Αναζητώντας διαμέρισμα στο Βερολίνο 2/2

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σαφώς και μας ενδιαφέρουν Tita...απλά θα τα προτιμούσα κάπου πιο συμμαζεμένα, σε ένα τόπικ δηλαδή, για να μην χαθούμε, ε; :haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.498
Likes
8.017
βασικά για προτείνετε εσείς τι θέλετε να σας πω....
εγώ έχω στο νου μου τα εξής θέματα:
- 3 περίεργες εμπειρίες μου-συναντήσεις
-πώς κατέληξα εδώ
-για το greek evening που έκανα στους συναδέρφους
-οδοντίατρος, ασφάλιση κλπ
και κάποια άλλα, αλλά δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρουν.
Όμως, νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να κάνω ένα άλλο τόπικ, στο οποίο θα αναφέρω τους σημαντικότερους ανθρώπους που συναναστρέφομαι κάθε μέρα, για να έχετε μια ιδέα για ποιόν μιλάω κάθε φορά σε άλλα τόπικ. Δλδ να δώσω τα αρχικά του, την εθνικότητά του και κάποια στοιχεία για αυτόν(χαρακτήρα, συνήθειες κλπ), ώστε να γίνονται πιο κατανοητά κπ πράγματα αλλά και για να μην επαναλαμβάνω κάθε φορά ποιός είναι ποιός.
Πώς το βρίσκετε ως ιδέα;
Και φυσικά αφού τους ρωτήσω πρώτα, μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες από εξόδους μας(ρώσικη κουζίνα, μαροκινο-αιγυπτιακή, ελληνική, τούρκικη) για να δείτε και αυτούς, και τα πιάτα που τιμήσαμε δεόντως (όλο με ρωτάνε τι τα βγάζω τα πιάτα, αλλά εμένα μου αρέσουν...ο τρόπος σερβιρίσματος αλλά και κάθε μερίδα είναι ένα κομμάτι τέχνης του σεφ!)
Σούπερ οι ιδέες σου!!! Προσωπικά με ενδιαφέρει απίστευτα να τα μάθω όλα αυτά!!!
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τοσο το δικο σου το blog, οσο και αυτο της Gextowoman τα βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα γιατι μας αποκαλυπτουν μια ξενη χωρα απο την οπτικη καποιου που μενει μονιμα εκει χωρις ομως να ειναι και ντοπιος και αυτο δινει μια προοπτικη καθε αλλο παρα τουριστικη. Εμενα θα με ενδιεφερε να μαθω τα παντα, ακομη και αν υπαρχουν αντιστοιχα "πρωιναδικα" στη Γερμανικη τηλεοραση -που λεει ο λογος. Παρολο που στην Ελλαδα δεν ανοιγω ποτε την τηλεοραση ξαφνικα εχω παθει κολημμα: Τατιανα Στεφανιδου σε γερμανικο μοντελο εχετε;
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χεχε....δεν έχω ιδέα. Τις καθημερινές δεν ανοίγω τηλεόραση. Γυρνάω σπίτι και ασχολούμαι είτε με το λάπτοπ είτε θα δω κανα επεισόδιο στο λαπτοπ παλι κλπ. Η τηλεόραση ανοίγει μονο οταν εχω επισκεπτες, γιατι αυτοι θελουν να δουν πώς ειναι η Γερμανική τηλεόραση είτε καμιά φορά τα σαββατοκύριακα να δω λιγο ειδήσεις και να δω κανα παιδικό (ναι, το ομολογώ, βλέπω ακομα παιδικά). Είχα κοιταξει το προγραμμα on-line παλιοτερα, να δω αν παιζει κατι ενδιαφερον γενικά, αλλα δεν με ενθουσιασε κατι. Στυλ Τατιανα δεν ξερω, αλλα δεν μπορώ να σου πω και με σιγουριά όχι, γιατί μπορεί να υπάρχει κατι και να μην το εχω παρει χαμπαρι.
Τελοσπάντων, θα επανέλθω, πάω να ετοιμαστώ για να φύγω...
Με αυτά που μου λες όμως, σκέφτομαι αν όντως σας ενδιαφέρει, να γράφω αρκετές λεπτομέρειες από την καθημερινή μου ζωή. Από την άλλη, θα βγαίνουν μεγάλα κείμενα και δεν ξερω πόσο θα αντέχετε...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
σε ευχαριστούμε εκ των προτέρων. Όχι όμως άλλη Τατιάνα, ήταν μόνο παράδειγμα. Ο καθένας μας έχει τα δικά του ενδιαφέροντα για τη περιοχή σου, εσύ γράψε ότι αισθάνεσαι.
Σε ευχαριστούμε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
σε ευχαριστούμε εκ των προτέρων. Όχι όμως άλλη Τατιάνα, ήταν μόνο παράδειγμα. Ο καθένας μας έχει τα δικά του ενδιαφέροντα για τη περιοχή σου, εσύ γράψε ότι αισθάνεσαι.
Σε ευχαριστούμε.
Καλα καλα, μην τρομαζεις! δε θα σου επιβαλλω την ξανθια γερμανικη εκδοχη της! :bleh:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Τοσο το δικο σου το blog, οσο και αυτο της Gextowoman τα βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα γιατι μας αποκαλυπτουν μια ξενη χωρα απο την οπτικη καποιου που μενει μονιμα εκει χωρις ομως να ειναι και ντοπιος και αυτο δινει μια προοπτικη καθε αλλο παρα τουριστικη. Εμενα θα με ενδιεφερε να μαθω τα παντα, ακομη και αν υπαρχουν αντιστοιχα "πρωιναδικα" στη Γερμανικη τηλεοραση -που λεει ο λογος. Παρολο που στην Ελλαδα δεν ανοιγω ποτε την τηλεοραση ξαφνικα εχω παθει κολημμα: Τατιανα Στεφανιδου σε γερμανικο μοντελο εχετε;

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια ΕΡΣΗ!:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.498
Likes
8.017
χεχε....δεν έχω ιδέα. Τις καθημερινές δεν ανοίγω τηλεόραση. Γυρνάω σπίτι και ασχολούμαι είτε με το λάπτοπ είτε θα δω κανα επεισόδιο στο λαπτοπ παλι κλπ. Η τηλεόραση ανοίγει μονο οταν εχω επισκεπτες, γιατι αυτοι θελουν να δουν πώς ειναι η Γερμανική τηλεόραση είτε καμιά φορά τα σαββατοκύριακα να δω λιγο ειδήσεις και να δω κανα παιδικό (ναι, το ομολογώ, βλέπω ακομα παιδικά). Είχα κοιταξει το προγραμμα on-line παλιοτερα, να δω αν παιζει κατι ενδιαφερον γενικά, αλλα δεν με ενθουσιασε κατι. Στυλ Τατιανα δεν ξερω, αλλα δεν μπορώ να σου πω και με σιγουριά όχι, γιατί μπορεί να υπάρχει κατι και να μην το εχω παρει χαμπαρι.
Τελοσπάντων, θα επανέλθω, πάω να ετοιμαστώ για να φύγω...
Με αυτά που μου λες όμως, σκέφτομαι αν όντως σας ενδιαφέρει, να γράφω αρκετές λεπτομέρειες από την καθημερινή μου ζωή. Από την άλλη, θα βγαίνουν μεγάλα κείμενα και δεν ξερω πόσο θα αντέχετε...
ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ!!!!!
:)
:)
:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χμμ...θελω να σας πω κατι, αλλά μην με παρετε με τις ντομάτες.
Κάθε μερα κραταω κπ σημειώσεις, για να τα γραψω στο προσωπικο μου blog (οχι του forum, το προσωπικό μου). Αλλά εκει εχω και διαφορα σχολια και αστεία που λεμε με τα παιδιά. Αλλά δεν ξερω αν αξιζει να τα γραψω και εδώ, γιατι...χμ...ειναι καπως geek...ξέρετε...αστεια σχετικά με το πεδίο μας. Οπότε λιγο το σκεφτομαι για να μην παθετε με το τι καμμένοι τύποι είμαστε.
Πρωτού όμως προχωρήσω σε αυτά, μάλλον πρέπει να περάσω εδώ το κείμενο που είχα γράψει για το πώς και γιατί κατέληξα εδώ, ώστε να με "κατανοήσετε καλυτερα" και μετά αν όντως αντέχετε, θα σας γραφω και την καθημερινότητά μου. Για εμένα έχει ενδιαφέρον γιατί κάθε μέρα μαθαίνω συνήθειες και νοοτροπίες από Γερμανια, Γαλλία, Αλγερία, Ινδία, Ιταλία, Αμερική, Βρετανία και και και....

(συγχωρήστε με για τα ορθογραφικά και για την σύνταξη! εδώ έχω ξεχάσει ακόμα και το επίθετο μου πώς το προφέρω στα ελληνικά. σήμερα προσπάθησα 3 φορές για να το πω σωστά. Έχω συνηθισει να το λεω όπως μπορούν να το προφερουν αυτοι, γιατι "δ" και κπ αλλους φθογγους δεν μπορουν να τους πουν σωστα, και ξεχασα πώς προφέρεται κανονικά στα ελληνικά!!!)
 

Stergio

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
GRAND CANARIA
Ταξίδι-Όνειρο
VANCOUVER CANADA
Πραγματική ευκαιρία το σπίτι αυτό εμένα ενα χρόνο που έκατσα στην Φρανκφούρτη με έγδαραν κανονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom