Αναζητώντας διαμέρισμα στο Βερολίνο 2/2

emily

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα Τίτα!
Βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα την εμπειρία σου στο Βερολίνο. Καθώς θα μετακομίσω και εγώ εκεί το χειμώνα για κάποιο διάστημα, θα ήθελα, αρχικά, να γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα εύρεσης κατοικίας και έπειτα έπειτα επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες. Ακόμη, το κόστος ζωής, εκτός του ενοικίου, είναι ακριβό εννοώντας π.χ τα ψώια στο σουπερμαρκετ και γενικά τα καθημερινά έξοδα. Τέλος, οι άνθρωποι εκεί είναι φιλόξενοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν τα νεαρά άτομα να εγκληματιστούν?
Κάθε πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
(Εαν υπάρχει κάποιο λάθος παρακαλώ δείξτε επιείκια , είμαι καινουργια στο foroum! :) )
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημερα!
επειδη δεν εχω παρα πολυ χρονο αυτη τη στιγμή, θα με συγχωρεσεις που θα απαντησω λιγο στο ποδι:
για σπιτι, εγω βρηκα απο το http://www.wg-gesucht.de/wg-zimmer-in-Berlin.8.0.1.0.html στο οποιο ΔΕΝ ειναι μονο για wg(συγκατοικηση)

τα καθημερινα εξοδα ηταν για μενα πολύ πιο φτηνα απο ό,τι στην Ελλαδα. Ο μισθος μου ο καθαρος ηταν 800 ευρώ αν θυμαμαι καλα, και εβγαινα ανετοτατα με ενοικιο, ψωνια, φαγητο, μια φορα τη βδομαδα εξοδος για φαγητο και ποτο. εξαρταται βεβαια και απο τον δικο σου τροπο ζωής, αλλα οσο και να θελεις, το βερολινο ειναι φτηνο σε ολα του σχεδον!

για τους ανθρωπους: δεν θα το ελεγα. οχι οτι ειναι αφιλοξενοι, αλλα ο καθενας κοιταει τη δουλεια του. δεν προκειται να επεμβουν στη δικη σου ζωη ευκολα. ΟΜΩΣ εγω εκανα παρα πολλες δυνατες φιλιες στο χωρο δουλειας, και από το αφεντικο εως και τον τελευταιο summerstudent ενδιαφεροντουσαν για εμενα, ό,τι χρειαζομουν απο αποψη σπιτιου, υποχρεωσεων, τραπεζες κλπ ηταν παντα διπλα μου να με βοηθησουν! μερικες φορες και πριν καν το ζητησω εγω η ιδια!
δεν ξερω τι αλλο μπορω να σου πω αυτη τη στιγμη... ό,τι συγκεκριμενη απορια εχεις, πες μου, με πολύ μεγαλη χαρα να σε βοηθησω. την ψυχη μου δινω για το Βερολινο και τους ανθρωπους του! :)))
 

katerina-anna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια Τιτα εισαι ακομα Βερολινο???Επιδυ ετοιμαζομε να παω μπορεισ να μου πεισ το σιτε για τα σπιτια και πωσ ειναι η ζωη εκει???
Ευχαριστω!
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
για σου κατ/αννα ,για την τιτα δεν ξερω , εγω παλι εδω θα ειμαι οποτε αν χρειαστεις κατι εκτος, του σιτε που δεν το γνωριζω, φωναξε!!!
 

katerina-anna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σε ευχαριστώ mat_lZ χρειάζομαι επάγοντος την βοήθεια σου, δυστυχώς δεν μπορώ να σε στείλω προσωπικό μήνυμα για να σε δώσω fb ή e-mail. ….Βασικά έχω δει κάποια σπίτια μέσω σίτε άλλα δεν είμαι σίγουρη για περιοχές κτλ. Πιο πολύ για wg. ψάχνω. Εσύ είσαι Βερολίνο;
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
γεια σας κορίτσια.
όχι, δυστυχώς δεν είμαι πια στο Βερολίνο. Είμαι στην Ολλανδία τώρα.
το link για τα δωμάτια/σπιτια το έχω δώσει πιο πάνω ;)
επειδή δεν μπαίνω πολύ συχνά πια, αν θέλετε κάντε μου συγκεκριμένες ερωτήσεις, και με χαρά να βοηθήσω αν μπορώ. τώρα γενικά για τη ζωή, τι να πω...εξαιρετικά ωραία, αλλά όλα είναι και θέμα προσωπικού γούστου, εμπειριών, καταστάσεων, επαγγελματικού περιβάλλοντος κλπ :)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλημερα!
επειδη δεν εχω παρα πολυ χρονο αυτη τη στιγμή, θα με συγχωρεσεις που θα απαντησω λιγο στο ποδι:
για σπιτι, εγω βρηκα απο το http://www.wg-gesucht.de/wg-zimmer-in-Berlin.8.0.1.0.html στο οποιο ΔΕΝ ειναι μονο για wg(συγκατοικηση)

τα καθημερινα εξοδα ηταν για μενα πολύ πιο φτηνα απο ό,τι στην Ελλαδα. Ο μισθος μου ο καθαρος ηταν 800 ευρώ αν θυμαμαι καλα, και εβγαινα ανετοτατα με ενοικιο, ψωνια, φαγητο, μια φορα τη βδομαδα εξοδος για φαγητο και ποτο. εξαρταται βεβαια και απο τον δικο σου τροπο ζωής, αλλα οσο και να θελεις, το βερολινο ειναι φτηνο σε ολα του σχεδον!

:)))
στο site αυτο εγω κυριως ειδα διαμερισματα γενικα για ενοικιαση (οχι συγκατοικηση)
αλλα 800 ευρω σου φτανανε;
μπραβο...πρεπει να ειναι πολυ φτηνη η ζωη, οχι μονο σε σχεση με ελλαδα αλλα και σε σχεση με αλλα κρατιδια της Γερμανιας
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
το w-g σημαινει συγκατοικηση. και δειχνει σε καθε αγγελια πόσα άτομα είναι ακόμα στο σπίτι ;) το κοιταξα μόλις και έχει αρκετά, δεν ξέρω τι ακριβώς ενδιαφέρει τα κορίτσια.

ω ναι, ήταν πολύ φτηνή. με 800 ευρώ στην Ελλάδα δεν πιστεύω ότι ζεις! (900 επαιρνα, αλλα τα 100 πηγαιναν κατευθειαν στην ασφαλιση, οποτε καθαρα 800)
και ναι, γενικώς πιο φτηνό και από πολλά άλλα κρατίδια, αν και γενικώς θεωρώ τη Γερμανία σχετικά φθηνή. Πάντα σε σύγκριση με Ελλάδα και Ολλανδία φυσικά.
Δλδ τώρα το Πάσχα που πήγα Γερμανία, πήρα πόσα πράγματα με 10 ευρώ που στην Ολλανδία θα τα πλήρωνα 20 και στην Ελλάδα..100!
(χαρακτηριστικό παράδειγμα, αναβραζουσες βιταμινες/μέταλλα 45λεπτά ο 'σωλήνας'-πακετάκι που θέλω καμια φορά να πινω για πρωινο "χυμό" και η μαμά μου τις αγοράζει από την Ελλάδα 12ευρώ με έκπτωση!!!!!)
 

Πλάτων

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Χωρίς επιστροφή
Ταξίδι-Όνειρο
Ολο τον κόσμο
Διαμονή Βερολίνο

Καλησπέρα και από μενα. Θα μεταβώ στο Βερολίνο περίπου το Σεπτέμβριο και θα χρειαστώ και γω βοήθεια για το που και τι πρεπει να προσέξω για ενοικίαση σπιτιού.
Κάθε βοηθεια είναι δεκτή. Διαβασα μερικά αλλά θέλω τη βοηθεια ενος ανθρώπου που ζει εκει και γνωρίζει τα πράγματα από πρωτο χέρι.

για σου κατ/αννα ,για την τιτα δεν ξερω , εγω παλι εδω θα ειμαι οποτε αν χρειαστεις κατι εκτος, του σιτε που δεν το γνωριζω, φωναξε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom