Ρουμανία Αναζητώντας τον κλειδοκράτορα….της εκκλησίας!

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Όλο δικαιολογίες είσαι. Δεν γράφεις τη συνέχεια της ιστορίας σου και μας αφήνεις σε αγωνία. :bleh:
υποσχομαι αυριο φιλε μου

ΥΓ: υποσχεθηκα στην @dim kyr πριν 2-3 χρονια να γραψω...βλεπεις οτι κραταω τον λογω μου με τον χρονο...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πώς γίνεται να μην έφαγες αυτήν την σουπάρα :haha:!!!
Η ποσότητα της σούπας ήταν τρία πιάτα δικά μου....που να το χωρέσω όλο αυτό το φαγητό; :eek:
Πάντως ήταν πεντανόστιμη :)

Το σφηνάκι που ήπιατε και ήταν σκέτο αλκοόλ λογικά θα ήταν "παλίνκα", ένα τοπικό είδος αλκοόλ που η περιεκτικότητα του φτάνει μέχρι και 70% απ' ότι ξέρω. Υπάρχει και η "τσούικα" που παράγεται σε εκείνα τα μέρη που είναι ακόμα πιο δυνατή και φτάνει μέχρι 80%. Λογικό να πιάσεις συζήτηση με τον σκύλο μετά από αυτά!
Δεν έχω ιδέα τι ήταν, αλλά με τα κέφια που είχα, μια χαρά μου έκατσε :haha:
Πάντως είχε την όψη τσίπουρου, δεν είχε χρώμα. Και δεν θυμάμαι να έχω ξαναπιεί κάτι τόσο δυνατό....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ανοιξα την σελιδα σημερα για να συνεχισω την ιστορια μου, και κατεληξα ολη μερα να προσπαθω να βρισκω χρονο στο γραφειο για να τελειωσω το διαβασμα της ιστοριας σου...περιγραφικοτητα και υπεροχες φωτογραφιες.
Εγώ περιμένω την συνέχεια της δικής σου ιστορίας και εσύ χασομεράς με τη δική μου;;; Μας πέταξες ένα "κόκκαλο" και τώρα μας έχεις αφήσει νηστικούς εδώ πέρα :p
@chris7 καλά δεν λέω; :)

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Θα σου ήμουν όμως περισσότερο ευγνώμων, αν συνέχιζες την ιστορία σου :)

Αν και γενικα οταν ταξιδευω για αναψυχη, προτιμω λεωφορεια και τρενα ωστε να εχω την ανεση να διαβαζω και καποιος βιβλιο, τολμω να πω οτι ζηλεψα αφενος που δεν γυρισα την Ρουμανια και εγω με αμαξι, και κατα δευτερον συνειδητοποίησα ποσα πραγματα και μερη αξιζει να παω να δω ξανα σε αυτη την ομορφη χωρα.
Και ποιός σου είπε οτι δεν μπορείς να διαβάσεις σε ένα οδικό ταξίδι; Εγώ χωρίς βιβλίο δεν πάω πουθενά ;)

Μιας και δεν ανεβηκες στον Πύργο του Συμβουλίου, στην Σιμπιου, αφιερωμενες 2 φωτογραφιες με θεα απο τον πυργο.

View attachment 227548


View attachment 227549
Αναμενω την συνεχεια της ιστοριας με μεγαλο ενδιαφερον
Σε ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες !!!! Είναι αυτές που έλλειπαν απο την ιστορία :)
Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να τις κρατήσω στο αρχείο μου!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
εαν οδηγεις εσυ ο ιδιος ειναι λιγο δυσκολο να κρατας και ενα βιβλιο παραδιπλα να διαβαζεις ..

Ελευθερα. Εαν θελεις μπορω να σου στειλω και καποιες αλλες μεσα απο τον πυργο για να τις εχεις ολες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
εαν οδηγεις εσυ ο ιδιος ειναι λιγο δυσκολο να κρατας και ενα βιβλιο παραδιπλα να διαβαζεις ..
Δεν εννοούσα αυτό :haha:

Ελευθερα. Εαν θελεις μπορω να σου στειλω και καποιες αλλες μεσα απο τον πυργο για να τις εχεις ολες
Ναι, θέλω!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν βλέπω συνέχεια και ανησυχώ! :twisted:
Η ιστορία δεν θα μείνει μισή!
Και για να γραφτεί απαιτείται χρόνος, κάτι που δεν έχω το τελευταίο καιρό...Προηγείται άλλο ταξίδι αυτή τη στιγμή και ο χρόνος ξοδεύεται εκεί :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
προηγείται άλλο ταξίδι αυτή τη στιγμή και ο χρόνος ξοδεύεται εκεί :)
Μμμμ. Ξοδεύεται ή μήπως επενδύεται; ;)Κάποιοι αναμένουν αυτη η επένδυση να πάρει σαρκα και οστά και να προκυψει μια ιστορια που θα ταράξει τα νερά του travelstories.:bleh:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μμμμ. Ξοδεύεται ή μήπως επενδύεται; ;)Κάποιοι αναμένουν αυτη η επένδυση να πάρει σαρκα και οστά και να προκυψει μια ιστορια που θα ταράξει τα νερά του travelstories.:bleh:
Ναι, είναι επένδυση! ;)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Στο καλυτερο μας εχει αφησει :icon_evil::icon_evil:...αλλα τι να πεις... o_O.. εμεις φταιμε που μας αρεσε η ιστορια και περιμενουμε πως και πως :innocent:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ημέρα 5η – 8 Νοεμβρίου
Μέρος 2ο


Φεύγοντας από το μουσείο του χωριού, πήραμε τον 18 προς νότια και μετά από λίγη ώρα στρίψαμε αριστερά στον 186. Περάσαμε από τo χωριό Vadu Izei…



….από το χωριό Nanesti…


…για να φτάσουμε στο χωριό Barsana


Εκεί μπερδευτήκαμε λίγο για το πού είναι ακριβώς το συγκρότημα μοναστηριών και που είναι η ξύλινη εκκλησία! Τελικά αποδείχτηκε ότι είχα καταλάβει λάθος για το που βρίσκονται αυτά τα δύo :(

Είχα διαβάσει αυτό:
*If you visit the monastery of Bârsana don’t omit to visit the old wooden church which is actually the most important church’s settlement from Bârsana. Unfortunately, few visitors know this and most of them just visit the monastery without visiting old church. Do not confuse the two churches!*

…και λανθασμένα είχα καταλάβει ότι η παλιά εκκλησία που ανήκει στην Unesco βρίσκεται μέσα στο μοναστηριακό συγκρότημα του χωριού, γιατί σε ένα άλλο διαδικτυακό οδηγό είχα διαβάσει ότι είναι "κοντά" στην εκκλησία του συγκροτήματος….ΛΑΘΟΣ! Είναι κοντά στο μοναστηριακό χώρο, αλλά όχι μέσα στο συγκρότημα! Που να μην είχα διαβάσει την παραπάνω προειδοποίηση….ούτε το συγκρότημα μοναστηριών δεν θα έβρισκα τρομάρα μου :haha:
Γυρνώντας στην Ελλάδα και καθώς είχα "σκυλιάσει" να μάθω που βρίσκεται η παλιά εκκλησία, έψαξα καλύτερα και έμαθα….

Barsana Monastery

Το μοναστηριακό συγκρότημα του χωριού Barsana αποτελεί ορόσημο της περιοχής των Μαραμούρων! Ο λόγος είναι η όμορφη ξύλινη εκκλησία και τα άλλα ξύλινα κτίρια που έχουν κατασκευαστεί αποκλειστικά από τεχνίτες της περιοχής. Η εκκλησία του μοναστηριού είναι μία από τις ψηλότερες ξύλινες εκκλησίες στη Ρουμανία, με ύψος 57 μέτρα.

Όλο το συγκρότημα βρίσκεται λίγο πιο έξω από το χωριό Bârsana, ψηλά σε ένα λόφο. Η θέα από εκεί ψηλά είναι πανέμορφη!

Η πρώτη αναφορά στο χωριό Barsana γίνεται το 1326. Το χωριό γίνεται γνωστό για την παρουσία ενός μοναστηριού με ξύλινη εκκλησία από το 1391. Το 1717 λαμβάνει χώρα μια ταταρική εισβολή. Οι Ταταροι έκαψαν τη μονή Barsana, καθώς και άλλες εκκλησίες και κατοικίες της περιοχής! Το 1720, μια άλλη ξύλινη εκκλησία χτίστηκε στο χωριό. Το 1791 η Μονή καταργήθηκε από τους Αυστριακούς. Προκειμένου να προστατευθεί η εκκλησία από την βεβήλωση, οι κάτοικοι του χωριού Bârsana τη μετακίνησαν πιο κοντά στο χωριό, στο λόφο Jbâr, το 1806. Σε αυτό το μέρος βρίσκεται σήμερα!
Μία ακόμα πληροφορία, ιστορικού περιεχομένου, λέει ότι η εκκλησία μεταφέρθηκε σε αυτό τον λόφο ως παρηγοριά στα θύματα του λιμού της πανούκλας, που έπληττε την περιοχή, στα οποία δεν γίνονταν χριστιανική ταφή.
Για τους παραπάνω λόγους η Unesco έχει συμπεριλάβει τη παλιά εκκλησία του χωριού Barsana στα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς!
@Grerena εναποθέτω τις ελπίδες μου σε εσένα, όταν σε βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί, να την βρείς και να μου την δείξεις :) Οι φωτογραφίες των ταξιδιωτών είναι πιο αυθεντικές! Βρίσκεται στον παραπάνω λόφο που αναφέρω, είναι αφιερωμένη στη Θεοτόκο, έχει επιγραφή της Unesco (Biserica de Lemn), περιβάλλεται απο δέντρα και τα νεκροταφεία της είναι πάρα πολύ παλιά….

******

Φτάνουμε λοιπόν στη μονή, αφήνουμε το αυτοκίνητο μπροστά από την είσοδο, σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο πάρκινγκ και περνάμε την είσοδο έτσι απλά….και μπαίνουμε στον ευρύτερο χώρο του μοναστηριακού συγκροτήματος.



Στη είσοδο υπάρχει ένα χάρτης που δείχνει αριθμημένα τα κτίρια, από τα οποία αποτελείται το μοναστηριακό συγκρότημα.

Καθώς ξεκινάμε την βόλτα μας, εγώ έχω μία απώλεια…μου κόβεται η τσάντα και αναγκάζομαι να την κουβαλώ στη μία μεριά του ώμου μου, κάτι που δεν είναι καλό για μένα! Αργότερα έκανα κάτι ταχυδακτυλουργικά με τα λουριά, την ελάφρυνα κιόλας, οπότε καλυτέρεψα την κατάσταση μου, μιας και δεν είχα άλλη τσάντα εύκαιρη!


Είναι ένας πανέμορφος χώρος, με λουλούδια, δέντρα, λίμνες, γεφυρούλες και ξύλινες εγκαταστάσεις όμορφα διακοσμημένες.







Οι μοναδικοί τουρίστες ήμασταν εμείς και όπου βρίσκαμε πόρτα ανοιχτή μπαίναμε!





Συνεχίσαμε τη βόλτα μας περιμετρικά




Στον κεντρικό περίβολο υπάρχουν δύο κιόσκια, το εσωτερικό των οποίων έχει πολύ όμορφη διακόσμηση



Φτάνοντας στην εκκλησία του συγκροτήματος συναντήσαμε μια καλόγρια στην είσοδο και έναν άντρα με μία γυναίκα που μόλις είχαν βγεί από την εκκλησία. Η εκκλησία αποτελείται από δύο κλίτη: το κάτω και το άνω. Η καλόγρια καθόταν μπροστά στην είσοδο του κάτω τμήματος της εκκλησίας. Μόλις πλησίασα με αγριοκοίταξε o_O Δεν μου φάνηκε παράξενο γιατί γενικά δεν τα πάνε καλά οι καλόγριες/καλόγεροι μαζί μου….δεν χρειάζεται να πώ ή να κάνω κάτι….απλά με στραβοκοιτάνε μόλις με δούν! Συνηθισμένη λοιπόν, την αγνοώ και μπαίνω μέσα. Μόλις περνάω τη πόρτα, με ακολουθεί….ούτε αυτό είναι καινούργιο….στην Ελλάδα συνήθως έρχονται και μου λένε να φορέσω κάτι στους ώμους ή να φορέσω φούστα κτλ….αυτή απλά με κάρφωνε με το βλέμμα της! Είχα σκοπό να μην βγάλω φωτογραφία του εσωτερικού κάτω κλίτους, αλλά με εκνεύρισε που με κοιτούσε τόσο επίμονα και έβγαλα μία φώτο πανηγυρικά!


Για να μπείς στο πάνω κλίτος, υπάρχουν εξωτερικές σκάλες δεξιά και αριστερά που οδηγούν σε ένα όμορφο μπαλκόνι, στο οποίο βρίσκεται η είσοδος.



Το εσωτερικό είναι πανέμορφο, με πολλές τοιχογραφίες και ξυλόγλυπτα. Εδώ δεν με ακολούθησε κανείς και είδα την εκκλησία με την ησυχία μου!







Όταν βγήκα πάλι έξω, άρχισα την αναζήτηση της παλιάς εκκλησίας που είναι ενταγμένη στην Unesco…
Ψάξε, ψαξε….ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΒΡΕΙΣ!....:D
Έχοντας κατά νού, ότι είναι κοντά στην νεόδμητη εκκλησία, άρχισα τις γύρες και βρέθηκα μπροστά στην είσοδο του νεκροταφείου. Εκεί υπήρχε και ένα μεγάλο κλουβί με παγώνια.



Εκκλησία άλλη όμως δεν έβλεπα….Κάποια στιγμή γύρισα πίσω, με σκοπό να ρωτήσω τη καλόγρια, αλλά είχε εξαφανιστεί και έτσι έμεινα με την απορία…..


Ρίξαμε μία τελευταία ματιά και βγήκαμε από το μοναστήρι. Είχαμε αρχίσει να πεινάμε. Μπήκαμε στο αυτοκίνητο και πλακώσαμε τα "πολεμοφόδια" που είχαμε. Τρώγοντας μπισκοτάκια κοιτούσα τον χάρτη για να δώ πιο δρόμο θα πάρουμε….αφού ξεγελάσαμε τη πείνα μας, έκλεισα τον χάρτη, έκλεισα και το "αγαπημένο" μου gps, που μας πήγαινε μόνο από κεντρικούς δρόμους και άνοιξα το google map που με πήγαινε όπου του όριζα….είχε έρθει η ώρα για δρόμους της κακιάς ώρας, που σε οδηγούν σε πανέμορφα μέρη!

Συνεχίζεται…
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom