Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Νομιζω οτι αυτο θα σου απαντησουν. Ειτε να παρεις τα λεφτα σου ειτε να μπεις στην επομενη πτηση.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
ok,και πάλι σ ευχαριστώ
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Δεν νομίζω να την βάλουν στην επόμενη πτήση. Η Ryan είναι ξεκάθαρα point-to-point .. το οτι εσυ φθάνεις απο Βουδαπέστη δεν τους λεει απολύτως τιποτα. Οι ίδιοι άλλωστε αποτρέπουν τους επιβάτες να κλείνουν πτήσεις απο το αεροδρόμιο προορισμόυ την ίδια μερα.
Κατα πάσα πιθανότητα απλά θα σου επιστρέψουν τα χρήματα της πτήσης Ρώμη - Θεσσαλονίκη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Σε παρόμοια περίπτωση κάποτε με την ιδια εταιρεία μου είχαν προτείνει αποδοχή της νέας ώρας του ταξιδιού ή επιστροφή του ναύλου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σωστά, έχεις δίκιο. Είχα καταλάβει ότι άλλαξε ω
Σε παρόμοια περίπτωση κάποτε με την ιδια εταιρεία μου είχαν προτείνει αποδοχή της νέας ώρας του ταξιδιού ή επιστροφή του ναύλου.
Δεν σου ειχαν προτεινει δηληδη να πεταξεις με την επομενη πτηση, αν ειχε θεση και οποτε ηταν αυτη;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Σωστά, έχεις δίκιο. Είχα καταλάβει ότι άλλαξε ω


Δεν σου ειχαν προτεινει δηληδη να πεταξεις με την επομενη πτηση, αν ειχε θεση και οποτε ηταν αυτη;
Απ' ό,τι θυμάμαι όχι και είναι φυσικό: το ταξίδι ήταν αμέσως μετά το Πάσχα, η επόμενη πτήση ήταν σε 2 μέρες και δεν είμαι καθόλου βέβαιη ότι θα είχαν διαθέσιμες θεσεις για τους επιβάτες της προηγούμενης πτήσης πασχαλιάτικα. Σκέψου ότι η αλλαγή της ώρας δεν είχε γίνει μήνες πριν αλλά 2-3 εβδομάδες πριν το ταξίδι, δεν θυμάμαι ακριβώς. Εγω αποδέχτηκα την αλλαγή ώρας γιατί δεν μου δημιουργούσε κανένα πρόβλημα, εκτός από το ότι μίκρυνε κατα μισή μερα το ταξίδι μου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Απ' ό,τι θυμάμαι όχι και είναι φυσικό: το ταξίδι ήταν αμέσως μετά το Πάσχα, η επόμενη πτήση ήταν σε 2 μέρες και δεν είμαι καθόλου βέβαιη ότι θα είχαν διαθέσιμες θεσεις για τους επιβάτες της προηγούμενης πτήσης πασχαλιάτικα. Σκέψου ότι η αλλαγή της ώρας δεν είχε γίνει μήνες πριν αλλά 2-3 εβδομάδες πριν το ταξίδι, δεν θυμάμαι ακριβώς. Εγω αποδέχτηκα την αλλαγή ώρας γιατί δεν μου δημιουργούσε κανένα πρόβλημα, εκτός από το ότι μίκρυνε κατα μισή μερα το ταξίδι μου.
Ναι οκ, αυτο ειχα στο μυαλο μου οταν σε ρωτησα, γιατι μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να μην υπαρχουν θεσεις και να μην το προτεινουν. Αλλα πτησεις που δεν ειναι σε καποια ιδιαιτερη περιοδο μπορει να το προτεινουν, εφοσον υπαρχουν θεσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Από τα λίγα που έχω καταλάβει, δεν νομίζω ότι καιγονται να σε στείλουν σπίτι σου. Την θέση στη νεα ώρα που δεν θα αποδεχτείς θα την ξαναπουλήσουν. Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πας με την ίδια τιμή που πλήρωσες πριν μήνες. Άρα, παίρνεις το refund και πας παρακάτω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Από τα λίγα που έχω καταλάβει, δεν νομίζω ότι καιγονται να σε στείλουν σπίτι σου. Την θέση στη νεα ώρα που δεν θα αποδεχτείς θα την ξαναπουλήσουν. Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πας με την ίδια τιμή που πλήρωσες πριν μήνες. Άρα, παίρνεις το refund και πας παρακάτω.
Πιθανον να σου ζητησουν να πληρωσεις και τι διαφορα στην τιμη. Απλα το θεμα ειναι αν θα προτεινουν κατι τετοιο ή απλα θα πουν να επιστρεψουν τα λεφτα.
Ελπιζω η φιλη να μας πει τι εγινε.
Τωρα που εχει και τουιτερ η πολυαγαπημενη εταιρεια ισως να μπορεσει να παρει και καποια απαντηση εκει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Πιθανον να σου ζητησουν να πληρωσεις και τι διαφορα στην τιμη. Απλα το θεμα ειναι αν θα προτεινουν κατι τετοιο ή απλα θα πουν να επιστρεψουν τα λεφτα.
Ελπιζω η φιλη να μας πει τι εγινε.
Τωρα που εχει και τουιτερ η πολυαγαπημενη εταιρεια ισως να μπορεσει να παρει και καποια απαντηση εκει.
Όχι και πιθανόν...Οι άνθρωποι δεν είναι φιλανθρωπικό σωματείο. Αλλά αν σου έδιναν τα λεφτά πίσω και σου ζητούσαν και διαφορά, θα ξανάκλεινες με αυτούς στο καπάκι, όταν με regular έχεις ίδια σχεδόν τιμή τελευταία στιγμη;
Πάντως πρόταση για άλλη πτήση σε πλησιέστερη ημερομηνία είχα μόνο από ακύρωση του δρομολογίου με την Air Baltic, και μάλιστα χωρίς διευκρίνηση αν πρόκειται για την ίδια τιμή.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
κι εμένα μου είπαν αποδοχή του ταξιδιού ή ακύρωση πτήσης and ask for a refund
το θέμα είναι αν και πότε θα το πάρω αυτό το refund γιατί άλλο να το ζητήσω κι άλλο να το δώσουν
πάντως κάπου στους όρους,απ'όσο είδα,δεν ανέφερε κάτι που να καλύπτει την περίπτωση μου(κάτω από 1000km,περισσότερο από δύο εβδομάδες πριν η ενημέρωση για την αλλαγή)
τώρα κοιτάω μήπως με συμφέρει οικονομικά(αν μου δώσουν πίσω τα λεφτά) να ακυρώσω και την πτήση Βουδαπέστη-Ρώμη και να δω εναλλακτικές,γιατί και το να μείνω μια ολόκληρη μέρα στη Ρώμη(μόνη μου) θα είναι κάπως δαπανηρό
η πτήση την επόμενη μέρα είναι μόνο κατα 5-6 ευρώ πιο ακριβή,το θέμα είναι και οι μετακινήσεις και το hostel(δε τίθεται θέμα για hotel-ή μάλλον τίθεται,οικονομικό!)
όσο κοίταξα για την ίδια μέρα πτήσεις Ρώμη-Θεσσαλονίκη/Αθήνα/Βόλος από άλλες εταιρίες,δε συνέφερε
οπότε μάλλον πρέπει να κοιτάξω για hostel και τί θα κάνω μια μέρα(και μια νύχτα) μόνη στη Ρώμη
απ'την άλλη,Ρώμη είναι αυτή,κάτι θα βρώ να κάνω,ίσως εκεί γραφτεί και το επόμενό μου best seller "Rome Alone" :rolleyes-80:

ΡS. στο mail που έστειλα χτες,δε μου απάντησαν,μονάχα μου έστειλαν στο καπάκι ένα mail που έλεγε αν είναι επείγον να επικοινωνήσω με κάτι τηλέφωνα και κάτι άλλα όχι βοηθητικά

PS2 το ταξίδι στη Ρώμη μου στερεί μια(και δυό) διανυκτερεύσεις στη Νταμούχαρη ένα πένθιμο του φθινοπώρου δείλι:cry:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
a επίσης να πω πως όταν ξεκινάω τη διαδικασία για αν ζητήσω τα λεφτά πίσω μου έχει τις εξής επιλογές(flight cancelled/flight time changed +-3hrs/refund for checked baggage)
η πτήση μου άλλαξε 2 hrs 20 mins άρα δεν ανήκω σε καμιά απ αυτές τις κατηγορίες
παρόλαυτά η ryanair μου λέει ότι μπορώ
για την ακρίβεια μου γράφει
Refunds
As your flight time change is over 2 hours you may cancel your flight and apply for a refund please click on the link below and enter the required details
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom