Τουρκία Ανταποκρίσεις από την Κωνσταντινούπολη

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Τις μερες που ημουν στην Πολη ,στο Ελληνικο Προξενειο επι της Istiklal υπηρχε μια εκθεση φωτο απο τα γυρισματα των τελευταιων ταινιων του Αγγελοπουλου.Μπορειτε να διακρινετε και τη σκια της αφεντιας μου:)
DSC04373.JPG
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Οταν στα 826 οι Αβαροι πολιορκησαν την Πολη και η κατασταση των πολιορκημενων ηταν στα ορια της,ο πατριαρχης Σεργιος περιεφερε την εικονα της Παναγιας της Βλαχερνιτισας περιξ των τειχων για να τονωσει το ηθικο των δοκιμαζομενων κατοικων.Συμφωνα με την παραδοση,το ιδιο βραδυ φοβερος ανεμοστροβιλος κατεστρεψε τα πλοια των εχθρων που εγκατελειψαν αρον αρον την πολη.Το γεγονος αποδοθηκε φυσικα σε θαυμα της Θεοτοκου κι οι κατοικοι ευχαριστωντας την για τη σωτηρια τους εψαλλαν εναν νεο υμνο,τον ¨Ακαθιστο Υμνο¨ στο ναο της Παναγιας των Βλαχερνων.
Απο τοτε,καθε Γ¨ Παρασ κευη των Νηστειων οι Γ¨ Χαιρετισμοι και το¨Τη Υπερμαχω Στρατηγω΄ ψαλλονται στο ιδιο σημειο.Προκειται για μια συγκινητικη εμπειρια που φορτιζεται καθε χρονο με την παρουσια του Πατριαρχη που παντα τηρει ενα εθιμο αιωνων με την αυτοπροσωπη παρουσια του στο ναο.Η λειτουργια ξεκινα στις 10.30 το πρωι κι ακολουθει λιτη δεξιωση στην κοινοτικη αιθουσα του ναου.
DSC04354.JPG
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οταν στα 826 οι Αβαροι πολιορκησαν την Πολη και η κατασταση των πολιορκημενων ηταν στα ορια της,ο πατριαρχης Σεργιος περιεφερε την εικονα της Παναγιας της Βλαχερνιτισας περιξ των τειχων για να τονωσει το ηθικο των δοκιμαζομενων κατοικων.Συμφωνα με την παραδοση,το ιδιο βραδυ φοβερος ανεμοστροβιλος κατεστρεψε τα πλοια των εχθρων που εγκατελειψαν αρον αρον την πολη.Το γεγονος αποδοθηκε φυσικα σε θαυμα της Θεοτοκου κι οι κατοικοι ευχαριστωντας την για τη σωτηρια τους εψαλλαν εναν νεο υμνο,τον ¨Ακαθιστο Υμνο¨ στο ναο της Παναγιας των Βλαχερνων.
Απο τοτε,καθε Γ¨ Παρασ κευη των Νηστειων οι Γ¨ Χαιρετισμοι και το¨Τη Υπερμαχω Στρατηγω΄ ψαλλονται στο ιδιο σημειο.Προκειται για μια συγκινητικη εμπειρια που φορτιζεται καθε χρονο με την παρουσια του Πατριαρχη που παντα τηρει ενα εθιμο αιωνων με την αυτοπροσωπη παρουσια του στο ναο.Η λειτουργια ξεκινα στις 10.30 το πρωι κι ακολουθει λιτη δεξιωση στην κοινοτικη αιθουσα του ναου.
View attachment 143948
Ελπίζω τουλάχιστον να σταμάτησαν να ζητούν από τους επισκέπτες να ψάλλουν το Υπερμάχω, το έχω ζήσει δυο φορές και ήταν πολύ άβολο, ειδικά όταν έπρεπε μάλιστα να αφήσεις και λεφτά στον παπά για την μοναδική ''εμπειρία".
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
επισης κατι που με εντυπωσιασε!στο σουπερ μαρκετ με σκουνταει καποιος κ μου δειχνει να παρω απο κατω 15 λιρες σε χαρτονομισματα μου λεει-υποθετω-οτι μου επεσαν κι εγω αγχωθηκα κ πιστεψα οτι επεσαν απο το μπουφαν μου ειχα περισσοτερα!δε μουχει ξανατυχει ...εχω χασει πολλες φορες λεφτα ετσι ..ολοι τα χουφτωσανε!
εντιμο..
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Δεν ειναι στη Ναπολη ουτε στην Κερκυρα.Ειναι στο Balat!
View attachment 143375
εικονες μιας αλλης εποχης! κ εμενα μου αρεσει να "χανομαι" σε αυτά τα στενακια...

Πληροφοριακά, μετά από τυχαία αναζήτηση που έκανα για το τριήμερο Αγίου Πνεύματος, οι τιμές στα ξενοδοχεία της Πόλης είναι μειωμένες κατά περίπου 30% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο τα προηγούμενα έτη (φαντάζομαι απόρροια της ανασφάλειας λόγω των τρομοκρατικών επιθέσεων)
εγω εκλεισα τον αυγουστο για 5 μερες με 99,95 ευρω με πρωινο πισω από το μπλε τζαμι.οι τιμες εχουν πεσει αρκετα!
 
Last edited by a moderator:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
τι γινεται ρε παιδια??? θα μας αφησουν να απολαυσουμε την Πολη φετος? το ενα μετα το αλλο τα επεισοδια...εχω κλεισει για αυγουστο,τι αλλο μενει να γινει...βομβιστικες επιθεσεις (μπολικες) εγιναν,επιθεσεις κατα της αστυνομιας εγιναν,βομβες στο αεροδρομιο επεσαν,πραξικοπηπα πηγε να γινει...τι αλλο ακομα???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom