Αναζητώντας διαμέρισμα στο Βερολίνο 2/2

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σε αρκετά ικανοποιητικό επιπεδο,εχει ήδη το Β2 αλλα και να κατσει 1 χρονο πριν τις σπουδες στο Βερολίνο για την γλώσσα και μονο δεν θα με πειραζε.
ερώτηση: αν ξέρει πολύ καλά αγγλικά, κάποιος, σε ένα χρόνο, ζώντας εκεί και κάνοντας γλώσσα, θα τα κατάφερνε σε Πολυτεχνική σχολή? ή μήπως υπάρχει και κανένα αγγλόφωνο Πολυτεχνείο? Σε ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Και κάτι τελευταίο. Για όποιον θέλει να έχει μια ιδέα για τις τιμές, κάνω copy από άλλο post:


Το σπίτι που μένω τώρα είναι περίπου 37τμ (ετσι μου είπε, αν και εμενα μου φαινεται περισσοτερο, ίσως λόγω διαρρύθμισης). Συνολικά πληρώνω 363 τα οποία είναι:
205Ε Kaltmiete (σκετο ενοικιο δλδ-κρύο όπως λένε αυτοί)
47Ε θέρμανση και ζεστό νερό
30Ε ρεύμα
10Ε αέριο
30Ε τηλέφωνο(απεριόριστες κλήσεις εντός Γερμανίας)+ιντερνετ στη Vodafone, με ταχυτητα δεν ξερω ονομαστική, αλλά από rapidshare κατεβαζω με 600
41Ε Nebenkosten, δλδ όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξερω λεπτομερειες, αλλά λογικά περιλαμβανει κοινόχρηστα, κάδους ανακύκλωσης κλπ.


(κλασικά, πάλι πόσα δεν έχω γράψει, αλλά είμαι ανοιχτή σε κάθε ερώτηση...)
Σας ευχαριστώ που αντέξατε και διαβάσατε μέχρι εδώ!!![/quote]


Χρήσιμες πληροφορίες.Θά τίς χρειασθώ μάλλον σέ ..... 2 χρόνια αλλά δίνουν μία ιδέα γιά τί παίζει περίπου.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
ερώτηση: αν ξέρει πολύ καλά αγγλικά, κάποιος, σε ένα χρόνο, ζώντας εκεί και κάνοντας γλώσσα, θα τα κατάφερνε σε Πολυτεχνική σχολή? ή μήπως υπάρχει και κανένα αγγλόφωνο Πολυτεχνείο? Σε ευχαριστώ
Εννοειται οτι μπορεις να μαθεις καλα γερμανικα σε 1 χρονο, ακομα και αν δεν ζεις εκει! Το ινστιτουτο εχει ειδικα προγραματα και σε κανουν εξπερ!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
ερώτηση: αν ξέρει πολύ καλά αγγλικά, κάποιος, σε ένα χρόνο, ζώντας εκεί και κάνοντας γλώσσα, θα τα κατάφερνε σε Πολυτεχνική σχολή? ή μήπως υπάρχει και κανένα αγγλόφωνο Πολυτεχνείο? Σε ευχαριστώ
Θα ρωτησω την ανηψια μου που κανει διδακτορικο εκει,και θα σου απαντησω το συντομοτερο δυνατον!!!!οκ?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα ρωτησω την ανηψια μου που κανει διδακτορικο εκει,και θα σου απαντησω το συντομοτερο δυνατον!!!!οκ?
να σημειώσω όμως ότι τα διδακτορικά είναι στα αγγλικά ή και στα αγγλικά. Για προπτυχιακό επίπεδο όμως από οσο γνωρίζω πρέπει να πιστοποιήσει ο υποψήφιος τη γνώση των γερμανικών σε πολύ καλό επίπεδο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
άντεεε...δεν το περίμενα!
ε, τότε έχω να σας λέω πολλά!!!
ημερολόγιο θα το κάνω στο τέλος:D
ωραία: θα γράφω καθε βδομάδα τα πιο αξιολογα κατ'εμέ, αστεία περιστατικά, προβληματισμούς κλπ.
όρεξη να εχετε να διαβάζετε!
Φυσικά και να γράφεις!

Αυτό είναι το βίτσιο μας εδώ μέσα...να ανακαλύπτουμε την καθημερινότητα των ξένων, να μαθαίνουμε και να μπαίνουμε στην κουλτούρα τους! :haha:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φυσικά και να γράφεις!

Αυτό είναι το βίτσιο μας εδώ μέσα...να ανακαλύπτουμε την καθημερινότητα των ξένων, να μαθαίνουμε και να μπαίνουμε στην κουλτούρα τους! :haha:

βασικά για προτείνετε εσείς τι θέλετε να σας πω....
εγώ έχω στο νου μου τα εξής θέματα:
- 3 περίεργες εμπειρίες μου-συναντήσεις
-πώς κατέληξα εδώ
-για το greek evening που έκανα στους συναδέρφους
-οδοντίατρος, ασφάλιση κλπ
και κάποια άλλα, αλλά δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρουν.
Όμως, νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να κάνω ένα άλλο τόπικ, στο οποίο θα αναφέρω τους σημαντικότερους ανθρώπους που συναναστρέφομαι κάθε μέρα, για να έχετε μια ιδέα για ποιόν μιλάω κάθε φορά σε άλλα τόπικ. Δλδ να δώσω τα αρχικά του, την εθνικότητά του και κάποια στοιχεία για αυτόν(χαρακτήρα, συνήθειες κλπ), ώστε να γίνονται πιο κατανοητά κπ πράγματα αλλά και για να μην επαναλαμβάνω κάθε φορά ποιός είναι ποιός.
Πώς το βρίσκετε ως ιδέα;
Και φυσικά αφού τους ρωτήσω πρώτα, μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες από εξόδους μας(ρώσικη κουζίνα, μαροκινο-αιγυπτιακή, ελληνική, τούρκικη) για να δείτε και αυτούς, και τα πιάτα που τιμήσαμε δεόντως (όλο με ρωτάνε τι τα βγάζω τα πιάτα, αλλά εμένα μου αρέσουν...ο τρόπος σερβιρίσματος αλλά και κάθε μερίδα είναι ένα κομμάτι τέχνης του σεφ!)
 
Last edited by a moderator:

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
αχ ζηλευω........
γιατι εμενα δεν με στελνουν κανενα 6 μηνο σε κανενα αλλο γραφειο μας????
γιατι?
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ενδιαφερον το Βερολινο...

Πολυ χαιρομαι να διαβαζω τις ιστοριες σου, tita!
Μ' αρεσει πολυ ο τροπος που γραφεις... Θα περιμενω για νεοτερες ιστοριες!
Δεν εχω παει Βερολινο αλλα ειναι στα υποψη!
Να εισαι καλα και καλη συνεχεια!

Χαιρετισμους απο Ισπανια!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ερώτηση:δεν ειναι κρίμα να μην μπορώ να επεξεργαστώ το μήνυμά μου; έχω κάνει καποια ορθογραφικά που τώρα τα πρόσεξα. Και το όνομα του Liam Neeson το σκότωσα το έρμο!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.

βασικά για προτείνετε εσείς τι θέλετε να σας πω....
εγώ έχω στο νου μου τα εξής θέματα:
- 3 περίεργες εμπειρίες μου-συναντήσεις
-πώς κατέληξα εδώ
-για το greek evening που έκανα στους συναδέρφους
-οδοντίατρος, ασφάλιση κλπ
και κάποια άλλα, αλλά δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρουν.
Όμως, νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να κάνω ένα άλλο τόπικ, στο οποίο θα αναφέρω τους σημαντικότερους ανθρώπους που συναναστρέφομαι κάθε μέρα, για να έχετε μια ιδέα για ποιόν μιλάω κάθε φορά σε άλλα τόπικ. Δλδ να δώσω τα αρχικά του, την εθνικότητά του και κάποια στοιχεία για αυτόν(χαρακτήρα, συνήθειες κλπ), ώστε να γίνονται πιο κατανοητά κπ πράγματα αλλά και για να μην επαναλαμβάνω κάθε φορά ποιός είναι ποιός.
Πώς το βρίσκετε ως ιδέα;
Και φυσικά αφού τους ρωτήσω πρώτα, μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες από εξόδους μας(ρώσικη κουζίνα, μαροκινο-αιγυπτιακή, ελληνική, τούρκικη) για να δείτε και αυτούς, και τα πιάτα που τιμήσαμε δεόντως (όλο με ρωτάνε τι τα βγάζω τα πιάτα, αλλά εμένα μου αρέσουν...ο τρόπος σερβιρίσματος αλλά και κάθε μερίδα είναι ένα κομμάτι τέχνης του σεφ!)
...πολύ σημαντικό, θεωρώ, να μαθαίνουμε από πραγματικούς εμπλεκόμενους σε πραγματικό χρόνο, για την πραγματική ζωή σε έναν τόπο.
Εννοώ ότι ενώ είναι πολύτιμες και μου αρέσουν πάρα πολύ, οι διηγήσεις και πληροφορίες,
που θα αξιοποιήσω για το μελλοντικό μου τουριστικό ταξίδι (ή έστω όνειρό μου) σε μια
περιοχή, πολύ πιο σημαντική είναι η γνώση πάνω στην τοπική κοινωνία, οικονομία και επαγγελματικές διεξόδους - δυνατότητες, ενδοευρωπαϊκή επαγγελματική μετανάστευση, μετακινήσεις και εργασιακές συνθήκες, εκπαίδευση, κουλτούρα τέχνες και ελεύθερος χρόνος των κατοίκων, σχέσεις οικογενειακές, φιλικές κλπ
..το ξέρω το γύρισα σε "βαριά" θέματα, ο καθένας όμως ..τον καημό του. Έχω παιδιά που ετοιμάζονται για το στίβο της ζωής (ξέρω κολοσσέο είναι). Να είσαι καλά.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom