Τουρκία Ανταποκρίσεις από την Κωνσταντινούπολη

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ευχαριστωωω!:clap:
το ποτε πηγα το ποτε γυρισα το ποτε ξανακλεισα να παω δεν το καταλαβα!!!!
η πρωτη φορα δεν πιανεται.. ένα guest εκανα ολο κ ολο αλλα ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!Ειναι όπως ελπιζα, το Λονδινο της Ασίας για εμενα!:xalara:
τι να πρωτοπω ισως γραψω κ ιστορια(!)
τα high moments: το καρδιοχτυπι όταν ξημέρωμα είδα το Βόσπορο στα ροζ από τα συννεφα, μια μυτη του κουταλιου από ηλιο κ αεράκι!δε φανταζεστε ποσο καρδιοχτύπησα, ειδικα το αεράκι στα δεντρα στην πλατεία της Αγίας Σοφίας με ανατριχιασε!Πηρα και τα υπεροχα ποτηράκια τσαγιου που εχουν!
low moments:η καταντια των αγιογραφιών στην Αγια Σοφια ε βουρκωσα τι να λεμε ευτυχως τωρα θα τα συμμαζέψουν................τι περιμεναν από την άλωση?
Ενοχλήθηκα κ με κάποιους Τουρκους δεν εχουν κοντα τα χερια τους!
Δεν προλαβα να φαω σιροπιαστά αχ αχ ουτε στα εστιατόρια που προταθηκαν εδώ μεσα και είναι τελεια!
μετραω μερες!!!
ααααα ε φυσικα για να μη χαθει η παραδοση παλι γλυτωσα απο βομβα!στο μετρο!χμ..τυχαιο;;;;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ποτε ξαναπας? δεν είναι υπεροχη πολη? κ εγω εχω κολλημα με τον βοσπορο.είναι το πρωτο μερος που θελω να δω...τι εννοεις γλυτωσες από βομβα? εγινε κατι στο μετρο τους??? αρα εισαι τυχερη,γλυτώνεις παντα.μαλλον εχεις κοκκαλακι νυχτερίδας στις αποσκευες σου.τα ποτηράκια τσαγιου είναι απαραιτητο παντα μετα από μια επισκεψη εκει.τα συνδυασες κ με αγορα τσαγιων? οσο αφορα την Αγ Σοφια πιστευω ότι υπαρχει κ την θαυμαζουμε (ως μουσειο εστω),επειδή εγινε τζαμι!!! αν δεν ειχαν φροντισει να μετατραπει σε τζαμι,πιθανότατα τωρα να μην υπηρχε ουτε τουβλο από την αλωση.είναι λυπηρο να βλέπεις ετσι ένα τετοιο μνημειο αλλα από το καθολου κατι είναι κ αυτό...με το καλο να ξαναπας! πρεπει κ εγω εντος του νεου ετους να οργανωθω για την τριτη επισκεψη μου!!! μου εχουν ξεμεινει κατι λιρες που πρεπει να φαγωθουν!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Φωτα, Καθαρα Δευτερα και αρχες Απρίλη, μηπως το παρακανω;;:cool: Τον Απριλη θελω να τη συνδυασω με Καππαδοκια οποτε θα περιμενω να το οργανωσω περισσοτερο, θα ρωτησω τους ειδικούς τουρκιολόγους του φορουμ :p μακαρι να μην ερθουν τα πανω κατω ως τοτε με τους ρωσους κτλ.
Ναι στο μετρο βομβα ηταν τελικα..παλι τη γλυτωσα μου τελειωνουν οι ζωες φοβάμαι :D
μου αρεσε η Πολη πολύυ!δε ξερεις τι να πρωτοκανεις κ θεωρω ότι μαζι με το Λονδινο είναι οι μονες πολεις που μπορω χαλαρα να μεινω μια εβδομαδα κάθε φορα!
τι να πεις..φαγητα γλυκα φυση αρχιτεκτονικη ψωνια!ακομη και το καλεσμα του ιμαμη!ενιωσα λες κ επαιζα στην πολιτικη κουζινα κ ακουγα τη μουσικη της Ρεμπουτσικα!
ανυπομονω να ξαναπαω δυστυχως προλαβα μονο Αγιασοφια τη μικρη κρουαζιερα και το Παζαρι!δεν προλαβα να ψωνισω ηθελα μπαχαρικα καρπους τσαι κ θελω πολύ να παρω μια τουρκικη τσαγιερα αυτή τη διπλη που εχουν αλλα δε μπορεσα να βρω!ξερει κανεις που θα μπορουσα να βρω??
οσο για την Αγια Σοφια εδώ και χρονια μπορουσαν να τη φτιαξουν.. οι νεοτουρκοι εχουν πιασει το νοημα το χρημα είναι στον τουρισμο.κ στο μουσειοοο αυτό πανε από παντου.θεωρω τραγελαφικο το"μη χρησιμοποιείται φλας χαλανε τα ψηφιδωτα".τελος παντων.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
νομιζω ότι σπας κάθε ρεκόρ!!! τοσο γρηγορη επισκεψη ξανα σε τοσο συντομο χρονο!!! μπραβο! χαιρομαι κάθε φορα που ακουω ότι καποιος "κολλαει" με την Πολη...κ εμενα μο αρεσε απίστευτα η μουσικοτητα του ιμαμη,ειδικα την πρωτη φορα που το ακουσα ανατριχιασα (το χοτελ μου ηταν απέναντι από το μπλε τζαμι οποτε καταλαβαίνεις!!!). για την απολαυση κ μονο το kapali carci αλλα τις καλυτερες τιμες με παζαρια θα τις βρεις στην αιγυπτιακη αγορα διπλα στο yeni cami κ ακομα καλυτερα αναμεσα στα δυο παζαρια,στην περιοχη tahtakale που είναι τα μαγαζια που ψωνιζουν οι ντοπιοι.εκει θα βρεις κ την καλυτερη ισοτιμια.οσο για τις βομβες, τι να πω καλο κουραγιο,άλλο κακο μη σε βρει!!!
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
κ θελω πολύ να παρω μια τουρκικη τσαγιερα αυτή τη διπλη που εχουν αλλα δε μπορεσα να βρω!ξερει κανεις που θα μπορουσα να βρω??
Αλήθεια πως την χρησιμοποιείς αυτήν την τσαγιέρα? Τις έβλεπα προχθές στην Ανδριανούπολη και αναρωτιόμουν πως ακριβώς και τι χρησιμότητα έχει η μία πάνω στην άλλη?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
νομιζω ότι σπας κάθε ρεκόρ!!! τοσο γρηγορη επισκεψη ξανα σε τοσο συντομο χρονο!!! μπραβο! χαιρομαι κάθε φορα που ακουω ότι καποιος "κολλαει" με την Πολη...κ εμενα μο αρεσε απίστευτα η μουσικοτητα του ιμαμη,ειδικα την πρωτη φορα που το ακουσα ανατριχιασα (το χοτελ μου ηταν απέναντι από το μπλε τζαμι οποτε καταλαβαίνεις!!!). για την απολαυση κ μονο το kapali carci αλλα τις καλυτερες τιμες με παζαρια θα τις βρεις στην αιγυπτιακη αγορα διπλα στο yeni cami κ ακομα καλυτερα αναμεσα στα δυο παζαρια,στην περιοχη tahtakale που είναι τα μαγαζια που ψωνιζουν οι ντοπιοι.εκει θα βρεις κ την καλυτερη ισοτιμια.οσο για τις βομβες, τι να πω καλο κουραγιο,άλλο κακο μη σε βρει!!!
ωραιες συμβουλες ευχαριστω!
ποιο ειπαμε ηταν το ξενοδοχειο σας;νομιζω οτι οντως το σουλταναχμετ μου αρεσε περισσοτερο για διαμονη παρα η beyoglu.
και αυτο με τους ψαραδες στις γεφυρες τελειο ε;;!
α τωρα συνηθισα αν μερα παρα μερα δε γλυτωνω απο το χαρο :innocent: πληττω...θανασιμα :D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Αλήθεια πως την χρησιμοποιείς αυτήν την τσαγιέρα? Τις έβλεπα προχθές στην Ανδριανούπολη και αναρωτιόμουν πως ακριβώς και τι χρησιμότητα έχει η μία πάνω στην άλλη?
μπραβο κ η αδριανουπολη λενε ειναι πολυ ομορφη.απο κατω εχει το νερο κ απο πανω το τσαι, οπως το καταλαβαινω δεν πατσαβουριαζει το τσαι μιας κ γινεται σα μπεν μαρι :)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ετσι είναι για την τσαγιερα,κατω νερο κ πανω τσαι.το πρωτο ξενοδοχειο που ειχα μεινει είναι το esra sultan petrol hotel ακριβως διπλα από την σταση του τραμ sultanahmet.δεν ηταν τοσο καλο.ειχε μεγαλο δωματιο αλλα αρκετο θορυβο κ όχι τοσο καθαρο.τo δευτερο χοτελ -δεν θυμαμαι το ονομα- είναι 20 μετρα από την σταση gulhane στον πλακοστρωτο δρομο.ηταν πολύ καλυτερα εκει. γενικα δεν δινω ιδιαιτερη βαση στα χοτελ οπου κ αν παω.με ενδιαφερει να είναι σε βολικο σημειο κ σχετικα καθαρο. οσες μερες ημουν εκει μου αρεσε να σηκωνομαι πολύ νωρις το πρωι κ να πηγαινω στην γεφυρα του γαλατα να τραβάω φωτος τους λιγοστούς στην αρχη ψαραδες κ το βραδυ όταν φωτίζονται όλα!!! γενικα εχω απιστευτη λατρεια στην Πολη. ελπιζω βεβαια να μην ντρεπεσαι να κανεις παζαρια! πρεπει να εισαι αμιλικτη!!!:mad: είναι μερος του παιχνιδιού κ φυσικα μην δειξεις ότι σου αρεσει κατι παρα πολύ!!! για οποια πληροφορια θες εδώ είμαι-χαρα μου να βοηθησω-αρκει να γνωριζω!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
μπραβο κ η αδριανουπολη λενε ειναι πολυ ομορφη.απο κατω εχει το νερο κ απο πανω το τσαι, οπως το καταλαβαινω δεν πατσαβουριαζει το τσαι μιας κ γινεται σα μπεν μαρι :)
Η τσαγιερα παιδια δεν ειναι καθολου βολικη για την κουλτουρα μας , για να φτιαξεις τσαι θελει πολυ ωρα και πρεπει τελικα να το καταναλωσεις γρηγορα..εκτος και αν εχεις μια εστια αναμενει συνεχεια ή σομπα.... αν και δεν ειναι εντος θεματος ακουστε πως εχει το πραγμα. Στην κατω τσαγιερα βαζεις νερο και στη πανω τσαγιερα βαζεις μονο το τσαι..( σκετο, στεγνο) τα βαζεις μαζι , πανω στην εστια αφηνεις 10-15 λεπτα ( αναλογα ποσο νερο εχεις βαλει κατω) να βρασει...μετα ριχνεις το βραστο νερο της κατω τσαγιερας στην επανω και καλύπτεις το τσαι , που εχει βραχει απο τους υδρατμους που εχουν σχηματιστει και εχει βγαλει τα αρρωματα του. Βαζεις ξανα νερο στη κατω τσαγιερα και ακουμπας ξανα επανω την β τσαγιερα τα ξαναβαζεις στο ματι και περιμενεις 20 λεπτα τωρα να βρασει καλα το νερο στην κατω και να κανει να χοχλακίσει το τσαι που ειναι στη πανω τσαγιερα. Τελικα σερβιρεις μιση ποσότητα τσαι απο την πανω τσαγιερα και συμπληρωνεις με βραστο νερο απο την κατω τσαγιερα.... Ομως! οσο και αν προσπαθησεις τη γευση που εχει το τσαι οταν το πινεις στη Πόλη δεν θα τη πετυχεις ..Συμπερασμα ? μην αγορασετε τσαγιερα ..θα κραταει χρήσιμο χώρο στα ντουλάπια σας...:icon_cheesygrin:
 
Last edited:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
το πρωτο ξενοδοχειο που ειχα μεινει είναι το esra sultan petrol hotel ακριβως διπλα από την σταση του τραμ sultanahmet.δεν ηταν τοσο καλο.ειχε μεγαλο δωματιο αλλα αρκετο θορυβο κ όχι τοσο καθαρο.τo δευτερο χοτελ -δεν θυμαμαι το ονομα- είναι 20 μετρα από την σταση gulhane στον πλακοστρωτο δρομο.ηταν πολύ καλυτερα εκει. γενικα δεν δινω ιδιαιτερη βαση στα χοτελ οπου κ αν παω.με ενδιαφερει να είναι σε βολικο σημειο κ σχετικα καθαρο. οσες μερες ημουν εκει μου αρεσε να σηκωνομαι πολύ νωρις το πρωι κ να πηγαινω στην γεφυρα του γαλατα να τραβάω φωτος τους λιγοστούς στην αρχη ψαραδες κ το βραδυ όταν φωτίζονται όλα!!! γενικα εχω απιστευτη λατρεια στην Πολη. ελπιζω βεβαια να μην ντρεπεσαι να κανεις παζαρια! πρεπει να εισαι αμιλικτη!!!:mad: είναι μερος του παιχνιδιού κ φυσικα μην δειξεις ότι σου αρεσει κατι παρα πολύ!!! για οποια πληροφορια θες εδώ είμαι-χαρα μου να βοηθησω-αρκει να γνωριζω!
μουδωσες μια καλη εικονα του τι ψαχνω ευχαριστω.τι λες γι'αυτο;ασφαλες καθαρο και οικονομικο: http://www.booking.com/hotel/tr/sta...2dd00aad1800eec347ad05b5X1;type=total;ucfs=1&
παζαρια;ντρεπομαι αλλα ναι ειναι προσβολη γι'αυτους να μην κανεις :D θα προσπαθησω!αν τα καταφερω θα βαλω φωτο του τι αγορασα και το ποσο για να ειστε περηφανοι για μενα :icon_redface:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Η τσαγιερα παιδια δεν ειναι καθολου βολικη για την κουλτουρα μας , για να φτιαξεις τσαι θελει πολυ ωρα και πρεπει τελικα να το καταναλωσεις γρηγορα..εκτος και αν εχεις μια εστια αναμενει συνεχεια ή σομπα.... αν και δεν ειναι εντος θεματος ακουστε πως εχει το πραγμα. Στην κατω τσαγιερα βαζεις νερο και στη πανω τσαγιερα βαζεις μονο το τσαι..( σκετο, στεγνο) τα βαζεις μαζι , πανω στην εστια αφηνεις 10-15 λεπτα ( αναλογα ποσο νερο εχεις βαλει κατω) να βρασει...μετα ριχνεις το βραστο νερο της κατω τσαγιερας στην επανω και καλύπτεις το τσαι , που εχει βραχει απο τους υδρατμους που εχουν σχηματιστει και εχει βγαλει τα αρρωματα του. Βαζεις ξανα νερο στη κατω τσαγιερα και ακουμπας ξανα επανω την β τσαγιερα τα ξαναβαζεις στο ματι και περιμενεις 20 λεπτα τωρα να βρασει καλα το νερο στην κατω και να κανει να χοχλακίσει το τσαι που ειναι στη πανω τσαγιερα. Τελικα σερβιρεις μιση ποσότητα τσαι απο την πανω τσαγιερα και συμπληρωνεις με βραστο νερο απο την κατω τσαγιερα.... Ομως! οσο και αν προσπαθησεις τη γευση που εχει το τσαι οταν το πινεις στη Πόλη δεν θα τη πετυχεις ..Συμπερασμα ? μην αγορασετε τσαγιερα ..θα κραταει χρήσιμο χώρο στα ντουλάπια σας...:icon_cheesygrin:
εχεις δικιο κοριτσι ειναι κουραστικο αλλα κατι τετοιες αηδιουλες που δεν θα χρησιμοποιησω παρα 5-6 φορες μαρεσουν πολυ να τις εχω στο σπιτι!εχω μπολικες αποθηκες ολο και καπου θα το βαλω αρκει να το βρω πρωτα να το παζαρεψω και να το παρω!o_O κατι μου λεει ομως οτι θα το χρησιμοποιησω κ ολη η γειτονια θα μοσχοβολαει απο μεντα κανελα γαρυφαλο :) ξερω θα θελατε να ειστε γειτονες μου :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom