Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Λογικα αμεσα θα στα επιστρεψουν. Παντως απο airone που ακυρωσε δρομολογια, τα εβαλαν στην καρτα μετα απο μια βδομαδα, με τηλεφωνο φυσικα οχι με mail.
Μονη στην ρωμη ? ποσο σε λυπαμαι. Μαλλον τυχερη εισαι.:clap:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
αν πάρω τηλέφωνο θα μου βγάλουν την πίστη ή θα συννενοηθώ εύκολα;
να πάρω στο τηλέφωνο που δίνει για Ιταλία ;
τυχερή θα είμαι άμα βρω κανέναν Ιταλό:love0054:
αλλά τώρα που το σκέφτομαι,τί τους θέλω τους Ιταλούς;
ούνα φάτσα ούνα ράτσα δε λένε;:bleh:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όχι και πιθανόν...Οι άνθρωποι δεν είναι φιλανθρωπικό σωματείο. Αλλά αν σου έδιναν τα λεφτά πίσω και σου ζητούσαν και διαφορά, θα ξανάκλεινες με αυτούς στο καπάκι, όταν με regular έχεις ίδια σχεδόν τιμή τελευταία στιγμη;
Πάντως πρόταση για άλλη πτήση σε πλησιέστερη ημερομηνία είχα μόνο από ακύρωση του δρομολογίου με την Air Baltic, και μάλιστα χωρίς διευκρίνηση αν πρόκειται για την ίδια τιμή.

Οχι δεν καταλαβες γιατι το εγραψα λαθος. Το πιθανονηταν του στυλ οτι και θα γινει αυτο που λες εσυ και οτι θα σου ζητησουν απο πανω να πληρωσεις και τη διαφορα.
Τωρα αν η τιμη ηταν ιδια με regular σιγουρα δεν θα ξαναεκλεινα με αυτους. Αλλα οπως λεει η φιλη 5-6 ευρω παραπανω ειναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
τώρα κοιτάω μήπως με συμφέρει οικονομικά(αν μου δώσουν πίσω τα λεφτά) να ακυρώσω και την πτήση Βουδαπέστη-Ρώμη και να δω εναλλακτικές,
Αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται. Χάνεις τα λεφτά. Ίσως σε συμφέρει να παρεις τα λεφτά της πτήσης που σου δίνουν και να πετάξεις με κάποια απ' ευθείας. Εκτός αν θες να δεις και τη Ρώμη, που είναι καλή ιδέα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ναι το ξερω ότι τα χάνω,απλά έλεγα μήπως αντισταθμιστούν με τα έξοδα στην περίπτωση που μείνω Ρώμη,για να μην είμαι μια ολόκληρη μέρα μόνη μου.
Πάντως έκανα αίτηση για να μου δώσουν πίσω τα λεφτά και διάλεξα την επιλογή που λέει ότι η πτήση άλλαξε +-3 ώρες
Με τους όρους δε βγάζω και πολύ άκρη πάντως
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βρε τι θυμήθηκα μεσημεριάτικα...

Σωστα τι ξερουν οσοι εχουν πεταξει μαζι της, ακολουθωντας τους κανονες της και δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα;
Μπορεις να μοιραστεις την ασχημη εμπειρια σου μαζι της ωστε να μαθουμε και να μην παθουμε.
Πιστεύω να την "απόλαυσες" την άσχημη εμπειρία της φίλη μας και να έμαθες... οι στραβές παιδάκια δεν σκάνε κάθε μέρα αλλά όταν σκάνε απλά διαλύουν ταξίδια...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
ευχαριστούμε για το ηθικό δίδαγμα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
ευχαριστούμε για το ηθικό δίδαγμα
Δεν ξέρω αν είναι ηθικό δίδαγμα, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι πρέπει να έχεις ψυχικές αντοχές, χρόνο και χρήμα να αντιμετωπίσεις τις στραβές κι εμένα μου έτυχαν 2-3. Κι επειδή δεν πετάω συχνά με low cost, το ποσοστό αστοχίας ήταν μεγάλο. Σε σφιχτά χρονικά προγράμματα δεν το ρισκάρω πια. Μου έχει μείνει ακόμη μια εμπιστοσύνη για την easyjet, που δεν μου έτυχε κάτι.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ναι το ξερω ότι τα χάνω,απλά έλεγα μήπως αντισταθμιστούν με τα έξοδα στην περίπτωση που μείνω Ρώμη,για να μην είμαι μια ολόκληρη μέρα μόνη μου.
Πάντως έκανα αίτηση για να μου δώσουν πίσω τα λεφτά και διάλεξα την επιλογή που λέει ότι η πτήση άλλαξε +-3 ώρες
Με τους όρους δε βγάζω και πολύ άκρη πάντως
Μεινε Ρωμη, θα βρεις οικονομικα και να κοιμηθεις και να φας. Η πολη ειναι ενα ζωντανο μουσειο, το σιγουρο ειναι οτι δεν θα θελεις να φυγεις την επομενη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βρε τι θυμήθηκα μεσημεριάτικα...



Πιστεύω να την "απόλαυσες" την άσχημη εμπειρία της φίλη μας και να έμαθες... οι στραβές παιδάκια δεν σκάνε κάθε μέρα αλλά όταν σκάνε απλά διαλύουν ταξίδια...
Μονο εσυ μπορουσες να μπεις για να γραψεις μονο για να την πεις σε καποιον, που δεν διαφωνω καθολου σε αυτο που λες, εκμεταλλευομενος την ατυχη στιγμη καποιου για να δειξεις οτι ειχες δικιο.

Ευτυχως για εμενα δεν εχω απολαυσει καμια τετοια αναλογη εμπειρια και λυπαμαι πολυ για τη φιλη.

Αλλαγη ωρας μπορει ομως να συμβει και με αλλες εταιρειες. Επισης η Ryanair ειναι εταιρεια Point to point με οτι σημαινει αυτο. Αν δεν το ακολουθεις ο καθενας ειναι υπευθυνος για αυτο το ρισκο.

Μισο λεπτο να σου γραψω λιγο για τις τιμες της Alitalia και με βαλιτσα για Ρωμη και τις αναλογες της aegean για να σου την πω....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ευχαριστούμε για το ηθικό δίδαγμα
Δεν τιθεται θεμα ηθικου διδαγματος αλλα απλου διδαγματος... οι πτησεις με την Ryan Air εμπεριεχουν ρισκο και καλο θα ειναι ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΠΙΣΙΝΗ... με αλλα λογια, το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι...

Μονο εσυ μπορουσες να μπεις για να γραψεις μονο για να την πεις σε καποιον, που δεν διαφωνω καθολου σε αυτο που λες, εκμεταλλευομενος την ατυχη στιγμη καποιου για να δειξεις οτι ειχες δικιο.

Ευτυχως για εμενα δεν εχω απολαυσει καμια τετοια αναλογη εμπειρια και λυπαμαι πολυ για τη φιλη.

Αλλαγη ωρας μπορει ομως να συμβει και με αλλες εταιρειες. Επισης η Ryanair ειναι εταιρεια Point to point με οτι σημαινει αυτο. Αν δεν το ακολουθεις ο καθενας ειναι υπευθυνος για αυτο το ρισκο.

Μισο λεπτο να σου γραψω λιγο για τις τιμες της Alitalia και με βαλιτσα για Ρωμη και τις αναλογες της aegean για να σου την πω....
Ρωτησες αν καποιος ειχε κακες εμπειριες απο την Ryan για να ξερεις πριν παθεις και σου απαντησα... αν σε ενοχλουν οι απαντησεις η θελεις να διαβαζεις οτι σου αρεσει καλυτερα να μην ρωτας γιατι θα πληγωνεσαι... τα ρεστα τωρα ειναι παρηγορια στον αρρωστο... τα ξαναπαμε... εχεις πεταξει πεντε φορες με την Ryan και δεν σου εκατσε στραβη... ε την εκτη η την εβδομη η την δεκατη θα σου σκασει, ειναι θεμα στατιστικης... τουλαχιστον φαε απο τωρα την κρυαδα μην σου ερθει ξαφνικο...

Βεβαιως και ολες οι εταιριες ακυρωνουν πτησεις, αναπροσαρμοζουν connections και χανουν βαλιτσες... αλλα πιστεψε με αποζημιωνουν και με το παραπανω τους επιβατους τους, τους δινουν δυνατοτητα να αλλαξουν δωρεαν εταιρια σε περιπτωση στραβης και γενικα κανουν τα ΠΑΝΤΑ για να τους κρατουν ευχαριστημενους χωρις να τους αντιμετωπιζουν σαν cargo...

Υ.Γ. Στον πανικο σου να βρεις κατι να μου απαντησεις μπερδευτηκες... δεν ειμαι εγω ο επισημος υποστηρικτης της Alitalia στο forum... συνεπως οτι αποριες εχεις για την Alitalia στον Samion...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ρωτησες αν καποιος ειχε κακες εμπειριες απο την Ryan για να ξερεις πριν παθεις και σου απαντησα... αν σε ενοχλουν οι απαντησεις η θελεις να διαβαζεις οτι σου αρεσει καλυτερα να μην ρωτας γιατι θα πληγωνεσαι... τα ρεστα τωρα ειναι παρηγορια στον αρρωστο... τα ξαναπαμε... εχεις πεταξει πεντε φορες με την Ryan και δεν σου εκατσε στραβη... ε την εκτη η την εβδομη η την δεκατη θα σου σκασει, ειναι θεμα στατιστικης... τουλαχιστον φαε απο τωρα την κρυαδα μην σου ερθει ξαφνικο...

Βεβαιως και ολες οι εταιριες ακυρωνουν πτησεις, αναπροσαρμοζουν connections και χανουν βαλιτσες... αλλα πιστεψε με αποζημιωνουν και με το παραπανω τους επιβατους τους, τους δινουν δυνατοτητα να αλλαξουν δωρεαν εταιρια σε περιπτωση στραβης και γενικα κανουν τα ΠΑΝΤΑ για να τους κρατουν ευχαριστημενους χωρις να τους αντιμετωπιζουν σαν cargo...

Υ.Γ. Στον πανικο σου να βρεις κατι να μου απαντησεις μπερδευτηκες... δεν ειμαι εγω ο επισημος υποστηρικτης της Alitalia στο forum... συνεπως οτι αποριες εχεις για την Alitalia στον Samion...
Δε ρώτησα γενικά, γενικά ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Ζήτησα από εσένα να περιγράψεις ποιο ήταν το άσχημο συμβάν που σου έτυχε, στις δεκάδες πτήσεις σου με την εταιρεία, μιας που ξέρεις ότι εγώ έχω μόνο 5.

Επίσης ξαναγράφω για 1605η φορά ότι δεν διαφωνώ σε αυτά που λες για τη Ryanair ούτε για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν οι "κανονικές" εταιρείες τους επιβάτες.

Λέω ότι αν ακολουθήσουμε κάποιους απλούς κανόνες ,με μεγέθη/κιλά αποσκευών, boarding pass, όχι σφιχτό πρόγραμμα πτήσεων ή και καθόλου πολλαπλές πτήσεις, τότε πιθανότατα, με βάση από τη δική μου ελάχιστη εμπειρία αλλά και από όσα έχω διαβάσει εδώ αλλά και γενικά δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.
Τώρα αν εσύ( και ο κάθε εσύ) έκλεισες για Λονδίνο μέσω Ρώμης με μισή ώρα μεταξύ των δύο πτήσεων, ε δεν σου φταίω εγω.

Υ.Γ: Για ακόμη μια φορά καταλαβαίνεις ότι θες. Έγραψα εγώ ότι είσαι υποστηρικτής της Alitalia;
Αναφερόμουν στην επιμονή σου για τις καλές τιμές της αιγαίου που με τόσο πάθος υποστηριζες, σε σύγκριση με τις τιμές της Alitalia με και χωρίς προσφορά καθώς και τι πρόσφερει η κάθε μια( χειραποσκευη-βαλίτσα/ μόνο χειραποσκευη).

Υ.Γ1:Και χαλάρωσε λίγο,ρίξε λίγο τον εγωισμό σου, διάβασε καλύτερα αυτά που σου γράφω, ξεκουβαλα από την "τα ξέρω όλα και έχω δίκιο σε όλα" άποψη, που έγραψες, για να βγεις ότι έχεις δίκιο, σε θέμα που δεν διαφωνούμε, εκμεταλλευομενος την άτυχη στιγμή κάποιου από το φόρουμ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom