής σου και μην απογοητεύεσαι.
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
228€ για τόσο μακριά και για Ιανουάριο δεν το λες και μεγάλη προσφορά πάντως εκτός αν είναι καμιά σπιταρόνα! Εγώ για 4 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο δίπλα στο Vondelpark τον Μάρτιο που είναι πιο ακριβή περίοδος έδωσα 300€ και ήταν μια χαρά 3στερο αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο. Ο Ιανουάριος είναι φτηνός μήνας για ξενοδοχείο στο Άμστερνταμ και εφόσον ψάχνεις από τώρα μου κάνει εντύπωση που δεν βρήκες κάτι αξιόλογο και με καλή τιμή. Εννοείται να μην το ακυρώσεις γιατί να χάσεις 114€. Όμως νομίζω πως βιάστηκες κι έπρεπε να κλείσεις κάτι με δωρεάν ακύρωση. Τώρα κάνε το πρόγραμμά σου σύμφωνα με την περιοχή διαμονής σου και μην απογοητεύεσαι.
Οχι σπιταρονα όχι δεν το λες με τιποτα η αλήθεια ειναι. Αυτό στο vondelpark το είδα σήμερα και εγώ με 300 ευρώ(αν λέμε το ίδιο). Βιάστηκα το ξέρω. Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια.

Η τιμή είναι πάτος για τα δεδομένα της Ολλανδίας. Μην ακυρώσεις αν είναι να χάσεις τα μισά. Καλύτερα να τα δώσεις σε κανένα ταξί αν αποφασίσετε αν ξενυχτήσετε κανένα βράδυ έξω χωρίς να αγωνίατε για το μέτρο,
Την απόμενε φορά βάζε στο Rome2rio τη διεύθυνση του σπιτιού και πιθανούς προορισμούς για να έχεις εικόνα, γιατί οι κριτικές των πελατών δεν είναι πάντα υπόδειγμα αξιοπιστίας.
Σε ευχαριστώ πολυ. Η αλήθεια ειναι οτι δεν έχουμε σκοπό να ξενυχτήσουμε. Θελουμε κάνουμε τις βόλτες μας στην πόλη και το καθιερωμένο sightseeing. Και με αυτήν την λογική το έκλεισα. Είπα θα φεύγουμε το πρωί και θα γυρνάμε το βράδυ και απλά θα έχουμε το εικοσάλεπτο πάνε και έλα το πρωί και το βραδυ.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Amsterdam zuidoost, kleiburg 51. Συνήθως όπου πήγαινα ταξίδι έκλεινα κάπου κεντρικά μέσω booking. Είπα να κάνω την διαφορά και να κλείσω σπίτι αυτήν την φορά μέσω airbnb. (Τι το θελα) Και βρήκα αυτό που είχε θετικα σχόλια αλλά ειναι είκοσι Λέπτα μακρυά. Εχει στάση μέτρο ακριβώς δίπλα να σημειώσω
Το χειρότερο δεν είναι η απόσταση - αυτή με το μετρό παλεύεται. Το χειρότερο είναι ότι το υπέργειο μετρό περνάει έξω από το παράθυρό σου (αναλόγως τον όροφο, φυσικά). Και δε μιλάμε για ένα υπερσύγχρονο αθόρυβο μετρό...
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
Το χειρότερο δεν είναι η απόσταση - αυτή με το μετρό παλεύεται. Το χειρότερο είναι ότι το υπέργειο μετρό περνάει έξω από το παράθυρό σου (αναλόγως τον όροφο, φυσικά). Και δε μιλάμε για ένα υπερσύγχρονο αθόρυβο μετρό...
Θα ειναι μια εμπειρία και αυτό
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.653
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom