Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όποιος έχει 100 μπάτζετ πάει Ναύπλιο όχι Ρώμη. Θα ευχαριστηθείς καλύτερα το city break σου σε ένα προορισμό που σε παίρνει οικονομικά απ' το να κάνεις πρωταθλητισμό τσιγκουνιάς στην αιώνια πόλη.
Σιγα μη μεινει και μια ζωη μεσα στο σπιτι... Η μεγαλυτερη απολαυση του ταξιδιου ειναι η εξερευνηση τοπων και πολιτισμων. Οι πτητικες ανεσεις, οι γαστρονομικες απολαυσεις και η χαλαρωση σε σπα και αναπαυτικα στρωματα καλο ειναι να υπαρχουν αλλα ειναι δευτερευουσες αναγκες και εννιοτε ματαιοδοξια.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
ζουμε απιστευτες στιγμες!ζητω η 1η Νοεμβριου!!!!!!!!!!!!!!!!! :p
ελπιζω να μην ειναι καμια πλακα ξοβ^ζι του Ιρλανδου γιατι αυτο το captcha ειδικα μου εχει κανει κουρελια τα νευρα και πλυση εγκεφαλου!
 

gklept

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φεγγαρι
οι δικιες μου εμπειριες παλι με την παραπανω εταιρεια ειναι πολυ θετικες.με 25 περιπου πτησεις σε 5 χρονια(οι περισσοτερες με διαμετακομιση μαλιστα) δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε καν καθυστερηση.μια φορα αλλαξα τηλεφωνικα και ονομα επιβατη και δε χρεωθηκα καθολου.μερικοι πολεμιοι αυτης της εταιρειας πρεπει να καταλαβουν οτι δεν την επιλεγουμε για οικονομια.την επιλεγουμε γιατι χωρις αυτη ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να παμε στον προορισμο μας επειδη δε μας φτανουν τα χρηματα.με αλλα λογια δε θα καναμε καν το ταξιδι και θα καθομασταν να διαβαζουμε τις ιστοριες των αλλων.οποτε, αναμεσα στο ρισκο του να μην εχω καλες υπηρεσιες (αλλα να παω στον προορισμο μου) απο το να μην παω καθολου ,τι διαλεγεις(αν αγαπας τα ταξιδια)?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Κίνηση φιλίας (και καλά)προς τους επιβάτες.
2η Χειραποσκευή
. From 1 Dec, Ryanair will allow passengers to bring a 2nd small carry-on bag (small ladies handbag or small airport shopping bag) no bigger than 35 x 20 x 20 cms which will allow a bottle of wine or equivalent to be carried.
1. The “Recaptcha” security code will be removed from the Ryanair.com website for individual bookings next week (on 1 Nov next).....
http://www.ryanair.com/en/news/ryanair-announces-customer-service-improvements-over-next-6-months
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
παντως οτι θα ερχοταν η μερα που θα ταξιδευα επιτελους με κανονικη εταιρεια ..κυρία :p δεν το περιμενα!
παιδια ναι ναι μπορειτε να ειστε περηφανοι για μενα μετα απο απειρα ταξιδια με low cost αξιωθηκα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πατησω το τακουνι μου στην aegean, ε καλα οχι ακομη παντως το εισιτηριο το πηρα :p
μη λεω μεγαλα λογια!χαχα
παντως οι low cost εχουν ξεφυγει τελειως.....το μιλανο με ραιαν 45 ευρω-ενα παραδειγμα δινω one way και η aegean 39 για μοναχο ενταξει 45 με την απλη visa!
δεν ξερω αν καποιος ταξιδεψε με πολυ φτηνο εισιτηριο να το πει ειμαι περιεργη!νιωθω δηλαδη οτι κατι δεν παει καλα...σιγουρα τα 20 return δεν θα τα ξαναδουμε ποτε αλλα κ κατι 80 που βλεπω ε αντε γειαααα δηλαδη!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μας εσωσε σε δυσκολους προορισμους και καιρους-βαλενθια- την περασμενη εβδομαδα πορτογαλια- αλλα και βρυξελες με 60 ευρω -ολα για το θρυλο-ο καθενας με τον πονο του- πανω απο 20 πτησεις τα 2 τελευταια χρονια χωρις προβληματα
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Σιγα μη μεινει και μια ζωη μεσα στο σπιτι... Η μεγαλυτερη απολαυση του ταξιδιου ειναι η εξερευνηση τοπων και πολιτισμων. Οι πτητικες ανεσεις, οι γαστρονομικες απολαυσεις και η χαλαρωση σε σπα και αναπαυτικα στρωματα καλο ειναι να υπαρχουν αλλα ειναι δευτερευουσες αναγκες και εννιοτε ματαιοδοξια.
Ωραία και πιασάρικα αυτά που λες, αλλά δεν στέκουν σε μία σοβαρή συζήτηση.
Αν η Α3 έχει διπλάσια τιμή απο την FR, μπορείς να πας τα μισά ταξίδια. ΟΚ, θα κάνεις τα μισά ταξίδια αλλά έχεις επιλογή.

Ποιός λέει οτι οι πτητικές ανέσεις είναι περιττό έξοδο ;
Επειδή δεν θεωρείς το πέταγμα (προς την Ιθάκη) μέρος του ταξιδιού σου, δεν σημαίνει οτι είναι κανόνας για όλους. Εμένα το αεροπλάνο είναι πολύ σημαντικό μέρος του ταξιδιού μου. Το λατρεύω.
Επίσης, είμαι 1.95.
Ωπ...είδες πως απο "δευτερεύουσα" ανάγκη έγινε "κύρια" το αεροπλάνο για εμένα;

Δεν υπάρχει αντικειμενικός ορισμός στο τί είναι περιττό σε ένα ταξίδι. Το ταξίδι είναι προσωπική υπόθεση. Μην μπαίνετε στο τριπάκι (pun intended) να βάζετε διαχωριστικές γραμμές.

(για το φαΐ δεν αρχίζω καν)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ωραία και πιασάρικα αυτά που λες, αλλά δεν στέκουν σε μία σοβαρή συζήτηση.
Αν η Α3 έχει διπλάσια τιμή απο την FR, μπορείς να πας τα μισά ταξίδια. ΟΚ, θα κάνεις τα μισά ταξίδια αλλά έχεις επιλογή.
E καλα θα μπορω να πεταξω ατα διπλασια ταξιδια στη μιση τιμη και δεν θα το κανω μονο και μονο επειδη αυτες οι πτησεις θα γινονται με low cost;
Αυτο δεν ειναι μια λογικη επιλογη για καποιον που του αρεσουν τα ταξιδια

Ειναι σαν να ερθει μια μερα η Air Asia στην Αθηνα και να πεταει στη μιση τιμη σε σχεση με τους αλλους προς προορισμους της Ασιας και να μην πεταμε μαζι της επειδη ειναι low cost.

Προσωπικα οταν ειναι σφιχτο το προγραμμα ή η τιμη με βαλιτσα πλησιαζει εκεινη της regular σιγουρα θα προτιμησω την τελευταια.

Οπως εσυ ας πουμε αν θες περισσοτερο χωρο και πρεπει να τον πληρωσεις αυτον και το εισιτηριο σου βγαινει το ιδιο με την regular δεν θα προτιμησεις τη Low cost. Ασχετα αν και οι κανονικες στην οικονομικη δεν εχουν καποια τεραστια διαφορα.

Οπως λες λοιπον ο καθενας επιλεγει αυτα που ειναι σημαντικα γιαυτον.

Αλλα και με αφορμη ενα προηγουμενο ποστ σου ποτε δεν μ'εχουν φερθει σαν ερμο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ωραία και πιασάρικα αυτά που λες, αλλά δεν στέκουν σε μία σοβαρή συζήτηση.
Ποια ειναι η σοβαρη συζητηση;

Αν η Α3 έχει διπλάσια τιμή απο την FR, μπορείς να πας τα μισά ταξίδια. ΟΚ, θα κάνεις τα μισά ταξίδια αλλά έχεις επιλογή.
Κι αν θελω ή πρεπει να τα κανω ολα, πως μου προτεινεις να ταξιδεψω στα υπολοιπα μισα οταν υπαρχει ελλειψη χρηματων;

Ποιός λέει οτι οι πτητικές ανέσεις είναι περιττό έξοδο ;
Δεν ξερω. Εγω δεν ειπα κατι τετοιο.

Επειδή δεν θεωρείς το πέταγμα (προς την Ιθάκη) μέρος του ταξιδιού σου, δεν σημαίνει οτι είναι κανόνας για όλους. Εμένα το αεροπλάνο είναι πολύ σημαντικό μέρος του ταξιδιού μου. Το λατρεύω.
Αυθαιρετο δικο σου συμπερασμα. Θεωρω το πεταγμα το πιο exciting μερος του ταξιδιου. Οχι ομως το αεροπλανο αυτο καθ'αυτο. Καμια φορα συναρπαζομαι κι απο καποιο crew member.

Επίσης, είμαι 1.95.
Ωπ...είδες πως απο "δευτερεύουσα" ανάγκη έγινε "κύρια" το αεροπλάνο για εμένα;
Αυτο ειναι προβλημα. Κανονικα δεν θα επρεπε να πετας με καμμια εταιρια μαζικης μεταφορας, μονο με learjet. Αυτο θα κανα αν ημουν στη θεση σου. Στο λεω γιατι εγω που ειμαι 1.75 και στριμωχνομαι σε ολα τα αεροπλανα... Και στις Α3. Ειδες που απο "κυρια" ξαναγινε "δευτερευουσα" ; Για εσενα παντα.

Δεν υπάρχει αντικειμενικός ορισμός στο τί είναι περιττό σε ένα ταξίδι. Το ταξίδι είναι προσωπική υπόθεση. Μην μπαίνετε στο τριπάκι (pun intended) να βάζετε διαχωριστικές γραμμές.
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. Το ταξιδι ειναι προσωπικη υποθεση. Οσο βασταει το πορτοφολι του καθενος.

(για το φαΐ δεν αρχίζω καν)
Οτι τι; Στις loco λιμοκτονεις ενω στις αλλες τρως τ γευμα των ονειρων σου;
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
να και τα καλά της!!
Τα... πέταξαν όλα στην Κρήτη! (ΒΙΝΤΕΟ)[/SIZE]
28.10.2013 - 00:01

«Άναψαν τα αίματα» με την εμφάνισή τους οι αεροσυνοδοί της ιρλανδέζικης αεροπορικής εταιρείας Ryanair. Οι γυναίκες πόζαραν με μπικίνι για το ετήσιο ημερολόγιο της αεροπορικής εταιρείας για το 2014!
Αυτή ήταν και η καλύτερη διαφήμιση για την χώρα μας, αφού φωτογρφήθηκαν στην πανέμορφη Κρήτη. Τα έσοδα θα διατεθούν στο ταμείο για τον εφηβικό καρκίνο, Teenage Cancer Trust.
http://www.sportdog.gr/article/197553/ta-petaksan-ola-stin-kriti-binteo
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ, είναι για ποιόν λόγο παρακολουθεί το νήμα της FR ένας που δεν γουστάρει τις loco. Πραγματικά περίεργο...
Μηπως για να προστατευει,να προειδοποιει και να συμβουλευει τους πρωταρηδες, τους ασχετους και τους ξερολες, απο τις ουκ ολιγες στραβες που συμβαινουν στην εταιρια του Λιγδη? Επισης επειδη μαλλον δεν καταλαβαινεις και σε πιο νημα γραφεις, εδω μιλαμε για τον Λιγδη και οχι για ολες τις loco...

Κι αν θελω ή πρεπει να τα κανω ολα, πως μου προτεινεις να ταξιδεψω στα υπολοιπα μισα οταν υπαρχει ελλειψη χρηματων;;
Εκπληκτικη λογικη... κι εγω θελω να πηγαινω καθε 15 στη Νεα Υορκη και να μενω στο Mercer αλλα εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι δεν μπορω να το κανω... προτεινω λοιπον να συμβιβαστεις και εσυ με την ιδεα οτι δεν μπορεις να ταξιδευεις οποτε γουσταρεις...



Θεωρω το πεταγμα το πιο exciting μερος του ταξιδιου. Οχι ομως το αεροπλανο αυτο καθ'αυτο. Καμια φορα συναρπαζομαι κι απο καποιο crew member.
Προσπαθησε να καταλαβεις οτι οπως εσυ φτιαχνεσαι με το να χαλβαδιαζεις τις αεροσυνοδους, αλλο τοσο φτιαχνεται καποιος αλλος με το να ταξιδευει με ενα συγκκεριμενο τυπο αεροπλανου, μια συγκεκριμενη εταιρια και φυσικα οταν απολαμβανει τις ανεσεις μια καλης regular...


Αυτο ειναι προβλημα. Κανονικα δεν θα επρεπε να πετας με καμμια εταιρια μαζικης μεταφορας, μονο με learjet. Αυτο θα κανα αν ημουν στη θεση σου. Στο λεω γιατι εγω που ειμαι 1.75 και στριμωχνομαι σε ολα τα αεροπλανα... Και στις Α3. Ειδες που απο "κυρια" ξαναγινε "δευτερευουσα" ; Για εσενα παντα..;
Δεν το νομιζω... το οτι εσυ εισαι κοντος και δεν μπορεις να βολευτεις σε μια νορμαλ θεση αεροπλανου, δεν σημαινει οτι υπαρχει προβλημα με τις θεσεις... στη μεγαλη πλειοψηφια των regular εταιριων ενας ανθρωπος του 1,95 βολευεται μια χαρα... αρα ψαξε να βρεις αλλου το προβλημα και οχι στις θεσεις...


Οτι τι; Στις loco λιμοκτονεις ενω στις αλλες τρως τ γευμα των ονειρων σου;.
Μαλλον τα μπερδεψες... ο ανθρωπος μιλαει γενικα για το φαγητο στα ταξιδια και οχι για το φαγητο στο αεροπλανο... αυτο υποθετω δεν μπορει να το καταλαβει καποιος που δεν εκτιμα το καλο φαγητο... για εναν σαβουρα,, που τρωει πιτσα με το μετρο και μπουζουριαζει χαμπουργκερ στα ταχυφαγεια, το να παει στη Ρωμη η στο Λονδινο και να φαει σαν ανθρωπος σε ενα καλο εστιατοριο, οντως ειναι ψιλα γραμματα... για αλλους ομως η επισκεψη σε ενα κορυφαιο εστιατοριο μπορει να ειναι αιτια ταξιδιου... αλλος παλι πηγαινει στη Νεα Υορκη και τρεχει στα ψωνια απο το πρωι μεχρι το βραδυ, την ιδια στιγμη που το ΜΟΜΑ εχει μια κορυφαια εκθεση μοντερνας τεχνης για την οποια αδιαφορει... συνεπως το τι αρεσει στον καθενα ειναι ενας συνδιασμος ηλικιας, κουλτουρας και προσωπικου γουστου...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom