Αναλήψεις στο εξωτερικό

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Καλα είμαι απαράδεκτος που δεν έκανα αυτο το thread εδώ και καιρό αλλα καλλιο αργά παρά ποτέ.

Πηγαίνω Σκωτία για ενα χρόνο μεταπτυχιακό και ψάχνω να βρω τον πιο εξυπνο τρόπο να τραβάω λεφτά απο τα τοπικά ΑΤΜ χωρίς να χρεώνομαι υπέρογκη προμηθεια. Ουσιαστικά θέλω να μπορεί ο πατέρας μου να μου βάζει λεφτά απο ελλάδα και εγω να τα τραβάω απο ΑΤΜ εκει όποτε θέλω χωρις να πληρώνω 20αρες ευρω καθε φορά.

Η πρώτη μου λύση ηταν η HSBC επειδη εχει και εδω και εκει καταστήματα.Άνοιξα λογαριασμό αλλα τώρα μου τα μασάνε επειδή λένε κάθε φορά που θα τραβάω απο εκεί λεφτά επειδη θα τα εχω βάλει σε ευρω απο Ελλάδα και οχι σε λίρες θα χρεώνομαι προμήθεια (ή μαλλον κόστος αλλαγης σε ισοτιμιά ή κάτι τέτοιο).

Ένα άλλο που έψαξα είναι να ανοίξω τοπικο λογαριασμό σε τράπεζα της Σκωτίας και να στέλνει ο πατέρας μου με έμβασμα ενα μεγάλο ποσό το οποίο θα χρεώνεται κάθε φορά μονάχα 20 ευρώ. Πχ θα μου βάλει μια φορα 10.000 ευρώ και θα χρεωθει αυτα τα 20 ευρώ και εγω θα τραβάω όλο το χρόνο απο εκεί. Δεν θα ήθελα αυτη τη λύση βέβαια.

Ξέρει κάποιος καναν πιο αποτελεσματικό τρόπο? Να τονίσω οτι προτιμάμε οικογενειακώς e-banking solutions για πιο γρήγορα και εύκολα οπότε αν ξέρετε και κανα τέτοιο τρόπο αντιμετώπισης επειδη ακουσα οτι με ebanking τα 20 γίνονται 10 ευρω στην Alpha) προτείνετε άφοβ, κομπιουτεράδες είμαστε οι περισσότεροι στην οικογένεια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.760
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πιθανότατα θα υπάρχουνε και πιο βολικές λύσεις, αλλά θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου. Η Εθνική χρεώνει για αναλήψεις από ΑΤΜ στο εξωτερικό 1.18 ευρώ ανά ανάληψη, κάτι που για σχετικά μεγάλα ποσά μάλλον συμφέρει. Η Πειραιώς πάλι χρεώνει 5 ευρώ ανά ανάληψη.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ίσως είναι βολική η λύση της prepaid κάρτας.
Η Κύπρου χρεώνει 1? κάθε φόρτωμα της κάρτας, ανεξαρτήτως ποσού.
Ειναι visa Electron, γίνεται δεκτή σχεδόν παντού, και δε χρειάζεται να σηκώνεις συνεχώς μετρητά.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κοίτα...τα έξοδα της ισοτιμίας θα τα χρεώνεσαι έτσι κι αλλιώς με κάθε τρόπο! Από εκεί και πέρα μπορείς να διαπραγματευτείς μια καλή προμήθεια.

Σε περίπτωση που δεν σου είναι εύκολο να σου σταλεί ένα μεγάλο ποσό με χαμηλό κόστος εμβάσματος (αναλογικά δηλαδή) όπου θα μπορείς να διαπραγματευτείς και μια καλή ισοτιμία κάτι που σημαίνει ότι θα είναι και ο οικονομικότερος τρόπος να σου σταλούν χρήματα, τότε θεωρώ ότι σε συμφέρει περισσότερο αυτό που έκανες με την HSBC απλά να επιβεβαιώσεις την προμήθεια που θα σου χρεώνουν.

Όσο για την ανάληψη από το ATM..και πάλι θα σου χρεώνουν το 1,2 Ευρώ (π.χ.) σε κάθε ανάληψη αλλά και θα σου χρεώνουν την διαφορά της ισοτιμίας με την λίρα Αγγλίας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ίσως είναι βολική η λύση της prepaid κάρτας.
Η Κύπρου χρεώνει 1? κάθε φόρτωμα της κάρτας, ανεξαρτήτως ποσού.
Ειναι visa Electron, γίνεται δεκτή σχεδόν παντού, και δε χρειάζεται να σηκώνεις συνεχώς μετρητά.
η ανανέωση που χρεώνεται 5Ε γίνεται ετήσια? στη eurobank είναι δωρεάν. αλλά χρεώνει 1Ε ως 500Ε και 2 ως τα 1000.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Και οι δύο προπληρωμένες κάρτες χρεώνουν κανονικότατα τα έξοδα της ισοτιμίας και συχνά όχι και στην καλύτερη δυνατή τιμή.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
η ανανέωση που χρεώνεται 5Ε γίνεται ετήσια? στη eurobank είναι δωρεάν. αλλά χρεώνει 1Ε ως 500Ε και 2 ως τα 1000.
Noμίζω πως είναι διετής ( θα το κοιτάξω όμως)
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Οπότε απο τα λεγόμενα σας καλύτερα να μείνω με την HSBC εφόσον η προμήθεια τους ειναι εκει γυρω στα 5 ευρώ όπως και οι υπόλοιπες τράπεζες? Αν ειναι παραπάνω θα σκεφτώ άλλες λύσεις.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πάντως και στη Eurobank τα ίδια με την HSBC. Θα υπάρχει κάποια προμήθεια που θα αφορά την αλλαγή σε λίρα.
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
εχω την εντυπωση οτι η εθνικη χρεωνει για εμβασμα σε τραπεζα εξωτερικου 2-3 ευρω. Δεν μπορω τωρα να στο επαληθευσω.. γιατι δεν εχω προσβαση αλλα μεχρι το βραδυ θα ξερω σιγουρα. Θυμαμαι οτι ειχα στειλει λεφτα στην Γερμανια απο εθνικη και δεν πρεπει να χρεωθηκα παραπανω απο το ποσο που ανεφερα. ;)

αν ειναι ετσι και δεν κανω λαθος η λυση που θα προτεινα ειναι ανοιγεις λογαριασμο σε εθνικη τραπεζα και Σκωτια παραλληλα και μεσω e-banking μεταφερεις λεφτα απο την μια στην αλλη...

αν υπαρχει καποιος αλλος που εχει e-banking στην εθνικη ας με επαληθευσει (ελπιζω να μην κανω λαθος) αλλιως θα σε ενημερωσω αργοτερα...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όταν κρατάς λογαριασμό μισθοδοσίας κάπου υπάρχει συχνά το ενδεχόμενο να υπάρχει χαμηλότερη χρέωση σε μια σειρά από προμήθειες.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
η τραπεζα κυπρου εχει μια ντεμπιτ καρτα μονο για φοιτητες ( visa student λεγεται νομιζω)που δε χρεωνει τιποτα για σηκωμα χρηματων...τη χρησιμοποιεις σε ολο το κοσμο...Ινδια το ελγξαμε και ειχαμε μηδενικες χρεωσεις! δε σε χρεωνει επισης οταν βαζεις χρηματα .:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.003
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom