Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sophier

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μάαστριχτ, Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ για πάντα...
Καλησπέρα!

Ερώτηση: Στη ryanair, η γυναικεία τσάντα θεωρείται έξτρα χειραποσκευή??
(δηλαδή θα μπορώ να έχω την τσάντα ΚΑΙ το σακβουαγιάζ μου, ή θα πρέπει την τσάντα να την βάλω μέσα στο σακβουαγιάζ για το ταξίδι?)

(συγνώμη αν η ερώτηση έχει απαντηθεί ήδη, αλλά είναι πάρα πολλά τα μηνύματα και δεν μπόρεσα να τα διαβάσω όλα...)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κρατα χωρο στο σακβουαγιαζ και για την τσαντα γιατι θα πρεπει να τη βαλεις μεσα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να τον ακούσεις τον tripakia γιατί φυσικά αυτά λέει και η εταιρεία αλλά όσες φορές έχω πετάξει μαζί τους μόνο από τη Βουδαπέστη είδα να κάνουν παρατήρηση σε μια γυναίκα και αυτή όχι για την τσάντα της αλλά για μια τσάντα από duty free.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
jimp said:
Να τον ακούσεις τον tripakia γιατί φυσικά αυτά λέει και η εταιρεία αλλά όσες φορές έχω πετάξει μαζί τους μόνο από τη Βουδαπέστη είδα να κάνουν παρατήρηση σε μια γυναίκα και αυτή όχι για την τσάντα της αλλά για μια τσάντα από duty free.
Καθαρή σύμπτωση,εγώ σε τουλάχιστον 10 πτήσεις δεν έχω τύχει μια φορά να μην απαιτήσουν να μπει μέσα η γυναικεία τσάντα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλα σημερα απο Φρανκφουρτη ολες την ειχαν εκτος τσαντας.Και οχι μονο αυτες αλλα και οι αντρες!!
Εδω μεχρι και ποδι στη ζυγαρια εβαλαν καποιοι και εδειξε λιγοτερα κιλα!!

Γενικοτερα ειδα μια ελαστικοτητα στον ελεγχο αφου ουτε στα παραπανω κιλα,ενταξει οχι για πολλα,ειδα να λενε κατι αλλα ουτε και σε αυτους που ειχανε τσαντες duty free τους ελεγαν να τις βαζουν μεσα.
Χαλασαν και οι γερμανοι!!

Ενταξει περα απο την πλακα το σωστο ειναι να ακολουθουμε τους κανονισμους.
 

sophier

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μάαστριχτ, Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ για πάντα...
Liquids carried in the aircraft cabin such as drinks, toothpaste, cosmetic creams or gels must be carried in a transparent plastic bag - maximum capacity 1 litre - and no container may hold more than 100 ml. Liquid containers larger than 100 ml must be placed in checked baggage. The volume restriction does not apply to medicines and baby food.

Με τα υγρά τι γίνεται? θεωρητικά πρέπει να τα έχουμε σε διαφανη επανασφραγιζόμενη σακούλα κλπ. Αλλά επιτρέπεται από τη στιγμή που μπορούμε να έχουμε μόνο μια χειραποσκευή?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Με τα υγρά τι γίνεται? θεωρητικά πρέπει να τα έχουμε σε διαφανη επανασφραγιζόμενη σακούλα κλπ. Αλλά επιτρέπεται από τη στιγμή που μπορούμε να έχουμε μόνο μια χειραποσκευή?
Οπως γραφει,το παραπανω κειμενο,επιτρεπεται,οσα υγρα(και κρεμες) θελεις να εχεις στην χειραποσκευη,να ειναι μεχρι 100ml το τεμαχιο.Αναγραφομενη ποσοτητα και οχι μια κολωνια 200 ml και εχεις την μιση μεσα στο μπουκαλι αρα οκ.Θα στην κρατησουν.
Αν ειναι μεγαλυτερες ποσοτητες στην βαλιτσα σου
 

sophier

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μάαστριχτ, Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ για πάντα...
Ευχαριστώ πολύ!! Άλλη απορία (ντάξει μπορεί και να είναι βλακεία....) :D

Μόλις έκανα check-in online, και δεν έχω επιλέξει θέσεις, αφού χρεώνονται έξτρα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Θα μας πουν εκείνη την ώρα ποια είναι η θέση μας? Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει διαθέσιμη θέση ενώ έχω πληρώσει το εισητήριο (έστω χωρίς κρατηση θέσης) και έχω κάνει και check-in??
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ!! Άλλη απορία (ντάξει μπορεί και να είναι βλακεία....) :D

Μόλις έκανα check-in online, και δεν έχω επιλέξει θέσεις, αφού χρεώνονται έξτρα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Θα μας πουν εκείνη την ώρα ποια είναι η θέση μας? Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει διαθέσιμη θέση ενώ έχω πληρώσει το εισητήριο (έστω χωρίς κρατηση θέσης) και έχω κάνει και check-in??
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις, κάθεσαι όπου βρεις (εκτός φυσικά από τις θέσεις τις οποίες έχουν προεπιλέξει με τη χρέωση που είδες). Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει διαθέσιμη θέση.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
E όχι εντάξει,δεν ταξιδεύει κανείς όρθιος(για την ώρα) θα βρεις κάπου να κάτσεις αλλά όπου προλάβεις.Δεν σου λένε που να κάτσεις απλά κάποιες θέσεις ορισμένες φορές τις κρατάνε κενές.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ πολύ!! Άλλη απορία (ντάξει μπορεί και να είναι βλακεία....) :D

Μόλις έκανα check-in online, και δεν έχω επιλέξει θέσεις, αφού χρεώνονται έξτρα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Θα μας πουν εκείνη την ώρα ποια είναι η θέση μας? Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει διαθέσιμη θέση ενώ έχω πληρώσει το εισητήριο (έστω χωρίς κρατηση θέσης) και έχω κάνει και check-in??
Όπως έχει γραφτεί πολλάκις εδώ η Ryanair ακολουθεί την πολιτική του free seating δηλαδή θα διαλέξετε μεταξύ των κενών θέσεων του αεροπλάνου οπότε οσο νωρίτερα επιβιβαστείτε τόσες περισσότερες επιλογές θα έχετε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom