Ανεξάρτητα ή οργανωμένα;

Ταξιδεύετε ανεξάρτητα ή οργανωμένα;

  • Ανεξάρτητα ακόμη και για δύσκολους προορισμούς

    Votes: 29 34,9%
  • Ανεξάρτητα για εύκολους προορισμούς, αλλά οργανωμένα για δύσκολους

    Votes: 51 61,4%
  • Οργανωμένα ακόμη και για εύκολους προορισμούς

    Votes: 3 3,6%

  • Total voters
    83
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Ας αφήσουμε τα παιδιά έξω. Προσωπικά τα δικά μου παιδιά (που δεν έχω), δε θα τα πήγαινα κάπου που να ελοχεύει έστω και μικρός κίνδυνος για την ασφάλειά ή την υγεία τους, μέχρι να έφταναν την ενηλικίωση. Ο λόγος είναι ότι αν σε μένα συμβεί κάτι, εγώ το επέλεξα εγώ το πληρώνω. Αν συμβεί κάτι στα παιδιά, θα το κουβαλάω στη συνείδησή μου μια ζωή. Οπότε προορισμοί Ευρωπαϊκοί και κάποιοι πιο mainstream διηπειρωτικοί σε μεγαλουπόλεις στυλ Νέας Υόρκης και Χονγκ Κονγκ είναι και οι ενδυκνυόμενοι, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη.
Πάμε και στις τολμηρές επιλογές: εκτός από το δίλημμα που έχει τεθεί στον τίτλο, υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο: οργανώνεις μόνος την εκδρομή σου, αλλά επιλέγεις ένα πρακτορείο (τοπικό) για κάποιες εκδρομές. Έτσι ενώ κι εγώ δεν είμαι φαν των ελληνικών τουριστικών πρακτορείων, χρησιμοποίησα τοπικό πρακτορείο για να πάω στη Halong Bay στο Βιετνάμ, χρησιμοποίησα τοπικό πρακτορείο για να πάω 2μερη εκδρομή από το Μπουένος Άιρες στους καταρράκτες του Ιγκουαζού, και θα χρησιμοποιούσα τοπικό πρακτορείο για να πάω το σαφάρι στην Τανζανία (που για λόγους ανωτέρας βίας έχασα φέτος το καλοκαίρι). Συνεπώς για τα απομακρυσμένα χωριά του Αμαζονίου, ναι θα χρησιμοποιούσα κάτι τέτοιο, ώστε να έχω ένα ντόπιο άνθρωπο που θα με γλυτώσει από κακοτοπιές.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
και θα χρησιμοποιούσα τοπικό πρακτορείο για να πάω το σαφάρι στην Τανζανία (που για λόγους ανωτέρας βίας έχασα φέτος το καλοκαίρι).
Αν θέλεις στείλε μου με ΠΜ για να μην χαλάμε το θέμα το πώς κανόνισες το ταξίδι σου στην Τανζανία και ποιο τοπικό πρακτορείο θα χρησιμοποιούσες. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις πληροφορίες!:p
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ας αφήσουμε τα παιδιά έξω. Προσωπικά τα δικά μου παιδιά (που δεν έχω), δε θα τα πήγαινα κάπου που να ελοχεύει έστω και μικρός κίνδυνος για την ασφάλειά ή την υγεία τους, μέχρι να έφταναν την ενηλικίωση.
Συμφωνώ με τα παραπάνω.
Επιπλέον:
Το θέμα των παιδιών το χουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν.
Οντας παντρεμένος ποοοοολλά χρόνια, εξακολουθώ να πιστευω οτι το ζευγάρι χρειάζεται να περνά καποιες μέρες του χρόνου, χωρίς τα παιδιά ( εφόσον εχει τη δυνατότητα).
Επίσης τα διπλά εξοδα μιας μακρινής εκδρομής, χμμ, ειναι ψιλοπροβληματάκι.:D
Τελος πάντων μην ανησυχείτε για τον (ταξιδιάρη) δρόμο που θα ακολουθήσουν τα παιδιά σας,. Τους τον εχετε δειξει με τη συμπεριφορά σας, ασχετα αν τα κουβαλούσατε ή οχι μαζί σας.
Επιτρεψτε μου το (οικογενειακό) παραδειγματάκι: Η κόρη μου, που ειναι με Erasmus στη Φινλανδία, τρώει μερα παραμέρα φασόλια, για να εξοικονομησει λεφτά να πάει Λεττονία, Αγγλία, Σουηδία κλπ. Η πρώτη εκδρομή (εκτος Ελλάδας) που καναμε μαζί ήταν...φέτος στα 20 της (Ηδη ειχε κάνει 4-5)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Όπως τα λέει ο Hunting a Shadow. Φυσικά και δεν θα πάω να κάνω μόνος μου trekking στην ζούγκλα ούτε θα πάρω μόνος μου μια βάρκα με κουπιά για να δω το Halong Bay. Θα πάω σε κάποιο τοπικό γραφείο που οργανώνει τέτοιες εκδρομές και δραστηριότητες και θα μπω σε group για 2,3 ή 5 μέρες. Αλλο αυτό και άλλο το να ξεκινήσω από την ελλάδα με έτοιμο πρόγραμμα που έχει ετοιμάσει άλλος και που έχει κανονίσει που θα πάω, που θα μείνω, πόσο θα κάτσω, που θα κοιμηθώ και που θα φάω! Και να ακολουθώ και ένα τσούρμο ανθρώπων με τους οποίους μπορεί να μην ταιριάζω καθόλου.

Επειδή αναφέρθηκε παραπάνω, εγώ στα ταξίδια μου δεν θέλω να έχω πολλές συναναστροφές με έλληνες. Νιώθω πως και μόνο που μιλάω ελληνικά με κρατάει πίσω. Η γλώσσα, το ότι θα συζητήσεις κάτι για την ελλάδα και θα κάνεις μια σύγκριση νιώθω πως δεν με αφήνουν να αφεθώ στη χώρα που βρίσκομαι.
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Ας αφήσουμε τα παιδιά έξω. Προσωπικά τα δικά μου παιδιά (που δεν έχω), δε θα τα πήγαινα κάπου που να ελοχεύει έστω και μικρός κίνδυνος για την ασφάλειά ή την υγεία τους, μέχρι να έφταναν την ενηλικίωση. Ο λόγος είναι ότι αν σε μένα συμβεί κάτι, εγώ το επέλεξα εγώ το πληρώνω. Αν συμβεί κάτι στα παιδιά, θα το κουβαλάω στη συνείδησή μου μια ζωή.
Όλοι φυσικά συμφωνούμε ότι η ασφάλεια των παιδιών δεν είναι διαπραγματεύσιμη για αυτό άλλωστε και ο ταξιδιωτικός μου χάρτης έχει κολλήσει στην Ευρώπη .
Ο λόγος που εδώ και πάνω από μία δεκαετία ταξιδεύω στην Ευρώπη με τα παιδιά είναι αυτός που ήδη προανέφερε ο vagantos , δεν υπάρχει δυνατότητα να τα αφήσουμε κάπου για πολλές μέρες , αρκούμαστε λοιπόν να κάνουμε μόνοι διήμερες αποδράσεις εντός Ελλάδος .
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι προφανώς θα συμφωνήσω και γω. Όταν λέμε οργανωμένα εννοούμε package tourism, all inclusive. Στα αγγλικά αυτούς τους όρους θα χρησιμοποιούσαμε που είναι πιο ακριβείς.
Ένα 2ήμερο τουρ σε ένα ταξίδι που οργάνωσες μόνος σου, δε χαρακτηρίζει όλο το ταξίδι ως οργανωμένο.
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Πάμε και στις τολμηρές επιλογές: εκτός από το δίλημμα που έχει τεθεί στον τίτλο, υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο: οργανώνεις μόνος την εκδρομή σου, αλλά επιλέγεις ένα πρακτορείο (τοπικό) για κάποιες εκδρομές.
Για δύσκολους προορισμούς αυτό το ενδιάμεσο που αναφέρεις με καλύπτει απόλυτα αλλά ελλείψει αυτού ψήφισα την πρώτη επιλογή που θεώρησα ποιο κοντά σε αυτό , μιας και πάλι μιλάμε για εμπλοκή πρακτορείου .
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
πλεων μονο ανεξαρτητα,θελωντας να πω οχι με πρακτορειο απο ελλαδα εκει οταν παμε αναλογα με το μερος κλεινω καποια ξεναγηση ή αναλογα νοικιαζω αυτοκινητο.
πηγα κανα δυο ταξιδια στις αρχες με γκρουπ και αγανακτησα,μεσα στο γκρουπ ολες οι ηλικιες ο καθενας με διαφορετικα ενδιαφεροντα,ο καθενας να θελει να παει και καπου διαφορετικα,γιαγιαδες να θελουν να σταματανε καθε τρεις και λιγο για κατουρημα,ο ξεναγος να σε πηγαινει οπου θελει αυτος για φαγητο κ.λ.π.
επισης ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που σταματησα τα πρακτορεια ειναι οτι δεν υπαρχη σωστη εξυπηρετηση π.χ.ναι θα πατε σε αυτο το ξενοδοχειο,ναι θα εχετε διπλο κρεβατι,ναι θα εχετε θεα θαλασσα και καταληγεις με δυο ενωμενα κρεβατια και να βλεπεις τα νταμαρια!και το εχεις χρυσοπληρωσει κιολας!
οχι οχι και παλι οχι μονη μου τα βρισκω μεσω ιντερνετ τα κλεινω σε πιο καλες τιμες και κλεινω και το δωματιο που θελω χωρις κοροιδιες.
ειδικα αμα οργανωσεις το ταξιδι νωρις μπορεις να βρεις πολυ καλες τιμες και για αεροπορικα αλλα και στα ξενοδοχεια.
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Παλιότερα μου άρεσε να ταξιδεύω (στο εξωτερικό) με γκρουπ, τώρα πια προτιμώ ανεξάρτητη σε ότι αφορά την Ευρώπη, για τους λόγους που προανέφερε το marikaki (συμφωνώ απόλυτα).
Σε ότι αφορά τον υπόλοιπο κόσμο, δεν έχω ταξιδέψει ποτέ και νομίζω πως θα ήθελα την "βοήθεια" κάποιου πρακτορείου.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εμπλοκή πρακτορείου, αλλά για μια εκδρομή περιπέτειας. Αν ήταν να πάω Βραζιλία μόνο σε 4-5 πόλεις, δε θα το χρειαζόμουν. Αν ήταν να πάω trekking στον Αμαζόνιο θα το χρειαζόμουν. Όπως και στην Ελλάδα αν πάω για rafting δε θα πάω μόνος μου!
Όταν όμως πάω στη Γκάνα πχ και κανονίσω μόνος μου αεροπορικά, κλείσω ξενοδοχεία σε 2-3 πόλεις, βρω κάποιο τοπικό μέσο μεταφοράς, βγάλω μόνος μου τη βίζα και απλώς χρησιμοποιήσω ένα πρακτορείο για να κάνω μια εκδρομή 1-2 μέρες, δε μπορείς να πεις ότι ταξίδεψα οργανωμένα, σωστά? :)
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
Εμπλοκή πρακτορείου, αλλά για μια εκδρομή περιπέτειας. Αν ήταν να πάω Βραζιλία μόνο σε 4-5 πόλεις, δε θα το χρειαζόμουν. Αν ήταν να πάω trekking στον Αμαζόνιο θα το χρειαζόμουν. Όπως και στην Ελλάδα αν πάω για rafting δε θα πάω μόνος μου!
Όταν όμως πάω στη Γκάνα πχ και κανονίσω μόνος μου αεροπορικά, κλείσω ξενοδοχεία σε 2-3 πόλεις, βρω κάποιο τοπικό μέσο μεταφοράς, βγάλω μόνος μου τη βίζα και απλώς χρησιμοποιήσω ένα πρακτορείο για να κάνω μια εκδρομή 1-2 μέρες, δε μπορείς να πεις ότι ταξίδεψα οργανωμένα, σωστά? :)
σωστα!συμφωνω με τα παραπανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.814
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom