Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Γραναδα θέλει 2 μερες σιγουρα αφου η μια θα αφιερωθεί σίγουρα στο Αλαμπρα οπου περνάει η ώρα μεσα εκει και φτανει απόγευμα. Σεβιλλη υπέροχη αλλα μπορείς να την δεις σε 2 μέρες και να αφιερώσεις αλλες 2 για μονοημερες απο Σεβίλλη. Αμαξι θεωρώ ισως χρειάζεται για να φυγεις προς Γιβραλτάρ και μετα να ανέβεις παραλιακα προς Μαλαγα περνώντας ισως απο Μαρμπελια η καπου αλλου για κάποια μπάνια, με μια η δυο διανυκτερευσεις.

Δηλαδή να κάτσω 2 μέρες Γρανάδα και 1 Κόρδοβα? ή δύο και δύο οπωσδήποτε?
Εχεις κάτι να μου προτείνεις να διαβάσω? οδηγό , ιστορία ή γενικά κάτι?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δηλαδή να κάτσω 2 μέρες Γρανάδα και 1 Κόρδοβα? ή δύο και δύο οπωσδήποτε?
Εχεις κάτι να μου προτείνεις να διαβάσω? οδηγό , ιστορία ή γενικά κάτι?
Καλά αν μπορείς 2 και 2 θα ήταν ιδανικό πιστεύω . Γενικά νομίζω αν ρωτήσεις οι πιο πολλοι θα σου πουν Γρανάδα αν πρέπει να διαλέξεις. Βέβαια ισως Γρανάδα να είναι πιο τουριστική και Κορδοβα θα έλεγα λιγότερο αλλα πιο αυθεντικη. Υπαρχει επίσης και αλλη μια αντιπαράθεση μεταξυ των 2 πόλεων, κάτι σαν travel war, για το ποιο αξιοθέατο ειναι πιο εντυπωσιακό, το Mesquita της Κορδομπα η το Αλάμπρα της Γρανάδα. Νομίζω δεν υπάρχει λάθος επιλογή αν πρέπει να διαλέξεις, απλά επιλογή. Για οδηγούς δεν έχω κάτι πρόχειρο έχω χρόνια να ψάξω αλλα λογικά καποια ιστορία θα έχει γραφτεί στο forum. Αν όχι μήπως γράψουμε εμείς 😊😊.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δηλαδή να κάτσω 2 μέρες Γρανάδα και 1 Κόρδοβα? ή δύο και δύο οπωσδήποτε?
Εχεις κάτι να μου προτείνεις να διαβάσω? οδηγό , ιστορία ή γενικά κάτι?
Στα πλαίσια του διαθέσιμου χρόνου σου θα έλεγα 2 Γρανάδα και 1 Κόρδοβα. Αν ζορίζεσαι χρονικά και έχεις νοικιάσει αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις την Κόρδοβα πολύωρη στάση όταν θα φεύγεις από Γρανάδα για Σεβίλλη. Απλά η μέρα αυτή θα είναι πολύ κουραστική καθώς θα περιλαμβάνει σχεδόν 4 ώρες οδήγηση.
Όσον αφορά την διαμάχη μεταξύ Αλάμπρα και Mezquitas, ψηφίζω δαγκωτό Αλάμπρα. Όχι ότι η mezquita δεν είναι θαυμάσια αλλά η Αλάμπρα είναι το κάτι άλλο.
 
D

Delmem38110

Guest
Α ωραία! Μιάς και έχεις πάει τόσες φορές, θα μας δώσεις μερικές συμβουλές?
Ας πούμε κάποιον καλό οδηγό, χάρτη, φαγητό , ή ότι άλλο σκεφτείς?
Να κάνω διανυκτέρευση στην Ρόντα?
Μάλαγα μία μέρα ή περισσότερο?
αν φτάσεις με αιγαίου και έχει εκείνα τα τρελά ωράρια θα φτάσετε πολύ αργά, μπορείς να διανυκτερεύσεις σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο και ξεκινάς ξημερώματα για Γρανάδα μετά κορδοβα Σεβίλλη καντιθ, αν μπορείς παίρνεις καράβι από ταρίφα για ταγγερη, έστω και δυο μέρες διαφορετικά πας γιβλανταρ να ξεμπερδεύεις και να βγάλεις τις αναμνηστικές και κλείνεις τον κύκλο στη Μάλαγα. ροντα από Μάλαγα είναι εύκολο εγώ θα έμενα και εκεί. επίσης θεουτα από Μάλαγα με αεροπλάνο είναι εύκολο. δες τις μέρες σου και υπολόγισε. εγώ μένω πάντα δυο μέρες σε κάθε πόλη και ίσως περισσότερο. σπάνια μόνο μια μέρα. (όλα αυτά με αμάξι φυσικά) δεν συμβουλεύω διακοπές με λεωφορεία και τρένα ειδικά αν ο χρόνος είναι περιορισμένος.
και υπάρχει το άλλο.
με βάση Μάλαγα και πας όπου θες αυθημερόν ξεκινώντας πολύ νωρίς το πρωί. μια μέρα ταξίδι μια μέρα ξεκούραση και θάλασσα.
καλή διάθεση να υπάρχει και θετικό πνεύμα.
μπορείς να μην κάνεις τίποτε από τα παραπάνω και απλά να απολαύσεις τη θάλασσα και τον ήλιο στα πέριξ της Μάλαγα.
έχει εξαιρετικές τουριστικές μονάδες για όλα τα γούστα και βαλάντια. τα νερά είναι κρύα έως πολύ κρύα.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
αν φτάσεις με αιγαίου και έχει εκείνα τα τρελά ωράρια θα φτάσετε πολύ αργά, μπορείς να διανυκτερεύσεις σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο και ξεκινάς ξημερώματα για Γρανάδα μετά κορδοβα Σεβίλλη καντιθ, αν μπορείς παίρνεις καράβι από ταρίφα για ταγγερη, έστω και δυο μέρες διαφορετικά πας γιβλανταρ να ξεμπερδεύεις και να βγάλεις τις αναμνηστικές και κλείνεις τον κύκλο στη Μάλαγα. ροντα από Μάλαγα είναι εύκολο εγώ θα έμενα και εκεί. επίσης θεουτα από Μάλαγα με αεροπλάνο είναι εύκολο. δες τις μέρες σου και υπολόγισε. εγώ μένω πάντα δυο μέρες σε κάθε πόλη και ίσως περισσότερο. σπάνια μόνο μια μέρα. (όλα αυτά με αμάξι φυσικά) δεν συμβουλεύω διακοπές με λεωφορεία και τρένα ειδικά αν ο χρόνος είναι περιορισμένος.
και υπάρχει το άλλο.
με βάση Μάλαγα και πας όπου θες αυθημερόν ξεκινώντας πολύ νωρίς το πρωί. μια μέρα ταξίδι μια μέρα ξεκούραση και θάλασσα.
καλή διάθεση να υπάρχει και θετικό πνεύμα.
μπορείς να μην κάνεις τίποτε από τα παραπάνω και απλά να απολαύσεις τη θάλασσα και τον ήλιο στα πέριξ της Μάλαγα.
έχει εξαιρετικές τουριστικές μονάδες για όλα τα γούστα και βαλάντια. τα νερά είναι κρύα έως πολύ κρύα.
Θεούτα θα χρειαστώ διαβατήριο προφανώς και μου έχει λήξει!
Ίσως και βίζα?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Θεούτα θα χρειαστώ διαβατήριο προφανώς και μου έχει λήξει!
Ίσως και βίζα?
Θεουτα ανοικει Ισπανία.. Γιβραλτάρ θέλει διαβατήριο αν σκεφτείς να πας..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το έχω σκεφτεί για την ζέστη και αρχικά το ταξίδι ήταν για το Πάσχα
Πάσχα είναι ιδανική εποχή. Το μεγάλο πρόβλημα με τη ζέστη πάντως το έχει η Σεβίλλη.
 
D

Delmem38110

Guest
Γιβραλτάρ θέλει διαβατήριο αν σκεφτείς να πας..
Passports are required by all visitors to Gibraltar, except EU nationals who are in possession of a valid national identity card. All other nationals require a passport or other recognised travel document. Stateless persons or nationals from certain countries require a visa to enter Gibraltar. As a general rule, those persons who require a visa for entry into the United Kingdom will also require a separate visa for entry to Gibraltar.

Gibraltar is outside the Schengen area. Persons who hold a Schengen visa and intend to enter Gibraltar from Spain should ensure that they will be able to return to Spain.

At the passport desk a Gibraltar Borders and Coastguards Agency Officer will ask to see your passport or travel document plus any supporting documentation necessary for your visit. Please note that your passport or travel document must not expire during your planned visit to Gibraltar.

To check if you need a visa to enter Gibraltar, please click here.
Visit Gibraltar - FAQs
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.530
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Να κάνω διανυκτέρευση στην Ρόντα?
Αν ψάχνεις ένα ήσυχο μέρος είναι καλή περίπτωση και για βράδυ. Αν σε ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή ουσιαστικά θα κάψεις ένα βράδυ.

Αξίζει σίγουρα επίσκεψη τη μέρα.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Εχω ειχα παει Οκτώμβριο - ενα τουρ σε Σεβιλλη Ροντα Μαρμπεγια Γραναδα και Μαλαγα, και περασα υπέροχα με ζεστη σε φυσιολογικά πλαισια. Μαλαγα και Γραναδα ιδανικες πόλεις για νυχτερινη ζωη. Ροντα σαν την Αραχωβα την δική μας. Σεβίλλη τρομερή και αρχοντική. Οσο για Μαρμπέγια, σαν να λέμε η Μυκονος/Σαντονρινη της ημειρωτικής Ισπανιας. Πανάκριβη και πολύ όμορφη.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπέρα σας και από μένα!Τον άλλο μήνα φεύγουμε ένα ταξιδακι Ανδαλουσία!Διάβασα τα πάντα από τις ιστορίες σας, το πρόγραμμα βγήκε μένει τώρα να πάρω μια ιδέα από την θερμοκρασία που θα βρούμε εκεί.Θα μένουμε λίγο πιο έξω από την Μάλαγα και με το αυτοκίνητο θα κάνουμε ημερήσιες εκδρομές!Μέσα προς τέλη Μαρτιου πόσο κρύο μπορεί να έχει;Να πάρω μπότες κ παλτό κ να μας φάει η ζέστη ή να πάρω λεπτά κ να παγώσουμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.989
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom